אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21169/05

החלטה בתיק בש 21169/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21169-05
19/08/2005
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מורן בת עמרם קרדונה
החלטה

1.      נגד המשיבה הוגש כתב אישום המייחס לה עבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי ס' 329 (א) (2) לחוק העונשין התשל"ז 1977, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה לפי ס' 332 (2) לחוק הנ"ל, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, עבירה לפי ס' 275 לחוק הנ"ל, שימוש ברכב ללא רשות, עבירה לפי ס' 413ג לחוק הנ"ל, הסתייעות ברכב לביצוע פשע, עבירה לפי ס' 43 לפקודת התעבורה תשכ"א 1961 ונהיגה ללא רשיון וללא ביטוח, עבירה לפי ס' 10 + 62 לפקודת התעבורה.

2.       העובדות פורטו בהרחבה בהחלטתה של כב' השופטת כ"ץ מיום 4.8.05 שקבעה שקיימות ראיות לכאורה ועילת מעצר נוכח החשש שהמשיבה תסכן את בטחון הציבור, כעולה מאופי העבירות שבוצעו על ידה כאשר סיכנה, לכאורה, חיי אדם משנהגה ברכב בלא שלמדה לנהוג ומבלי שהיתה מיומנת לכך ולאחר ששתתה משקאות משכרים.

לבחינת חלופת מעצר הורה ביהמ"ש על קבלת תסקיר מעצר תוך בחינת כשירותה של אימה של המשיבה לשמש כחלופת מעצר.

3.      שירות המבחן הגיש תסקיר מפורט בו התייחס לחייה של המשיבה שהוצאה מביתה בגיל 12, סודרה בפנימיה וסיימה 12 שנות לימוד, שירתה בצה"ל שירות מלא כמאבטחת והשתחררה במרץ השנה. שירות המבחן ציין כי קיימת רמת סיכון מסויימת להשנות תגובה אימפולסיבית במידה והמשיבה לא תהיה בקשר טיפולי תומך. מנגד מציין שירות המבחן, כי המשך החזקתה במעצר עשוי להוריד לטמיון הישגיה בשנים האחרונות ולחברה לחברה עבריינית, לאור המצוקה בה מצוייה המשיבה הן ברמה הרגשית, הן ברמה הרפואית ועל רקע חשיפתה לאורח חיים שאינה רגילה לו.

שירות המבחן סבור שלאור שאיפותיה הנורמטיביות של המשיבה, הטראומה, מהמעצר ומחוייבותה לקשר טיפולי יש בהם כדי לצמצם את הסיכון להתנהגות פורצת חוק לפחות בטווח הקרוב.

מפאת קוצר הזמן שירות המבחן טרם גיבש תוכנית טיפולית כוללת למשיבה אך לאור הערכת המסוכנות הנמוכה, תוך ראייה שיקומית לעתיד ומשההליך המשפטי עשוי להוות מנוף לגיוס המשיבה לטיפול מעמיק, הומלץ לשחררה לחלופת מעצר לביתה של האם. בשעות שהאם תהיה בעבודה משעה 07:30 ועד השעה 16:30 תהיה המשיבה בבית האם באחריותה האישית. עם שובה של האם תהיה בהשגחת האם ובפיקוח מעצר של שירות המבחן. בתום 10 ימי עבודה יוגש תסקיר משלים עם תוכנית פיקוח מפורטת לשעות בהן האם עובדת. 

4.         המבקשת מתנגדת לשחרורה של המשיבה לביתה של האם וטוענת שאין האם חלופה ראוייה הן לאור האמור בתסקיר המעצר והן לאור עברה הפלילי.

המשיבה מבקשת לאמץ את המלצת שירות המבחן ומציינת, כי במקרה ספציפי זה יש התגייסות שלמה של גורמי הרווחה כדי לסייע למשיבה. אמה של המשיבה נחשבת כסיפור הצלחה של שירותי הרווחה לאחר ששולבה בשנה האחרונה בהצלחה בפרוייקט העבודה של אימהות חד הוריות וחוות הדעת של גורמי הטיפול באגף הרווחה מאוד חיובית לגביה. הם רואים בה כמי שעלה בידה לשקם את חייה.

עוד מציינת ב"כ המשיבה שלמשיבה אין אדם בעולם, היא נמצאת כרגע על פי תהום, צעירה בגילה שעובר לביצוע העבירה נשוא כתב האישום היתה קורבן לתקיפה מינית כפי שעולה מחומר החקירה, דבר שהוביל אותה גם להסתבכות, שבגינה הוגש כתב האישום, משיצאה נסערת מהמועדון בו עברה תקיפה מינית. שיקול דעתה היה מוטעה ולכן לקחה מפתחות ונהגה ברכב. מדובר במשיבה שנמצאת במשבר קשה בחייה וכל ההישגים אותם השיגה בעמל רב וכוחותיה היא, למרות המשפחה ממנה באה, קורסים לנגד עיניה.

5.      למרות הנסיבות המיוחדות של תיק זה, כפי שפורט בהרחבה בתסקיר שירות המבחן,  לצערי לא אוכל לאמץ את המלצת שירות המבחן לשחרר המשיבה לבית האם. לאמה של המשיבה, עבר פלילי עשיר הכולל 20 הרשעות קודמות, בגין חמש עשרה עבירות של תקיפה, חמש עשרה עבירות של איומים, שלוש עבירות של קבלת דבר במרמה, שתי עבירות של העלבת עובד ציבור, שבע עבירות של גניבה, ארבע עבירות של היזק לרכוש, שלוש עבירות של התנהגות פרועה במקום ציבורי, עבירה של בריחה ממשמורת חוקית, שלוש עבירות של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, שתי עבירות של שימוש במסמך מזיוף, ארבע עבירות של תגרה במקום ציבורי, עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, חמש עבירות של תקיפת שוטר, עבירה של נשיאת סכין למטרה לא כשרה, עשר עבירות של הטרדה באמצעות מתקן בזק ועבירה של הפרת הוראה חוקית.

עברה הפלילי של אם המשיבה מתחיל עוד בהיותה קטינה בשנת 79' ונמשך ברציפות עד לשנת 92'. משנת 92' ועד שנת 95' לא בוצעו עבירות, משנת 95 שוב בוצעו עבירות ברציפות עד שנת 96'. בהמשך חלה רגיעה מסויימת והאם כושלת בעבירה של קבלת דבר במרמה בשנת 98' . שוב חלה רגיעה עד שנת 2000 והאם שבה לביצוע העבירות בשנים 2000 עד 2002 כשהעבירה האחרונה בוצעה על ידה ביום 20.2.02. גזר דינה ניתן ביום 12.2.03 והושת עליה מאסר למשך שישה חודשים, הופעל מאסר על תנאי של שישה חודשים באופן חופף, שרוצה בעבודות שירות.

שיקומה של האם, כפי שמציין שירות המבחן, נחשב לסיפור ההצלחה מבחינת שלטונות הרווחה מששולבה במעגל העבודה. מדובר בתקופת עבודה של 10 חודשים ואין זו תקופה ארוכה מספיק כדי לקבוע מה יקרה בעתיד. בכל מצב, לאור עברה הפלילי איני סבורה שיש בידה לשמש כחלופת מעצר תוחמת גבולות ולא התרשמתי, מחקירתה שביכולתה לעשות כן. גם בהתחשב בעברה של המשיבה שביצעה עבירה של תקיפת שוטר, לא הורשעה, הוטלה עליה התחייבות להימנע מעבירה, והאם טענה בחקירתה בפני שהיא לקחה את התיק על עצמה.

6.      ב"כ המשיבה טענה, שאין אדם אחר היכול לשמש חלופת מעצר. עיון בפרוט' ביהמ"ש בעמ' 13 מלמד שבזמנו הוצעה חלופה נוספת של בן משפחה שמתגורר בחיפה שיתכן ויהיה מוכן לפקח עליה.

בנסיבות אלה על שירות המבחן לבחון חלופת מעצר זו ובנוסף לבחון כל חלופת מעצר שתראה לו. לשם כך יגיש שירות המבחן תסקיר משלים עם תוכנית פיקוח מפורטת לגבי המשיבה.

 קובעת להמשך דיון בפני עם קבלת התסקיר המשלים ליום 1.9.05 שעה 11:30.

היה ויוגש תסקיר מעצר קודם מועד זה יועבר התיק מיד לשופט תורן על מנת שיקבע דיון טרם המועד שנקבע על ידי.

תשומת ליבו של מפקד בית המעצר לדבריה של ב"כ המשיבה בישיבה מיום 4.8.05 לפיה מאיימת המשיבה בהתאבדות.

המשיבה תובא באמצעות השב"ס.

ניתנה היום י"ג באב, תשס"ה (18 באוגוסט 2005) במעמד עו"ד שמש מטעם המבקשת המשיבה בעצמה וב"כ עו"ד ויצטום מטעם הסניגוריה הציבורית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ