אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20995/08

החלטה בתיק בש 20995/08

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
20995-08,8044-08
17/06/2008
בפני השופט:
נ. זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
סולימאן אבו עמאר
עו"ד קובי סודרי
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ליאת לוי
החלטה

א.     ב"ש 20420/08 והדיונים עד הגשת העיון החוזר

נגד המבקש ועארף אבו עמאר, הוגש כתב אישום בו הואשמו בעבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו - עבירות בניגוד לסעיף 332(2) ו- 275 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977. המבקש הואשם בנוסף גם בעבירה של הסעה שלא כדין - עבירה לפי סעיף 12 א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב - 1952.

יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה למעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם - ב"ש20420/08.

בב"ש 20420/08 ב"כ הצדדים הסכימו , כי קיימות ראיות לכאורה ועילה למעצרם של המבקש ועארף אבו עמאר. הוזמנו תסקירי מעצר. תסקיר המעצר בעניינו של המבקש לא בא בהמלצה לשחררו לחלופות שהוצעו שם.

בהסכמת ב"כ המבקש, עו"ד נעם אליגון , הוריתי ביום 2.4.08 על מעצרו של המבקש עד תום ההליכים המשפטיים. ביום 2.4.08 הוריתי על מעצרו עד תום ההליכים של עארף אבו עמאר. ביום 12.5.08 בבש"פ 3950/08, החליט כב' בית המשפט העליון שעארף אבו עמאר ישוחרר לחלופת מעצר, כפי שהמליץ שירות המבחן בעניינו, ובהמשך להחלטה זו, ביום 18.5.08, הוריתי לשחררו לחלופת מעצר בתנאים מגבילים, כמפורט בהחלטה בעניינו.

הבקשה שבפני, ב"ש 20995/08 היא בקשה לעיון חוזר שהוגשה ע"י סנגורו החדש של המבקש, עו"ד סודרי.

ב.   עובדות כתב האישום בפ. 8044/08

על פי עובדות כתב האישום, הרקע לביצוע העבירות לכאורה נעוץ בעבירה המיוחסת למבקש בלבד והיא הסעה שלא כדין של תושבי שטחים ששהו בישראל שלא כחוק, כאשר הוא מנסה להימנע ממעצר ע"י המשטרה ונמלט מהמשטרה בעוד עארף אבו עמאר ואחר פעלו כדי להפריע למשטרה מלבצע את תפקידה ולעצור את המבקש והשב"חים, כל אחד על פי מה שמיוחס לו בחומר הראיות ובכתב האישום.

עוד חייבים לציין, כי מוכרת היטב התופעה העבריינית של הסעת שב"חים באזור הדרום, בו אין גדר הפרדה והמשטרה ומשמר הגבול עושים ככל יכולתם כדי למנוע את חדירתם לישראל של תושבי השטחים שלא מורשים להימצא כאן. תופעה זו טומנת בחובה סכנות רבות, הן בשל ההתפרעות הבלתי נסבלת בכבישים כשמתפתחים מרדפים והן בשל פוטנציאל הסיכון הביטחוני הטמון בעצם נוכחותם של השוהים הבלתי חוקיים בישראל, כאשר התשתית העבריינית המשמשת לכניסתם והסעתם שלא כחוק לישראל, עלולה לשמש גם את ארגוני הטרור. 

על פי כתב האישום, ביום 24.2.08 בשעה 06:15 התנהלה באזור אשכולות, אזור קו התפר - סמוך לאזור רמאדין, פעילות מג"ב לאיתור מסיעי שוהים בלתי חוקיים בארץ. השוטרים הבחינו ברכב טויוטה קורולה הנהוג ע"י המבקש כשעל הרכב עולים 4 תושבי שטחים והוא מסיע אותם ברכב לתוך שטח ישראל לכיוון צומת אשכולות. שוטרים שנסעו ברכב משטרתי במקביל לרכבו של המבקש, סימנו לו לעצור תוך שימוש באורות כחולים מהבהבים ובצופר. המבקש עצר את רכבו בשולי הכביש עד שהבחין שגם השוטרים עצרו ואז האיץ ונמלט מהמקום בנסיעה על שול הכביש. השוטרים נסעו במקביל לרכבו של המבקש, הוא שוב עצר את הרכב על השול, השוטר רועי גלעדי ניגש לרכב וניסה לפתוח את דלת הנהג, המבקש שוב האיץ ונמלט תוך שהשוטר גלעדי נאלץ לקפוץ במהירות הצידה כדי לא להיפגע מרכב המבקש. הרכב המשטרתי, כשאורותיו הכחולים מהבהבים והסירנה פועלת, המשיך במרדף אחרי המבקש שנסע לצומת להב ופנה לכיוון דביר. בשלב זה המבקש עקף תוך חציית קו הפרדה לבן, רכב מסוג ניסאן טראנו בו נהג עארף אבו עמאר. 

השוטרים סימנו לעארף אבו עמאר לפנות את הדרך, אך הוא לא ציית ובמכוון נסע לאט. השוטרים עקפו אותו בסופו של דבר והמשיכו במרדף אחר המבקש שהמשיך בנהיגתו המסוכנת כמתואר בכתב האישום כשרכב המשטרה דולק אחריו.

בכניסה לצומת דביר, המבקש הבחין בחסימה שביצעו השוטרים, ירד שמאלה לדרך עפר והמשיך בנסיעה מהירה ופראית בדרכי עפר וחזר לקיבוץ דביר כשהרכב המשטרתי נוסע צמוד אליו והשוטרים מורים לו בכריזה לעצור, אך הוא לא ציית, המשיך בנסיעה מהירה, עלה על כביש דביר להב, פנה לכיוון להב ועקף רכב משטרתי נוסף שניסה לעצרו. המבקש פנה לכביש 31, הרכב המשטרתי נתקל שוב בעארף אבו עמאר שבאמצעות רכבו חסם את רכב המשטרה ואילץ את השוטרים להאט את מהירות נסיעתם. השוטרים הצליחו לעקוף אותו משמאל לאחר שירדו לשולי הכביש והמשיכו בנסיעה.

המבקש בהגיעו לכביש 31 הבחין בחסימה משטרתית נוספת ע"י טנדר מגנום אזרחי בו נהג שוטר, המבקש ביצע פניית פרסה ונסע במהירות חזרה לעבר הרכב המשטרתי שהסירנה בו פעלה והאורות הכחולים הבהבו. המבקש נסע בנסיעה מהירה לכיוון הרכב המשטרתי שנהגו נאלץ לבלום כדי להימנע מהתנגשות עם רכב המבקש. בשלב זה המבקש עקף את רכב המשטרה בנסיעה בשוליים ונמלט בנסיעה מהירה. לאחר שהבחין בצוות משטרה נוסף, הסתובב וחזר בנסיעה שוב לכיוון הרכב המשטרתי שנסע לכיוונו כדי לעצרו. שוב הגיח מול השוטרים רכב הניסאן שהיה נהוג ע"י עארף אבו עמאר, נכנס במהירות לנתיב הנסיעה של רכב המשטרה ונסע לעברו. נהג הרכב המשטרתי נאלץ להסיט את ההגה ימינה בחדות כדי למנוע התנגשות, רכב המשטרה נזרק לתעלה בצד הכביש וכמעט התנגש בעץ.

המשטרה המשיכה את המרדף אחר המבקש בכביש יער להב - ג'ו אלון, כשהפעם במרדף משתתף גם ג'יפ משטרתי והכל כשהאורות הכחולים מהבהבים והסירנות פועלות. לפתע שוב הגיח רכב הניסאן שנהוג ע"י עארף אבו עמאר, נסע במהירות, ביצע פניית פרסה וחסם את דרכו של הג'יפ בכך שהעמיד את רכב הניסאן לרוחב הכביש. כתוצאה מכך נהג הג'יפ סטה במהירות ובחדות ימינה, ירד לשולי הכביש כדי למנוע התנגשות וכמעט התהפך.

המבקש המשיך לנסוע בדרך עפר, עצר את הרכב וממנו ירדו 4 שב"חים והוא נמלט מהמקום רגלית. עארף אבו עמאר והאחר נעצרו בזירה. המבקש נעצר לאחר מכן.

מחומר הראיות עולה, כי את עבודת המשטרה שהתבצעה כחוק ניסה לשבש רכב טויוטה נוסף של חשוד בשם עבדל קדר אבועמר. חשוד זה שנהג בטויוטה מספר 5270609, נסע גם הוא בנסיעה איטית בשלב מסוים של המרדף וחסם את רכבו של השוטר שלום טובים על מנת שלא ירדוף אחרי הטויוטה של המבקש בה היו השב"חים. השוטר נאלץ לרדת לשוליים כדי לעקוף את רכבו של חשוד זה ולדבריו אלמלא עשה כך, בשל כך שהחשוד נסע באמצע הכביש, הייתה מתרחשת תאונה.

ג.    טענות הסנגור החדש, עו"ד סודרי, בעיון החוזר

"לשיטת סנגוריו הנוכחיים של המבקש, נפלה שגגה מלפני מי שייצג את המבקש קודם, בהסכימו לקיומן של ראיות לכאורה ובהתאם - לעילת מעצר, ביחס למבקש,  שכן לדעתם מצוי כרסום ניכר בראיות לכאורה המצויות בתיק החקירה, במידה השוללת את ההצדקה למעצרו עד תום ההליכים. כרסום זה עניינו בכך, שנגד המבקש מצויה ראיה יחידה לכאורה - מסדר זיהוי חי שבו זוהה ע"י עד יחיד - ובראיה זו, על פי טיבה ועל פי נסיבותיה הקונקרטיות בתיק זה, אין די". (סעיף 5 לבקשה).

ועוד נאמר בסעיף 6 לבקשה: "כאמור, גם כיום מצומצמת המחלוקת הראייתית לעניין יחיד והוא: שאלת זיהויו של המבקש כמי שהיה מעורב באירועים נשוא כתב האישום הנוגעים לנהיגת רכב הטויוטה קורולה מספר רישוי 44-507-09".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ