אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21172/07

החלטה בתיק בש 21172/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
21172-07
27/06/2007
בפני השופט:
ברוך אזולאי-ס.נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אירה ויימן
הנתבע:
אלירן בן שלום סוסן ת"ז 026544486
עו"ד ויקטור אוזן
החלטה

ההליך

מדובר בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נגדו.

כתב האישום

נגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו שתי עבירות של ניסיון לסחר בסם, שתי עבירות של מעשי פזיזות ורשלנות ועבירה של סחר בסם.

באישום ראשון בכתב האישום נטען, כי ביום 2.6.07 מכר המשיב לרומן בוק ולאלכס מינגלו ז"ל חמש טבליות הנחזות להיות MDMA תמורת 200 ש"ח. בפועל מכר להם המשיב טבליות PMMA שהוא חומר מסוכן, העלול לגרום לעליה בקצב הדופק ובלחץ הדם ובעקבות כך אף למוות וכן לפעילות שרירים מוגברת ולהיפרתרמיה, ובכך סיכן את חייהם של רומן ואלכס.

באישום השני נטען כי ביום 3.6.07 חזר המשיב ומכר לרומן חמש טבליות הנחזות להיות MDMA עבור 200 ש"ח ובפועל מכר לו טבליות PMMA, חומר מסוכן כאמור.

באישום השלישי נטען כי כחודש לפני האירועים הקודמים מכר המשיב לרומן ולאלכס חמש טבליות MDMA תמורת 200 ש"ח, ובכך סחר בסם מסוכן מבלי לקבל היתר.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים

בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נטען שקיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירות המיוחסות לו, ושקיימת עילת מעצר מכוח סעיף 21(א)(1)(ג)(3) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996, מאחר שביצע לכאורה עבירות סמים, וכן בגין מסוכנותו לביטחון הציבור. כמו כן צוין בבקשה, כי המשיב הורשע בעבר במסגרת הסדר טיעון בשלושה תיקים שעניינם עבירות סמים ובשני תיקי תעבורה, כי עומד ותלוי נגדו כתב אישום שעניינו החזקת סמים שלא לצריכה עצמית וכן כי דינו נגזר ללא הרשעה בגין מספר עבירות רכוש. בנסיבות אלה נטען, שאין חלופה שיש בה להבטיח את מטרות המעצר.

טענות ב"כ המבקשת בדיון

בדיון שהתקיים בפניי ביום 21.6.07 טענה ב"כ המבקשת, כי בשני האישומים הראשונים מדובר בניסיון לסחר בסם שלא צלח. המשיב מכר בפועל כדורים שהיו חומר מסוכן חדש. לטענת ב"כ המבקשת, המשיב סבר שמדובר בטבליות סם, שכן הקונה ביקש ממנו בשפת הרחוב "גלגלים/עיגולים", כלומר אקסטזי, שזה MDMA. המשיב אף מכחיש כל קשר לסם ואינו מעלה את טענת באת כוחו כי ידע שאין מדובר בסם, אך טוען שהוא מכור לסמים שונים, שאינו עובד בעבודה מסודרת ואינו מסביר כיצד הוא מממן את הסמים. לגבי טענת הרשלנות, המשיב מכר חומר מסוכן והדבר מקים את יסודות הרשלנות. לגבי האישום השלישי הפנתה ב"כ המבקשת לאמרתו הראשונה של רומן, בעמ' 5, שם דיבר על "עיגולים", MDMA. נטען שבאותו מעמד כולם, כולל החוקרים, לא ידעו שמדובר באקסטזי, ורומן דיבר פעם על "עיגולים", פעם על "אקסטות" ופעם על "גלגלים" באותו הקשר. הוא מסר שחודש לפני כן קנה "עיגולים" ואפשר להסתמך על דבריו שמדובר בסם ולכל הפחות בניסיון, ולצורך המעצר אין זה משנה. לעניין המסוכנות נטען, כי מדובר בעיסוקו של המשיב לסחור בסם מסוכן וניתן ללמוד זאת מהקלות בה השיג את הכדורים, שכן מרגע ההזמנה עד רגע האספקה חלפה רק חצי שעה. יש למשיב עבר פלילי, רישום ברכוש והרשעה בשלושה תיקי סמים בהם טרם נגזר דינו, כאשר עבירות אלה בוצעו בעודו ממתין לקבלת תסקיר ותלוי ועומד נגדו כתב אישום בגין החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, שם מדובר ב-MDMA. ב"כ המבקשת התנגדה לחלופה ולתסקיר מעצר.

טענות ב"כ המשיב בדיון

ב"כ המשיב הסכימה לקיומן של ראיות לכאורה, למעט בעניין האישום השלישי. כמו כן הסכימה שקיימת עילת מעצר, אך ביקשה תסקיר מעצר ובדיקת חלופה. בקשר לאישומים הראשון והשני טענה שמדובר בחומר שאינו סם לפי פקודת הסמים. לגבי הפזיזות והרשלנות טענה שאין ראיות לכאורה, שכן אין ראיה שהמשיב ידע על כך, ולו ברמה של רשלנות. בחקירה לא שאלו את רומן אם כוונתו ב"עיגולים" היא אקסטזי או ממריצים, כמו משקאות ממריצים, ואז אין עבירת ניסיון. גם כשרומן כבר נשאל לגבי הכדורים שנתפסו על אלכס אם מדובר באקסטות, הוא אמנם משיב בחיוב, אך לא יוצר קשר בין ה"עיגולים" לאקסטות. עוד נטען לגבי האישום הראשון, כי רק שתיים מתוך חמש הטבליות נבדקו ואין חוות דעת לגבי יתר הטבליות. לגבי עילת המעצר טענה ב"כ המשיב, שלאור עוצמת הראיות יש גם בה כרסום. ב"כ המשיב טענה שהמשיב הוא בן 21, התייתם מאביו, אין לו קשר עם אמו והוא גדל אצל סבתו.

דיון

נראה לי כי קיימות ראיות לכאורה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים ללא כרסום ממשי, כפי שיפורט להלן. מאמרותיו של רומן עולה כי כקונה סבר שמדובר בסם, והוא נקט לשון "עיגולים", "גלגלים" ו"אקסטות" בקשר לאירועי הקניה מהמשיב. לגבי האישומים הראשון והשני, המשיב מצידו לא טען באמרתו במשטרה כי ידע שאין המדובר בסם, אלא בחומר אחר, באת כוחו טענה זאת רק בשלב הדיון בבקשה, ובשלב זה נראה לכאורה כי המשיב, כמו הקונה, סבר שמדובר בסם. מכל מקום אמרותיו של רומן מספקות ראיות לכאורה עם סיכויים סבירים להוכחת האישומים מעבר לספק סביר.

כמו כן קיימת עילת מעצר, מאחר שהמשיב ביצע לכאורה עבירות סמים ומאחר שהוא מסכן לכאורה את בטחון הציבור, וניתן ללמוד על מסוכנותו, בין היתר, מהקלות והמהירות בה סיפק לקונה את מבוקשו לכאורה.

לאור האמור, לאור עברו הפלילי של המשיב, שכולל בין היתר מספר עבירות בתחום הסמים בתיקים שונים שטרם נגזר בהם דינו של המשיב, ולאור ההלכה הפסוקה כי מקומו של עבריין סמים הוא מאחורי סורג ובריח, נראה לכאורה כי יש להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים. עם זאת, לאור גילו הצעיר של המשיב ולאור החיוב בדין לבדוק חלופת מעצר, אני מורה על קבלת תסקיר מעצר בעניינו, שיתייחס לקיומה של חלופה מרתיעה וסמכותית עבור המשיב, ומאחר שנראה לכאורה כי חלופה ביתית אינה מתאימה בנסיבות העניין, יתייחס שירות המבחן, בין היתר, גם לאפשרות של חלופה במסגרת מוסד מתאים.

אני מורה על מעצרו של המשיב עד להחלטה אחרת ואני קובע את התיק להמשך דיון ליום 15.7.2007 שעה 15:30.

שירות המבחן מתבקש לעשות מאמצים להגיש עד למועד זה את התסקיר, ובה במידה שלא יעלה הדבר בידו, יידחה הדיון ליום 29.7.2007 שעה 12:30.

יש לזמן את המשיב באמצעות שב"ס וליווי נגב בשלב זה ליום 15.7.2007.

ניתנה היום י"א בתמוז, תשס"ז (27 ביוני 2007) במעמד הצדדים

ברוך אזולאי, שופט

ס. נשיא

קלדנית : אילנה אסף.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ