אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20990/06

החלטה בתיק בש 20990/06

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20990-06
06/07/2006
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שתיווי שתיווי
החלטה
  1. נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של שימוש ברכב ללא רשות, עבירה לפי סעיף 413ג. לחוק העונשין התשל"ז - 1977, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק הנ"ל, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות עבירה לפי סעיף 274 (1) לחוק הנ"ל, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה - עבירה לפי סעיף 332 (2) לחוק הנ"ל, חבלה בכוונה מחמירה - עבירה לפי סעיף 329 (א)(2) לחוק הנ"ל, הדחה בחקירה עבירה לפי סעיף 245 (א) לחוק הנ"ל ונהיגה ללא רישיון נהיגה - עבירה לפי סעיף 62 + 10 לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א - 1961.

עפ"י כתב האישום, ביום 6.6.06 נטל המשיב את רכבו של אחיו, מסוג הונדה, ללא רשותו, למרות שאין לו רשיון נהיגה. ביום 7.6.06 בסמוך לשעה 02:00, נהג המשיב ברכב הנ"ל בשדרות רגר בבאר-שבע, כשעמו ברכב אחיו הקטין יליד 25.7.88 ומורן בן נעים. באותה עת הסתיימו אירועי יום הסטודנט באוניברסיטה, משכך כלי רכב רבים נסעו בכביש והולכי רגל רבים היו באזור. שוטרים שנסעו בניידת הבחינו במשיב ונסעו אחריו כשאור כחול מהבהב דולק על הניידת. המשיב אשר הבחין בשוטרים, הגיע לצומת בו דלק אור אדום בכיוון נסיעתו וכלי רכב עמדו לפניו בכל נתיבי הנסיעה, צפר לכלי רכב ועקף אותם במהירות כשהוא נכנס לצומת באור אדום למרות שנסעו בו כלי רכב.

השוטרים הדליקו סירנה בניידת ודרשו מהמשיב לעצור, אולם המשיב האיץ את מהירות נסיעתו במטרה להתחמק מהשוטרים כשהוא נוסע נסיעת עקלתון בין כלי הרכב שנסעו בכביש. המשיב הגיע לצומת נוסף, שם דלק אור אדום בכיוון נסיעתו כשבאזור היו כלי רכב והולכי רגל רבים, לא עצר ברמזור, חלף באור אדום כשהוא נוסע במהירות גבוהה ובפראות. בהמשך חצה צומת נוסף למרות שגם שם דלק אור אדום בכיוון נסיעתו. בשלב זה הגיע לצומת רחוב וינגייט, פנה שמאלה למרות שבכיוון נסיעתו דלק אור אדום וכלי רכב רבים נסעו בצומת מולו. נהגי כלי רכב אלה נאלצו לבלום בלימת חרום כדי לא להתנגש במשיב. המשיב המשיך לנסוע במהירות עד שהגיע לכיכר, שם פנה שמאלה למרות תמרור אין כניסה שהוצב בכניסה לרחוב והמשיך לנסוע בפראות עד שהגיע לצומת רחובות, שם העמידו השוטרים ניידת משטרתית שחסמה את נתיב הנסיעה כדי לעצור את המשיב.

המשיב לא שעה להוראות השוטרים, פנה ימינה, עלה על המדרכה כדי לעקוף את הניידת והולכי רגל רבים שהלכו אותה שעה בדרך, נאלצו לסטות במהירות כדי לברוח מדרכו של המשיב כדי לא להדרס על ידו. לאורך כל הדרך נסעו אחרי המשיב שוטרים שדרשו ממנו לעצור, אולם המשיב התעלם מהוראותיהם, נסע במהירות עד שהגיע לצומת שם חסמה המשטרה את צדה השמאלי של השדרה לאור אירועי יום הסטודנט. באזור היו הולכי רגל רבים, המשיב פנה ימינה במנוסתו מהשוטרים. השוטרים העמידו ניידת משטרתית נוספת בכיוון נסיעתו של המשיב אשר חסמה את שני נתיבי התנועה כשאחד השוטרים עומד לידה כשהוא לבוש מדים. המשיב התקרב לניידת, ונסע במהירות לעבר השוטר כשעמד לידה, שנאלץ לברוח במהירות מדרכו של המשיב וקפץ למדרכה. המשיב עלה עם הרכב על המדרכה ונסע לעבר השוטר למרות שבמדרכה הלכו באותה עת הולכי רגל רבים. גם השוטר וגם הולכי הרגל נאלצו לסטות מדרכו של המשיב כדי לא להדרס.

המשיב המשיך בנסיעה מהירה ופרועה, חצה צמתים נוספים במהירות למרות שדלק אור אדום בכיוון נסיעתו עד שהגיע למחסום בו פרסו השוטרים דוקרנים בכדי לעצור את הרכב. המשיב התעלם מהוראות השוטרים, חצה את הדוקרנים והמשיך בנסיעה מהירה של כ- 140 קמ"ש כשהשוטרים בעקבותיו מנסים להתקרב לרכבו. במהלך הנסיעה ידה המשיב לאחור, לעבר השוטרים, חפצים רבים ביניהם בקבוקי זכוכית אשר פגעו בשמשת הניידת שבה נסעו השוטרים ורסיסים חדרו לתוך הניידת. המשיב החל בנסיעת עקלתון ובלם במהירות את הרכב מספר פעמים במטרה לנגח את השוטרים בניידת ולמנוע מהם לעקוף אותו, השוטרים אשר חששו מפניו נאלצו לירות יריות אזהרה באוויר.

השוטרים אשר ניסו להתקרב למשיב נאלצו לסטות מנתיב נסיעתם ולרדת לשולי הכביש כדי למנוע מהמשיב להתנגש בהם. אחד השוטרים הצליח לעקוף את המשיב וסטה שמאלה כדי לאלץ את המשיב לעצור, כששוטרים אחרים נוסעים באותה עת במקביל אליו. המשיב בשלב זה הסיט את הגה הרכב לעבר השוטרים כדי להתנגש בהם ופגע בחלק הקדמי שמאלי של הניידת המשטרתית. כתוצאה מכך איבד נהג הניידת את השליטה ברכב, הניידת ירדה לתעלה בשולי הכביש כשהמשיב מנסה שוב להתנגש בניידת ולנגח אותה תוך שגם רכבו נעצר כשהוא יורד לתעלה בשולי הכביש.

המשיב אמר לאחיו הקטין שהיה עמו ברכב שיאמר לשוטרים שהוא נהג, יצא במהירות מהרכב וברח מהמקום. מתנדב שהיה ברכב המשטרתי רדף אחריו עד שהשיגו ודרש ממנו לעצור. המשיב תקף המתנדב, היכה אותו, קרע את חולצתו והכל בכדי למנוע את מעצרו. בשלב זה הצטרפו שוטרים נוספים והצליחו לעצור אותו. המשיב לאחר שנעצר, כשעבר ליד מורן בן נעים שהיתה עמו ברכב, צעק לה ליד השוטרים, שתאמר שאחיו הקטין נהג ברכב.

  1. ב"כ המשיב הסכים לקיומן של ראיות לכאורה ולעילת מעצר וטען לחלופת מעצר, לפיה ישהה המשיב במעצר בית מלא בביתו של מר סעאב ארמילאת, המתגורר בתל-ערד, ובהשגחה נוספת של עזזמה זיד. עוד הציג ב"כ המשיב מכתב ממנהלת התאום והקישור של אזור חבל עזה, לפיו משפחת המשיב נחשבת כמשתפת פעולה ובמסגרת תכנית ההתנתקות נאלצה המשפחה להסתגל לנסיבות החיים החדשים ולה קשיי התאקלמות.
  1. טרם מתן ההחלטה, הוריתי על קבלת תסקיר מעצר. מהתסקיר עולה כי אביו ואחיו של המשיב נרצחו על רקע שיתוף פעולה שלהם עם כוחות הבטחון וכי מדובר במשפחה שעברה אובדנים ומשברים שמשפיעים מאוד על המשיב ובהעדר כלים להתמודד הסתבך בפלילים. שירות המבחן התרשם כי המחיר האישי שמשלם המשיב בעקבות מעצרו ומודעותו לכך תורמים לגיבוש מוטיבציה ראשונית לצורך עריכת השינוי. שירות המבחן העריך כי קיים סיכון להישנות התנהגות פורצת חוק. עם זאת, נוכח המוטיבציה שמבטא המשיב לשינוי, קיים צמצום של רמת הסיכון. שירות המבחן בא בהמלצה לשחרר המשיב לחלופת מעצר, כך שהמשיב ישהה בביתו של מר סעאד ארמילאת, בהשגחתו הצמודה, ובמידת הצורך יוחלף ע"י עבדאללה ארמילאת, לאחר שהתרשם מהערבים כאנשים אחראים שבכוחם להציב גבולות ברורים למשיב. עוד המליץ שירות המבחן להעמיד המשיב בפיקוח לתקופה של 6 חודשים.

הערב הנוסף שהומלץ על ידי שירות המבחן אינו זה שהוצע בביהמ"ש. ב"כ המשיב הסביר שהערב שהוצע בביהמ"ש נעצר, בינתיים,  על ידי המשטרה.

  1. לצערי לא אוכל לאמץ המלצת שירות המבחן. התנהגותו של המשיב, אופן ודרך ביצוע העבירה כאשר הוא נמלט מהשוטרים תוך שהוא מסכן את השוטרים הרודפים אחריו ומנסה לפגוע בהם פיזית על מנת להתחמק מהם, תוך סיכון עוברי אורח ותוך סיכון הנוסעים ברכב עמו, יש בהם כדי להצביע על מסוכנותו הרבה ועל כך שאין מורא החוק עליו.

המשיב למרות פניות השוטרים שוב ושוב שיעצור, המשיך במנוסה כדי להמלט מהשוטרים כיון שאין לו רשיון נהיגה. שואלת אני עצמי מה יקרה אם ישוחרר המשיב ולא יקיים תנאי השחרור. גם בהנחה שהערבים יודיעו על כך, האם לא ינסה המשיב להמלט שוב כדי שלא יתפס בהפרת צו בית משפט, תוך סיכון אחרים. המשיב בהתנהגותו הוכיח את מסוכנותו הרבה ואת העובדה שאין הוא מייחס כל חשיבות לכיבוד שלטון החוק בדרך ובאופן בהם ניסה להמלט מהשוטרים, תוך זלזול בחייהם ובחיי אחרים. מסוכנותו באה לידי ביטוי גם שעה שכבר נעצר, עת צעק למורן בן נעים שהיתה אתו ברכב הנמלט, ליד השוטרים, שתאמר שאחר נהג ברכב.

בנוסף, למשיב עבר פלילי בעבירות רכוש, סמים ואלימות. המשיב ריצה בעבר מאסר בפועל של 36 חודש. עברו הפלילי של המשיב בשילוב עם התנהגותו ואופן המלטותו מהשוטרים, מצביעים על מסוכנותו הרבה שלא יהיה בערבים, נורמטיביים ואחראים ככל שיהיו, כדי לנטרל מסוכנות זו. התנהגותו של המשיב מלמדת שאין לו ערך לחיי אדם ויעשה הכל כדי להמלט מהשוטרים גם במחיר קיפוח חיי אדם. התנהגותו מלמדת שלא ניתן ליתן בו אמון שאכן יקיים תנאי השחרור.

סוף דבר, אני מורה על מעצרו של המשיב עד סיום ההליכים נגדו.

ניתנה היום י' בתמוז, תשס"ו (6 ביולי 2006) במעמד עו"ד הירש מטעם המבקשת המשיב בעצמו ובא כוחו עו"ד מוטי יוסף.

שרה דברת - שופטת

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ