אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21554/04

החלטה בתיק בש 21554/04

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21554-04,21555-04
11/01/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ניר פיינר
הנתבע:
1. תייסיר אבו עראר
2. יאסר אבו עראר
3. שפיק אבו עראר

עו"ד נעם אליגון
החלטה

בעניין המשיבים 2 ו-3 בבש"פ 21555/04

ובעניין המשיב 2 בבש"פ 21554/04

1.                  החלטה זו נוגעת לבקשת המדינה לעצור את המשיבים עד לתום ההליכים נגדם, לאחר שהוגש נגדם כתב אישום  המייחס להם עבירות של חבלה בכוונה מחמירה, יריות באזור מגורים, הזק בזדון, עבירות בנשק ואיומים.

החלטה זו ניתנת במאוחד בשתי בקשות הנוגעות לאותה פרשה ובה  שני ארועים סמוכים אשר ארעו ביום 1.10.04 ואשר הביאו להגשת שני כתבי אישום נפרדים.

2.                  כתב האישום מלמדים כי ביום 7.9.04 התקיימו בחירות למועצה המקומית בישוב ערוער אשר בהן התמודדו טאלב אבו עראר, ראש המועצה המכהן, מפלג " אלמחאבה" ונאיף אבו עראר, מפלג " אלחליילה". שני המתמודדים הם קרובי משפחה. ביום 8.9.04 התברר כי נאיף אבו עראר נבחר לכהן כראש המועצה וכתוצאה מכך פרץ סכסוך בין שני הפלגים, שכלל זריקת אבנים, ירי והצתת בתים. בין היתר , במסגרת הסכסוך הנמשך, נורה בגבו חאלד בן בטח אבו עראר, מפלג " אלמחאבה", אושפז בבית חולים ועדיין מאושפז בבית החולים השיקומי "בית לוינשטיין" ברעננה.

המשיבים שייכים לפלג " אלמחאבה" ואילו המתלונן בכתב האישום, תייסיר פכרי אבו עראר שייך לפלג " אלחליילה".

3.                  בכתב האישום, נשוא בקשה 21555/04 , מיוחס למשיבים כי ביום 1.10.04 בסמוך לשעה 12:00 פתחו המשיבים בירי לעבר מכוניתו של תייסיר פכרי כאשר המשיב 1, הגיח אל מול המתלונן בכלי רכב מסוג מיצובישי מגנום, חסם את נתיב נסיעתו של תיסיר פכרי, יצא מרכבו ניגש לחלון רכבו של תיסיר פכרי וירה לעברו של תיסיר פכרי יריות רבות בכוונה לגרום לו לחבלה ובפועל פגע ברגלו . נטען כי המשיבים 2 ו-3 חסמו את רכבו של תיסיר פכר בזמן הארוע כשהם חוסמים בכלי רכבם את נסיעתו לאחור וכאשר ירה המשיב 1 כלפי תיסיר פכרי ירו המשיבים 2 ו- 3, לעבר כלי רכבו של תיסיר פכרי, באמצעות כלי נשק שאחזו  בידם . לאחר מכן נגשו המשיבים לביתו של תיסיר פכרי בישוב ערואר וירו לעבר ביתו ולעבר בתים סמוכים , וזאת מתוך כוונה להפחידם. במועד הנ" איים המשיב 3 על גזען עטייה אבו עראר ואשתו , אשר עמדו בסמוך , בכך שאמר להם כי ישרוף את ביתם וכי אמר לאשתו של גזען כי יהרוג את בעלה.

4.                  כתב האישום , נשוא בקשה 21554/04 , מיחס למשיבים כי באותו המועד הנ"ל , 1.10.04, בסמוך לאחר השעה 12:00, כאשר ביקש תיסיר פכרי לצאת מביתו ונכנס לכלי רכב מסוג שברולט שבו נהג אחיו, כדי לקבל טיפול רפואי ברגלו, לאחר שנורה ברגלו כמפורט לעיל, יצא לעברם המשיב 1 כשהוא מחזיק בכלי נשק אוטומטי וירה לעבר כלי הרכב שבו נסעו, יריות רבות וזאת מתוך כוונה לפגוע בתיסיר פכרי ובאשתו ואחיו שהיו עמו בכלי הרכב. בהמשך ניגשו המשיבים אל ביתו של תיסיר פכרי, כשהם מחזיקים   בידיהם כלי נשק אוטומטי וירו לעבר ביתו של תיסיר פכרי וזאת מתוך מטרה להפחיד את בני משפחת המתלונן ואת שכניו.

5.                  לפני שאבחן את התשתית הראיתית אבהיר כי   בבש"פ 21555/04

הובאו בפני המשיבים 2 ו-3 כשהם עצורים ואילו המשיב 1  משוחרר. בש"פ 21554/04 הובאו בפני המשיבים 1 ו- 2 כשהם עצורים ואילו  המשיב 3 משוחרר. ב"כ המשיב 1 הסכים כי קימות ראיות לכאורה  להרשעת המשיב 1 בעבירות המיוחסות לו וכי קיימת עילה למעצרו עד  לתום ההליכים. בהסכמת המאשימה נדחה ענינו למועד אחר

לצורך  קבלת תסקיר מעצר אשר יבחן חלופת מעצר בעינינו.

6.                  אשר לאירוע נשוא בש"פ 21555/04, ירי אשר בוצע בשעה 12:00,  נטענה בפי המשיבים 2 ו -3 (להלן: "נימר ומקי)  טענת אליבי לפיה בזמן האירוע שהו בבית חולים סורוקה בבאר שבע , עת שביקרו את חאלד אבו עראר.

7.                  חמר החקירה מכיל הודעות של תיסיר פכרי וכן מתלוננים נוספים המזהים את נימר ומקי כמי שירו לעבר רכבו של תיסיר פכרי וכן לעבר ביתו וכן איימו על גזען עטיה ואשתו. אולם, טענת האליבי האיתנה שהוצגה מכרסמת במידת מה בחוזקן של הראיות. אסביר דברי:

8.                  על שעת האירוע המדויקת ניתן ללמוד מאמרתו של תיסיר פכרי המספר בהודעתו מיום 12.12.04 כי שעת הירי לעברו הייתה 12:00 בצהרים וכי בעת הירי שוחח הוא עם אדם בשם דורון כהן. פלט שיחות הטלפון של דורון כהן  מלמד כי אכן ביצע שיחת טלפון אל תיסיר פכרי בשעה 12:03 , שיחה אשר ארכה כ- 10 שניות. מוסר   דורון כהן, בהודעתו במשטרה, כי באותה שעה שוחח עם תיסיר פכרי מספר שניות ואז נותקה השיחה, לא לפני ששמע רעש חזק. מכאן  ניתן להסיק לכאורה כי שעת הירי היתה 12:00. על פי דו"ח איכון לשיחות הטלפון של נימר, אשר טען כי מכשיר הטלפון היה עמו כל אותו יום, ניתן ללמוד כי בשעה זו שהה בבית חולים סורוקה. בשעה 12:22 היה באזור חוות רם בבאר שבע ורק בשעה 12:33 לערך נמצא בישוב ערואר. ממצא אוביקטיבי זה מחזק את גרסתו של נימר כי בזמן האירוע הנדון ביקר בבית חולים סורוקה  ועזב את המקום  לאחר שקיבל שיחת טלפון ממקי.

9.                  אשר למקי הרי שזה מוסר בחקירתו כי בשעת האירוע היה בבית חולים סורוקה ומשם נסע למרכז קניות בבאר שבע יחד עם מרואן  ויאסר סברי. גרסה זו מאומתת עם גרסתם של מרואן ויאסר סברי וכן נימר המספר כי מקי עזב את בית החולים ונסע עם השניים האחרים למרכז הקניות.

10.             מובן כי בית המשפט היושב לדין יבחן בשלב שמיעת הראיות את מהמהנות הגרסאות וכן ייתן את המשקל הנכון לדברים. אולם בשלב זה של הדברים, יש בממצאים המפורטים לעיל  כדי לכרסם בתשתית הראיתית, במידת רבה. הגם  שאין להתעלם מן האפשרות כי לאחר שנימר ומקי קבלו הודעה על האירוע בשעה 12:00 פנו הם לתוך הישוב ונטלו חלק בהמשך התרחשות הירי לעבר ביתו של תיסיר פכרי ואיומים.  זה המקום לציין כי עד מקי לא נחקר בסמוך לאירוע ואף לא נדרש לחקירה, כי אם רק לאחר התרחשות אירוע אלימות נוסף שארע בחדש דצמבר.

11.             אשר לאירועים בהמשך אותו יום (בש"פ 21554/04) אשר ארעו לאחר השעה 12:00, בעת שעזב תיסיר פכרי את ביתו כדי לקבל טיפול רפואי. מיוחסת ההחלטה כאן באשר למשיב 2 (להלן:" יאסר"). גם כאן ניתן לומר כי קיימת תשתית ראיתית לכאורה להרשעת המשיב 2 בעבירות המיוחסות לו, תשתית המבוססת על עדויות המתלוננים ועדי ראיה. אלא שעיון בגרסאות המתלוננים והעדים מעלה ספקות באשר למעשים המיוחסים ליאסר. במה דברים אמורים? מוניר אבו עראר מוסר בעדותו כי ראה את תיסיר מבצע ירי לכוון הרכב. אין הוא מתייחס בדבריו ליאסר. גם תייסיר פכרי, המתלונן מתייחס בדבריו לתיסיר (המשיב 1 ) כמי שביצע ירי לעבר רכבו ואין הוא מזכיר את יאסר. כך גם גאסר פכרי אבו עראר המספר כי ראה את תיסיר (המשיב 1 ) לבדו מבצע ירי לעבר הרכב. הגב' האלה אבו עראר המדברת על יאסר מציינת כי ראתה את יאסר יחד עם שניםם אחרים כשהם אוחזים בנשק בידיהם. אין היא מיחסת ליאסר ביצוע ירי באמצעות כלי הנשק, ואף מדגישה בהודעתה מיום 22.12.04 כי יאסר לא ירה עם הנשק. יאסר אף מעלה גירסת אליבי לפיה ביקר את חאלד בבית חולים סורוקה ומשם יצא לתפילה במסגד, יחד עם שפיק, נימר עטוואה וסלימאן עטאווה. כשהם הגיעו למסגד כבר בשעה 11:40. שפיק מאשר דברים אלו ואילו שני עדי האליבי האחרים  לא נחקרו ולא נבדקה גרסת האליבי עד תום.

12.             מעבר לאמור לעיל אין להתעלם מן העובדה כי כל המשיבים נחקרו בסמוך לאחר האירוע ושוחררו לאחר מכן. כאשר אירועי האלימות החוזרים מחדש דצמבר הביאו למעצרם של חלק מהמשיבים, בעקבות מעורבותם לכאורה באירועי חדש דצמבר, והם תיסיר נימר מקי ויאסר  וחלק האחר נותר משוחרר. מקום שהמדינה החליטה על שיחרורם בחדש אוקטובר יש להניח כי סברה שבידיב תשתית ראיתית בעיתית כפי שהצבעתי לעיל. אם קיימת עילה למעצרם של המשיבים הרי שזו יכולה להגזר רק מאירועי חדש דצמבר ואשר בענין זה כבר ניתנה החלטה המורה על שיחרורם של המשיבים בתנאים מגבילים.

13.             סוף דבר, לאור הבעייתיות המתעוררת בתשתית הראיתית הקיימת והגם קיומה של עילה למעצרם של המשיבים הנני סבורה כי יש מקום להורות על שחרורם של המשיבים בתנאים מגבילים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ