אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21042/06

החלטה בתיק בש 21042/06

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21042-06
20/06/2006
בפני השופט:
נתן זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד צברי ערן
הנתבע:
ראמי בן נביל חדאד
עו"ד חדאד עסאם
החלטה
  1. המבקשת הגישה נגד המשיב כתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה ללא רשיון רכב, נהיגה ללא ביטוח, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה בכוונה מחמירה והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. על פי כתב האישום, הנאשם נהג בקטנוע כשאין לו רשיון רכב בתוקף, באילת ביום 15.6.06, סמוך לשעה 05:30. שוטר שהבחין בכך שהנאשם והנוסעת שעמו לא רכסו את הקסדות שעל ראשם, נסע אחריהם בניידת וסמוך למלון דן כרז לנאשם לעצור בצד. המשיב האיץ את מהירות הנסיעה ונסע בפראות ובעקלתון בין נתיבי התנועה כדי להתחמק מהשוטר, ביצע פניית פרסה במהירות ובפרעות והוריד את הנוסעת במלון אמריקנה. הניידת נעצרה במקום, שוטרת פתחה את דלת הניידת אך הנאשם דחף את השוטרת מעליו ונסע, בשטח עפר מהמקום, לאחר שהתנגש בדלת האחורית ימנית של הניידת. לאחר מכן, המשיב עצר ליד מלון מלכת שבא ופשט את מכנסיו כדי להקשות על זיהויו. כשהשוטרים זיהו את הקטנוע המשיב שוב עלה על האופנוע, נסע על הטיילת במהירות למרות שהיו במקום הולכי רגל שנאלצו לקפוץ לצדדים כדי למנוע פגיעה בהם. השוטרים המשיכו במרדף אחר האופנוע בשתי ניידות וקרזו למשיב לעצור אך הוא התעלם, נסע בפראות, בנסיעת עקלתון בנתיבי נסיעה כשכלי רכב שנסעו מולו כחוק נאלצו לסטות כדי למנוע התנגשות. בשלב מסוים המשיב הסיט את הקטנוע לעבר הניידת כדי לפגוע בה וגם פגע בקדמת הניידת, ניסה לעלות על המדרכה אך נפל על הכביש לאחר שהתנגש באבן שפה. כשנעצר סירב להזדהות בפני השוטרים.

יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים.

  1. ב"כ המשיב הסכימו, כי קיימות ראיות לכאורה ובנסיבות אלה יש גם עילה למעצר. הם הציעו, כי המשיב ישוחרר בערובה, בתנאים מגבילים האוסרים עליו לצאת את פתח בית סבו בכפר טורען שליד צומת גולני. ובעניין זה נחקרו בבית המשפט סבו, אביו ודודו של המשיב.
  1. ב"כ המבקשת עמדה בתוקף על כך שבית המשפט יורה על מעצר המשיב עד תום ההליכים המשפטיים וגם הודיעה שאינה מבקשת תסקיר בעניינו. לטענתה, אין לשחרר כלל במקרים מסוג זה.

אכן מדובר בתופעה קשה ביותר שחומרתה ברורה ובתי המשפט נתנו עליה את הדעת וגם החמירו בענישה ובמקרים המתאימים, בדרך כלל, הורו על מעצר עד תום ההליכים.

(ראה:   בש"פ 7047/04 אלעסאם נ. מ"י.   בש"פ 6302/04 עמראני נ. מ"י.  בש"פ 9924/03 מ"י נ. אלאטראש. בש"פ 7794/03 אבו עמרה נ. מ"י. בש"פ 4678/03 אלקורעאן נ. מ"י. בש"פ 2891/04 מ"י נ. חואלד ואח'.  בש"פ 1908/03 אבו כף נ. מ"י.  בש"פ 7046/04 אזולאי נ. מ"י. בש"פ 8100/04 מ"י נ. אלצאנע.  בש"פ 221/05 עמרני נ. מדינת ישראל.  בש"פ 1001/04 מדינת ישראל נ. מחמוד ענזה. בש"פ 9233/04 עדי אלעמרני נ. מדינת ישראל. בש"פ 6507/05 אלהוזייל נ. מדינת ישראל).

למרות האמור, הטענה שבמקרים מסוג זה לא הורו על שחרור בערובה, אינה מדויקת. כב' ביהמ"ש העליון, הורה לשחרר בערובה במיוחד במקרים של בחורים צעירים חסרי הרשעות קודמות, כשלא נלווית לאותה התפרעות עבירה נוספת או שלא נעשה ניסיון פיסי לפגוע בשוטרים, באמצעות הרכב, ויש חלופה מתאימה לשיחרור בערובה, עליה ממליץ שירות המבחן, שוחררו המואשמים בעבירות הנ"ל, בתנאים מגבילים.

ראה בש"פ 1966/03 אבוסלימאן נגד מדינת ישראל, בש"פ 1295/05 אלאטרש נ.מדינת ישראל, בש"פ 347/05 קורעאן נ.מדינת ישראל, בש"פ 3070/05 מדינת ישראל נ' מהאני, בש"פ  2465/05 אלחמידי נ' מדינת ישראל, בש"פ 634/05 מדינת ישראל נגד חוסאם אלהוזייל. בש"פ 7773/03 חסאן אבועסא נ.מדינת ישראל, בש"פ 1332/02 סלאמה אבו סיבן נגד מדינת ישראל, בש"פ 10550/05 מדינת ישראל נ' טאהה מוחרב.

רק לשם הדגמה, בבש"פ 347/05 הנ"ל ניתנה החלטה ביום 6.1.05, שהורתה על שיחרור העורר בערובה הגם שהואשם בנוסף לעבירות שבפני בהתחזות לאחר ושירות המבחן העריך כי קיימת רמת סיכון לחזרה על העבירות. עוד יש להעיר, כי לאותו עורר היתה הרשעה קודמת והוא היה בעל הרשעות תעבורה רבות ביותר (84 הרשעות).

כך גם נפסק בבש"פ 1295/05 ביום 13.2.05 וזאת הגם ששירות המבחן היה ספקן וסבר שיש נטיה מצד העורר לחזור על ההתנהגות הבעייתית.

גם בית משפט זה הורה בעבר, במקרים דומים למקרה שבפני לשחרר בערובה כשהייתה חלופת מעצר מתאימה. ראה למשל החלטת חברתי, כב' השופטת ברקאי בב"ש 21528/05, מחוזי ב"ש או החלטתי בב"ש 20352/05.

על פי שיטתנו, גם כשיש ראיות לכאורה, וקיימת עילה למעצר עד תום ההליכים, יש לחפש אחר חלופה למעצר שיהיה בה כדי למנוע את השנות הסיכון הפוטנציאלי ומנגד פגיעתה בנאשם תהיה קלה יותר מאשר מעצר ממש.

  1. כאמור הצדדים לא ביקשו, שיוגש תסקיר של שירות המבחן, כל אחד מנימוקיו הוא. עמדת המדינה היא, כי לא תתכן במקרה זה חלופת מעצר תהא אשר תהא. בעוד שעמדת ההגנה היא, כי לאור החלופה הטובה המוצעת אין צורך בתסקיר שיגרום לדחיית הדיון כשהמשיב במעצר לעוד כשלושה שבועות.

בדרך כלל תסקיר מעצר יכול לסייע, אך במקרה זה, על פי התרשמותי, התסקיר לא נדרש. בעניין זה כבר פסק כב' בית המשפט העליון, מפי כב' השופטת בייניש בבש"פ1092/05 תראבין נ. מדינת ישראל:

"נוכח הבקשות החוזרות ונשנות כמו בענין זה שלפני לקבלת תסקיר מעצר, אני מוצאת להעיר, בשולי הדברים, כי תסקיר מעצר הוא כלי-עזר שיש בו כדי לסייע לבית-המשפט להכריע בשאלת התאמה לחלופה, וכן להערכת החלופה המתאימה. אולם, בית-המשפט נעזר בו - כשאין מדובר בקטינים - רק במקרים בהם מתקשה בית-המשפט עצמו לבחון שתי שאלות אלה. כאשר הנתונים המצויים בפני בית-המשפט מאפשרים לו להכריע בשאלת התאמת המקרה לחלופה, או בשאלת התאמת הערב והתנאים המוצעים לחלופה, אין מקום, כדבר שבשגרה, להפנות את העורר לשירות-המבחן. ידיו של שירות-המבחן עמוסות עבודה, הזמן הנתון לתסקירי מעצר הוא מטבע הדברים קצר, דבר העלול להביא לבדיקה שטחית בלבד של הנתונים. לפיכך, יש לנצל את מומחיותו של שירות-המבחן במקרים המתאימים לכך".

  1. על פי התרשמותי, החלופה המוצעת והערבים המוצעים טובים מאוד, סמכותיים, ויש בכוחם להציב גבולות ברורים וחד משמעיים למשיב. הסב שבביתו ישהה המשיב הוא סגן ניצב בדימוס, מר חנא חדאד שהנו לא רק גימלאי של המשטרה, אלא גם היה סגן יו"ר הכנסת ושימש בתפקידים מכובדים נוספים. גם הערבים האחרים שהוצעו, מתאימים.

המשיב עצמו נעדר הרשעות קודמות וזו לו הסתבכותו הראשונה עם החוק. המשיב שירת, לדבריו, שלוש שנים ביחידה קרבית בצה"ל בהתנדבות, והציג בפני, זימון לשירות מילואים פעיל והיום ראיתי אישורים נוספים הנוגעים לעניין. הוא גם לומד בשלוחת אוניברסיטת בן גוריון באילת ועבד במסעדה עד למעצרו. נראה, לכאורה, בהעדר הרשעות קודמות ולאור האישורים שהוצגו, כי מדובר במי שתפקד עד עתה באופן נורמטיבי.

  1. לאור כל האמור, אני מורה לשחרר את המשיב בערובה. אני מקבל את הצעת ב"כ המשיב ומורה על שחרורו בערובה בתנאים מגבילים כדלקמן:

א.      המשיב לא יצא לשום עניין ולשום צורך את פתח בית סבו, מר חנא חדאד בכפר טורעאן למעט על פי הזמנת משטרה, בית משפט. במקרים דחופים יוכל לצאת את פתח הבית הנ"ל אך ורק באישור מת"ח או רמ"ח נצרת ובהעדרם הקצין התורן באותה תחנה. גם במקרים שיצא על פי אישור כאמור או הזמנה כאמור ילווה בכל עת על ידי מי מהערבים ויעשה את הדרך למקום אליו הוזמן או יצא באישור ובחזרה בדרך הקצרה ביותר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ