אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21021/07

החלטה בתיק בש 21021/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
21021-07
10/07/2007
בפני השופט:
רויטל יפה-כ"ץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ניטי ריינס ת.ז. 022742340
החלטה
 

1.         כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו ביצוע עבירות של נהיגה בשכרות, חבלה בכוונה מחמירה, איומים, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה במזיד ברכב ו-גרימת היזק בזדון.

יחד עם הגשת כתב האישום הוגשה גם בקשה למעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו, וזו הבקשה נשוא החלטתי דלהלן.

2.         בכתב האישום נטען, כי בערבו של יום 19/05/07 התעורר ויכוח בין בתו הקטינה של המשיב (ילדה כבת 6 שנים) לבין קטין נוסף (יליד 1998, להלן: "הקטין"). במהלך הויכוח נפגעה הילדה, ולאחר שהמשיב שמע על כך הוא פנה אל הקטין ואיים עליו, שירצח אותו.

למחרת, בתאריך 20/05/07, סמוך לשעה 18:00, נהג המשיב ברכב מסוג רנו (להלן: "הרכב") לאחר ששתה שתייה חריפה. במהלך נסיעתו הבחין המשיב בקטין שהלך ברחוב יחד עם אמו, שהחזיקה עגלת תינוק, ובה פעוט כבן 3 שנים. המשיב החליט לפגוע בקטין ובמשפחתו והתקרב אליהם במהירות עם הרכב, ועצר, בחריקת בלמים, לידם. הקטין ומשפחתו הבחינו במשיב, אך המשיכו ללכת ברחוב, והמשיב עקב אחריהם.

במהלך נסיעתו ביצע המשיב פניית פרסה במהירות ובפראות, תוך חריקת בלמים ולמרות שבאותה עת נסע בכביש רכב נוסף, התקרב אל הקטין ומשפחתו וצעק אליהם, שידרוס אותם וירצח אותם.

אמו של הקטין נבהלה והחלה לרוץ עם הקטין והתינוק ברחוב, והמשיב נסע במהירות ובפראות אחריה בניגוד לכיוון התנועה, כשהוא נצמד למדרכה. באותה עת נסעו כלי רכב בכביש, ונהגיהם נאלצו לבלום במהירות בלימות חירום, כדי למנוע התנגשות עם המשיב.

המשיב נסע עם הרכב ישר לכיוון המדרכה וניסה לעלות עליה ולפגוע בקטין ומשפחתו עם חזית הרכב, והאם דחפה את עגלת התינוק לעבר מכולת סמוכה, כדי להגן על התינוק מפני המשיב, וצעקה לעזרה. גלגלי הרכב של המשיב הסתחררו והרכב נתקע במדרכה פחות ממטר מהקטין ואמו, אך הקטין נבהל ונפל על הקרקע. האם הצליחה להתרחק, יחד עם ילדיה, מהמשיב, אך המשיב לא וויתר ולחץ על דוושות הרכב ושוב ניסה לעלות על המדרכה. כשהדבר לא עלה בידו - נסע המשיב לאחור וביצע פניית פרסה, ושב והתקרב לקטין ומשפחתו.

בינתיים הגיעו למקום שוטר, דוד לוגסי, ומתנדב, משה תבור, בניידת משטרה כחול-לבן, ושוחחו עם האם. השניים היו לבושים במדי משטרה, ולאחר שהמשיב הבחין בהם - התקרב השוטר לעברו וסימן לו לעצור. המשיב לא נענה לדרישת השוטר והגביר את מהירות נסיעתו, ואז השוטר והמתנדב החלו לנסוע אחריו, כשהם מפעילים סירנה, והאור הכחול שעל גג הניידת מהבהב. המשיב החל לברוח מהשוטרים בנסיעה מהירה ופרועה, תוך שהוא נוסע בניגוד לכללי התנועה ובניגוד לכיוון התנועה, ומאלץ כלי רכב, שנסעו באותה עת בסמוך אליו, לבלום בלימות חירום כדי לנסות למנוע התנגשות עמו. במהלך נסיעתו הפרועה אף התנגש המשיב ברכבה של הגב' עדנה ראובני (שנהגה ברכב מסוג מאזדה) למרות שניסתה להתחמק ממנו. עקב פגיעה זו נזקקה הגב' ראובני לטיפול רפואי. גם התנגשות זו לא הביאה את המשיב לעצור, והוא המשיך לנסוע במהירות ובפראות, והתנגש בתמרור, שנפל על המדרכה, והמשיך בנסיעתו. רק לאחר שהשוטרים הצליחו לעקוף את המשיב - הוא עצר את רכבו. השוטר הודיע למשיב על מעצרו וביקש לאזוק את ידיו, אך המשיב התנגד לכך והשתולל, עד שהשוטר והמתנדב הצליחו להתגבר עליו ולהשכיבו על הקרקע.

3.         ב"כ המשיב, עו"ד מרום תמיר, הסכים לקיומן של ראיות לכאורה בתיק החקירה, ולאחר שעיינתי בחומר זה מצאתי, כי אכן צדק כשהסכים לכך. חומר הראיות כולל ראיות למכביר, החל מעדויות המתלוננים לגבי תחילת האירועים וכלה בעדויות השוטרים ואזרחים לגבי המרדף ותוצאותיו. כן כולל חומר הראיות הודאה חלקית של המשיב בנוגע למעשים, אם כי הוא מכחיש כל כוונה לפגוע בקטין ובאמו.

4.         משכך, אף הסכים הסנגור לקיומה של עילת מעצר, אך ביקש להורות על שחרורו של המשיב באחריותו של מר מסעוד אלמקייס, המנהל מעין הוסטל פרטי בבאר-שבע, שם הוא מחזיק נגמלים שונים ואנשים הזקוקים לחלופה. כן, ביקש ב"כ המשיב להגיש תסקיר מעצר על המשיב, ולבקשה זו נעניתי, תוך הדגשה, שאין בכך כל רמז לעניין התוצאה הסופית של בקשה זו.

            אשר לעילות המעצר, הרי שלאור האמור בכתב האישום ולאור חומר הראיות שבתיק החקירה, אין חולק, כי המשיב מסכן, לכאורה, את ביטחון הציבור וכי מהתנהגותו ניתן ללמוד על נכונותו לסכן, באופן בוטה, את חיי הציבור בכלל וחיי הקטין ומשפחתו בפרט כמו גם על נכונותו לעשות הכל כדי שלא להיתפס על ידי המשטרה. לכן, ולאור הוראת סעיפים 21(א)(1)(ב) ו-21(א)(1)(א) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), תשנ"ו - 1996 (להלן: "חוק המעצרים"), קמה עילת מעצר כנגד המשיב, הן נוכח הסכנה הלכאורית הקמה ממנו לביטחון הציבור והן לאור החשש, כי במידה וישוחרר ינסה להימלט מאימת הדין ולשבש את הליכי המשפט.

5.         שירות המבחן הגיש את תסקירו על המשיב כחודש ימים לאחר שנתבקש לעשות כן. בתסקירו ציין שירות המבחן, כי המשיב הוא כבן 41, תושב ערד, מכור לסמים מסוכנים ולאלכוהול מזה שנים רבות. המשיב טען בפני שירות המבחן, כי במהלך תקופות ארוכות בחייו הצליח להימנע משימוש בסמים, והסביר את עצם השימוש בקשייו להתמודד עם בעיות ותחושות נטישה במשפחת מוצאו. לדבריו, לפני כשנתיים שב להשתמש בסמים לאחר שאחיו, שהתגורר בהולנד (אף הוא היה מכור לסמים), התאבד.

המשיב גרוש ואב ל-4 ילדים משלוש נשים שונות. לפני כשבע שנים פגש את סווטלנה, גרושה ואם לשתי בנות ובנו הצעיר (כבן 3) נולד מקשר זה. השניים מתגוררים בדירות נפרדות באותו בניין מגורים, והמשיב עבד, מידי פעם בעבודות מזדמנות. המצב הכלכלי שלהם קשה ביותר בין היתר כיוון שהמשיב אינו זכאי לקיצבה מהמל"ל.

המשיב החל להתערות בחברה שולית ולבצע עבירות כבר בהיותו בן 11, אז גם נפלט ממערכת החינוך. מאז עבר המשיב עבירות רכוש, סמים ואלימות לאורך השנים ונדון לעונשים שונים. בין השנים 1997 (שאז סיים תקופת פיקוח של שירות המבחן) ועד שנת 2003, ולא נפתחו כנגד המשיב תיקים פליליים, אך בשנת 2003 ביצע עבירת איומים, בגינה נדון ללא הרשעה.

שירות המבחן מציין בתסקיר, כי במשך כ-9 שנים נמנע המשיב מלצרוך סמים ונמנע מפעילות עבריינית.

וכך ציין שירות המבחן בתסקירו:

"להערכתנו מדובר באדם בעל קווים אישיותיים בלתי בשלים, המתקשה לנהל אורח חיים יציב ותקין בתחומי חייו השונים - משפחה, עבודה, חברה. מגיל צעיר הוא התקשה להסתגל למסגרות...

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ