אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21902/07

החלטה בתיק בש 21902/07

תאריך פרסום : 17/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
21902-07
10/10/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רננה לוי
הנתבע:
חיים פדלון
עו"ד לחן מאיר
החלטה

בפני בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים במשפטו.

נגד המשיב, יליד 1937,  הוגש כתב אישום (פח 1145/07) שבו יוחסו לו עבירות מין חמורות שבוצעו בגופו של קטין, יליד 1997, ובכללן, מעשה סדום, לפי סעיף 347(ב) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, בנסיבות סעיף 345(ב)(1) לחוק, מעשה מגונה, ומעשה מגונה בפומבי, בהתאמה, לפי סעיף 348 (ב) ו-349 (ב) לחוק העונשין.

על פי כתב האישום, בתאריכים לא ידועים, בחודשים יולי - אוגוסט 2007, באשקלון, במספר הזדמנויות, על ספסל סמוך לבית הכנסת, בגינת ביתו של המשיב, ובחמש- שש הזדמנויות אחרות, ביצע המשיב במתלונן מעשי סדום, לאחר שהחדיר את איבר מינו לפי הטבעת של המתלונן. המעשה בגינת הבית נעשה לאחר שקודם לכן, בתוך הבית, חשף המשיב את איבר מינו בפני המתלונן.

בחומר הראיות קיימת תשתית ראייתית להוכחת האישומים.

המתלונן, בעל פיגור קל, הלומד במסגרת החינוך המיוחד, סיפר ביום 16.9.2007, ליועצת בבית הספר, רוחמה איגרא, במהלך שיעור בחינוך מיני,  בו ניתנה הדרכה  על ידי היועצת להתרחק מזרים לא מוכרים, הפונים לילדים, כי אדם בשם "זומו" - שהינו כינויו של הנאשם -  לקח אותו מספר פעמים, לאיזור שיחים ליד בית הכנסת, הוריד את מכנסיו, וביקש מהמתלונן לגעת באיבר מינו, וכי אותו אדם לא נגע במתלונן; המתלונן מסר ביום 17.9.2007 עדות בפני חוקרת ילדים, בה תיאר את מעשי סדום שבוצעו בו על ידי הנאשם -  ליד בית הכנסת, בביתו של הנאשם, ובגינת ביתו; סיוע לעדות המתלונן לעניין עצם קיומו  של מגע בעל אופי מיני מצוי באמרת הנאשם בחקירה מיום 18.9.2007. הנאשם הכחיש אומנם את המעשים המיוחסים לו, אולם טען  בחקירה,  כי המתלונן נגע באיבר מינו - בניגוד לרצונו של הנאשם -  בעת שהנאשם הטיל מימיו ליד בית הכנסת, וכי בהזדמנות אחרת המתלונן הלך אחריו " כמו כלב קטן, וניסה להוריד את המכנסיים שלו... אולי הוא רצה שאני אעשה בו, והוא רגיל לדברים האלה, אני לא יודע". עוד  אישר הנאשם כי הוא גר בבית על הקרקע, כפי שתיאר המתלונן, וכי קיימת אפשרות כי המתלונן שהה בגינת הבית, לאחר שנכנס למקום לקטוף שסק, הגם שטען כי המתלונן לא נכנס לבית עצמו; המתלונן הצביע בפני אימו  והחוקרת על ביתו של הנאשם, ועל איזור ליד בית הכנסת שבו נעשו בו המעשים; מעדות האם עולה כי לאחר שהצביע על הבית, אמר לה המתלונן כי הוא פוחד שהנאשם "יזיין אותו", ומעדות יועצת בית הספר עולה, כי בעת תיאור האירועים על ידי המתלונן, "הוא מאד נלחץ", סיפר לה כי הנאשם אסר עליו לספר על האירועים למישהו, וכי הוא חושש כי אביו  יכה אותו, ולפיכך חשש לספר על המקרה למשפחתו.

לטענת ב"כ המשיב התשתית הראייתית העומדת נגד המשיב, המתבססת בעיקרה על עדות המתלונן בפני חוקרת הילדים רעועה ביותר. בגירסותיו של המתלונן קיימת סתירה לאחר שתחילה אמר ליועצת בבית הספר כי הנאשם לא נגע בו, ואילו בפני חוקרת הילדים טען כי בוצעו בו מעשי סדום, תיאורו של המתלונן את סלון ביתו של הנאשם, אינו עולה בקנה אחד עם פרטי הריהוט בסלון וצבע דלת הכניסה, ואף תיאור מעשה אחד ממעשי הסדום על גבי מעקה, אינו אפשרי מהבחינה הטכנית. עוד נטען כי חוקרת הילדים לא התרשמה כי מדובר בגירסה מהימנה, ויותר מכך, למקרא תמליל העדות, נראה כי חוקרת הילדים ניסתה לכוון את המתלונן במפגיע למתן תשובות כי בוצעו בו מעשי סדום. עוד נטען כי ההצבעה בחקירה על ביתו של הנאשם ואיזור בית הכנסת - לאחר שכבר הוביל את אימו למקומות אלה -נטולה ערך ראייתי.

אין ספק כי יש לשקול בזהירות מירבית את עדות המתלונן  - קטין בן פחות מעשר שנים, בעל פיגור קל - שניתנה בפני חוקרת ילדים, ולא תועמד במבחנה של חקירה. ואולם נוכח הודאת הנאשם כי היה מגע וכן התקרבות  בעלי אופי מיני, וכי קיימת אפשרות כי המתלונן שהה בגינת ביתו, ולאחר שהמתלונן ידע את שמו של הנאשם, הרי שמסתלק החשש הטבעי כי המתלונן כשל בזיהוי הנאשם או בודה את עצם התרחשותו של אירוע מיני. לבד מזאת, הרי שמקורביו  של המתלונן התרשמו מתגובותיו הכנות של המתלונן, המעידות על חשש אמיתי.

הטענה כי חוקרת הילדים מצאה פגמי מהימנות, אינה מתארת נכונה את חוות דעתה של החוקרת. התרשמות חוקרת הילדים הייתה כי למתלונן קיימת אומנם מגבלת תקשורת, וקיים קושי בהערכת המהימנות, ואולם המתלונן הצביע ויזואלית על אופן החדירה, ומקום החדירה לגופו, ולנוכח היעדר כל מניע להפליל את הנאשם, הרי שההערכה הינה כי "הילד מתאר אירועים שחווה, אך בשל מוגבלותו מתקשה להגדיר פעולות ושמות". יצויין כי בשל קשיי חקירת המתלונן  נוכח גילו ומגבלותיו, נאלצה חוקרת הילדים לעמול כדי לדובבו, ואולם לא עולה מתמליל החקירה, כי החוקרת שמה דברים  בפיו של המתלונן, או כיוונה אותו לאמירת דברים שלא התכוון לאומרם.

גם אם עדותו של המתלונן אינה קוהרנטית אין בכך כדי לשלול את ערכה הראייתי כנטען על ידי ב"כ המשיב. ובעניין אחד נאמר: " אכן, לעיתים לוקות הודעות המתלוננים בחוסר עקביות, ומתוארים בהם אירועים שונים, אולם זאת יש לזכור, עניין לנו במתלוננים בגיל הרך, וכפי שציין בית המשפט המחוזי, אין לצפות מהם למשנה סדורה" (בש"פ 4706/99, עבדי נ.מ"י, לא פורסם). ואולם כאמור, הסיוע לעדות המתלונן, מלמד לכאורה, כי לא בדה דברים מהרהורי ליבו, ביחס למעורבות אפשרית של הנאשם באירוע בעל אופי מיני, שמהותו והיקפו ייקבעו לאחר שמיעת  העדויות, במהלך  הדיון באשמות גופן.     

בצד הקביעה כי חומר הראיות מצביע על פוטנציאל להוכחת האשמות, הרי שמתקיימת גם עילת מעצר נוכח המעשים החמורים מאד המיוחסים לנאשם, שבוצעו במספר הזדמנויות, המלמדים על דחפים מיניים חולניים ובלתי מרוסנים. שחרור ממעצר עלול לסכן את שלום הציבור, ויש מטבע הדברים למנוע אפשרות כי הנאשם, שפגיעתו קשה והרסנית, ישהה בסביבת ילדים, לאחר שכבר נקבע כי "לא ניתן להמר על גורלם וביטחונם של קטינים" (בש"פ 9844/06, מ"י נ. שמואל גור אריה, לא פורסם).

בטרם יוחלט בשאלת המשך המעצר, ולפי שעה ייעצר המשיב עד מתן החלטה אחרת, נוכח האמור -  מופנה המשיב לשירות המבחן לצורך קבלת תסקיר, שיבחן בצד המסוכנת המובהקת הנשקפת, גם את הנסיבות האישיות, ובכללן גילו המתקדם של המשיב, והיעדר עבר פלילי. שירות המבחן יבחן אם ניתן  להורות על שחרור בתנאי חלופת מעצר כפי שביקש ב"כ המשיב.

הדיון נקבע לאחר קבלת התסקיר, ליום  23.10.07 שעה 14:00.

החלטה זו תישלח לשירות המבחן.

המשיב יישאר במעצר עד מתן החלטה אחרת.

המשיב יובא באמצעות שב"ס ליווי נגב.

ניתנה היום כ"ח בתשרי, תשס"ח (10 באוקטובר 2007) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

021902/07בש 055 נורית ג'ורנו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ