אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 22364/07

החלטה בתיק בש 22364/07

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
22364-07
27/01/2008
בפני השופט:
רויטל יפה-כ"ץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד א. ויימן
הנתבע:
1. אחמד אבו עסא
2. סאלם אבו עסא
3. עבדל עזיז אבו עסא
4. נייאד אבו עסא

עו"ד ש. זילברמן
החלטה

1.         כנגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של קשירת קשר לפשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329(א)(1) לחוק העונשין ועבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיפים 380ו-382(א) לחוק זה.

יחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה למעצר המשיבים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם, והבקשה הנ"ל הינה נשוא החלטה זו.

בכתב האישום נטען, כי במועד שאינו ידוע למאשימה, אך בטרם האירועים המתוארים בכתב האישום, המשיבים קשרו ביניהם קשר לעשות פשע בכך שיתקפו ויפצעו את נאצר אבו עסא (להלן: "המתלונן").

בתאריך 12.11.07, בשעה 11:50 או בסמוך לכך, נסע המתלונן לכיוון שבט אבו-כף ברכב מסוג סובארו (להלן: "הרכב") שבו נהג מאלק אבו עסא. המתלונן ישב לצד הנהג, כשהוא אוחז בבנו נ.א. (יליד 7/06, להלן:"התינוק"). נטען, כי לפני בית הקברות של שבט אבו-כף עצר מאלק את הרכב ולפתע הגיח ממולו רכב מסוג G.M.C שנסע במהירות והתנגש חזיתית ובמכוון ברכב. כתוצאה מההתנגשות המתלונן, התינוק ומאלק נפגעו בראשם משמשת הרכב ומאלק נפגע גם בסנטרו מההגה. מאלק נמלט מהרכב ומהמקום בריצה. כאשר המתלונן יצא עם בנו מהרכב - המשיב 1, בעודו אוחז בידו מוט ברזל, ניגש אליו והכה אותו בידו השמאלית עם המוט. בסמוך לכך הגיע למקום רכב מסוג טרנספורטר נהוג על ידי הנאשם 2, אשר פגע עם חזית הרכב ברגלו השמאלית של המתלונן ובצד שמאל של גופו, וכתוצאה מכך המתלונן והתינוק נפלו.  המשיבים הקיפו את המתלונן ואת התינוק, שאחז בידיו, יחד עם עוד שישה אחרים ותקפו את המתלונן בצוותא חדא בכך שחבטו בגופו באמצעות מוטות, מקלות וגרזנים. בעת מעשיהם נפל התינוק מידיו של המתלונן.

לאחר המעשים הנ"ל, עזבו המשיבים והאחרים את התינוק ואת המתלונן, שהיה חבול, פצוע ומדמם, והשניים פונו על ידי עוברי אורח על מנת שהמתלונן יקבל טיפול רפואי.

בכתב האישום נטען עוד, כי כתוצאה ממעשיהם של המשיבים והאחרים נשברה ידו השמאלית של המתלונן, נוצרו חתכים מדממים בכף ידו, במצחו ובגופו וכן המטומות ופצעי שפשוף בחלקי גופו השונים. גם התינוק נפצע פצע מדמם בראשו ולמאלק נגרמו חבלות שונות ואף נזקים לחזית הרכב.

2.         הסנגור לא כפר בקיומן של ראיות לכאורה, ועיון בחומר הראיות מלמד, כי בצדק עשה כן. די אם נזכיר, כי הראיות כוללות, בין היתר, את הודעות המתלונן והודעותיו של מאלק אבו עסא, אשר זיהה את המשיב 1 כמי שנהג ברכב שהתנגש בהם חזיתית; תמונות של המתלונן ושל הרכב שנפגע; תעודה רפואית המעידה על החבלות שנגרמו למתלונן (חתכים ביד שמאל, נזקק לתפרים, שבר בידו); רישומם הפלילי של המשיבים 1 ו-4; העימותים שנערכו בין המתלונן לבין המשיבים 1 ו-4; הודעות החשודים ואיכוני הטלפונים הניידים של המשיבים 2 ו-3. אין חולק כי ראיות אלה מספיקות לשלב זה של הדיון.

הסנגור גם לא חלק על קיומה של עילת מעצר, וגם בעניין זה צדק, שהרי קמה עילת מעצר במקרה זה מכוח סעיף 21(א)(1)(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), תשנ"ו -1996 (להלן: "חוק המעצרים") וזאת לאור מעשיהם האכזריים של המשיבים כלפי המתלונן, מעשים שנעשו עת בנו, בן השנה וחצי, היה אחוז בידיו ועל כן קיים יסוד סביר לחשש שיסכנו את בטחון הציבור בכלל ובטחון המתלונן בפרט.

כן, מלמדים מעשיהם האכזריים של המשיבים על המסוכנות הרבה הנשקפת מהם והם מקימים חזקת מסוכנות מכוח סעיף 21(א)(1)(ג)(4) לחוק המעצרים, שהנטל להפריכה מוטל לפתחם.

עילת מעצר קמה אף מכוח סעיף 21(א)(1)(א) לחוק המעצרים, שכן קיים יסוד סביר לחשש, שאם ישוחררו המשיבים הם ישבשו הליכי משפט וישפיעו על עדים, וזאת בין היתר לאור העובדה שהמתלונן והמשיבים הם בני משפחה אחת וכי טרם נעצרו יתר השותפים.

3.         לבקשת הסנגור המלומד הוגשו תסקירי מעצר מטעם שירות המבחן על כל המשיבים. מתסקירים אלה עולה כדלהלן:

*          אשר למשיב 1 - מהתסקיר הראשון שהוגש בעניינו עולה, כי הוא בן 35, נשוי ואב ל-8 ילדים. המשיב 1 שלל עבר פלילי, בניגוד לעולה מרישומו הפלילי. כן מסר, כי אין כל סכסוך בינו לבין המתלונן וכי לא היה כל מגע ביניהם ולכן אין צורך בסולחה. עוד מסר לשירות המבחן, כי הרקע להגשת התלונה נגדו מקורו בכך שהמתלונן ואחיו תקפו את אחיו של המשיב 1.

*          אשר למשיב 2 - מהתסקיר הראשון בעניינו עולה, כי הוא בן 35 נשוי ואב   ל-12 ילדים, ביניהם ילד נכה וכי זהו מעצרו הראשון. לדבריו, קיים סכסוך על אדמות בין אחד מאחיו לבין המתלונן אך הוא ויתר אחיו אינם מעורבים בסכסוך.

בתסקיר הנ"ל התקשה שרות המבחן להעריך את מידת הסיכון הקמה ממנו בשל הפער במידע שמסר וחוסר הבהירות לגבי אופי הסכסוך.

*          אשר למשיב 3 - מהתסקיר הראשון בעניינו עולה, כי הוא בן 29 נשוי ואב  ל-2 ילדים. שירות המבחן חזר על התרשמותו ביחס לחוסר הבהירות וחוסר המידע בקשר לסכסוך בין הצדדים גם בתסקיר הנוגע אליו וכן חזר על הקושי בהערכת הסיכון הקם גם ממנו כמו משותפיו.

*          אשר למשיב 4- מהתסקיר הראשון בעניינו עולה, כי הוא בן 26, נשוי ואב ל-4 ילדים. גם משיב זה שלל עבר פלילי חרף הרישום הפלילי אודותיו המלמד על הרשעה משנת 2005. כן, שלל משיב זה כל סכסוך עם המתלונן ולכן לשיטתו אין צורך בסולחה.

כמו כן, ציין שירות המבחן, בכל התסקירים, כי משיחה עם המתלונן עלה, שהוא אינו צד לסכסוך הקיים בין אביו לבין המשיבים וכי הוא בכלל מנודה ממשפחתו. עוד עלה, כי המתלונן אינו מוכן לסולחה וכי אחיו הבכור, שבא בדברים עם נציגי המשיבים בנוגע לסולחה, אינו מייצג אותו. בנוסף, העביר המתלונן לשירות המבחן את תחושתו, כי הוא מאוים מהמשיבים.

עוד צוין בתסקירים, כי הערבים מסרו שכל עוד אחיהם במעצר - אין מקום לסולחה, דבר הנוגד את הנוהג המוכר בחברה הבדואית לפיו הצד הפוגע הוא היוזם של הסולחה.

בתסקירים המאוחרים יותר בחן שירות המבחן את הערבים שהוצעו באותה העת, וקצינת המבחן לא מצאה את הערבים שהוצעו כמתאימים. שירות המבחן חזר גם בתסקירים אלה על אי המלצתו לשחרר את המשיבים לחלופה כלשהי וציין:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ