אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21094/07

החלטה בתיק בש 21094/07

תאריך פרסום : 17/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
21094-07
18/06/2007
בפני השופט:
ב. אזולאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אנדריי בוקריס
החלטה

ההליך

מדובר בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נגדו.

כתב האישום

נגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו שתי עבירות של התפרצות לבניין בכוונה לבצע פשע, שתי עבירות הצתה ושלוש עבירות של היזק במזיד, לפי סעיפים 407(ב), 448 רישא, ו-452 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

בכתב האישום נטען, כי המשיב שכר בשנת 2003 חנות ברחוב יפה נוף 5 באשקלון מעו"ד רבינוביץ לשם פתיחת מועדון "דאנס-בר". לאחר זמן נקלע לחובות והפסיק לשכור את החנות, אשר הושכרה על ידי המשכיר לרופא השיניים חיים ריידר ולאביו, והמשיב החליט לנקום במשכיר ובשוכר, בכך שיצית את המרפאה ויגרום נזק. באישום הראשון נטען, כי ביום 26.4.07 סמוך לשעה 3:00 הגיע המשיב למרפאה כשהוא מצויד במיכל בנזין ובסמרטוט, שפך את הבנזין על משקוף החדר ועל כסאות במרפאה, הצית וברח מהמקום. כתוצאה מכך נגרמו נזקים למרפאה והתמוטטה התקרה האקוסטית. באישום השני הואשם המשיב בכך שביום 6.5.07 סמוך לשעה 4:45 חזר והגיע מצויד בבנזין ובסמרטוט והצית את המרפאה, דבר שגרם לנזקים לציוד המרפאה, לתקרה ולכסא הרופא. באישום השלישי הואשם בכך שבין צהרי יום 9.5.07 לבוקרו של יום 10.5.07 הגיע למרפאה וניפץ את דלתות הזכוכית בכניסה למרפאה. כמו כן ניפץ חזית זכוכית בעסק נוסף באותו בניין, ששניהם שייכם למשכיר.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים

בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נטען שקיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירות המיוחסות לו, לרבות אמרות המשיב בפני שוטר סמוי ובפני מדובב שבהן הודה במיוחס לו, אמרות המדובב ודו"חות השוטר הסמוי בעניין, עימות בין המדובב למשיב, אמרות המתלוננים, אמרות המשיב, אמרת חברתו של המשיב שמפריכה טענת אליבי של המשיב, אמרות מפלילות של המשיב בפני אנשים שונים לפני מעצרו וחוות דעת חוקר השריפות והמז"פ. כמו כן נטען בבקשה, שקיימת עילת מעצר בגין מסוכנותו לביטחון הציבור שכן המשיב מצית חנויות על רקע חוב כספי למרות הקירבה למרכזי מגורים ובגין החשש שהמשיב ינסה לשבש הליכי משפט ולהימלט מהדין, כמו גם לפגוע במתלוננים כפי שעשה, אם ישוחרר. כמו כן נטען, כי למשיב עבר פלילי וצוין כי המשיב חזר על מעשיו ואמר למדובב ולאחרים שיחזור על מעשיו. בנסיבות אלה נטען שאין חלופה שתבטיח את מטרות המעצר.

טענות באי כוח הצדדים בדיון

בדיון שהתקיים בפניי ביום 1.6.07 הוחלט על קבלת חוות דעת פסיכיאטרית בנוגע לשאת כשירות המשיב לעמוד לדין, והמשיב ביקש לומר שאינו קשור להצתה, שהוא סובל מחרדות במעצר ושהוא נוטל תרופות.

בדיון ביום 13.6.07 טענה ב"כ המבקשת, כנגד טענת ב"כ המשיב שאין ראיות לכאורה, כי בעמ' 3 לתמלול ההקלטה מיום 22.5.07 בין השוטר אליאן לבין המשיב, אמר המשיב ששרף את המקום, לאחר מכן אמר ששרף פעמיים, בעמ' 4 אמר שיש לו את כל הסיבות לשרוף את המקום, בתמלול ההקלטה מיום 28.5.07 בעמ' 10 הסביר המשיב שזה לא הספיק בפעם הראשונה שלאחריה הוא פגש את רופא השיניים שאמר לו שיש לו ביטוח, בעמ' 11 אמר שיש לו כסף לקנות עוד בנזין, באמרתו מיום 27.5.07 עמ' 1 שורה 20 עד עמ' 2 שורה 16 מסר אליבי, לפיו הלך לחברה שלו, כרמית סלומון, והיה אצלה עד שתיים או שלוש בבוקר, בעוד שהחברה אמרה שהמשיב היה אצלה סה"כ 45 דקות. המשיב גם אמר לבעלת פיצוציה, זהבה נחמיאס, שהוא מתפלא שהמשטרה לא עצרה אותו. ב"כ המבקשת הוסיפה לאמור בבקשה למעצר עד תום ההליכים, כי האחיין של המשיב, חמס פנש, אמר שהמשיב מסוגל לעשות הכל, וזאת לעניין מסוכנותו, ובנוגע לעברו הפלילי הוסיפה שהוא כולל הפרת הוראה חוקית משנת 2003 ומשנת 2004, ישנה הפרת צו בית משפט ותקיפת בת זוג.

ב"כ המשיב טענה בדיון, כי בכל שלוש אמרותיו של המשיב הוא מכחיש את ההצתה וזועק לחפותו, כמו כן הוא מסביר כי אמר לשוטר הסמוי שהוא שרף כי השוטר הגיע אליו כבורר כעבריין והציע לו סכום כסף גדול כדי לסיים את הסכסוך ובתמורה להבטחה חוזית שלא ישרוף יותר הציע למשיב בשם נציגי העולם התחתון להשיב לו חלק מהחוב שלו. באמרותיו אמר המשיב ששרף כדי שהבורר ימצא בו עניין ויעזור לו לגבות את מה שמגיע לו, הסבר זה נתן המשיב מרגע מעצרו למדובב וסיפר לו איך התחזה למצית, וזאת כדי לשמור על העניין של הבורר בו. המשיב לא הסביר כיצד שרף, במה השתמש וכיו"ב. הוא אף התייעץ עם המדובב (בהקלטה נ"פ 47 ובתמלול מ"ט 135/07) כיצד שורפים, והמדובב ענה לו שאף פעם לא שרף, בעמ' 1 באותו תמליל אמר המשיב למדובב שאם אותו אדם ששרף לא ישרוף בעתיד, אולי הוא ילך לשרוף. לגבי האליבי נטען שהביטוי הושתל על ידי המשטרה, המשיב ניסה לשחזר חודשיים אחורה וזכר שנסע לחברה כאמור ביום 8.5.07, כאשר אף אחת מהעבירות לא בוצעה באותו יום, כך שכלל לא מדובר באליבי. למשטרה אין עדים, אין ראיה חפצית או כל ראיה. בעלת הפיצוציה אמרה שהמשיב אמר לה פעם ששרף ופעם שלא שרף ושהוא נראה לה תמהוני, כך שאין המדובר בהודאה. כמו כן נטען שעברו הפלילי של המשיב מינורי בעקבות הפרת הוראה חוקית בכך שבכה בחצר מתחת לביתה של אשתו. ב"כ המשיב הגישה את תמליל ההקלטה של המשיב עם המדובב, שסומנה מ"ש 1. בתמליל נשמע המשיב בוכה בפני המדובב באומרו שלא עשה דבר. מהתמליל עולה מצוקה נפשית גדולה, המשיב בוכה ואומר שהוא סובל מחרדות, שאמו עיוורת, שאשתו עזבה אותו, שהוא לבד בארץ. הוגש תצהיר אם המשיב (מ"ש 2). למשטרה יש חשודים טובים יותר כמו אביו של ד"ר חיים רידר, שהיה שותף איתו במרפאה ומסר שבנו ממרר את חייו, גרם לו לעזוב את המרפאה, השתלט עם אשתו על המרפאה, האב קיבל מהם איומים, ובסמוך לאחר ההצתה ביטח הבן את המרפאה שלו. עוד נטען, כי הודאה בפני הבורר כבענייננו היא תוצאה של פיתוי והשאה ואינה חופשית ומרצון. ב"כ המשיב ביקשה לשחרר את המשיב ללא מעצר בית וללא מגבלות, והפנתה לחוות דעת הפסיכיאטר.

דיון

לאחר עיון בחומר הראיות ובטענות הצדדים נראה לי כי יש לייחס לכאורה משקל רב יותר לדברי המשיב האותנטיים הראשונים, שנאמרו על ידו בשיחותיו עם השוטר הסמוי שהציג עצמו כבורר ועם המדובב, כך שיש לבחון אם יש בדברי ההודיה שהשמיע המשיב באותן שיחות כדי להצביע על הגיונה הפנימי של ההודאה כהודאת אמת תוך השוואתה לראיות חיצוניות אם יש בהן כדי לתמוך באמיתות ההודיה, או שהיא יכולה להתיישב עם הסבריו של המשיב, הן במהלך השיחות עם השוטר הסמוי ועם המדובב והן באמרותיו המאוחרות יותר.

לאחר ששקלתי את העניין נראה לי, כי כבר בשלבים הראשונים הייתה ההודיה של המשיב דו משמעית, כאשר בחלקים מהשיחות בינו ובין השוטר הסמוי ובין המדובב היה נראה שהמשיב מתייחס לדברים אותנטיים המצביעים על כך שהוא ביצע את ההצתות, בעוד שבהמשך דבריו המשיך לטעון שלא ביצע את ההצתות. כך, למשל, אמר המשיב בשיחתו עם השוטר הסמוי ביום 22.5.07, ששרף את המקום פעמיים, כשהיה שיכור (עמ' 3 לתמלול באמצע) ומיד לאחר מכן בהמשך אותו עמוד בתמלול אמר המשיב "עם השריפות אין לי שום קשר", השוטר הסמוי אמר "אבל עכשיו אמרת לי שאתה שרפת לו, אז מה..." והמשיב השיב "סתם, אתה יודע, אתה יודע אתה מאשים אותי... אתה שאלת אותי כאילו אני מעורב בזה, אז אמרתי אולי אני אדע משהו ממך אולי לא..." (עמ' 4 למעלה). כמו כן אמר המשיב בשיחתו עם השוטר הסמוי מיום 28.5.07, "זה לא הספיק פעם ראשונה, פעם השנייה זה טוב, כאילו זה לא מספיק הראשונה ומתי פגשתי את הרופא שיניים, אמר לי לא זה כלום, אנחנו נתעורר, שטויות, יש ביטוח" (עמ' 10 לתמלול, שורה רביעית מהסוף עד שורה שנייה מהסוף), וכן אמר שיש לו כסף לקנות עוד בנזין (עמ' 12 לאותו תמלול, שורה 9 מהסוף), והדברים נאמרו בהקשר של מחיקת חלק מחובותיו הכספיים של המשיב, בתמורה לכך ש"אתה (המשיב - ב.א.) לא רק שאתה לא פוגע במקום, אתה גם שומר על המקום, אם אתה גר לידו" (דברי השוטר הסמוי בעמ' 8 לתמליל, שורה 6 מהסוף).

במצב זה לא ניתן לקבוע בשלב זה באופן מוחלט, אם בית המשפט שישמע את העדויות ייחס לדברי ההודיה את מלוא המשקל שיהא בו כדי להביא להרשעה יחד עם הראיות הנוספות. מאידך גיסא, נראה לי שההסבר שניתן על ידי המשיב, יש בו מוזרות כלשהי וקשה לקבוע בשלב זה באופן מוחלט, אם הסבר זה יתקבל או לא יתקבל. לעניין זה יש השלכה גם למצבו הנפשי של המשיב כפי שעולה מחוות הדעת הפסיכיאטרית שהוגשה, ויכול להיות שיהא בכך כדי לתמוך במידת מה בהסבר על אף המוזרות שלו. עם זאת, יש גם אפשרות שדברי ההודיה האותנטיים שנאמרו לשוטר הסמוי ולמדובב יועדפו על פני דבריו האחרים של המשיב, בעוד שהסבריו לכך לא יתקבלו ויהא בדברי הודיה אלה ובראיות הנוספות, כגון המניע, מוזרות ההסבר, ריבוי המקורות בפניהם הודה המשיב ועוד, כדי להצביע גם על דבר מה נוסף הדרוש לשם הרשעה ולהביא להרשעתו.

כמו כן נראה לי, כי בין שיתקבלו הסבריו של המשיב ביחס לשאלה אם ביצע או לא ביצע את ההצתות, היה בהסברים שניתנו על ידי המשיב גם בחקירותיו לכאורה כדי להצביע על מצב בו מנסה המשיב לסחוט באיומים כספים, בכך שהציג בפני השוטר הסמוי מצב בו הוא ביצע את ההצתות ועלול להמשיך בביצוען, אם לא יגיעו איתו להסדר כספי שיניח את דעתו. עובדות אלה יכולות להעמיד לכאורה אלמנטים של עבירה של ניסיון או קשר לסחיטה באיומים, אף שעבירה זו לא נכללה בכתב האישום. עובדות אלה יש בהן כדי להוסיף לנסיבות ביצוע העבירה, אף אם לא יהיה מקום להרשיע בעבירה של ניסיון או קשר לסחיטה באיומים.

בנסיבות אלה, לנוכח הספקות האמורים וחולשת הראיות, נראה לי כי יש מצד אחד באפשרות הסבירה להביא להרשעה כדי להעמיד עילה למעצר, אך לנוכח חולשת הראיות, יש מקום לשקול חלופה למעצר. בנסיבות העניין, לנוכח אישיותו של המשיב ולנוכח העדר הרשעות הרלוונטיות למסוכנות הנלמדת מהעבירות המיוחסות למשיב בכתב האישום, נראה לי שיש מקום לשקול חלופה למעצר. בקשתה העיקרית של ב"כ המשיב הייתה לשחררו ללא הגבלה, ולחלופין ביקשה לשחררו עם הגבלות, אם בכתובת מגורים אחרת באשקלון או מחוץ לאשקלון, וכן אפשרויות להתגורר אצל בני משפחתו בבאר שבע ובטבריה. בנסיבות העניין נראה לי, כי אין מקום לשקול חלופת מגורים באשקלון, אך יש מקום לשקול חלופה ראויה במקום מרוחק, תוך העמדת תנאים נוספים. לאור זאת, אני מורה על מעצרו של המשיב עד להחלטה אחרת, אך אהיה מוכן לבדוק חלופות קונקרטיות שתוצענה לאחר בדיקתן, אם בבית המשפט ואם באמצעות תסקיר מעצר.

תיק החקירה הוחזר לב"כ המאשימה.

ניתנה היום ב' בתמוז, תשס"ז (18 ביוני 2007) במעמד הצדדים

ברוך אזולאי, שופט

ס. נשיא

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ