אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 22233/07

החלטה בתיק בש 22233/07

תאריך פרסום : 06/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
22233-07
26/11/2007
בפני השופט:
ר. אבידע - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
גלעדי דוד
עו"ד באיער
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד רואי כהן
החלטה
  1. נגד העורר הוגש כתב אישום בו יחסה לו המשיבה, בשלושה אישומים, עבירות של תקיפת בת זוג שגרמה לחבלה של ממש, שתי עבירות של  תקיפת קטין על ידי אחראי, הכשלת שוטר בשעת מילוי תפקידו, איומים ותקיפה בנסיבות מחמירות. עם הגשת כתב האישום עתרה המשיבה למעצרו של העורר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. בית המשפט, לאחר שבחן את הראיות, קיבל תסקיר מעצר משירות המבחן, ושמע את הערבים המוצעים, נענה לבקשת המשיבה, ומכאן הערר שבענייננו.
  2. באישום הראשון נטען כי העורר בשעות הערב ביום 24.9.07 תקף את בנו הקטין שהוא כבן 6, בכך שזרק אותו למיטה וסטר לו. לאחר מכן, פתח את דלת המקרר וסגר אותה בכעס, באופן שהדלת לאחר מכן נפתחה ותכולת המקרר נפלה על הריצפה.  העורר תקף את אשתו, המתלוננת, בכך שהשליך אותה על המיטה, היכה אותה באגרופיו בפניה ובאפה עד זוב דם, וכן היכה אותה בראשה עם נעל, עד אשר בתה של המתלוננת הזמינה משטרה, שאז עזב את המקום עוד בטרם הגיעו השוטרים. עם בואם של השוטרים פונתה המתלוננת באמבולנס לבית חולים.

באישום השני יוחסה לעורר עבירה של הכשלת שוטר בשל כך שכאשר באו שוטרים לעוצרו התחזה לאחר.

באישום השלישי יוחסו לעורר עבירות של תקיפת קטין, איומים ותקיפה בנסיבות מחמירות, בשל כך שתקף את בתה של המתלוננת, אחז בידה, סטר לה וגרם לה לפצע מדמם בשפה העליונה של פיה, איים על המתלוננת, כאשר זו ביקשה לשוחח עימו על הפגיעה בבתה בכך שאמר לה "חכי תראי מה אני אעשה לך", ואף תקף את המתלוננת בכך שהיכה אותה באגרופו בידה השמאלית אותה עיקם בחוזקה.

מעיון בחומר הראיות עולה כי יש בידי המשיבה ראיות לכאורה להוכחת המיוחס לעורר בכתב האישום. כמו כן, עולה מעיון בחומר החקירה, כי העורר מתנער מכל אחריות, ותולה האשם לאירועים נשוא כתב האישום על המתלוננת ובתה.

  1. שירות המבחן הגיש תסקיר אודות העורר, בו נאמר, בין היתר, כי העורר במצבי כעס או לחץ מתקשה להכיל את רגשותיו, ועלול לפעול באופן אימפולסיבי, והתנהגותו במצבים אלה בלתי צפויה וקיצונית. כן נאמר בתסקיר, כי תבונתו של העורר בהתייחס לעובדות מעצרו חלקית ביותר, וקיימת אי בהירות בנוגע ליכולתו לקבל גבולות חיצוניים. לאור זאת, הביע שירות המבחן ספק באשר ליכולתו של העורר להתמודד עם תנאים מגבילים, ומערך של לחצים הקיים בתנאי מעצר בית מלא. אשר לרמת הסיכון הנשקפת מהעורר נאמר בתסקיר, כי מדובר ברמת סיכון גבוהה ביותר. בסיומו של התסקיר, המליץ שירות המבחן על שחרורו של העורר למעצר בית בבית אחותו באיזור השרון, עם איזוק אלקטרוני, ותחת פיקוח ערבים כמצויין בתסקיר.

אשר למתלוננת נאמר, כי היא נמצאת במצב נפשי שברירי ביותר, והביעה חשש מפני שחרורו של העורר, וכי לדיווחיה נמצאו חיזוקים בדוחות סוציאליים, מהם עולה הסכנה המתמשכת בה נתונה המתלוננת.

לעורר רישום פלילי אשר תחילתו משנת 1982. מעיון בגיליון הרשעותיו הקודמות עולה, כי בעבר הובא מספר פעמים לדין בגין עבירות אלימות. בחלק מהמקרים נאמר במפורש כי מדובר בעבירות אלימות כנגד בן זוג. סך הכל נרשמו לחובתו של העורר שבעה רישומים פליליים קודמים, כאשר באחרון שבהם יוחסו לעורר שש עבירות.

4.         בית משפט השלום, בהחלטתו נשוא הערר, קבע כי החלופה למעצר המוצעת אינה מספקת כדי להבטיח את מטרות המעצר, שכן המשיב, כך התרשם "יכול להימלט מאיזוק אלקטרוני ולסכן את מושא כעסו מן המחתרת". עוד הוסיף בית המשפט כי לא יהיה זה הוגן לחשוף את המתלוננת למקרה שהמשיב "יחליט, כדרכו האימפולסיבית, לנטוש את מעצר הבית...". בסיום דבריו, אמר בית משפט השלום כי לאחר שבחן את החלופה "האופטימלית" שיש בידי המשיב להציע, לא מצא שיש בה כדי להשיג את מטרות המעצר, ולפיכך הורה על מעצרו של העורר עד תום ההליכים.

5.         נפסק לא פעם כי בבוא בית המשפט להחליט אם ניתן להשיג את מטרות המעצר בדרך של שחרור בערובה, על בית המשפט, ראשית לבחון אם ניתן לאיין את מסוכנותו של הנאשם ורק אם ניתן, יש לבחון אם ניתן לאיין את מסוכנותו של הנאשם באמצעות חלופה המוצעת. התמונה העולה מתסקיר המעצר אינה קלה. לזאת יש להוסיף כי בבית משפט השלום היתה החלופה למעצר בנויה בעיקרה על אמו של העורר, אשר בית המשפט לא מצא כי תוכל להוות את היסוד לחלופה. פן אחר שיש לשקול, בכל מקרה כגון זה שלפנינו, עד כמה בסערת רגשות, עלול העורר בענייננו, לעזוב את החלופה למעצר. ועוד פן שיש לשקול, הוא הפן של המתלוננת, אשר שחרורו של העורר עלול לגרום לה ללחץ נפשי וחרדות.

6.         כעת, מציע העורר חלופה למעצר אשר נטען כי היא טובה יותר  מזו שהוצעה בבית משפט השלום, מאחר שהיא מבוססת על בנו, שהוגש לעיוני מכתב המלצה ממפקדו, וכאשר ההצעה היא כעת כי בכל שעה ישהו עם העורר שני ערבים, כאשר הערבים המוצעים הם:  שתי אחיותיו של העורר, הגב' חנית סויסה והגב' רחל חסן, אחיו, מאיר ישראלי, בנו יפתח גלעדי וחברתו של הבן מזה שבע שנים, הגב' דפנה דניאלי.

7.         חזרתי ושקלתי אם לבחון את החלופה למעצר המוצעת כבר כעת, או שמא מן הראוי להזמין תסקיר מעצר נוסף. לא נעלם מעיני כי שירות המבחן כבר המליץ על קבלת החלופה למעצר שהוצעה עוד קודם לכן, ואולם גם לאחר קריאה ולא של פעם אחת, את התסקיר, נראה לי כי לא השכלתי להבין כיצד מתיישבת ההמלצה עם יתר הדברים האמורים בתסקיר.

נאמרו על ידי באת כוח המשיבה בדיון הקודם, דברים כנגד כל אחד מהערבים שהיו מוצעים בזמנו. כדי  שניתן יהיה להחליט אם אכן החלופה למעצר, כפי שהיא מוצעת כעת מבטיחה את מטרות המעצר, סבורתני כי ראוי להפנות את החלופה למעצר פעם נוספת לשירות המבחן, אשר יבחן אותה כפי שהיא מוצעת כעת, תוך התייחסות לאמור לעיל בהחלטה וכאשר מבוקש כי, במידה וימצא כי מדובר בחלופה הולמת, ינתן הסבר לכך, מקיף יותר ומלא יותר, מעבר לזה שניתן עד כה.

8.         בית משפט השלום בהחלטתו נשוא הערר, התייחס, כאמור, לחלופה שהוצעה בזמנו בפניו ובה לא מצא שיש כדי להשיג את מטרות המעצר. לא מצאתי, לנוכח האמור לעיל, כי שגה בהחלטתו. כעת, משיש לעורר, חלופה למעצר, כך נטען, טובה יותר להציע, נראה כי ראוי לשקול אם אכן כך הדבר.

9.         לפיכך, מתבקש שירות המבחן לבחון את החלופה למעצר המוצעת כעת, ולהגיש תסקיר מעצר, ככל שניתן, לא יאוחר מיום 5.12.07, לבית משפט השלום בקרית גת. לאחר הגשת תסקיר המעצר, יכול בא כוח העורר, במידה ותהיה המלצה,  לפנות לבית המשפט בבקשה לעיון חוזר, תוך פירוט החלופה למעצר המוצעת.

10.        בכפוף לאמור לעיל, הערר נדחה. 

מזכירות בית המשפט מתבקשת לשלוח עותק מהחלטה זו לשירות המבחן בקרית גת.

ניתנה היום ט"ז בכסלו, תשס"ח (26 בנובמבר 2007) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ