אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21770/08

החלטה בתיק בש 21770/08

תאריך פרסום : 12/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21770-08
27/10/2008
בפני השופט:
ר. אבידע - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ג'ראר
הנתבע:
יוסף אלאטרש
עו"ד אסתר בר-ציון
החלטה
  1. נגד המשיב הוגש כתב אישום בו ייחסה לו המבקשת עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, היזק בזדון ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, וזאת משנטען כי ביום 4.9.08 סמוך לשעה 14:36 נהג ברכב טויוטה בכביש בין צומת שוקת ללהבים. שוטרים במסוק לאכיפת עבירות תנועה הבחינו במשיב כשהוא מבצע עקיפה מסוכנת, בעטיה נאלץ רכב אשר נסע בנתיב הנגדי לרדת לשוליים על מנת למנוע תאונה חזיתית. השוטרים הודיעו לשוטרת מתנ"א שהייתה בקרבת מקום לעצור את המשיב. השוטרת סימנה למשיב לעצור, אך הלה הגביר את מהירותו והמשיך בנסיעתו לכיוון להבים. סמוך לכניסה ליישוב להבים, ביצע המשיב פניית פרסה בקו הפרדה רצוף והחל לנסוע לכיוון צומת שוקת במהירות גבוהה, תוך כדי שהוא עוקף שלושה כלי רכב מצידו הימני של הכביש ומאלץ את נהגיהן לסטות לנתיב הנגדי.  המשיב המשיך בנסיעתו הפרועה לכיוון צומת שוקת וביצע עקיפה מסוכנת נוספת ולכן נהג אוטובוס שנסע בנתיב הנגדי נאלץ לסטות עם האוטובוס לשולי הכביש כדי למנוע תאונה. בהגיעו לקרבת היישוב לקייה סימן שוטר טוויזר למשיב לעצור, אך הלה לא שעה להוראותיו והמשיך בנסיעה עד אשר הגיע סמוך לתחנת הדלק בצומת שוקת שם ירד מהכביש והמשיך בנסיעה מהירה בשטח עפר לכיוון הישוב עומר. המשיב המשיך בנסיעה המהירה כאשר אחריו נוסע בניידת השוטר טויזר. סמוך לכביש 60 פנה המשיב לעבר הכביש, אך כשהבחין בניידת הממתינה לו על הכביש, ביצע פניית פרסה במהירות וחזר לכיוון לקייה על כביש העפר. השוטר טויזר נהג את הניידת לכיוון המשיב וסטה עם הניידת לימין השביל על מנת למנוע תאונה עם רכבו של המשיב, אך הלה סטה עם רכבו והתנגש בניידת - בה נהג השוטר טויזר - במזיד ושלא כדין והמשיך בנסיעה מהירה לכיוון לקייה. בהגיעו לישוב לקייה יצא המשיב מרכבו והחל לנוס רגלית. המשיב נתפס ע"י שוטר שהגיע למקום ואז תקף את השוטר בכך שדחפו והיכה אותו באגרופו בחזהו במטרה להכשיל השוטר במילוי תפקידו.

עם הגשת כתב האישום עתרה המבקשת למעצרו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. נטען בבקשה, כי המשיב מסכן את ביטחון הציבור.

ב"כ המשיב הודיעו, כי יש בידי המבקשת ראיות לכאורה וביקשו, כי יוזמן תסקיר מעצר אודותיו. ב"כ המשיב ציינו, כי בסמוך למעצרו הביע המשיב חרטה על מעשיו.

2.         המשיב הציע חלופה למעצר לפיה ישהה בתנאי מעצר בית מלאים במתחם סגור הנקרא "מעון השייח" תחת חסותו של השייח עאקל אלאטרש, כאשר בכל שעה משעות היממה יפקחו על המשיב או עלי אבו סבית או טלאל אלאטרש או נאסר אבו עג'ג'. כמו כן הציע המשיב, כי להבטחת תנאי השחרור בערובה, בנוסף לפיקדון כספי, ישועבדו כלי רכב של קרובי משפחתו אשר הסכימו לשיעבודם של כלי הרכב. שירות המבחן אשר בחן את החלופה למעצר נמנע מהמלצה. נאמר בתסקיר, כי ההתרשמות מהמשיב הינה שקיים אצלו קושי בקבלת גבולות חיצוניים הבא לידי ביטוי ביחס המזלזל לחוק ולגורמי האכיפה ולכן נשקפת ממנו רמת סיכון גבוהה. אשר לחלופה למעצר נאמר, כי לא ברור יכולתה של החלופה להוות גורם מפקח משמעותי עבור המשיב ולכן, כאמור, נמנע שירות המבחן מלבוא בהמלצה.

3.         מעון השייח בו מדובר, ושלגביו העיד השייח עאקל אלאטרש, הינו פעולה ברוכה. המדובר במתחם אשר אליו מגיעים אורחים, ביניהם אף צעירים, ואף כאלו שנזקקו בעבר לחלופה למעצר, אשר בו מתקיימים פעולות של גישור ופישור וניסיונות שיקום. אחד הערבים המפקחים המוצעים, מר אבו עג'אג' משמש אף כאחד המתנדבים באותו מתחם, כאשר תפקידו להדריך וליתן הרצאות.

            מטבע הדברים נבצר מהשייח לפקח על המשיב, בשל עיסוקיו הרבים בתחום המתחם, ולכן הוצעו הערבים המפקחים. הערבים המפקחים, כך התרשמתי, הינם אזרחים נורמטיביים. מר טלאל אלאטרש הינו כבן 48, נשוי ואב ל- 23 ילדים ובעבר במשך כ- 23 שנים שירת כחייל לוחם וגשש ביחידת הגששים. מר טלאל אלאטרש הביע את הסכמתו להיות מפקח, טען כי הוא מתגורר כמאה מטרים מהמעון ואם יהיה צורך במחליף יוכל לבקש ממר עלי אבו סבית, מפקח נוסף שהוצע, להחליפו. מר טלאל אלאטרש הינו דודו - אחי אביו של המשיב. המפקח השני שהוצע, מר עלי אבו סבית, הינו כבן 39, נשוי ואב לשמונה ילדים, אף הוא גר בשכנות למתחם והביע נכונות לשמש כערב. הערב, המפקח האחרון שהוצע היה מר אבו עג'אג', אשר כאמור משמש כמתנדב במתחם. בין יתר פעולותיו של מר אבו עג'אג' קיימת הפעילות של גיוס חיילי צה"ל מהמגזר הבדואי, פעילות במשמר האזרחי והוא אף מחזיק תעודת מגשר מאת מפקד המחוז.

            כאמור התרשמתי, כי שלושת הערבים המפקחים הינם אזרחים נורמטיביים. עם זאת ספק בעיני אם יוכלו, למרות כוונותיהם הטובות, לאורך זמן, לקיים את שהם לכאורה מוכנים לקבל על עצמם. מדובר בשלושה בעלי משפחות גדולות עם מחוייבויות שנראה, כי לאורך זמן לא יוכלו לעמוד בדרישות הפיקוח. לא הוברר משלושת הערבים המפקחים אם הם ערים לכך שמדובר בהתחייבות קשה ולאורך זמן. תנאי השחרור בערובה, בשל קצב ניהול תיקים של נאשמים משוחררים בערובה, עשויים להימשך במשך חודשים ארוכים ואף לעיתים שנים. נשקפת מהמשיב מסוכנות גבוהה, כפי שמעשיו הוכיחו. בנס לא הייתה פגיעה בנפש. נאמר בכתב האישום, כאמור, כי המשיב עם רכבו התנגש במזיד בניידת, וזאת לאחר שגרם לכלי רכב אחרים לסטות מנתיב נסיעתם כדי להימלט מפגיעות מהרכב שהיה נהוג על ידו. כאשר מדובר ב"צעיר אימפולסיבי", כפי שתואר המשיב בתסקיר שירות המבחן, כדי להבטיח את מטרות המעצר, יש צורך בפיקוח צמוד מאוד ובזאת, סבורתני, הערבים המפקחים לא יוכלו לעמוד לאורך זמן.

            בשולי הדברים יצויין, כי למשיב רישום פלילי משנת 2004 בגין תקיפת שוטר ותלוי ועומד נגדו תיק פלילי בבית משפט השלום בראשון לציון הממתין לתסקיר.

            אשר על כן, משלא שוכנעתי כי יש בחלופה למעצר שהוצעה להבטיח לאורך זמן את שהמעצר נועד להבטיח, הנני מורה על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

ניתנה היום כ"ח בתשרי, תשס"ט (27 באוקטובר 2008) במעמד הצדדים.                                                                      

ר. אבידע - שופטת

ס. נשיא

     

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ