אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21085/07

החלטה בתיק בש 21085/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
21085-07
11/06/2007
בפני השופט:
ברוך אזולאי-ס.נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רננה לוי
הנתבע:
פתחי אבו מדיגם
עו"ד יוסי לין ושאהר אבו מדיגם
החלטה

ההליך

מדובר בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נגדו.

כתב האישום

נגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו נהיגה בפסילה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961 ולפי סעיפים 275, 274(1), 332(2) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

בכתב האישום נטען, כי רישיון הנהיגה של המשיב נפסל על ידי משרד הרישוי. ביום 28.5.07 נהג המשיב ללא חגורת בטיחות ברכב מזדה שמספרו 5766027 סמוך לשוק העירוני ברהט והסיע שני נוסעים, כשהוא מחזיק טלפון נייד צמוד לאוזנו. השוטרת ליאת אוזן כרזה למשיב לעצור בצד ובניידת בה נסעה עם השוטר נדב אבוקסיס ביצעו שני השוטרים פניית פרסה ונסעו אחרי המשיב, שהאיץ את מהירות נסיעתו, נהג בפראות, עקף רכב טנדר שנסע לפניו בעת שנסע מולו רכב אחר, שבלם את רכבו ובכך מנע הנהג האחר תאונה והתנגשות חזיתית. המשיב ירד לשולי הכביש ונסע בשולי שביל עפר בעת שהיו בו הולכי רגל וילדים, שנאלצו לסטות מרכבו של המשיב במהירות. בעת שהגיע מול המשיב רכב נוסף, נאלץ נהג הרכב הנוסף לבלום כדי למנוע התנגשות ולאחר מכן הצליח המשיב להתחמק מהשוטרים, שהמשיכו לסייר באזור מספר דקות, עד שהבחינו שוב במשיב כשהוא נוסע לבדו ברכבו וכרזו לו לעצור בצד. לאחר שהאיץ את מהירות רכבו, יצא המשיב מהרכב בריצה, זרק את מפתחות הרכב לאישה שהייתה במקום, כדי למנוע תפיסתו של הרכב, והאישה נדרשה להחזיר את המפתחות וכך עשתה. המשיב צעק והשתולל, עיקם את ידה של השוטרת ליאת אוזן בכוח ובעט ברגליה, המשיב סירב להזדהות ולבסוף עזבו השוטרים את המקום בעקבות התקהלות האנשים שהייתה במקום והתחממות האווירה.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים

בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נטען שקיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירות המיוחסות לו, ושקיימת עילת מעצר בגין מסוכנותו לביטחון הציבור בשים לב לאופי העבירות ולנכונותו לסכן חיי אדם ובגין החשש שהמשיב ימלט מאימת הדין אם ישוחרר, בשים לב לתעוזתו להימלט מהשוטרים אפילו במחיר של סיכון חיי אדם. בנסיבות אלה נטען, שאין חלופה שיש בה להבטיח את מטרות המעצר, שכן המשיב הביע זלזול בוטה בחוק ובנציגיו ואין ליתן בו אמון, היה מוכן לסכן את חייו וחיי אחרים בהעדר שיקול דעת מצידו ומבלי לחוס על חיי אחרים, ולכן נטען שלא יחוס גם על ממון ערביו עת ירצה להימלט מהדין, לאור פסיקה המחמירה במקרים של סיכון בכביש גם עם חסרי עבר פלילי וגם במקרים שבהם המליץ שירות המבחן על חלופת מעצר. כמו כן נטען, כי למשיב עבר פלילי שכולל הרשעות בעבירות נשק וסמים והרשעות תעבורה רבות, כמו גם פסילת רישיונו.

טענות ב"כ המבקשת בדיון

בדיון שהתקיים בפניי ביום 3.6.07 טענה ב"כ המבקשת לעניין חומר הראיות בתיק, כי הראיות לכאורה מתבססות בעיקר על אמרות השוטרים. מאמרתו של השוטר נדב אבוקסיס עולה, כי לאחר שהופסק קשר העין בין הניידת לרכבו של המשיב, זיהה השוטר את המשיב שלבש חולצה לבנה, מכנסי ג'ינס והרכיב משקפי שמש מתחילת המרדף, וכן הבחין בסימנים בהירים על שתי ידיו, וכשנעצר אף זיהה אותו בבירור בפניו כמי שהיה מוכר לו מעבודתו במשטרה. גם באמרתה של השוטרת ליאת אוזן, היא תיארה בחור צעיר עם פנים רזות שלבש חולצת טריקו לבנה, ולאחר ההפסקה בקשר העין עמו זיהתה אותו כמי שנהג ברכב לפני כן. המשיב הגיע לתחנת המשטרה כעבור שעתיים וטען כי כלל לא נהג ברכב, אלא היה אצל מחמד, שיחק במחשב וגלש באתר אינטרנט, טען כי סלים הוא אשר נהג ברכב, ובזמן החקירה הבחינו השוטרים בסימנים בהירים על ידיו. מחמד אישר ששיחק עם המשיב במחשב אך דיבר על אתרים ועיסוקים אחרים, סלים טען באמרתו הראשונה שהוא אשר נהג ברכב, אך באמרתו השנייה אמר שלא היה לו נעים מבת דודתו שהרכב רשום על שמה, שאינו יודע מי נהג ברכב ולכן לקח זאת על עצמו.

לעניין המסוכנות נטען למסוכנות גבוהה בנסיבות העניין, בהתחשב, בין היתר, בכך שהמשיב לא היסס לתקוף שוטרת ולבעוט בה, ובכך שהגיע למשטרה לאחר תיאום גרסאות. כמו כן נטען, כי למשיב שתי הרשעות בעבירות נשק וסמים, כאשר גזר דינו האחרון ניתן רק לפני חמישה חודשים וכבר חזר לבצע עבירות.

ב"כ המבקשת התנגדה לחלופת מעצר, משום שלא ניתן ליתן אמון במשיב שלא שמע להוראות השוטרים מולו, ומשום שהחלופה שהוצעה, כפי שתפורט להלן, אינה ראויה - מקום המצאה הוא המקום שממנו יצא המשיב לביצוע העבירות, אבי המשיב אינו מודע למסוכנות המשיב ואינו מעורב בחייו, ניסה לדבר עימו בעבר ללא הועיל ואינו מבין את משמעות ההתחייבות, ואין סיבה לחשוב שאף לערב השני תהיה סמכות על המשיב. כמו כן נטען שאין מקום לתסקיר שירות המבחן, מאחר שהמקרה אינו מתאים לחלופת מעצר.

טענות ב"כ המשיב בדיון

ב"כ המשיב טען בדיון, כי השאלה המרכזית היא בעניין זיהויו של המשיב. העדות היחידה שקשרה בין המשיב לרכב היא עדות השוטרת ליאת אוזן שראתה את המשיב יוצא מהרכב, כאשר השוטר נדב אבוקסיס הגיע למקום לאחר המרדף, רק לאחר שהשוטרת אחזה בידו של המשיב. בשלב המרדף לא זיהה השוטר את המשיב, אלא זיהה אותו לראשונה בעת שהשוטרת אחזה בידו של המשיב. אם לטענתו של השוטר, הוא מכיר את המשיב, יכול וצריך היה לזהותו בזמן המרדף, ויש בכך כדי לתמוך בטענה שהמשיב לא נהג ברכב. כמו כן לעניין הסימנים הבהירים על ידי המשיב כתוצאה מפטרייה, נטען כי השוטרים ראו סימנים אלה רק בעת מעצרו של המשיב, ולא בעת המרדף אחר החשוד שנהג ברכב, כך שהדבר לא פועל לחובת המשיב.

ב"כ המשיב טען כי ראיה מרכזית וכרסום ממשי בראיות התביעה קיימים באמרתו הראשונה של סלים אבו מדיגם, שהודה שהוא נהג ברכב, ידע לתת פרטים שהסתדרו עם הפרטים שמסרו השוטרים, בין היתר, לעניין פרטי המרדף, השיחה בטלפון הנייד ולעניין הלבוש ומשקפי השמש. ההסבר שלו מדוע נטל על עצמו את האחריות בתיק אינו משכנע, כי אף אחד לא חשד שהבחורה שהרכב רשום על שמה נהגה בעת המרדף. לעומת זאת נטען, כי המשיב נתן גרסה עקבית, ששתה קפה וגלש באינטרנט בבית גיסו, הגיס אישר זאת, ואין סתירה בכך שהשניים נקבו בשמות אתרי אינטרנט שונים, מאחר שגלשו במספר אתרים. גם אחות המשיב, שנשואה לגיס הנ"ל, חיזקה את טענת האליבי של המשיב. נטען עוד שפרק הזמן של שעתיים לאחר האירוע שבו הגיע המשיב למשטרה הוא סביר בנסיבות העניין. ב"כ המשיב הפנה לתיק פלילי 8041/00 מ"י נ' אלסנע חליל, בו זוכה המשיב בהכרעת דין. לגבי העבירה של תקיפת השוטרת נטען שהיא זו שבאה לתת לו מכה והשוטרת הודתה שהיה סטרה לו.

לגבי שאלת חלופת המעצר נטען שלא מדובר במרדף מן החמורים שבית המשפט נתקל בהם, אלא במרחק קצר של 200-300 מטרים. לא מדובר בנהיגה בנתיב נגדי, או בחציית רמזורים אדומים או קו הפרדה לבן. המשיב אף הגיע למשטרה מיוזמתו, ולכן אין חשש להימלטות מהדין. ב"כ המשיב הציע שהמשיב יהיה במעצר בית מוחלט בבית אביו, שהעיד בפני בית המשפט, וכן העיד ערב נוסף, עזאם מדאגמה, חתנו של המשיב, כמי שהתבקש להחליף את אבי המשיב כערב ראשון, בעת שיצטרך לצאת מהבית.

דיון

נראה לי כי קיימות ראיות לכאורה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים, כפי שיפורט להלן. קיומן של ראיות לכאורה נגד המשיב עולה בעיקר מאמרתה של השוטרת ליאת אוזן, שתארה את אירועי המרדף והתפיסה של החשוד ביום האירוע בפירוט. השוטרת מסרה שלאחר שאבד קשר העין עם נהג הרכב הנמלט במרדף בשכונה 5 ברהט, זוהה הרכב שנית כעבור כשתי דקות לערך בכניסה לשכונה 8 ברהט בדרך עפר בסמיכות לשכונה 5, וכן מסרה שהיא זיהתה שנית את הנהג בבירור כשהוא לבד ללא הנוסעים שהיו עמו במהלך המרדף קודם לכן (עמ' 1, שורות 15-19). כמו כן מסרה, שהיא זיהתה בוודאות את המשיב כאותו נהג שזיהתה במהלך הנסיעה, כמי שדיבר בטלפון הנייד וסיכן חיי אדם, ותיארה אותו כמי שלבש חולצת טריקו לבנה קצרה ומכנסי ג'ינס כחולים. לעומת זאת תיארה השוטרת את סלים שהודה באמרתו הראשונה שהוא אשר נהג ברכב, כמי שלבש חולצה לבנה עם פסים, נמוך, שמנמן וכהה עור, ולא כבחור בעל פנים רזות עם זיפי זקן, לבוש חולצת טריקו לבנה, כפי שתיארה את המשיב כמי שנהג ברכב (עמ' 1, שורה 5). בזיכרון הדברים מיום האירוע, בו מפורטים פרטי האירוע, צוין גם כי סלים לבש חולצה עם פסים ירוקים לרוחבה.

באמרתה מסרה השוטרת שהבחינה בסימנים בהירים על ידיו של המשיב לאחר המרדף, לאחר שהודיעה למשיב שהוא מעוכב והמשיב נהג באלימות כלפיה, ואף הזיהוי של השוטר נדב את המשיב בשמו, כפי שעולה מאמרתה של השוטרת, היה באותו שלב ולא בעת המרדף, ולכן יש לקבל לכאורה את טענות ב"כ המשיב לעניין זיהוי הסימנים על ידי המשיב וזיהויו על ידי השוטר כמי שהיה מוכר לו מהיכרות מוקדמת כשני סימני זיהוי של המשיב המאוחרים למרדף, בעת שהמשיב כבר נתפס, שאין בהם לכאורה לפעול לרעת המשיב.

אף השוטר מסר באמרתו תיאור של מי שנהג ברכב כבחור רזה שלבש חולצה לבנה חלקה קצרה, ולא מסר תיאור שדומה למראהו של סלים שנטל על עצמו בתחילה את האחריות כמי שנהג ברכב, אשר תיאורו כמי שאינו רזה וכמי שלבש חולצה לבנה עם פסים, ולא חלקה. כפי שמסרה השוטרת באמרתה מסר גם השוטר, שהבחין בסימנים על ידיו של המשיב וזיהה אותו בשמו רק בשלב שלאחר ההפסקה בקשר העין עם הרכב, ולכן כאמור אין בסממנים אלה כדי לפעול לרעת המשיב.

ניתן להסתפק בכך בשלב זה כראיות לכאורה, ונראה לי שאין כרסום ממשי בראיות. אמרתו הראשונה של סלים אבו מדיגם, בה נטל אחריות כנהג הרכב בעת האירוע, ואמרתו הראשונה של המשיב נמסרו לאחר פרק זמן שבמהלכו התאפשר לכאורה למשיב ולסלים לתאם את גרסאותיהם בקשר לפרטי האירוע.

לאור האמור, נראה לי שיש ראיות לכאורה עם סיכויים סבירים להוכחת האישום מעבר לספק סביר.

כמו כן קיימת עילת המעצר מכוח סעיף 21(א)(1)(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996, שכן המשיב מסכן לכאורה את בטחון הציבור בשים לב לאופי העבירות ולנכונותו לסכן חיי אדם. כמו כן נראה לי, שמתקיימת עילת המעצר של שיבוש הליכי משפט לאור ניסיונו של המשיב להימלט מהשוטרים.

לאור האמור ולאור עברו הפלילי של המשיב, שכולל בין היתר עבירות תנועה, לרבות מספר עבירות של נהיגה ללא חגורת בטיחות, הסעת נוסעים שאינם חגורים, עקיפה מסוכנת תוך הפרדת חציית קו הפרדה רצוף, עבירות של שימוש בטלפון בעת שהרכב נע, וכן עבירות סמים, ובהתחשב בכך שהמשיב ביצע לכאורה את העבירות בתיק זה בעת שרישיון נהיגתו נפסל, ובכך שגזר דינו האחרון ניתן רק חמישה חודשים עובר לאירוע נשוא כתב האישום הנוכחי, נראה לי שאין בחלופה המוצעת כדי להשיג את מטרות המעצר, ואני מורה על מעצרו עד תום ההליכים.

ניתנה היום כ"ה בסיון, תשס"ז (11 ביוני 2007) במעמד הנ"ל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ