אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20942/06

החלטה בתיק בש 20942/06

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20942-06
19/06/2006
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
בר ששת שלמה
החלטה

1.         נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של קשירת קשר לפשע, עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977, יבוא סמים מסוכנים עבירה לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג - 1973, החזקת סם שלא לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) לפקודה הנ"ל ונסיון להחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) לפקודה הנ"ל בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין והחזקת רכוש החשוד כגנוב, עבירה לפי סעיף 413 לחוק העונשין.

על פי כתב האישום, המשיב לפני יום 3.5.06, קשר קשר עם אחרים, שזהותם אינה ידועה לייבא סם מסוכן מסוג קוקאין מפרו לישראל. במסגרת קשר זה שלחו אחרים חבילה מפרו אשר הכילה לפחות 2,765.9 גרם סם מסוכן מסוג קוקאין, ארוז באריזות בתוך 12 תיקי עור דרך חברת משלוחים, כאשר הנמען היא רחל ברששת מושב שדה דוד. רחל ברששת היא אימו של המשיב אשר נפטרה לפני כשלוש שנים.

כשהתברר שהחבילה מכילה סם, הוצא הסם ברובו מהתיקים והוחזרה אריזה אחת במשקל של 107.32 גרם.

המשיב התקשר ביום 15.5.06 לחברת המשלוחים, טען כי שמה של אימו נרשם בטעות על החבילה אשר מיועדת אליו. תיאם את מועד קבלת החבילה והתשלום שנדרש בגינה בסך 705 ש"ח.

ביום 21.5.06, הביא שוטר, אשר הציג עצמו כשליח של חב' המשלוחים, את החבילה שהכילה סם לבית המשיב במושב שדה דוד 44, שנמסרה בהתאם להנחיותיו של המשיב לבנו, אלירן ברששת. אלירן ברששת שילם ל"שליח", הוא השוטר, 705 ש"ח והניח את החבילה בקרוואן המוצב בסמוך לבית בו מתגורר המשיב, על פי הוראות המשיב.

ביום 21.5.06, החזיק המשיב ברשותו טלפון נייד מסוג סמסונג אשר נגנב מדוד סעדה.

2.         אין מחלוקת שהמשיב התקשר לחברת המשלוחים DHL וטען שהחבילה שייכת לו, אלא שגירסת המשיב היא שלאחר שנציג של חברת המשלוחים התקשר לאביו ומסר לו שהגיעה חבילה על שם רחל ברששת, המכילה 12 תיקי עור יקרים, החליט לנצל ההזדמנות ולקבל התיקים לרשותו על מנת למכור אותם ולזכות ברווח כספי. המשיב מכחיש קשר לסם שנמצא באותם תיקים שנשלחו מפרו. עוד טוען המשיב שהיה אדם נוסף בשם "יוסי" שהתקשר לחברת המשלוחים ורצה לדעת עוד ביום 9.5.06  מדוע טרם שוחררה החבילה שלו מהמכס, כשהוא מסר את מספר החבילה ומספרי טלפון באמצעותם ניתן להתקשר אליו, אלא שלא ניתן לאתרו באמצעות טלפונים אלה וקרוב לוודאי - יוסי - הוא האדם אליו יועדה החבילה. לו טרחה המשטרה ובדקה מי הוא אותו יוסי היתה מגלה את האדם לו אכן נועדו הסמים.

3.         עיון בחומר החקירה מלמד כי על פי נוהלי העבודה בחברת DHL - כפי שהדבר בא לידי ביטוי בעדותו של יוסי כהן, העובד כמנהל תפעול יבוא בחברה - ככלל מספר החבילה אינו נמסר ללקוח, אלא הלקוח הוא שמוסר את מספר החבילה למוקדן, היה ורוצה לברר אודותיה. לעדותו, הנחיית החברה שלא ניתן לקבל שום מידע ללא מספר החבילה וגם לא ניתן לקבל את מספר החבילה אלא על המבקש לקבל פרטים, להציג את מספר המשלוח (עמ' 1 ש' 16-23). מוסיף שגם אם  נציג החברה רוצה למסור את מספר החבילה זה בלתי אפשרי במערכת של החברה ולדבריו: "אני מיומן  במערכת שלנו ולא הצלחתי לפי פרטים ראשונים להגיע למספר משלוח. יש דרך אחת למסור מספר משלוח ללקוח מזדמן והיא במידה ולקוח יצר קשר קודם לכן עם נציג והלקוח זוכר עם איזה נציג הוא דיבר, אז מבקשים מהנציג לחזור לאותו אדם עימו היה בקשר על פי הרישומים שיש מהשיחה הראשונה בה לקוח מסר מספר משלוח" (עמ' 3 ש' 25 עד עמ' 4 ש' 5). מוסיף שאת מספר המשלוח ניתן לקבל רק מהשולח (עמ' 4 ש' 22-27).

המשיב טוען שאת מספר החבילה קיבל מהחברה, כאשר עמדת החברה, כאמור, שלא ניתן למסור מספר החבילה ללקוח, אלא אם הלקוח מסר מספר החבילה קודם לכן.

אצל המשיב נמצא מספר החבילה כפי שמופיע על שטר המטען. זאת ועוד טוען המשיב שהחבילה הגיעה מפרו. יוסי כהן העיד שלא ניתן לדעת מהמשלוח מהיכן הגיעה החבילה כיוון שעל החבילה מצויין שהגיעה ממיאמי. מעיד שמוקדני החברה לא רואים את כתובת המשלוח האמיתית במערכת הממוחשבת. מה שהמוקדן רואה זה שהמשלוח הגיע ממיאמי (עמ' 5 ש' 27 עד עמ' 6 ש' 3). רק יוסי כהן עצמו, יכול לדעת מי השולח והוא לא מסר הפרטים לאיש (עמ' 6 ש' 17-18). גם נציגת השירות לא יכלה לדעת שמקור החבילה בפרו  (עמ' 6 ש' 21-22).

4.         המשיב טוען שנודע לו על המשלוח מאביו (עדותו מיום 24.5.06 עמ' 1). מעיד שהתקשר ל-144 כדי לקבל את מספר הטלפון של החברה וטען שהחבילה מיועדת עבורו והם אשר מסרו לו את מספר החבילה.

אבי המשיב, עמרם ברששת, העיד שלא סיפר על החבילה למשיב (עדות מיום 21.5.06 ש' 18-19). מכאן שהמשיב לא יכול היה לדעת את שמה של חברת המשלוחים אם אביו לא סיפר לו על כך וגם לא את העובדה שהחבילה הגיעה מפרו.

            אצל המשיב נמצא מספר המשלוח וגם הכתובת של שולח החבילה מפרו. המשיב לא נותן כל הסבר לענין זה. גם אם ניתן לקבל גירסתו שאת מספר החבילה קיבל מהחברה, הרי שלא יכול היה לקבל כתובת השולח בפרו מנציגי החברה.

המשיב העיד שאת הכתובת של פרו קיבל מחברת המשלוחים וכתב אותה בעברית וביקש מאדם כלשהו לכתוב לו את זה באנגלית. כשנשאל לאיזה צורך השיב : "בשביל לתרגם את זה ממכס" (עמ' 3). כשנאמר לו שהכתובת לא כתובה באנגלית עונה: "לא יודע, אני לא מוכן להמשיך חקירות אתה מבלבל אותי אני רק התעוררתי" (עמ' 4 ש' 1). כשנאמר לו שעובדי החברה העידו כי לא מסרו לו מספר משלוח  ולא הכתובת בפרו כי הדבר בלתי אפשרי אומר ש"שומר על זכות השתיקה". המשיב מוסר עדות עד שמגיעים לשאלות מהותיות ואז שומר על זכות השתיקה. כך גם כשנאמר לו שהוא היה זה שמסר את מספר המשלוח.

גם בחקירתו הראשונה מיום 21.5.06, כאשר מגיעים לפתק עם הכתובת מפרו מסרב למעשה למסור גירסתו.

זאת ועוד, המשיב לעדותו מקבל 1,200 ש"ח מהבטחת הכנסה וכסף משיפוצים במידה ועובד, למרות זאת מוכן להשקיע 705 ש"ח בחבילה שמכילה תיקי עור מבלי שראה אותה בכלל ומבלי שיודע את שוויים.

            עוד תמוה אם אין למשיב כל קשר לחבילה, הכיצד זו הגיעה על שם אימו המנוחה עם הכתובת של הבית. קרוב לודאי שזר השולח חבילת סמים לא היה שולח זאת על פי כתובת בעלמא שאין לו כל קשר אליה.

טוען המשיב שאין בהתנהגותו להצביע שהוא ידע על הסמים, עובדה היא שלא מיהר לקבל החבילה ועמד על כך שהיא תסופק לו במועדים הנוחים לו, התנהגות שאינה  אופיינית לאדם שמחכה לחבילה עם סמים. יתכן ואין זו התנהגות אופיינית אך גם אין  בה כירסום של ממש בראיות התביעה.

די בעדותו של אבי המשיב שלא מסר למשיב דבר השיחה עם חברת המשלוחים, עדות עובדי חברת המשלוחים DHL לפיה אין הם מוסרים את מספר החבילה, יחד עם העובדה שנמצאו ברשות המשיב כתובת השולח של החבילה מפרו ועדותו של יוסי כהן מ- DHL שנציגי השירות לא רואים כתובת המקור על המסך והוא היחידי שיכול לראות זאת אך לא מסר הכתובת למשיב, כדי להקים תשתית ראייתית לכאורה לעבירות המיוחסות לו, גם אם קיבל המשיב מספר החבילה בדרך כלשהי מחברת המשלוחים, כפי שהעיד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ