אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21829/08

החלטה בתיק בש 21829/08

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21829-08
19/09/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
יקיר כנפו
עו"ד אייזנפלד ליאור
עו"ד אביטל אייל
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ראכלין
החלטה

בפני ערר נגד החלטת בית משפט השלום בבאר שבע  מיום 14.9.2008, בתיק בש 8418/08, שהורה על מעצרו של המשיב, וקבע כי חלופת מעצר תיבחן לאחר קבלת תסקיר מעצר, בדיון שייערך ביום 28.9.2008.

נגד העורר הוגש כתב אישום (פ' 4455/08), בו יוחסו לו מספר עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים, שכוונו כלפי אשתו, המתלוננת בפרשה.

מדובר במעשי אלימות קשים, לכאורה: בחודש ינואר 2008, היכה את המתלוננת באמצעות חולצה ובה רוכסן מתכתי, והיכה בגופה באגרופו; בחודש פברואר 2008, דחף אותה, בעט בגבה, וירק בפניה; בחודש יולי ‏2008, אחז בזרועה של המתלוננת וגרר אותה מהקומה הראשונה בבית אל הקומה השניה, בעט בגבה וסטר בפניה, ובגין כך נגרמה למתלוננת צלקת בברך רגלה השמאלית; באירוע האחרון - הרביעי - ביום 31.8.08, היכה את המתלוננת בכל גופה, בעט בה וסטר בפניה וזאת בעת שהמתלוננת אחזה בבתם המשותפת, תינוקת בת חודש ימים. לבקשתה, הניח את התינוקת בחדר סמוך, ושב והיכה את המתלוננת כעבור מספר דקות; הוא גרר את המתלוננת, והטיח את ראשה בקיר, ולאחר שנפלה וככל הנראה הכרתה הייתה מעורפלת, בעט בגופה. לאחר מספר שעות תקף העורר את המתלוננת פעם נוספת וסטר לה בפניה מספר פעמים. עקב האלימות, נגרמו למתלוננת חבלות שונות ושטפי דם בכל חלקי גופה.

המעשים המתוארים היו מלווים לעיתים, באיומים בפגיעה שלא כדין בגופה של המתלוננת, כמתואר בכתב האישום. באירוע האחרון החזיק המשיב בידו במצת גז ואמר למתלוננת כי היה מצית את גופה כדי לראות אותה "מתכערת" וכי עליה "להסתלק מהבית לפני שיהרוג אותה".

בהקשר זה יצוין כי המתלוננת והעורר התגוררו אותה עת בבית הוריו של העורר בבאר שבע.

בית המשפט קמא (כב' השופט י.אקסלרד) קבע בהחלטתו כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת האישומים. המתלוננת מסרה במשטרה שתי הודעות (מה - 4.9.08 ו ה- 6.9.08), בהן פירטה  את מעשיו המתוארים של העורר, והייתה במצב נפשי קשה בעת מסירתן. להודעות קיים חיזוק בצילומי המתלוננת, המעידים על סימני חבלה שנגרמו לה, תעודות רפואיות ומזכר של שוטר, אבי וקנין, אשר הבחין בסימני אלימות על המתלוננת בעת שפגש אותה באקראי בתחנת דלק. עוד הוצגה פנייתה של עורכת הדין אליסיה לרנר מנעמ"ת באר שבע, מיום 8.9.08, לפיה פנתה המתלוננת ללשכה המשפטית של נעמ"ת עוד ביום 16.1.08, בעת שהיתה בחודש השלישי להריונה, ובעת שהייתה נשואה לעורר כחצי שנה, ומסרה שם תיאור חמור של אלימות והתעללות פיזית ונפשית שבוצעה בה על ידי המשיב. המתלוננת הונחתה כיצד לנהוג והופנתה למרכז למניעה וטיפול באלימות במשפחה, ואולם לא יצרה קשר עם המרכז. התרשמות עו"ד לרנר הינה כי המתלוננת נמנעה מנקיטת הליכים כלשהם בשל חששה מהחרפת המצב, ולנוכח הריונה. עולה עוד מפניית נעמ"ת, כי המתלוננת פנתה שוב, מספר ימים קודם למועד שליחת המכתב, והעלתה תלונה דומה נוספת בלשכה המשפטית, והופנתה גם בפעם הזו למרכז למניעת אלימות במשפחה.

ב"כ העורר טענו בבית המשפט קמא, לעניין תמיהות מסויימות העולות מחומר הראיות שיש בהן כדי להביא לכרסומו, כפי שיובהר להלן. בית המשפט קמא ציין כי מתעוררים אמנם "סימני שאלה" העולים מחומר הראיות, עם זאת נקבע, כי עסקינן ב"סיטואציה אנושית מורכבת" שההכרעה בה אינה נטולת התלבטות, ואולם יש בחומר הראיות המתואר כדי להוות פוטנציאל מספיק לצורך אישומיו של העורר.

במסגרת הערר שבפני עלו טענות דומות לאלה שהועלו בבית המשפט קמא, לעניין חומר הראיות. נטען, כי אין תמיכה חצונית לאותם אירועים שהתרחשו לפי טענת המתלוננת, קודם לאירוע הרביעי, ועדות המתלוננת הינה בבחינת גירסה כבושה, וכי ביום 1.9.2008, ציינה בפני השוטר ועקנין כי לא קדמו לאירוע הרביעי מעשי אלימות; נטען עוד כי מכתבה של עו"ד לרנר הינו כללי, ואין בו התייחסות מפורשת לאירוע קונקרטי המיוחס לעורר בכתב האישום. הצלקת ברגלה של המתלוננת נגרמה עקב נפילתה ליד הכניסה לבית - כך על פי דבריה - והמתלוננת אינה מציינת כי נגרמה בשל אלימות המתלונן, ולא היה מקום לייחס חבלה זו לעורר.

גם באשר לאירוע הרביעי, אין חומר הראיות מבסס את האישום המיוחס לעורר, ברמה הנדרשת. המתלוננת מסרה בהודעתה מיום 4.9.2008, כי אירוע האלימות היה קצר במשכו, ואילו בהודעה מיום 6.9.2008, טענה כי מדובר באירוע שארך מספר שעות, בשני שלבים. אין לקבל טענה כי המתלוננת התרגשה בעת מסירת ההודעה ביום 4.9.23008; המתלוננת הינה משפטנית, ההודעה נמסרה 4 ימים לאחר האירוע, והמתלוננת ציינה בהודעתה הראשונה כי אין בידה פרטים נוספים מעבר לאלה עליה השיבה, באופן שאינו תואם את הוספת הפרטים בהודעה השניה.

עוד צויין כי להגשת התלונה רק ביום 4.9.2008, מספר ימים לאחר האירוע הרביעי הנטען, נודעת "משמעות מכרסמת", ושוטרים שהגיעו לביתה בשעות הלילה של 31.8.2008, לאחר האירוע, לא הבחינו בכל דבר חריג, והעורר לא נעצר אז;  העורר המכחיש כי נקט באלימות נגד המתלוננת, טען רק כי ניסה למשוך את ידה של המתלוננת כדי להוציאה מהחדר, ובעקבות כך שרטה אותו בחזהו, ואף הציג צילומי שריטות שצולמו על ידי אימו; המתלוננת טענה כי אמו של העורר הייתה בבית בעת האירוע הרביעי, אולם האם לא מסרה דבר לחובת העורר בעניין זה בהודעתה.

עוד נטען כי העוררת אובססיבית ביחסה למתלונן, וקבלה על כך שאינו מקיים יחסי אישות לאורך זמן, ויש לחשוש כי בדתה פרטי תלונתה, כדי לנקום בו.

לאחר עיון בחומר הראיות, תמים דעים אני עם מסקנתו של בית משפט קמא לעניין דיות הראיות, ואציין בנוסף, כי איני סבור כי המסכת הראייתית הינה בעלת עוצמה פחותה כפי שנטען.

הודעותיה של המתלוננת גדושות פרטי פרטים, לעניין מסכת יחסיה עם העורר, והתעמרותו הקשה במתלוננת במהלך התקופה המתוארת, שברובה הייתה בהריון, והאירוע הרביעי התרחש זמן קצר לאחר הלידה. המתלוננת מבהירה בהודעותיה את הרקע להתערערות היחסים עם העורר, ומציינת כי הזנחתה על ידו, הביאה ליחסים מתוחים ובעייתיים. המתלוננת ציינה כי ניסתה לשקם את היחסים ולהתקרב לעורר, אולם זה דחה אותה באיומים, גידופים קשים, התעללות ומעשי אלימות. טענת ב"כ העורר כי המתלוננת ביקשה לנקום בעורר בשל היעדר יחסי אישות, הינה, לכאורה, בבחינת הוצאת דברים מהקשרם הכולל.

זאת ועוד; מהודעות המתלוננת עולה כי חרף סבלה, ורצונה לשתף אחרים במתרחש, נמנעה בכל אותה עת מהגשת תלונה,  בניסיון להציל את חיי הנישואין, ולנוכח הריונה. החיזוקים לכך  מצויים בפניית נעמ"ת, לעניין הימנעותה של המתלוננת להמשיך את הטיפול בתלונתה; מדוחות פעולה מיום 1.9.2008, שעה 05:10, שערכו הבלשים משה בוחניק ואבי וקנין (להלן: דוחות השוטרים), לפיהם פגשו את המתלוננת באקראי בתחנת דלק בעת שתיית קפה, וזו פנתה אליהם, והם הבחינו על צווארה ופניה ב"סימנים אדומים", ועיניה דמעו. המתלוננת נשאלה אם היא זקוקה לעזרה, ולאחר שוידאה כי מדובר בשוטרים, סיפרה כי הייתה לה "בעיה עם בעלה", והיא נשאלה אם הוכתה, ואולם סירבה להגיש תלונה. עולה מדוחות השוטרים כי התרשמו בדרך בלתי אמצעית כי תלונתה של המתלוננת הינה אוטנטית ואמינה; הימנעות המתלוננת מהגשת תלונה, עולה גם מהודעתו של עו"ד שרון סוויסה, שמסר כי ביום 15.6.2008 הגיעה המתלוננת למשרדו בבקשה להתמחות, ובמהלך הראיון פרצה בבכי וסיפרה על אלימותו של העורר, וציינה בפני העד כי אינה רוצה להתלונן "כדי לא להרוס את המשפחה".

ראיות אלה מצביעות לכאורה גם על כך, שהמתלוננת מסרה לגורמים שונים, בתאריכים המוקדמים ליום 4.9.2008, על מעשי האלימות שביצע בה העורר, ואין מדובר לפיכך, בתלונה כבושה, כפי שטוענים ב"כ העורר.

הודעת המתלוננת לעניין מעשי האלימות נתמכת גם בתעודות רפואיות מיום 5.6.2008, ומיום 4.9.2008. בתעודה רפואית מיום 4.9.2008, עולה כי נמצאו "המטומות רבות באגן שמאל ובמותן שמאל, גב תחתון, וגפיים תחתונות", וכן נפיחות באיזור הרקה; תמיכה נוספת להודעותיה של המתלוננת מצוייה בהתרשמות עדים שונים, ממצבה הנפשי הקשה של המתלוננת בעת תיאור האירועים, כפי שעולה מפניית נעמ"ת, הודעתו של עו"ד שרון סוויסה ודוחות השוטרים כמתואר.

גם מהודעת אימו של העורר, שבני הזוג התגוררו בביתה עולה, כי בין בני הזוג שררו יחסים רעועים, והיא ניסתה לגשר ביניהם בדרכים שונות. הטענה כי אימו של העורר אינה תומכת בדברי  המתלוננת, כי הייתה עדת שמיעה לנעשה באירוע הרביעי, אינה יכולה לסייע בשלב זה לעורר. המתלוננת מעלה השערה בלבד כי האם הייתה עדה בדרך זו אחרת לאירוע שהתרחש, ויש גם להניח כי לנוכח הקירבה המשפחתית ההדוקה, אין לצפות כי האם תמהר למסור דברים שיש בהם כדי להביא להפללת העורר, והאם אף צילמה שריטות על חזהו של העורר, כדי להמחיש את טענת העורר כי המתלוננת היא שתקפה אותו באירוע הרביעי. בעניין זה, יצויין כי המתלונן - המכחיש באופן גורף כמעט את טענות המתלוננת - אישר בהודעתו מיום 5.9.2008, כי התחוללה תקרית אלימה במהלך האירוע הרביעי; הוא תפס את ידיה של המתלוננת, וזו שרטה אותו כאמור, ואף השליכה עליו מאוורר וזרקה את המחשב. דבריו אלה של העורר אינם עולים בקנה אחד עם דוחות השוטרים מהם עולה כי לאחר המפגש בתחנת הדלק, נלוו למתלוננת והלכו עימה לביתה, ושם פגשו בעורר שטען כי אינו יודע מה מקור הסימנים על גופה של המתלוננת, הכחיש כי פגע בה, ולא ציין בפני השוטרים כי אירע אירוע חריג, או כי המתלוננת היא שתקפה אותו. השוטרים לא הבחינו אומנם בבית ב"בלגן או סימנים לאלימות", כפי שעולה מהדוחות, ולנוכח אי מסירת תלונה, הסתפקו בכך שהזהירו את העורר כי אם יתגלו בעתיד סימני אלימות על גופה של המתלוננת, ייעצר. אולם אין בהיעדרם של סימני אלימות כדי לעמוד בסתירה להודעת המתלוננת שלא טענה כלל כי האלימות לוותה בשבירת חפצים, או בסימנים אחרים שיותירו רישומם במקום.

עוד יצויין כי בהודעה נוספת מיום 8.9.2008 - לאחר שהושמעה בפניו הקלטה שביצעה המתלוננת במהלך אחד העימותים האלימים הנטענים - אישר העורר כי איים על המתלוננת באומרו "שזה הסוף שלה" אם כי טען כי אמר זאת בתגובה לאיומים שהשמיעה המתלוננת מצידה.

הטענה הנוגעת לעניין היעדר קוהרנטיות בהודעותיה של המתלוננת, הינה טענה הנוגעת למהימנות, ויהיה על בית המשפט שיבחן את הראיות להכריע בה. אציין כי הראיות בדבר מצבה הנפשי של המתלוננת, התלבטותה הקשה אם להביא לפתיחת חקירה נגד העורר בשלבים מוקדמים יותר, והחיזוקים להודעותיה, ובכלל זה הודאתו במקצת של המתלונן, מסלקים לכאורה את החשש, שמא דרך מסירת ההודעות, ועיתוי מסירתן, מעידים על ניסיון פסול של המתלוננת לייחס לעורר דברים שלא ביצע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ