אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21066/07

החלטה בתיק בש 21066/07

תאריך פרסום : 17/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21066-07
19/11/2007
בפני השופט:
ברוך אזולאי-ס.נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נדאל סראחין
החלטה

ההליך

מדובר בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נגדו.

כתב האישום

נגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו עבירות של שהיה שלא כדין בישראל, הסעת שוהים שלא כדין, נהיגה ללא רישיון רכב, נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה ללא ביטוח, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, הדחה בחקירה והיזק במזיד.

בכתב האישום נטען, כי המשיב הוא תושב הרשות הפלסטינית, ששהה בישראל ביום 26.5.07 ללא אישור כדין ונתפס בשעות הלילה, כשהוא נוהג ללא רישיון נהיגה, כשרישיון הרכב אינו בתוקף וללא ביטוח. המשיב הסיע עמו שלושה תושבי הרשות הפלסטינית ללא אישורי שהיה בישראל וללא היתר להסעתם, ולאחר ששוטרים (שוטר ומתנדב) הבחינו ברכב כשהוא נוסע ללא אורות, הדליק המשיב אורות ונמלט ברכבו מהשוטרים שכרזו לו לעצור. המשיב נהג בפראות ובמהירות, גרם לנהגים לבלום בלימת חרום וגרם לחלקם לסטות מנתיב הנסיעה כדי למנוע התנגשות. המשיב נסע כשהוא סוטה ימינה ושמאלה, מאותת ומטעה את הנהגים. המשיב התנגש בגדר הפרדה ממתכת בתחנת דלק והגדר התעקמה ונפלה. המשיב עלה על הגדר והמשיך בנסיעה כשהשוטרים אחריו. המשיב איבד שליטה על הרכב, עבר לנתיב נגדי, עלה על המדרכה והתנגש בשלט גדול שעליה, ואז נאלץ לעצור. המשיב ניסה לעבור למושב האחורי ברכב ודרש מהנוסעים שלא לספר שנהג ברכב.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים

בבקשה למעצר המשיב עד תום ההליכים נטען שקיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירות המיוחסות לו, ושקיימת עילת מעצר בגין מסוכנותו לביטחון הציבור בשים לב לאופי העבירות ולנכונותו לסכן חיי אדם ובגין החשש שהמשיב ימלט מאימת הדין אם ישוחרר, בשים לב לתעוזתו להימלט מהשוטרים אפילו במחיר של סיכון חיי אדם. בנסיבות אלה נטען, שאין חלופה שיש בה להבטיח את מטרות המעצר, שכן המשיב הביע זלזול בוטה בחוק ובנציגיו ואין ליתן בו אמון, היה מוכן לסכן את חייו וחיי אחרים בהעדר שיקול דעת מצידו ומבלי לחוס על חיי אחרים, ולכן נטען שלא יחוס גם על ממון ערביו עת ירצה להימלט מהדין, לאור פסיקה המחמירה במקרים של סיכון בכביש גם עם חסרי עבר פלילי וגם במקרים שבהם המליץ שירות המבחן על חלופת מעצר. כמו כן נטען, כי למשיב עבר פלילי בעבירות של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ועבירות על חוק הכניסה לישראל (שהייה והסעת אחרים).

טענות ב"כ המבקשת בדיון

בדיון שהתקיים בפניי ביום 21.6.07 טענה ב"כ המבקשת לעניין חומר הראיות בתיק, כי הראיות לכאורה מתבססות על אמרות ודו"חות הפעולה של השוטרים ועל שני שוהים בלתי חוקיים, שאחד מהם לא נחקר בגלל בעיות תרגום. נטען כי השוטר וקנין ראה שבסוף המרדף הנהג עבר אחורה וכי המתנדב ראה שאף אחד לא הספיק לרדת מהרכב והבחין שהנהג במרדף לבש חולצה משובצת תכולה וזה היה לבוש המשיב במעצר. בסוף המרדף ניגש המתנדב לדלת שלצד דלת הנהג, פתח אותה וראה שחצי גופו של המשיב על הכסא מאחור וחלקו התחתון לכיוון הקדמי של הרכב, הוא משך אותו החוצה והתברר שזה המשיב. המשיב טען שלא נהג ושאינו יודע מי נהג ושהנהג ברח מהרכב. מחמד אלעדם, אחד השב"חים, טען שהמשיב נהג וסיכן אותם. נוסע נוסף, אשרף, מסר שאחר נהג וברח, ודבריו נסתרים על ידי השוטרים ועל ידי מחמד.

לעניין המסוכנות נטען למסוכנות גבוהה בנסיבות העניין, בהתחשב, בין היתר, בכך שהמשיב הוא תושב השטחים ללא אישור שהיה, הסיע שב"חים ונהג ללא רישיון וביטוח רכב, כשהרכב לא היה תקין. הוא השתתף במרדף מסוכן, נעצר רק לאחר שפגע בשלט וניסה לשבש חקירה ולהשפיע על עדים. כמו כן יש לו הרשעה בהפרעה לשוטר ובהסעת שב"ח.

ב"כ המבקשת התנגדה לחלופת המעצר שהוצעה לשטחים, כאשר ערב ישראלי יבטיח התייצבותו למשפט, בטענה שחלופה זו היא חסרת כל רכיב של חלופה, וכן טענה שהמשיב לא חס על חיי אדם ולכן לא יחוס על ערבים.

טענות ב"כ המשיב בדיון

ב"כ המשיב הסכים לקיומן של ראיות לכאורה, אך טען לכרסום מה בראיות. לטענתו, השאלה המרכזית היא בעניין זיהויו של המשיב, שכן השוטרים זיהו את המשיב לפי צבע חולצתו ולא לפי תיאור פניו, כאשר ברכב היו ארבעה נוסעים ולא צוין מה לבשו האחרים. כמו כן טען שלא ניתן ללמוד באופן ודאי שהשוטרים היו בקשר עין עם הרכב כל הזמן, כך שאין ודאות שאף אחד לא יצא מהרכב. לגבי הטענה בקשר למעברו של המשיב למושב האחורי, טען שאף אחד לא ראה את המשיב בשלב המעבר, ושיתכן שהוא נזרק ברכב. מאחר שהסכים לקיום ראיות בכפוף לכרסום וכן הסכים לקיומה של עילת מעצר, ביקש לשחרר את המשיב לחלופת מעצר, שבה הערב יהיה ישראלי, שיחתום על ערבות צד ג', וכן הסכים להפקדה כספית גבוהה מכספי המשיב. כמו כן הציע שדוד של המשיב מהשטחים, שהוא בעל אישור כניסה לישראל, יוודא התייצבותו של המשיב למשפט. לגבי הרשעתו של המשיב, נטען שהיא משנת 2004 ושנגזרו עליו שלושה חודשי מאסר.

דיון

נראה לי כי קיימות ראיות לכאורה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים ללא כרסום ממשי, כפי שיפורט להלן. בדו"ח הפעולה של המתנדב ארתור לחמן מיום האירוע צוין כי לפני תחילת המרדף, בעת שניידת המשטרה התקרבה לרכבו של המשיב, הבחין המתנדב בנהג הלובש חולצת משבצות בצבע תכלת, המתאימה לתיאור החולצה שלבש המשיב בעת שנעצר וצולם בתחנת המשטרה. לאחר שהמתנדב ציין באותו דו"ח שהיה בקשר עין עם הרכב במהלך המרדף, ציין כי מיד לאחר שהרכב נעצר, עבר הנהג שלבש חולצת משבצות תכלת למושב האחורי. באמרתו מסר המתנדב, כי מיד לאחר שהרכב נעצר, הוא ירד עם השוטר מניידת המשטרה, השוטר הלך לצידו הימני של הרכב והוא (המתנדב) לכיוון הנהג, הוא ראה את הנהג כשחצי גופו היה על הכיסא מאחור וחלקו התחתון לכיוון הקדמי בעודו מנסה לעבור לאחור, הוא משך אותו החוצה והוברר שמדובר במשיב. השוטר פאר ווקנין מסר שמיד לאחר שהרכב נעצר, הבחין בנהג עובר למושב האחורי, ואז פתח את דלת הנוסע שליד דלת הנהג והוציא את הנוסע שישב ליד הנהג מתוך הרכב, ששמו היה אשרף אלעדם, והמתנדב ארתור הוציא מהרכב את מי שנהג ברכב. כמו כן טען מחמד אלעדם שנסע ברכב, כי המשיב היה הנהג כל העת ברכב, שכל העת היו ארבעה נוסעים ברכב, שלא היה אדם נוסף, ושאף אחד מהנוסעים לא הספיק לצאת מהרכב מעת שהנהג איבד שליטה על הרכב עד שהגיעו השוטרים.

מנגד מסר המשיב באמרתו הראשונה, שהיו חמישה נוסעים ברכב, שאינו יודע מי נהג, שהנהג ברח ושהוא ישב במושב האחורי. באמרתו השנייה חזר ואמר כי לא הוא נהג ברכב, כי ישב במושב האחורי, שאינו יודע מי נהג, ושאינו יודע מי ישב לידו במושב האחורי, אף על פי שמסר שהנסיעה ארכה זמן רב, שעתיים עד ארבע שעות. כמו כן מסר אשרף אלעדם שנסע ברכב, כי הוא ישב במושב האחורי, ולא לצד הנהג, וכי מישהו בשם עבד או מחמד נהג והוא אינו מכיר אותו ואינו יודע של מי הרכב.

נראה לי כי בשלב זה ניתן להסתמך לכאורה על אמרות השוטר והמתנדב ועל דו"חות הפעולה וכן על דבריו של הנוסע מחמד אלעדם, העולים בקנה אחד. המשיב ונוסע אחר בשם אשרף אלעדם הכחישו כי המשיב היה הנהג ברכב, אך לא ידעו לומר מי היה הנהג ברכב, דבריהם אינם מתיישבים לכאורה עם השתלשלות העניינים שדווחה על ידי השוטרים, ניתן לייחס את דבריהם לכך שהמשיב דרש לכאורה מהנוסעים ברכב להכחיש שהוא היה הנהג ברכב, ומכל מקום אין דבריהם עולים כדי כרסום ממשי בראיות לכאורה. לאור האמור, נראה לי שיש ראיות לכאורה עם סיכויים סבירים להוכחת האישום מעבר לספק סביר.

כמו כן קיימת עילת מעצר מכוח סעיף 21(א)(1)(ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996, שכן המשיב מסכן לכאורה את בטחון הציבור בשים לב לאופי העבירות ולנכונותו לסכן חיי אדם בנהיגה פראית ומהירה. כמו כן נראה לי, שמתקיימת עילת המעצר של שיבוש הליכי משפט לאור ניסיונו של המשיב לשבש את החקירה ולהשפיע על עדים.


לאור האמור ולאור עברו הפלילי של המשיב, שכולל עבירות של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, של הסעה ברכב תושב זר השוהה בארץ שלא כדין ושל כניסה לישראל שלא כחוק, נראה לי שאין בחלופה המוצעת בשטחים בפיקוח של ערב ישראלי כדי להשיג את מטרות המעצר, ואני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים.

ניתנה היום יא' בתמוז, תשס"ז (27 ביוני 2007) במעמד  הנ"ל.

ברוך אזולאי, שופט

ס. נשיא

021066/07בש 055

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ