אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21892/07

החלטה בתיק בש 21892/07

תאריך פרסום : 12/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21892-07
11/12/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שולי רוטשילד
הנתבע:
עיד אבו מדיעם
עו"ד זילברמן שמואל
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום (פ 8267/05) המייחס לו עבירות של התעללות בקטין (3 סעיפי אישום), תקיפת בת זוג, ותקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש, במספר הזדמנויות, ואיומים במספר מקרים (אישום רביעי).

המדינה מבקשת להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו.

על פי עובדות כתב האישום, המשיב, יליד 1975, בן העדה הבדואית, נשוי לשתי נשים. המתלוננת היא אשתו השניה, ויש להם שישה ילדים משותפים, ביניהם 3 קטינים: ס' יליד שנת 2003, א' ילידת 1996, ו-ו' ילידת 1997.

על פי הנטען, בפרט האישום הראשון, סובל ס' מאי ספיקת כליות, ונזקק למעקב וטיפול רפואי שוטף. בתאריך 7.8.2007 קיבל הקטין הפניה לחדר מיון, לאחר שסבל מנפיחות בעיניים ונתגלה אצלו חלבון בשתן. המשיב סירב לאפשר למתלוננת לקחתו לחדר מיון, ולא דאג להעברת הקטין לבית החולים. במהלך השבוע לאחר מכן, התדרדר מצבו של הקטין, ואולם המשיב לא שעה לתחינותיה של המתלוננת לאפשר העברת הקטין לבית חולים, ואף איים על המתלוננת בסכין והבהיר לה כי אם לא תשתוק, יהרגה.

ביום 14.8.2007, חרף התנגדותו של המשיב, ולנוכח מצבו של הילד, נטלה המתלוננת את הקטין לקופ"ח, והוחלט על העברתו באמבולנס לבית חולים. בשל מצבו הרפואי הוחלט לאשפזו עד ליום 21.8.2007. במהלך האישפוז, לא איפשר המשיב למתלוננת ללוותו את בנה, ולשהות במחיצתו בבית החולים, ורק לאחר שלושה ימים, בעקבות תחנוניה, איפשר למתלוננת לערוך ביקור קצר בבית חולים, לאחר שחרורו מאישפוז נזקק הקטין לקבלת טיפול רפואי ומעקב צמוד במשך חודש וחצי.

על-פי הנטען בפרט האישום השני, בין השנים 2001 - 2007, תקף המשיב פעמים רבות את בתו הקטינה א', תוך שימוש בחגורה ובצינור גומי. באחת ההזדמנויות, בין חודש ספטמבר 2001 ליוני 2002, העמיד המשיב את הקטינה ליד קיר, והצליף על ידה באמצעות צינור גומי, לאחר שהביאה מכתב ממורה בית הספר על כך שלא הכינה שיעורי בית.

 ביום 7.9.07 מנע המשיב מהקטינה קבלת טיפול רפואי, בעת שהקטינה סבלה מחום והקאות. למתלוננת ששהתה אותה עת מחוץ לבית, לאחר שהמשיב גירשה מהבית, נודע על מצבה הרפואי של בתה, והיא נטלה את הקטינה לבדיקה בקופת חולים חרף התנגדותו של המשיב. בעקבות האבחנה הרפואית הלכה המתלוננת לרכוש תרופות לקטינה, והמשיב  הגיע לקופ"ח ונטל את הקטינה לביתו, ודרש ממנה הסבר מדוע יצאה מהבית. הקטינה הבהירה למשיב שלא חשה בטוב, ואז אמר לה: "תמותי, לא איכפת לי", והיכה אותה באמצעות חגורה ברגלה ליד הברך, וכתוצאה מכך נגרם לקטינה שטף דם ברגל.

על פי פרט האישום השלישי,  במהלך שנת 2007, תקף המשיב פעמים רבות בידיו ובאמצעות חגורה את בתו הקטינה ו'. באחת ההזדמנויות, הצליף המשיב על ידה של הקטינה באמצעות חגורה, כתוצאה מכך נגרמה לה צלקת בידה; בחודש יוני 2007, תפס בשערות ראשה והטיח את פניה בקיר עד שגרם לה דימום ונפיחות באף.

על פי פרט האישום הרביעי, בין השנים 1997 - 2007, תקף המשיב פעמים רבות את המתלוננת בכך שהיכה אותה בפניה, וחנק אותה, ובמקרים רבים גרם לה חבלות של ממש ואיים עליה כי יהרגה. הנאשם נהג לגרש את אשתו בכוח מהבית על מנת למנוע ממנה לראות את ילדיה והיא נאלצה למצוא מקלט בבית הוריה או אחיה; ביום 9.4.07 גירשה מהבית, סטר בפניה ובעט בבטנה וברגליה ודחפה אל מחוץ לבית; בחודש יוני 2007, חבט באגרופיו בפניה  וגרם לה נפיחות בפנים ושטף דם בעין שמאל; במועד בלתי ידוע בחודש אפריל 2007, היכה את המתלוננת, ולאחר שאמרה לו שתזעיק משטרה, חנקה עד שהתקשתה לנשום ולאחר מכן חבט בה באגרופים, ברגליה ובגבה עד שנותרו בה סימנים. לאחר מכן דחפה אל מחוץ לבית; בחודש ספטמבר 2006 תקף את המתלוננת בפניה ובצווארה. עקב תקיפת המשיב סבלה המתלוננת מנפיחות בפנים, ערפול הכרה ובעיות ראיה; בהזדמנות אחרת כשביקשה המתלוננת כסף מהמשיב, שלף המשיב סכין, ורדף אחרי המתלוננת כשהסכין בידו, עד שהמתלוננת מצאה מקלט בבית אחיו; במועד בלתי ידוע בשנת 2003 איים המשיב על המתלוננת בחפץ דמוי אקדח, בכך שהצמידו לראשה ואמר לה "אם תקחי את הילדים, זה יהיה בראש שלך";

ב"כ המשיב אינו חולק על קיומה של תשתית ראייתית להוכחת האישומים, ועל קיומה של עילת מעצר. עם זאת סבור ב"כ המשיב כי ניתן להורות על שחרורו של המשיב בתנאים מגבילים, בהתאם לחלופת מעצר שנבחנה על ידי שירות המבחן, לפיה ישהה המשיב בפרדס שניר בלוד- מקום המרוחק מביתו - אצל משפחת וטורי, בפיקוח מוסה וטורי, בן 63, בנו, עלי, בן 24, וכן תחת איזוק אלקטרוני, וערבויות נוספות.

איני רואה מקום להורות על שחרורו של המשיב לחלופת מעצר.

נפסק כבר כי בסוג זה של עבירות אלימות בקרב המשפחה, "המתאפיינות בהתפרצויות זעם בלתי נשלטות" אין בדרך כלל בחלופת מעצר, כדי לאיין מסוכנות(בש"פ 8449/07 - א' א' ג' נ' מדינת ישראל, תק-על 2007),ויש להיזהר "לבל ישמש השחרור הצעד הראשון בדרך לביצוע מעשה האלימות הבא" (בש"פ 1360/07 מדינת ישראל נ' טומבק, תק על 2007). בנסיבות אלה, יש לשקול אם השחרור ממעצר  יש בו כדי למנוע המשך סיכון, ובמעצר בית  לכשעצמו, ואף בריחוק מקום, אין בהכרח כדי להבטיח מניעת המשך התנהגות פוגעת, ויש לבחון הדברים בהקפדה יתירה (ראו בעניין זה , בש"פ 5773/03, מ"י נ. פלוני; בש"פ 05 /10321 נ. א'ב', לא פורסמו).

אכן, תסקיר שירות המבחן אינו שולל אפשרות לשחרורו של המשיב, וקובע כי הערבים והמפקחים המוצעים, שהינם נעדרי עבר פלילי על פי הודעת המבקשת, הם אנשים "רציניים ואחראיים" המודעים לדרישות הפיקוח, ועם התנאים המגבילים הנוספים, "יש כדי לצמצם את רמת הסיכון, ולהציב גבולות ברורים" למשיב. ב"כ המשיב אף טוען בנוסף, כי אין חשש להשפעה פסולה על עדים, שכן המתלוננת חזרה להתגורר בינתיים בבית אביה, ולא תחזור לחיות עוד עם המשיב, והקטינים אינם אמורים להעיד ממילא, בדיון שיתקיים.

בכל אלה אין כדי להצדיק שחרור ממעצר. כתב האישום מגולל מסכת קשה של מעשי אלימות, התעללות והתעמרות, שהתבצעו במשך שנים, על ידי הנאשם בבני משפחה חסרי ישע,  באופן המעיד לכאורה, על אטימות חושים ותפיסת עולם מעוותת. תסקיר שירות המבחן מציג תמונה דומה, וקובע כי "במקרה זה קיימת רמת סיכון גבוהה לחזרה להתנהגות פורצת גבולות" הערכה זו מתבססת על כישלון ניסיונות קודמים להשכין שלום בין בני הזוג, נטייתם של המשיב ובני משפחתו להטיל אחריות על המתלוננת, ולנוכח כך שהמשיב "מטשטש בעייתיות בתפקודו, הן בתחום ההתנהגותי, והן בתחום ההתמכרותי (לסמים מסוכנים מסוג גראס- י.צ), ומשליך האחריות למצבו על אשתו ובני משפחתה, ומרוכז כיום בקשייו, ללא יכולת לראות  את מצבם של הקרובים אליו". הנאשם אף טוען כי תלונתה של המתלוננת באה על רקע סכסוך כספי בינו לבין אחיה. עוד יצויין כי למשיב עבירת אלימות קודמת (משנת 1998).

באפשרות העולה מהתסקיר כי בתנאי הפיקוח המוצעים יש כדי "לצמצם סיכון" אין די. התנהגותו של המשיב במשך שנים, והאלימות שנקט גם בשל העזתה של המתלוננת ל"איים" כי תפנה למשטרה בשל התנהגות זו, מצביעים על צורך בפיקוח הדוק ביותר על המשיב, שאינו מכיר כלל באחריותו למעשים, ואף סבור כי המתלוננת אחראית לנעשה. במצב דברים זה קיים חשש לשלומה של המתלוננת האמורה להעיד במשפטו, והתנאים המגבילים ה"חיצוניים" אינם מבטיחים מניעת מסוכנות זו, שעה ש"בעל הדבר", הוא המשיב, אינו מגלה כל מודעות לתיקון אמיתי של שורשי התנהגותו, על פי הערכת שירות המבחן.   

בנסיבות אלה מתקבלת הבקשה. המשיב ייעצר עד תום ההליכים במשפטו.

ניתנה היום ב' טבת תשס"ח (11 בדצמבר 2007) במעמד הצדדים.

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ