אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21775/07

החלטה בתיק בש 21775/07

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21775-07
06/02/2008
בפני השופט:
צ.צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ליאת לוי
הנתבע:
איתמר כהן
עו"ד אייל אוחיון
החלטה

הבקשה היא למעצר עד תום הליכים.

כנגד המשיב הוגש כתב אישום בן שני אישומים, המייחס לו עבירות של חבלה בכוונה מחמירה לפי סע' 329(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), תקיפה סתם לפי סע' 379 לחוק, הדחה בחקירה לפי סע' 245(א) לחוק והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו לפי סע' 275 לחוק.

על פי העובדות המפורטות באישום הראשון לכתב האישום, ביום 27.8.07 בשעה 2:30 לערך, הגיע המתלונן לפאב באילת והתיישב בסמוך לבר, זמן קצר אחר כך הגיע המשיב והתיישב במרחק קצר מהמתלונן. המשיב והמתלונן שוחחו ביניהם, לאחר מכן פנה המתלונן וישב על ספה סמוכה. בסמוך לשעה 6:00 פנה המשיב לברמן ושאלו למקום בו יוכל לקנות סיגריות. המשיב יצא את הפאב, חזר כעבור זמן מה כאשר הוא נסער ועצבני, אמר לברמן "זה או הוא או אני פה" כשהוא מצביע לכיוון המתלונן. המתלונן ישב על הספה ולא הגיב. המשיב אמר כי המתלונן פגע בו וכי לא יעבור לו על זה בשתיקה. לאחר מכן, בין השעות 6:00 ל-7:00, נטל המשיב סכין שהייתה מונחת במתקן הכלים בפאב, פנה לכיוון המתלונן ודקר אותו בצווארו בכוונה לגרום לו חבלה חמורה, נכות או מום. המתלונן דימם מפצעיו וירק דם. המשיב בא לכיוונו של הברמן, אמר לו שלא יתקשר למשטרה, תוך שהוא גורר אותו לעבר החוף וממשיך להתריע בפניו כי לא יתקשר למשטרה. המשיב נאבק עם הברמן ומנע ממנו לעזור למתלונן. לאחר מאבק, הצליח הברמן להשתחרר מאחיזת המשיב ואז פנה למתלונן וטיפל בו. המשיב חזר לאחר מכן לפאב בריצה, שאל "איפה הסכין?" תוך שהוא דוחף את הברמן מהמתלונן. באותה עת נכחה מישהי במקום שאמרה למשיב כי המתלונן פצוע ואז המשיב סטר לה, מצא את הסכין ועזב את המקום. כתוצאה ממעשיו של המשיב, הובהל המתלונן לבית החולים, אושפז, נותח, והיה עדיין מאושפז בעת הגשת כתב האישום.

על פי העובדות המתוארות באישום השני לכתב האישום, לאחר האירוע המתואר לעיל, בערך בשעה 7:00, פקח סיור של ה"סיירת באדום" שישב במדיו בניידת סיור שאורותיה על גג הרכב מהבהבים זיהה את המשיב, שאל לשמו ולמספר זהותו. המשיב השיב כי שמו תומר, ומסר מספר זהות דומה, אך אינו זהה, למספר זהותו. פקח הסיור התקשר למוקד 100 על מנת לבדוק את פרטי המשיב כשהוא אוחז ביד המשיב. המשיב השתחרר מאחיזת פקח הסיור וברח, תוך קריאות של פקח הסיור כי הוא עצור. מיד לאחר מכן פנו מספר שוטרים לבית אם המשיב, שם אותר המשיב. המשיב התנגד למעצרו, השתולל והתפרע, וניסה למנוע את מעצרו.

בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים.

בטרם דיון לגופו של עניין הסכימו הצדדים להפנות את המשיב לבדיקת הפסיכיאטר המחוזי, על מנת שיבדוק את כשירותו  לעמוד לדין והאם היה אחראי למעשיו ביום ביצוע העבירה (27.8.07).

מחוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי מיום 11.10.07 עולה, כי המשיב אינו מוכר למערכת הפסיכיאטרית מאשפוזים או טיפול מרפאתי במסגרת מוסדות ממשלתיים ואין עדות למחלת נפש בעברו. ובסיכום:

"אינו לוקה במחלת נפש פסיכוטית קרוב לוודאי לא היה במצב פסיכוטית בשל מחלה במועד ביצוע העבירה המיוחסת לו לכן במידה וביצע את המעשים היה אחראי על כך. במצבו הנוכחי כשיר לעמוד לדיון. הבעיה הנפשית הקיימת קרוב לוודאי במסגרת הפרעת אישיות מורכבת עם קיים אנטיסוציאליים, פרנואידיים, קשיי הסתגלות. לא ניתן לשלול התפתחות מחלת נפש אך אין בשלב זה סימנים המעידים על קיומה."

יצויין, כי לבקשת הביטוח הלאומי, לצורך הערכת תיפקוד אינטלקטואלי וכושר עבודה, נערך למשיב אבחון פסיכולוגי במאי 2007. על פי האמור בחווה"ד, למשיב

"הפרעת אישיות פאראנואידלית המתבטאת במערך של מחשבות שווא של רדיפה. החשדנות הרבה שלו, הצמצום הכללי בחייו, ההמנעות מקשרים חברתיים והשימוש המאסיבי בגראס הינם ככל הנראה פועל יוצא של הפרעה זו".

הביטוח הלאומי קבע למשיב דרגת אי כושר זמנית בשעור של 75%.

חווה"ד הפסיכולוגית הוצגה בפני הפסיכיאטר המחוזי.

ב"כ המשיב הסכים לקיומן של ראיות לכאורה, אולם לטענתו, אם הדברים התרחשו כפי שנטען בכתב האישום, הרי שאין כל הסבר הגיוני להתנהגות המשיב, למעט הסבר של מחלת נפש.

מתסקיר שירות המבחן מיום 20.11.07 עולה, כי המשיב רווק, בן 31, טרם מעצרו התגורר עם אביו בעפולה. המשיב הינו הבכור במשפחה המונה 4 נפשות, הוריו התגרשו לפני 4 שנים. המשיב סיים 12 שנות לימוד ללא תעודת בגרות, גויס כנער מקא"ם ושירת שירות צבאי חלקי, במהלכו ריצה עונש מאסר בן 8 חודשים בכלא צבאי בגין עריקות, לאחריו שוחרר משירות צבאי.

מהרישום הפלילי של המשיב עולה כי הורשע בעבר בעבירות אלימות וסמים. לדבריו בפני שרות המבחן, נהג לצרוך בעבר סמים מסוג גראס, אולם מזה כשבע שנים נמנע משימוש בסמים בעקבות הרשעתו בעבירות סמים. לפני כ-7 שנים ריצה עונש מאסר של 18 חודשים בכלא "חרמון". התייחסות המשיב לעברו העברייני אופיין בערפול ובקושי בלקיחת אחריות על חלקו, הוא מפחית מחלקו בביצוע העבירות ונוטה להשליך את האחריות להתרחשותן על גורמים חיצוניים.

בהתייחס לתנאי מעצרו התרשם שירות המבחן כי המשיב נמצא בראשיתו של תהליך הסתגלות למעצר.

שירות המבחן התרשם כי המשיב מעורב בחברה עבריינית, נוקט בדפוס של סחטנות רגשית, משליך את עיקר האחריות לקורה עמו על גורמים חיצוניים. כן התרשם שירות המבחן כי המשיב הוא בעל סף תסכול נמוך המתקשה לערוך התבוננות פנימית מעמיקה ולקחת אחריות על התנהגותו האלימה ועברו העברייני. עם זאת, סבר שירות המבחן, כי בשל המעצר הממושך קיימת תובנה ראשונית אודות התנהגותו הבעייתית, ולפיכך יתכן ובתהליך טיפולי ניתן יהיה להעמיק תהליך זה.

המשיב תאר כי נוהג לעיתים לצרוך כמויות גדולות של אלכוהול, שלל בעייתיות סביב עניין זה, אך ציין כי יש קשר בין צריכת אלכוהול לבין נסיבות מעצרו. שירות המבחן העלה אפשרות של הפניית המשיב למרכז גמילה מאלכוהול בעפולה לצורך אבחון באם קיימת בעיית שימוש לרעה באלכוהול, והמשיב הביע נכונות להשתלב בתהליך זה.

שירות המבחן, העריך כי קיים סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות, זאת לאור מאפייני אישיותו, קשייו לקחת אחריות על חייו ומעורבותו הקודמת בפלילים.  יחד עם זאת התרשם כי חוויית המעצר הממושכת הינה משמעותית ומהווה גורם הרתעתי עבור המשיב, וכי הוא נמצא בתחילת תהליך התבוננות עצמית. לפיכך הסיק שירות המבחן כי שחרור המשיב לחלופת מעצר המלווה בגורם מפקח סמכותי ומציב גבולות בליווי של איזוק אלקטרוני יש בהם לצמצם רמת סיכון זו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ