אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2225/06

החלטה בתיק בש 2225/06

תאריך פרסום : 27/09/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
2225-06,5105-06
26/06/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יחיא בן עזריאל קונטאר - ת"ז 066495888 יליד 1984
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום בת"פ 5105/06 של בית המשפט המחוזי בחיפה המייחס לו, בשלושה אישומים שונים, עבירות של קשר לפשע (בשני אישומים), שוד בנסיבות מחמירות, ניסיון התפרצות לבית מגורים, נסיבות מחשידות בכוונת פריצה, שימוש ברכב ללא רשות וניסיון לבצע שוד בנסיבות מחמירות. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו שבפני ובה עותרת המאשימה להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים כנגדו.

שלושת האישומים מיחסים לו מעשים שבוצעו בחבורה עם שלושה אחרים, שחלקם מעורבים באישום בודד וחלקם במספר אישומים. כנגד שלושת האחרים הוגש כתב אישום בנפרד ועימו בקשה להורות על מעצרם עד לתום ההליכים, ב"ש 2224/06. ביום 4/6/06 הורה בית משפט זה על מעצר שלושת האחרים עד לתום ההליכים כנגדם. על החלטת בית משפט זה הוגש ערר ע"י אחד מהאחרים, מרואן עטשי. ביום 15/6/06 הורה בית המשפט העליון בבש"פ 4729/06, כב' השופטת חיות, כי בכל הנוגע למרואן עטשי יוחזר התיק לבית משפט זה כדי לבחון חלופות מעצר. יצוין כי במועד כתיבת החלטה זו טרם ניתנה החלטה סופית בעניינו הקבוע לדיון לבחינת החלופות שהוצעו, אם כי יודגש כבר כעת כי החלטתו של בית המשפט העליון, שאבחנה בין עטשי לאחרים באותה פרשה, היא לשחרר לחלופת מעצר, כאשר טיב החלופה ותנאיה עתידים להיקבע לאחר שמיעת טיעונים בפני.

אין חולק על קיומן של ראיות המבססות סיכוי סביר להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו. המשיב הודה בכל המעשים שבכל האישומים והוא זה שלמעשה חשף את שמות האחרים המעורבים בפרשה. לכן גם הופרד הדיון בעניינו מהאחרים.

למען הסדר אפרט את האישומים המיוחסים למשיב, שכאמור הוא מודה במיוחס לו.

אישום ראשון - מיוחס למשיב עבירה של קשר לפשע ועבירה של שוד בנסיבות מחמירות. מדובר באירוע בו, על פי הנטען, ניגש המשיב ביחד עם שלושת האחרים  לרכב שעצר ברמזור ביוקנעם. ביחד שלפו מתוך הרכב שתי בחורות שהיו בו, נכנסו לרכב ונמלטו מהמקום.

האישום השני - מיוחס למשיב ביחד עם שניים מהאחרים ובו הם מואשמים בעבירה של ניסיון התפרצות לבית מגורים, נסיבות מחשידות בכוונת גניבה ושימוש ברכב ללא רשות. כתב האישום מיחס להם ניסיון לפרוץ לבית מגורים במטרה לגנוב דברי ערך. המשיב ביחד עם שני האחרים, הגיעו לבית מגורים ולאחר שסברו שאין בבית איש ניסו לפרוץ לתוכו אלא שבבית היו בעלת הבית וילדיה. המשיבים נמלטו מהזירה.  לעניין אישום זה אציין כי לטעמי, ומעת שבוצע הניסיון להתפרצות, לא היה עוד מקום להוסיף בכתב האישום את העבירה של "נסיבות מחשידות בכוונת גניבה", הגם שיש ראיות מבוססות להוכחת העבירה, זאת מאחר שעצם הניסיון לבצע את העבירה של ההתפרצות לבית המגורים בולע בתוכו התנהגות שיש בה "נסיבות מחשידות" בכוונה לבצע את העבירה. 

האישום השלישי מיוחס למשיב  ביחד עם אחד מהאחרים בלבד ומיחס לו קשירת קשר לפשע וניסיון לבצע שוד בנסיבות מחמירות. על פי הנטען ניסה המשיב  עם אותו אדם נוסף לשדוד תחנת דלק אלא שהניסיון הופרע ע"י עוברי אורח.  

פירטתי את המעשים המבוססים בראיות כנדרש, כדי להבהיר את טיבם של המעשים המצביעים, מעצם טיבם, על מסוכנות, מסוכנות החורגת מחזקה זו או אחרת הקבועה בחוק, ובמיוחד שמדובר בביצוע של מעשים במסגרת של התארגנות שמטרתה פשיעה. מדובר בחבורה המתארגנת במטרה לבצע מעשי שוד, מתכננת תכנון קפדני הכולל תצפיות ואיסוף מודיעין מוקדם על יעד השוד ובהמשך מבצעת או מנסה לבצע. מכאן המסוכנות הרבה הנשקפת מהמעשים. יפים לעניין זה הדברים  שנאמרו בבש"פ 1705/00 מדינת ישראל נ' אמיר כראג'ה ו-2 אח' , תק-על 2000(1), 1, עמ' 2:

"מעשה השוד שעשו המשיבים מוכיח על תעוזה רבה הגובלת בחוצפה ובזלזול בוטה באורחות חייהם של אזרחים שלווים. נוסע לו אדם במכוניתו ברחובה של עיר, ולעיני-כל מוציאים אותו המשיבים בכוח ממכוניתו ונוטלים את המכונית עימהם. רק אדם הסובר כי החוק אינו חל כלל עליו - וכי הוא עצמו הוא החוק - ינהג בחוצפה ובגסות כמינהגם של המשיבים. אכן המשיבים הוכיחו עצמם כאנשים מסוכנים לציבור, ומי שמסוכן הוא לציבור ראוי שיורחק מן מציבור"

ראה גם:

ב"ש (חיפה) 3980/00 מדינת ישראל נ' עבד אל קאדר עמאר, תק-מח 2000(4), 2843.

מכאן, שעצם טיבם של המעשים מקים עילה למעצרו של המשיב עד לתום ההליכים כנגדו.

גם אם קיימת עילת מעצר, חובה על בית המשפט לשקול חלופת מעצר, זאת בכל מקרה. כבר נפסק כי:

"האיזון הראוי בין זכות האדם לחירותו לבין הצורך להגן על שלום הציבור, המעוגן בסעיף 21(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996, מחייב שלא לעצור נאשם - על אף קיומה של עילת מעצר, לרבות חששות לשיבוש הליכי משפט ולסיכון שלום הציבור - אם ניתן להסיר חששות אלה בדרך של שחרור בתנאים מגבילים, שפגיעתם בחירותו של הנאשם חמורה פחות.

ודוקו: מדובר בבדיקה אינדווידואלית בעניינו של כל נאשם ונאשם ולא בהסקת מסקנה כללית על-פי סוג העבירות המיוחס לו. יחד עם זאת, חומר הראיות שביסוד כתב-האישום משמש גם כראיה עיקרית, שעל פיה על בית-המשפט להחליט אם ניתן להסתפק בחלופת מעצר."

בש"פ 4414/97, מדינת ישראל נ' מוחמד סעדה ואח' , תק-על 97(2), 59.

וכן ראה:

בש"פ 3442/98, מדינת ישראל נ' אייל מלכא, תק-על 98(2), 1161 ,עמ' 1162, שם נאמר:

"כידוע, חומרת העבירה כשהיא לעצמה, אינה מצדיקה מעצר עד תום ההליכים, וגם כאשר קיימת חזקת מסוכנות, העולה מנסיבות המקרה, עדיין חייב בית המשפט לשקול אם חלופת מעצר עשויה להשיג את מטרת המעצר. במקרים רבים אין בידי הנאשם דרך להוכיח בראיות חיצוניות כי הוא לא ינצל את חלופת המעצר באופן שיסכן את בטחון הציבור, או ישבש את הליכי המשפט, או יפגע בדרך אחרת במטרות המעצר. לפיכך, במקרים כאלה חייב השופט לסמוך במידה רבה על הרקע של הנאשם, ובעיקר על הרקע העברייני ככל שהוא משתקף במרשם הפלילי, ועל התרשמות אישית מן הנאשם ומנסיבות המקרה."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ