אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21659/05

החלטה בתיק בש 21659/05

תאריך פרסום : 30/08/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21659-05
15/11/2005
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
כהן שאול
הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה

1.         בפני ערר על החלטת בית משפט השלום בבאר-שבע, כב' השופטת ד.בית אור בב.ש. 7868/05 מיום 11.10.05, אשר הורתה על מעצרו של העורר עד סיום ההליכים נגדו. נגד העורר יחד עם אימו, הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של הפרת הוראה חוקית - עבירה לפי סעיף 287 (ב) לחוק העונשין תשל"ז-1977, תקיפת שוטרים - עבירה לפי סעיף 275 לחוק הנ"ל ושלוש עבירות של איומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק הנ"ל.

עפ"י כתב  האישום, ביום 6.9.05, במושב שדה צבי, איים העורר על שכנו, עקב ויכוח שהתפתח על היקף בניית גדר סביב ביתו באומרו " אם תבנה את הגדר לא יהיה טוב לך ולבית שלך". למחרת ביום 7.9.05 הגיע השוטר דודו אליאסים לביתו של העורר על מנת לעכבו לחקירה. העורר איים על השוטר באומרו  "מה אתם רוצים מניאקים, אני אחתוך אתכם בפנים". בהמשך איים העורר על שוטרי התחנה ותקף את השוטר משהכה אותו באגרוף בחלק האחורי של ראשו, כתוצאה מכך נגרמה לו חבלה. לאחר מכן העורר השתולל והתנגד למעצר.

ביום 8.9.05, שוחרר העורר ע"י כב' השופט ג.טהר לב, בתנאים מגבילים. בין היתר, למעצר בית מלא למשך 4 יממות בבית הוריו, בהשגחת אביו ובפיקוחו המלא במושב שדה צבי. ביום 10.9.05 בשעה 17.00 ובשעה 21.00 הפר העורר את ההוראה החוקית כשנמצא מחוץ לביתו, ללא ליווי הערב.

2.         העורר, כאמור, שוחרר ע"י כב' השופט טהר לב, עוד בשלב מעצר הימים. משדחה כב' השופט טהר לב פניית המשטרה להאריך המעצר להגשת כתב אישום, חרף הצהרת תובע שהוגשה, משסבר שאין עילה למעצרו עד סיום ההליכים.

ערר שהוגש לביהמ"ש המחוזי ביום 9.9.05 נדחה ע"י כב' השופט עמר, אשר ציין כי לא נשלל הבסיס לבקש מעצרו של העורר עד סיום ההליכים נגדו אם תוגש בקשה כזו. ואין בעובדת שיחרורו כדי להשמיט הבסיס להגשת בקשה כזו.

ביום 11.9.05, לאחר שהעורר הפר את תנאי המעצר, הוגש נגדו כתב אישום עם בקשה למעצר עד לסיום ההליכים. כב' השופטת ד.בית אור בהחלטה מנומקת ומפורטת קבעה כי קיימות ראיות לכאורה ועילה למעצר. בימ"ש קמא קבע כי בחודש מאי 2005 הוגש נגד העורר כתב אישום בגין עבירה של התפרצות, גניבת רכב, העלבת עובד ציבור. בכתב האישום, פורט שהעורר קילל והעליב שוטר. כמו כן צויין כי תלויים ועומדים נגד העורר תיקי מב"ד, בהם הוגשו כתבי אישום, בין היתר, בגין תקיפת אביו וכי לעורר אין כל מורא מפני החוק ואין הוא ירא מלתקוף או לאיים על השוטרים, כאשר הדברים אינם נראים לו. התנהגותו מצביעה על חוסר מעצורים כאשר נקלע למצבים שאותם הוא סבור שיוכל לפתור בכח ובאלימות.

חלופת המעצר שהוצעה בבימ"ש קמא, שהעורר ישהה במעצר בית בפיקוח האם, שהיא נאשמת יחד עימו ומטבע  הדברים שלל בימ"ש את חלופת המעצר הזו והורה על הגשת תסקיר מעצר.

3.         מתסקיר המעצר התברר כי העורר הינו אדם המסיר מעצמו כל אחריות לבעייתיות במעשיו ומשליך על הרשויות את האחריות להתנהגותו. שירות המבחן התרשם מאדם חסר גבולות פנימיים להתנהגות, הממעיט מחומרת השימוש שעושה בסמים. מדובר בעורר המשתמש בסמים וזקוק למסגרת טיפולית מציבת גבולות שתסייע לו להגמל מהשימוש בסמים. המשיב סירב להצעת שירות המבחן להשתלב במסגרת טיפולית והציע כחלופת מעצר את אחיו, מימון כהן, המתגורר בקרית מלאכי.  האח תיאר העורר כאדם שלא נשמע להוריו, אינו צורך סמים וסבור כי מדובר בסמים קלים בלבד, והציע כחלופת מעצר לקחת העורר עימו לעבודה.  שירות המבחן לא בא בהמלצה לחלופת זו משסבר כי לאור סירובו של העורר להשתלב בטיפול גמילה, לא יעמוד העורר בתנאים המגבילים שיקבעו.

שירות המבחן ציין כי חלופת המעצר לעורר צריכה להיות בתנאי מעצר בית מלא ע"י גורם סמכותי מציב גבולות, אדם שיכול לכוונו להשתלב במסגרת טיפולית, וללוותו לשירות המבחן.

לאור תסקיר שירות המבחן ציין ביהמ"ש שלא רק ששירות המבחן לא המליץ על האח כחלופת מעצר, אלא שהאח גם לא התייצב בביהמ"ש כדי שביהמ"ש יוכל להתרשם ממנו. ולאור התנהגותו חסרת הגבולות של העורר, אשר הוכיח כי הינו חסר מעצורים והוא תוקף שוטרים ואף תלוי נגדו כתב אישום גם בגין תקיפת אביו, יחד עם השימוש בסמים גובר החשש להתנהגות אלימה וקיימת מסוכנות של העורר ובחלופת המעצר שהוצעה, לא יהא כדי לנטרל מסוכנות זו.

4.         עיקר הערר מופנה כנגד קביעת בימ"ש קמא, כי העבירות המיוחסות לעורר מקימות עילת מעצר בהסתמך, בין היתר, על קביעת כב' השופט ג. טהר לב, בשלב מעצר הימים, שמעשיו של העורר אינם מקימים עילה למעצר עד סיום ההליכים.

מעשי אלימות בשילוב עם איומים כאשר איומים אלה ומעשי האלימות מופנים כלפי אנשי חוק, יש בהם כדי לבסס את המסוכנות הנשקפת מהעורר, משמצביעים הם שאין לו מורא מפני החוק. אדם שאין לו מורא, כלפי אנשי החוק על אחת כמה וכמה, אין לו מורא כשמדובר באדם מהשורה, שכניו שעליהם הוא איים.

העובדה שהשוטרים לא נבהלו אולי מהאיומים של העורר, אינה מפחיתה ממסוכנותו, מכיון שהאיומים הופנו גם כלפי שכניו והעובדה שאינו חושש לאיים גם על השוטרים ולתקוף אותם, לא תמנע ממנו לעשות כך גם כלפי אחרים.

התנהגותו של העורר בתיק נשוא הערר והתנהגותו בעבר, כפי שבאה לידי ביטוי בכתבי האישום שהוגשו נגדו, בגין תקיפה, היזק בזדון ושתי עבירות של איומים, כשעבירות אלה מופנות כלפי אביו ובעת שהשוטרים הגיעו לטפל בארוע איים עליהם בפגיעה בגופם, מצביעים על דפוס התנהגות החוזר על עצמו. אישום נוסף בת.פ. 3189/05 בביהמ"ש השלום בב"ש שעניינו, התפרצות למקום מגורים וגניבה, גניבת רכב והעלבת עובד ציבור. כל אלה בהתחשב בגילו הצעיר ובהתמכרותו לסמים, מצביעים על מסוכנותו ומקימים עילה למעצר.

מסכימה אני עם ב"כ העורר שיתכן והפרת הצו ע"י העורר, הינה הפרה מינורית, אך הפרת צו זו מצביעה על הלך מחשבתו של העורר ומסוכנותו. העובדה שהוא שוחרר אך יומיים קודם למעצר בית בהשגחת אביו, וכל זאת לתקופה של ארבעה ימים בלבד,  וכעבור יומיים, כבר הפר צו זה, מצביעה על דפוס התנהגות, של אין מורא מפני החוק והעורר יעשה ככל שיחפוץ. 

בנסיבות אלה, קמה עילה למעצרו של העורר ונכון עשה בימ"ש קמא שהורה על קבלת תסקיר מעצר, כשמדובר בעורר צעיר, לו מעורבות רבה בפלילים. יחד עם זאת ביהמ"ש לא סגר הדלת בפני העורר להציע חלופת מעצר אחרת שתבחן ע"י שירות המבחן.

סוף דבר, הערר נדחה.

ניתנה היום ח' בחשון, תשס"ו (10 בנובמבר 2005) במעמד המבקש וב"כ עו"ד קאזיס ועו"ד שרה טל בשם המשיבה.

שרה דברת - שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ