אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20926/07

החלטה בתיק בש 20926/07

תאריך פרסום : 13/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
20926-07
16/09/2007
בפני השופט:
ניל הנדל סגן הנשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ר. כהן
הנתבע:
מנשה מטטוב
עו"ד מ. מרוז
החלטה

1.         המדינה עותרת להורות על מעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. כתב האישום מכיל 13 אישומים, כאשר המשותף להם הינו התנהגות המשיב כלפי בת זוגו לחיים (המתלוננת).

            כתב האישום משתרע על 7 עמודים ועיקרו יוצג בשלב זה. למשיב ולמתלוננת ילדים מקשרים קודמים (להלן: "הילדים") שהתגוררו עימם בדירתם בשדרות. ב- 11/06, הורה בימ"ש השלום באשדוד להרחיק את המשיב משדרות, מעצר בית מלא בבאר-שבע, ואסר עליו ליצור קשר עם ילדיו. ב- 2/07, התנאים הוקלו, בכך שהותר למשיב להפגש עם ילדיו והמתלוננת בשדרות אחת לשבועיים ועם המתלוננת בביתה בשדרות בסופי השבוע האחרים ללא נוכחות הילדים. פרט לכך תנאי השחרור נשארו בעינם.

על פי האישום הראשון, ב- 10/06, שהה המשיב באילת יחד עם המתלוננת והילדים. המשיב קיבל שיחת טלפון מבת זוגו לשעבר ואז ביקשה המתלוננת לחזור למלון שבו התאכסנו. המשיב כעס על המתלוננת והיכה אותה באגרופים בראשה. המתלוננת ברחה לחנייה של מלון סמוך אך המשיב מצא אותה, אחז בשערה, משך אותה לרכבו והיכה אותה באמצעות נעל בגבה. זאת בנוכחות אחת מהילדים, קטינה ילידת 1997. כתוצאה מכך, נגרמו למתלוננת סימנים אדומים ושטפי דם לגבה. במהלך החקירה המשטרתית, ביקש המשיב מהמתלוננת שלא לספר אודות האירוע באילת. בגין מעשים אלה, מואשם המשיב בעבירות של תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש והדחה בחקירה.

על פי האישום השני, ב- 11/06, המשיב עלה לרכבה של המתלוננת שהאזינה למוזיקה בקול רם והחלה לנסוע לצפון. המשיב צעק עליה, כעס עליה, אחז בהגה וסובב אותו סיבוב חד שמאלה לעבר קיר מגן, עת מהירות הרכב עמדה על כ- 50 קמ"ש. רק בשל לחיצת המתלוננת בחוזקה על דוושת הבלם ובלימת חירום, נעצר הרכב לפני שפגע בקיר. בגין מעשים אלה, מואשם המשיב בעבירות של נהיגה בפזיזות והפרת הוראה חוקית.

על פי האישום השלישי, בסוף חודש 11/06, פרץ בין בני הזוג ויכוח בדירתם בשדרות. לאחר מכן נכנסה המתלוננת לחדר השינה והמשיב דרש ממנה לקיים יחסי מין עימו. המתלוננת סירבה. המשיב הפשיטה בכח, קרע את תחתוניה והחדיר את איבר מינו בכח לאיבר מינה. כתוצאה מכך, נגרמה למתלוננת שריטה בשפה הפנימית של הנרתיק. בגין מעשים אלה, מיוחסות למשיב עבירות של אינוס בנסיבות מחמירות והפרת הוראה חוקית.

על פי האישום הרביעי, הודיעה המתלוננת למשיב, כי ברצונה לעזוב אותו ולמסור תלונה במשטרה נגדו. בתגובה, היכה המשיב את המתלוננת, השכיב אותה על המיטה, ישב עליה, לחץ על צווארה באמצעות חגורת מכנסיו והיכה אותה בראשה באגרופים. בגין מעשים אלה, מואשם המשיב בעבירות של תקיפת בת זוג, הדחה בחקירה והפרת הוראה חוקית.

על פי האישום החמישי, סמוך לחודש פברואר 2007, פרץ ויכוח בין בני הזוג בביתם במושב. המתלוננת יצאה מהבית והמשיב רץ אחריה, אחז בה בכח, החזירה לבית, לקח אותה למטבח, שלף סכין גדולה ממגירת המטבח, הביא את המתלוננת לסלון, השכיבה על הספה כשהוא מצמיד את הסכין לבטנה, ואמר לה שלא תברח יותר. המתלוננת הצליחה להרגיעו. העבירות שמיוחסות למשיב בגין אישום זה הינן תקיפת בת זוג, איומים, החזקת סכין והפרת הוראות חוקיות.

על פי האישום השישי, במהלך החודשים פברואר-מרץ 2007, אנס המשיב תוך שימוש בכח את המתלוננת במקלחת דירתם כשילדיהם בבית.

על פי האישום השביעי, ב- 2/07, סירבה המתלוננת לצאת לבלות לרגל יום האהבה. המשיב לקח את המתלוננת ברכב מחוץ לשדרות, עצר את רכבו, משך אותה בכח מהרכב, הצמיד אותה לרכב ואחז בה בכח כשהוא מחפש אבן להכותה. הוא הרים אותה ברגליה, דחף אותה לעבר גג הרכב וכתוצאה מכך נחבלה המתלוננת ברגלה השמאלית. בגין מעשים אלה, מואשם המשיב בעבירות של תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש והפרת הוראה חוקית.

על פי האישום השמיני, בתאריך 01.03.07 כעס המשיב על המתלוננת משום שרכשה בגדים מבלי שסיפרה לו על כך. הוא צבט אותה בחוזקה בחזה מצד ימין, לחץ על צוארה, השכיב אותה על המיטה והביא מספריים בכדי לגזור את הבגדים מעליה. בפועל הוא לא גזר את בגדיה. המתלוננת יצאה מהדירה ונכנסה לרכבה. המשיב יצא אחריה, ניגש לרכב, פתח בדלת הנהג, אחז בידה הימנית וסובב אותה תוך איום שישבור לה את כל הגוף והעצמות לפני שתלך לבד. כתוצאה מכך נגרמו למתלוננת שטף דם בחזה שריטות מדממות בידיה. הוראות החיקוק באישום זה הינן תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש ואיומים.

באישום התשיעי, נטען כי בתאריך 26.03.07 הגיע המשיב לדירה כאשר התכוננה המתלוננת לישון בחדר עם הילדים שכבר ישנו. המשיב נכנס לחדר הילדים, דרש ממנה להגיע לחדר השינה אך המתלוננת סירבה. הוא הרים אותה בכח, לקח אותה למיטה, נישק אותה והמתלוננת סירבה והתרחקה ממנו. הוא הפשיט אותה בכח, החדיר את אבר מינו לאיבר מינה שלא בהסכמתה. לאור המעשים האלו הודיעה המתלוננת בתאריך 27.3.07 כי היא נפרדת ממנו, אך לאחר שכנועים חזרה אליו מספר ימים לאחר מכן. העבירות בהן מואשם המשיב בסעיף זה הינן תקיפת בת זוג, אינוס והפרת הוראה חוקית.

על פי האישום העשירי, בתאריך 08.04.07  נכח המשיב בדירה בשעה שביקר טכנאי מקררים. הטכנאי לא דרש כסף עבור הביקור עקב הכרותו עם המתלוננת. המשיב כעס עליה, הדף אותה לתוך חדר השינה, סגר את הדלת, השכיב אותה על המיטה, התישב עליה, לחץ בידו על צוורה במשך זמן ארוך עד שהתקשתה המתלוננת לנשום. סמוך לאחר מכן, נפרדה המתלוננת מהמשיב. הלה התקשר למתלוננת במשך תקופה של מספר שבועות ואיים עליה שאם תגיש תלונה לא יהיה לה טוב והוא ירצח אותה. בגין מעשים אלה מואשם המשיב בעבירות של תקיפת בת זוג, הדחה בחקירה והפרת הוראה חוקית.

על פי האישום האחד עשר, גילתה המתלוננת שהיא בהריון מהמשיב והחליטה לבצע הפלה. במהלך חודש אפריל הודיעה המתלוננת על כך למשיב וביקשה ממנו כסף עבור ביצוע ההפלה. המשיב סירב ואיים לפגוע בה באומרו שאם תבצע את ההפלה יפגע בה וירצח אותה.

על פי האישום השניים עשר, דרש המשיב פעמים רבות לקיים יחסי מין עם המתלוננת ועל אף סירובה הפשיט אותה בכח והחדיר איבר מינו לאיבר מינה. במהלך התקופה הנ"ל הוא איים עליה פעמים רבות שיפגע בה.

על-פי האישום האחרון, הוא האישום השלושה עשר, הפר המשיב פעמים רבות את תנאי השחרור שהוטלו עליו. הוא לא התגורר בבאר-שבע, לא שהה במעצר בית והתגורר בשדרות עם המתלוננת והילדים.

2.         הסניגור הסכים לקיומן של ראיות לכאורה, להוכחת האמור בכתב האישום. לא בכדי מסר הסניגור את ההודעה האמורה. לצורך קיומן של ראיות לכאורה, שהינה כידוע סוגיה נפרדת מהוכחת אשמת המשיב במיוחס לו, די בגירסת המתלוננת שאף נתמכת בראיות חיצוניות כגון: תעודות רופא, ועדות ביתו של המשיב. כן, מסרו עדים שונים עדויות על תלונותיה מקרוב של המתלוננת. עדויות אלו בעלות משקל לנוכח טענת הסניגוריה, לפיה המתלוננת מסרה עדות כבושה. האירועים, שהשתרעו על פני תקופה ארוכה, תועדו בתלונה רק בתקופה האחרונה.

למעשה, טוען הסניגור המלומד שלוש טענות עיקריות. הראשונה, שהזרז להגשת התלונות נסוב סביב פגישת המשיב את בת זוגו לשעבר. השניה, שהנסיבות אינן מצביעות על מסוכנות המשיב אלא יש לבחון אותן על רקע היותם של המשיב והמתלוננת בני זוג על כל המשתמע מכך. השלישית, וטענה זו קשורה לקודמתה, ניתן להסתמך על חלופה ראויה, כדי להתמודד עם החשש הנקודתי של פגיעה במתלוננת. הסניגור אינו מתעלם מכך, שקצין המבחן לא בא בהמלצה חיובית לגבי החלופות השונות שהוצעו, אך לדברי הסניגור הסיבה לדחייתם- אכפתיות יתר של המשפחה-  אינה מחלישה את החלופה אלא מחזקת אותה.

            אתייחס לטענות אלו לפי סדרן תוך הצגת נימוקי להכרעה בבקשה.

3.         קיומה של עדות כבושה על ידי המתלוננת אינו עומד בסתירה לקיומן של ראיות לכאורה בעבירות שנובעות מתלונותיה. אף אם נניח שהאירוע שהביא להגשת התלונה הינו הופעתה של בת זוגו של המשיב לשעבר, אין בכך ללמד בהכרח על חוסר מהימנותה. המתלוננת הסבירה את השתהותה בהגשת התלונה, בכך  שהמשיב פוגע בה, מבקש סליחה והיא סולחת לו. אינני מביע עמדה לגבי מקרה זה, שכן טרם החלה שמיעת הראיות, אך הנוף של עבירות אלימות בין בני זוג מאוכלס , בין היתר, על ידי מתלוננות שסולחות שוב ושוב לבן זוגן התוקף אותם שוב ושוב אפילו שמבחוץ הויתור מעורר תהייה. הנסיון מלמד, שקרבן לעבירה מהסוג הנדון,  אינו פועל על פי נוסחה הניתנת לקביעה מראש. במקרה דנא, העובדות בכתב האישום, לכשעצמן, מלמדות על נכונותה של המתלוננת להעניק למשיב הזדמנות נוספת, ולא רק. הסניגור הציג מכתבים של המתלוננת שנכתבו לאחרונה המעידים  על הקשר הרגשי ההדוק שלה כלפי המשיב. ברם, אין בגישת המתלוננת, תהא אשר תהא, למעשים שפגעו בה, להפוך עבירות חמורות לזוטות ולו לכאורה. יש ותפקידו של ביהמ"ש להגן על קורבן בפני עצמו אפילו אם המדובר בבגיר. מבחן המסוכנות בבקשה למעצר אינו סובייקטיבי אלא אובייקטיבי. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ