אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20932/05

החלטה בתיק בש 20932/05

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20932-05
05/07/2005
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חביביאן
הנתבע:
1. שמואל גרינברג
2. שלמה זיתון

עו"ד חימי
החלטה

לפני בקשה למעצר שני המשיבים עד תום ההליכים, כאשר כתב האישום שאליו נלווית הבקשה מייחס להם עבירות של סחיטה באיומים וקשירת קשר לביצוע פשע.

מדובר בכך שהמתלונן, נהג מונית במקצועו, אשר מכיר את המשיבים מזה שנים, הלווה כסף לשני אנשים, האחד שמו שוטה מלכאשווילי, סכום של 13,000 ש"ח, והשני נותר עלום שם, ומדובר בסכום של 5,000 ש"ח.

המתלונן פנה למשיב 1 וביקשו לעזור לו בגביית החובות הללו, אשר לא הוחזרו במועד, ובפגישה שנערכה בין שני המשיבים, בנוכחות המתלונן, יחד עם אותו שוטה, הם הסבירו לו כי החוב הפך להיות שלהם וכי הם נושיו מהיום ואילך ועליו להגיע עמם להסדר.

המשיבים הודיעו למתלונן כי עלות טיפולם בגביית החוב תגיע למחצית הסכום, בשני המקרים, ובתחילה נטה המתלונן להסכים לכך, אולם, לנוכח העלות הגבוהה של שירותי המשיבים ביקשם להתמקד בחובו של שוטה, ולהימנע מלטפל בחוב הנוסף של 5,000 ש"ח. המשיבים ענו לו, כי אינו יכול לחזור בו, ועליו לשלם את חלקו, מחצית, גם ביחס לאותו חוב. הם דרשו ממנו לחלופין שיתן להם סכום של 2,000 ש"ח, כדי שטיפולם בחוב השני יפסק והמשיב 2, כאשר ראה שהמתלונן אינו נעתר לכך במהירות, קילל אותו ואיים עליו בכך שיציק לו וכל עסק שיפתח יגרום לסגירתו, ודרש בתוקף שהמתלונן יעלה לביתו ויוריד מיד סכום של 2,000 ש"ח.

המתלונן בחששו מן המשיבים, עשה כן, ונתן למשיבים סכום של 2,000 ש"ח.

עפ"י כתב האישום הגיעו המשיבים להסדר עם שוטה על תשלום שבועי של 1,000 ש"ח על חשבון חובו הנ"ל, אולם הם נדברו ביניהם לקחת לעצמם את כל הכספים שיגבו, ולהטיל אימה על המתלונן עד כי ימנע מלדרוש מהם את כספו, וכאשר המתלונן התקשר למשיב 1 לברר את התקדמות הגביה אמר לו אותו משיב, שלא יתקשר שוב ולא יפריע לו.

שוטה עידכן את המתלונן כי כבר שילם למשיבים 3,000 ש"ח על חשבון החוב וכי עליו להמשיך ולשלם להם כל שבוע 1,000 ש"ח, אולם, כאשר המשיב 1 נשאל על הסדר זה על ידי המתלונן אמר לו המשיב 1 שלא יתערב בענין, איים עליו שאם ימשיך להתערב אזי, המשיב 1 יקח את כל כספו ואת המוניות שבבעלותו וכי הוא מסוגל לכך, ויגרום לכך, שהמתלונן לא יוכל לדבר.

בשיחה נוספת שבה ניסה המתלונן לברר שמועה ולפיה המשיב 1 חפץ לפגוע בו, אמר לו המשיב 1, כי אם עוד פעם אחת יתקשר אליו לטלפון הנייד, הוא, המשיב 1, יקח לו את כל מה שיש לו.

המתלונן, בצר לו, שכנע את שוטה כי יתן לו ישירות 2,000 ש"ח על חשבון חובו, וכי שוטה יודיע למשיבים, כי פרע את כל חובו ישירות למתלונן, ותכנן לשלם למשיבים בסופו של דבר, 6,500 ש"ח, כלומר, מחצית החוב הכולל, כפי שדרשו  המשיבים, ובכך סבר, שהוא "יציל" לפחות את המחצית השניה, אשר שוטה ימשיך וישלם לו ישירות תוך "עקיפת" שני המשיבים.

ביום 17/6/05 בסמוך לשעה 13:00, אכן שוטה מסר למתלונן 2,000 ש"ח והתקשר למשיבים להודיעם כי השלים את תשלום החוב למתלונן, כפי שסוכם בינו לבין המתלונן כי אכן יאמר למשיבים.

המשיבים ניסו מיד אחר כך להשיג את המתלונן בטלפון מספר רב של פעמים, וכשהוא פחד לענות, השאירו הודעות כעוסות במשיבון והביעו רצונם לפגוע בו. סמוך לשעה 14:30 הגיעו לביתו, דפקו בדלתו של המתלונן, ודרשו לפתוח את הדלת, אך הוא לא נענה והתקשר למשטרה תוך שהם ממשיכים ודופקים בדלת, והמשיב 2 מאיים שאם לא יפתח הוא יעיף את כל הדלת, ולהמחשת האיום בעט בדלת, וכן שוחחו המשיבים ביניהם, על מנת להפחיד את המתלונן באומרם שהם מתכוונים "לגמור אותו". 

ניתן לתמצת ולומר שעל פי גרסת המאשימה מדובר בכך ששני המשיבים קשרו קשר להשתלט על כספי המתלונן אשר הגיעו לו מאת הלווים, ובמקום לסייע לו בגביה, תמורת עמלה כזו או אחרת, חפצו לנשלו כליל מן הכספים, וכאשר המתלונן הערים קושי על דרכם, ניסו להמשיך ולבצע  את זממם באמצעים של לחץ ואיומים ואף תוך הפעלת אלימות עקיפה, כאשר באו אל ביתו, בעטו בדלת, דפקו עליה בחוזקה, וצעקו צעקות של איום והפחדה.

הראיות לכאורה מבוססות ראש בראשונה על עדות מפורטת שמסר המתלונן אופיר דנדיקר, וזאת לאחר שאותה גרסה נמסרה על ידו, לשוטר אגם קודם לכן, בשיחת הכנה, שהוקלטה במלואה.

כמו כן, קיימת הקלטה ותמליל של השיחה המפוחדת שניהל המתלונן עם מוקד המשטרה, עת ניסו המשיבים לפרוץ לביתו והוא נוקב בשמם כאלה המנסים להתנכל לו.

אנשי המשטרה שהגיעו למקום בעקבות שיחה זו, מתעדים כיצד תפסו בקרבת מקום את המשיבים, כאשר המשיב 2 נמלט רגלית, ותוך כך מפיל חפצים שזוהו אחר כך כסכין יפנית, סכין דוקרן ומכשיר טלפון סלולרי.

המשיב 1 נעצר במקום, בלא שברח.

המתלונן, כבר אז, ספונטנית, סיפר לשוטרים שהגיעו לביתו ששני המשיבים סוחטים אותו כבר זמן מה (זכ"ד של השוטר שוטה חיטבישווילי).

אותו שוטה, אשר היה חייב כספים למתלונן מרחיק עצמו בעדותו מכל קשר עם המשיבים וטוען שבעל דברו היחיד היה המתלונן עצמו, אולם, כאשר הוא עומת עם כך שבמכשיר הסלולרי שלו התקבלה שיחה מהמשיב 2, והוא הכחיש זאת, ולאחר מכן, כשהחל להיחקר באזהרה על כי הוא משבש מהלכי חקירה, הצהיר, כי יפסיק לשתף פעולה ולא יספר מאומה, אולם הוא מאשר למעשה, כי אכן משיב 2 התקשר אליו אך טוען שלא ענה לו. (עדות מ- 17/6/05 עמ' 3 ש' 5).

המשיבים בעדותם קושרים עצמם לנטען על ידי המתלונן אך מציגים את הדברים, כאילו היה "מיזם משותף" בינם לבין המתלונן, למתן הלוואות בריבית וגביית ההחזרים, וכי נוצר סכסוך מסחרי בינם לבין המתלונן סביב סוגיית חלקם בגבייה, וביחס לאירוע שהתרחש בפתח בית המתלונן אומר משיב 1 כי אכן דפקו בדלת כדי לקרוא למתלונן לרדת למטה, ומאשר שעשה זאת יחד עם המשיב 2 ומשיב 2 מצדו מאשר גם שיתכן מאוד שבעט בדלת כאשר המתלונן לא הזדרז לפותחה, ומכאן - שאם כי בצורה מינורית וממזערת - הם מאשרים את גרסת המתלונן בדבר נסיבות אותו ביקור מאיים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ