אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 22026/06

החלטה בתיק בש 22026/06

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
22026-06
07/12/2006
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ישראל בן יוסף דרעי ת.ז. 300703634
החלטה

1.         נגד המשיב  הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של החזקת סכין, עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 וחבלה בכוונה מחמירה, עבירה לפי סעיף 329(א)(1) לחוק הנ"ל, בכך שביום 4.11.06, סמוך לשעה 01:30 בלילה, בקרית מלאכי, הסתיר על גופו סכין. על פי כתב האישום בין המשיב לנפגע החל ויכוח שגלש לדחיפות ידיים. המשיב שלף הסכין ודקר את הנפגע בחזהו ולאחר מכן דקר אותו שוב בגבו באזור החזה כדי לגרום לו חבלה חמורה, נכות או מום. הנפגע הובהל לבית החולים, שם הוכנס נקז לחזהו, הוא נזקק לניתוח פתיחת בטן, התברר שיש לו קרע בסרעפת ודימום פנימי ועד למועד הגשת כתב האישום ביום 13.11.06, הנפגע היה עדיין מאושפז בבית החולים.

המשיב מסכים לקיומן של ראיות לכאורה ולעילת מעצר, אך לאור תסקיר המעצר החיובי, מבקש לשחררו לחלופת המעצר המוצעת. המבקשת מתנגדת להמלצת שירות המבחן ולומדת על מסוכנותו של המשיב מהתבטאויותיו בפני השוטר הסמוי, עת אמר שהתפלל שהסכין היתה פוגעת יותר לכיוון הלב של הנפגע, שהיה מת כתוצאה מכך ומביע רצון לסגור עימו את הענין בחורשה כלשהי.

2.         המשיב בחקירותיו במשטרה מכחיש כל מעורבות בעבירה. מוסר אליבי שהופרך. כאשר מציגים בפניו ראיות הקושרות אותו לביצוע העבירה וקיים חשש שיסתבך, שומר על זכות השתיקה, אם כי לפני כן ואחרי כן מוסר גירסה.

הנפגע, מוטי כהן, בחקירתו מיום 9.11.06, מעיד שנדקר על ידי בחור בעל מבטא ערבי, שעה שניסה לעזור לבחורה שאותו אחד צעק עליה.

במסגרת החקירה, נשלח שוטר סמוי לדובב הן את הנפגע והן את המשיב ומתוך תמליל השיחות עימם עולה התמונה לאשורה, כפי שבאה לידי ביטוי בכתב האישום.

3.         השוטר הסמוי הציג עצמו בפני המשיב כחבר של הנפגע והציע לו להגיע להסדר לפתרון הבעיה. המשיב בשיחה זו מסביר שיום קודם שוחח עם הנפגע בטלפון שאמר לו שברצונו לפתוח במלחמה. המשיב מצהיר שלא ישלם עבור ניתוחים פלסטיים לנפגע כיוון שאם היה טועה היה משלם לו גם 70,000 ש"ח אבל הנפגע השפיל אותו. היה מוכן להבליג עד שפגע בכבודו של אביו, משאמר שאביו עד תביעה וכינה אותו בכינויי גנאי. ממשיך ואומר "הוא ליכלך ופתח ליד כולם ויש לי עדים והכל הוא לא רוצה לערב בורר למה הבורר יגיד לו לך תחפש... אם הוא היה פותח עליך את הפה אתה היית שוחט אותו... אני הצדק איתי ואני לא פוחד להסתובב בקרית מלאכי ומי שיבוא יבוא, אחי אני בן של מישהו שיש לו מאד כבוד.. ושם בקרית מלאכי אבא שלי שרף את החיים שלו על חברים שלו שישב בגללם בכלא  והוא לא יצא כעד מדינה ועד תביעה באף תיק" (עמ' 2). כשנשאל מדוע ירד עם סכין, עונה שלא חיפש זאת אבל הנפגע דרש זאת ו "זה רק ענין של זמן גם הוא היה מוציא סכין, אני רק נתתי תרופה למכה, הקדמתי רק את התרופה" (עמ' 2).

כשהשוטר מסביר שברצונו לסגור את הפרשה עונה "שיבוא ידבר,יבוא פנים אל פנים ויגיד לי אני טועה, שיעמיד בורר, אני מוכן להעמיד בורר, שיבוא יגיד הבורר תשלם לו את הניתוחים הפלסטיים אני משלם, שיגיד לי בורר לא הוא, יגיד לי אתה רוצה לפתוח איתי מלחמה זה או אני או אתה.. שיבוא אחד על אחד, נסגור את זה באיזה חורשה...שיבוא עם סכינים ועם נשקים שיבוא אחד על אחד ניכנס לאיזה חורשה ומי שיוצא משם חי.. (עמ' 3). בהמשך אומר שהסכים לוותר בויכוח ביניהם כיוון שהנדקר "מסטול" אם היה צלול "הייתי שוחט אותו במקום, לא מחכה..."  (עמ' 4). עלה הביתה להרגע, להתרחק מכל המצב וירד עוד פעם ואז המשיב שוב התבטא בצורה מעליבה כלפי אביו. ובהמשך: "... אני השם של המשפחה שלי לא בנוי על ריבים, שאנחנו יצרנו, זה בעיות שבאו אלינו ואנחנו לא פראיירים תכלס, אנחנו לא נעמוד בשקט וניתן שישפילו אותנו..". אותו יום הנדקר בא וצעק עליו שאביו עד תביעה ומלשין וגם דחף אותו וכמה הוא יכול לשתוק (עמ' 4). כשאומר לו השוטר שיכול היה לתת אגרוף לנפגע עונה שהאירוע התחיל עם מכות, אבל דקר אותו כדי להקדים תרופה למכה כי אחרת הנפגע היה דוקר אותו "ואני אף פעם לא יתן שישלפו עלי סכין" (עמ' 5).

בהמשך אומר שאביו חינך אותו על ערכי מוסר של כבוד ואם מישהו מציק לו שיתאפק כמה דקות, אם ממשיך להציק לו שיתן לו משהו בראש ו "אבא שלי גם אמר לי  בכלא ... הוא יבוא אליך עוד פעם תן לו שתי דקירות בגב ... תעשה אותו נכה זהו" (עמ' 5). ממשיך ואומר שאביו לא יסלח לעולם לנדקר על כי כינה אותו "עד תביעה ומנייק, למה אם אני לא שתקתי שאני הבן שלו, גם הוא לא ישתוק... גם שהוא בכלא הוא מזיז ענינים בחוץ אני מציע לך להגיד לו שיירגע וישתוק למה אני דיברתי איתו אתמול ואמרתי לו מוטי בוא נסגור את זה יפה אני לא משלם לך שום ניתוחים פלסטיים, תשחרר ממני, תתרחק ממני, תפוס ממני מרחק וזהו.." (עמ' 6). בהמשך אומר שוב שלא ישלם ניתוחים פלסטיים ואם הנפגע רוצה מלחמה תהיה מלחמה. הוא רוצה לסגור זאת יפה אבל אם הוא רוצה מלחמה תהיה מלחמה. במשך יומיים מדבר איתו בטלפון ומציע לו לסגור אך הנפגע חושב שאם הוא מציע זאת סימן שהוא מפחד ממנו. "אני לא מפחד, הוא יבוא עוד פעם ועוד פעם אני ישלח אותו במצב יותר גרוע ממה שהוא היום. תגיד לו שזה רק עניין..." (עמ' 7, כך במקור). כשנאמר לו שלפחות היה מפנה אותו לבית חולים עונה "על מה לפנות אותו לבית חולים, על זה שהוא תקף אותי". בהמשך אומר שאינו רוצה להיות עבריין אבל "שומר על כבודו...". עוד אומר שהתפלל שהסכין תפגע יותר קרוב לליבו של הנפגע.

4.         שירות המבחן בא בהמלצה לשחרר המשיב לחלופת מעצר בבית דודתו בהשגחתה ובשעות שהיא עובדת תשגיח עליו אימו, משסבור הוא שמעצר בית מלא בפיקוח צמוד של דודתו ואימו, עשויים להפחית את רמת הסיכון הגבוהה ולהציב גבולות להתנהגותו.

העבירות שביצע המשיב חמורות הן, וחמורות כפליים כאשר בוחנים את הרקע למעשים. הנסיון להגן על כבוד האב, שיושב בכלא, וכונה "עד מדינה" ומניאק על ידי אדם כלשהו. המשיב מנסה להציג עצמו כאדם נורמטיבי.  אנשים נורמטיביים לא דוקרים כי מישהו שהינו גם "מסטול" כדבריו כינה את אביו "עד מדינה".

מסוכנותו של המשיב באה לידי ביטוי לא רק במעשיו אלא גם בדברים שאמר לשוטר הסמוי, כמפורט לעיל, והתייחסתו לנפגע במהלך השיחה עם השוטר הסמוי, ממנה עולה שכל מי שיפגע בכבודו או בכבוד אביו, עשוי להפגע. הוא מצר על כך שהנדקר לא מת מפצעיו, ושלא דקר אותו קרוב יותר ללב. הוא מוכן להמשיך במלחמה עימו, דהיינו להיפגש עימו בחורשה. מכאן שפרשה זו טרם באה על סיומה. הוא גם לא מוכן להתנצל בפני הנפגע, אלא אם הוא יתנצל בפניו על הכינויים בהם כינה את אביו אז הוא יתנצל על כך שדקר אותו. הוא מוכן ללכת איתו לבורר,  בורר לא במובן חוק הבוררות אלא בורר שדן בסכסוכים בין עבריינים.

הרושם מדברי המשיב בשיחה עם השוטר הסמוי שלמרות שמנסה להציג עצמו כאדם נורמטיבי, הוא הפנים עמוק את דפוסי ההתנהגות של עבריינים ובכך באה לידי ביטוי מסוכנותו הרבה.

אכן חלופות המעצר שהוצעו נורמטיביות וחיוביות ועם הרבה רצון טוב לעזור למשיב, אלא שאיני סבורה, לאור המסר אותו מעביר המשיב, בשיחתו עם השוטר הסמוי, שיהא בחלופות אלה כדי לנטרל מסוכנותו. אין ספק בליבי שאם הנדקר יתקשר עימו ויצע לו להיפגש או יכנה שוב את אביו בכינויים שלא נראים בעיני המשיב, שום מעצר בית לא יעצור בעדו מלצאת ולשוב על מעשיו, כפי שגם אמר שפעם הבאה זה יגמר רע יותר.

לא רק זאת, המשיב הפנים נורמות עברייניות שעה שמעביר את ערכי הכבוד והמוסר שהנחיל לו אביו, תחילה ינסה להתאפק, אחר כך יכה ובסוף ידקור כדי לגרום לנכות. עובדות כתב האישום אכן מצביעות שהמשיב הפנים נורמות אלה ומיישם אותן כפי שלימד אותו אביו.

מסוכנותו של המשיב לא הופרכה ולא התרשמתי, לאור התנהגותו של המשיב, שיהא בחלופת המעצר לנטרל מסוכנות זו וכי ניתן ליתן בו אמון שימלא אחר תנאי השחרור. 

סוף דבר, אני מורה על מעצרו של המשיב עד סיום ההליכים נגדו.

ניתנה היום ט"ז בכסלו, תשס"ז (7 בדצמבר 2006) במעמד ב"כ המבקשת עו"ד ניצן גלאון, המשיב בעצמו וב"כ עו"ד מאיר לחן.

שרה דברת - שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ