אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21382/08

החלטה בתיק בש 21382/08

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21382-08
12/08/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אדווה וייצגן
הנתבע:
עומר אבו סכות
עו"ד חאלד אזברגה
החלטה

1.                   כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של מגע עם סוכן חוץ לפי סעיף   114 (א) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), עבירה של סיוע לאויב במלחמה לפי סעיף 99 לחוק העונשין וכן שורה של עבירות המייחסות לו פעילות בהתאחדות בלתי מותרת, חברות בארגון טרור, החזקת מסמכים של התאחדות בלתי מותרת והפצה ופרסום בהתאחדות בלתי מותרת לרבות קשירת קשר לפעילות והתאחדות בלתי מותרת, עבירות לפי תקנות ההגנה לשעת חירום. כמו כן מיוחסות למשיב העבירות של ניסיון להשמדת ראיה ושיבוש מהלכי משפט לפי סעיפים 242 + 25 וסעיף 244 לחוק העונשין. יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה לעצור את המשיב עד לסיום ההליכים וזו הבקשה העומדת בפני.

2.                   בחלק הכללי לכתב האישום מתוארת פעילותו של אחיינו של המשיב, טאהר אבו סכות (להלן: "טאהר") אשר התקרב לדת האסלאם ולתנועה האסלמית ברהט ופעל במסגרתה, בין היתר בפעילות סיוע לרשות הפלסטינית וכי החל משנת 2006 החל לקחת חלק פעיל בארגון אלקעידה  במטרה לפגוע באזרחים ישראליים ובביטחון מדינת ישראל בנסיבות בהן נכנס לאתר אינטרנט בשם "אלחסבה", שהינו אתר אינטרנט של ארגון אלקעידה ונרשם לפורום באתר תחת הכינוי "אבו מצעב" ולחילופין כ"אבו מוצעב" והיה לו מספר סודי שעימו הזדהה בפורומים.

עוד נאמר כי בשנת 2006, במהלך כניסתו לאתרי אינטרנט כגון "אלחסבה" ו"אלטרטיק", אתרים של ארגון אלקעידה ושל הג'יהאד העולמי הקוראים להשמדת מדינת ישראל, השתתף טאהר בפורומים ובשיחות ברשת האינטרנט דרכן הכיר את "אבו ג'אבר" המכונה "עזאת אלאלסאלם" וכן "הצלף", שהינו פעיל אחראי בארגון אלקעידה ואחראי על חזית ההסברה העולמית בארגון שהיה ראש הפורום באתר האינטרנט. במהלך פעילותו של טאהר בפורום אלחסבה עמד טאהר בקשר עם פעילים נוספים בארגון ששמותיהם מפורטים בכתב האישום.

עוד נאמר כי טאהר נרשם לפורום נוסף בשם "אלטרטיק",  שגם בו היה חבר אבו ג'אבר, שם הכיר פעילים נוספים בארגון ודרכו פנה טאהר לאבו ג'אבר וביקש ממנו כי האתר יהיה מאובטח וכי לא כל אחד יוכל להירשם אליו.

עוד נאמר בכתב האישום כי במהלך ההתכתבות עם טאהר גילו פעילים בארגון כי טאהר מתגורר באזור הנגב בישראל ולכן ביקשו ממנו כי יאסוף עבורם מידע אודות מקומות בילוי ומקומות הומי אדם בישראל, על מנת לבצע שם פיגועים ועל מנת לגרום למותם של ישראלים יהודים ולפגוע בביטחון המדינה. טאהר כאמור הסכים להצטרף לפעילות הארגון, קשר קשר עם אותם פעילים בארגון ומסר להם מידע כפי שביקשו והכל כדי לקדם פיגועי התאבדות בישראל במטרה לפגוע בביטחון מדינת ישראל.

3.                   על רקע דברים אלו מונה כתב   האישום שלושה אישומים המיוחסים למשיב:

באישום הראשון -  נטען כי המשיב נענה לפנייתו של אחיינו, טאהר והתגייס והצטרף לפורום אלחאסבה של ארגון אלקעידה כאשר המשיב נרשם כחבר בפורום בכינוי "אבו עובידה 2" והכיר שם פעילי ארגון שונים. טאהר גייס את המשיב לפעילות בפורומים הנ"ל וזאת כדי לקדם את הפצת החומר הנוגע לארגון ולג'יהאד העולמי. המשיב נענה והתגייס למשימה ועיצב לבקשת הפעילים בארגון תמונות, מודעות וספרים שבהם כרוזים ומאמרים על הג'יהאד העולמי. עוד בנוסף פרסם המשיב יחד עם טאהר, לבקשתו של אבו ג'אבר, ספרים ומאמרים אסלאמיים והעביר אותם מהאתר אלחסבה לאתרים אחרים באינטרנט לרבות אתר אלטרטיק.

במהלך פעילותו זו התכתב המשיב עם פעילי אלקעידה ואחרים והיה עימם בקשר כשהוא מסייע להם לקדם את מערך הפרסום של הארגון ואף הקים תוכנת צ'ט מוסוות המכונה "סודות הלוחמים" (אסראר אלמג'אהדין), על מנת שההתקשרות לא תחשף על ידי גורמי המודיעין.

על רקע פעילות זו, כניסתו לאתרי האינטרנט של ארגון הג'יהאד האסלאמי וארגון אלקעידה והתכתבותו המלמדת לכאורה על פעילותו עבור הארגון ביקשה המדינה להרשיע אותו בעבירות  הביטחוניות כמפורט לעיל.

האישום השני ­ מייחס למשיב כי חודש לאחר שנוצר קשר בין המשיב לאבו ג'אבר ביקש ממנו אבו ג'אבר לרכוש כרטיס הנקרא CASHU שבאמצעות המספר שעליו ניתן לרכוש מוצרים באתר אינטרנט הנקרא באותו שם מבלי צורך להזדהות ולמסור פרטי כרטיס אשראי. המשיב הסכים לכך וקשר קשר עם אבו ג'אבר ועם טאהר לרכוש את הכרטיס לצורך הפעילות בארגון ושימוש בכרטיס לשם רכישת תוכנו לרשת האינטרנט מבלי להזדהות. המשיב פנה לקרוב משפחתו וביקש ממנו לרכוש עבורו את הכרטיס מבלי שמסר לו את מטרת הרכישה ואותו קרוב רכש את הכרטיס האמור. לאחר מכן, מסר המשיב את הכרטיס לטאהר, אשר דיווח לאבו ג'אבר באמצעות פורום אלחסבה, כי רכש את הכרטיס עבורו. אולם, אז הודיע אבו ג'אבר  למשיב כי כבר קיבל כרטיס מאדם אחר.

במסגרת אישום זה ביקשה המדינה לראות במעשיו של המשיב כמבססות לכאורה הרשעה בעבירה של פעילות בהתאחדות בלתי מותרת וקשירת קשר לפעילות בהתאחדות בלתי מותרת.

האישום השלישי מייחס למשיב כי יום למחרת  28.5.08, יום בו נעצר טאהר ואביו לחקירה על רקע פעילותו של טאהר כמפורט לעיל ונתפס בביתם מחשבים  וציוד דומה, שלח המשיב הודעה בפורום אלחסבה לאבו ג'אבר והודיע לו שטאהר נעצר וביקש לסגור את כינויו של טאהר בפורום מכל האתרים בהם נטל חלק פעיל  וכן ביקש כי לא ישלחו לו יותר הודעות וזאת על מנת למנוע תפיסת ראיות נוספות כנגד טאהר בגין פעילותו עם אלקעידה.

בסמוך לאחר מכן, פרק המשיב שני דיסקים קשיחים ממחשב ביתו, הסתיר אותם בשקית בבור בחצר על מנת למנוע את תפיסתם בידי הרשות החוקרת.  דיסקים אלו, אשר נמצאו מאוחר יותר, הכילו תיעוד של פיגועי ג'יהאד מכל העולם, בין היתר אפגניסטן ועיראק, ספרים על המוג'הדין, ספרים על ייצור אמל"ח, קלטות מצולמות של אוסמה בן לאדן, מנהיג ארגון אלקעידה וסגנו אל זוהרי, בהן השניים נושאים נאומים על הג'יהאד נגד הנוצרים והיהודים.

כמו כן נמצאה על הדיסקים הקשיחים תוכנה המכונה "אסראר אלמג'אהדין" (סודות הלוחמים), שהיא תוכנת צ'ט מוסווית שנעשה בה שימוש בהתקשרות עם פעילי הארגון הפעילים ברשת האינטרנט, על מנת שההתקשרות לא תיחשף על ידי גורמי המודיעין ובכלל.

במעשים אלו ביקשה המבקשת להרשיע את המשיב בעבירות של ניסיון להשמדת ראיה ושיבוש הליכי משפט.

4.                   עיקר טיעוניו של ב"כ המשיב יצאו נגד האישומים הראשון והשני. טען ב"כ המשיב כי אין כל איסור להיכנס לאתרי אינטרנט של הג'יהאד האסלאמי ושל ארגון אלקעידה והעובדה כי קיימת תשתית ראייתית לכאורה המלמדת כי המשיב נכנס לאתרים אלו אין בה לכשעצמה כדי לבסס עבירה פלילית כלשהי וגם לא עבירה ביטחונית.

יתר על כן, טען כי אין בחומר החקירה כל תשתית ראייתית המלמדת כי אתר האינטרנט הקרוי אלחסבה ואתר האינטרנט הקרוי אלטרטיק, האתרים אליהם נכנס המשיב, הינם אתרי אינטרנט של ארגוני טרור  בכלל וגם לא של ארגון אלקעידה או הג'יהאד האיסלאמי בפרט, כפי שטוענת המדינה.

ב"כ המשיב הסכים כי קיימת תשתית ראייתית לכאורה המלמדת כי המשיב התכתב במסגרת הפורומים של אותם אתרים, כמפורט בכתב האישום, אולם טען כי, אין בחומר החקירה כל ראיה המלמדת כי המתכתבים בפורום השייך לאותם אתרים הינם פעילים בארגוני הטרור כמפורט בכתב האישום וכי היה בכך כדי לבסס את העבירות שעיקרן עבירות כנגד ביטחון מדינת ישראל.

אשר לאישום השני - הסכים ב"כ המשיב כי קיימת תשתית ראייתית לכאורה אשר יש בה כדי לבסס את הטיעון העובדתי של האישום השני דהיינו, כי המשיב רכש את הכרטיס על פי בקשת טאהר אולם, טען כי אין בכך כדי לבסס הרשעה בעבירות המיוחסות לו באישום זה והן עבירות של פעילות בהתאחדות בלתי מותרת או קשירת קשר לפעילות והתאחדות בלתי מותרת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ