אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20914/05

החלטה בתיק בש 20914/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20914-05
26/06/2005
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חביביאן
הנתבע:
מקס חתשואל
עו"ד בר ציון
החלטה

מדובר בבקשה למעצר עד תום ההליכים של המשיב, אשר נגדו הוגש כתב אישום המייחס לו החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, ומדובר בהירואין במשקל 8.2 גרם מחולק לשתי אריזות וחשיש במשקל 1638 גרם מחולק ל- 34 אריזות וכן משקל אלקטרוני לשקילת הסם.

הסמים והמשקל נתפסו לאחר ששוטרים תצפתו על מקלט המשמש כמחסן בבית משותף שבו מתגורר קרוב משפחתו של המשיב בשם מאיר בן דוד, וזאת בעקבות מידע מודיעיני, הם שמעו את המשיב נכנס למקלט, נכנסו בעקבותיו, ובחיפוש נמצאו הסמים והמשקל.

נעצרו ונחקרו המשיב וקרוב משפחתו הנ"ל, אלא שנגד הקרוב לא הוגש כתב אישום.

המחלוקת בין הצדדים מתמקדת בקיום ראיות לכאורה, כאשר המדינה נשענת בעיקר על "חזקת המקום" לאמור, שתפיסתו של המשיב בסמוך לסמים, באותו מקלט, כאשר אין חולק שנכנס לשם בעזרת מפתח שהיה בידו, מקימה חזקה, לשיטת המדינה, ולפיה, המשיב הוא הבעלים של מה שנתפס במקום.

ההסברים שניתנו לקיום המפתח בידי המשיב, קרי - הסברים שנתן הוא עצמו בשלב מאוחר, בעימות בינו לבין מאיר, לאחר שבתחילה שמר על זכות השתיקה, והסברים מפי מאיר עצמו ורעייתו, אינם עקביים, סותרים זה את זה, וגרסאות משתנות של הנחקרים עצמם מפעם לפעם, וכמו כן, ההסברים למעשיו של המשיב במקום, כאשר הוא מתגורר במרחק 10 דקות נסיעה משם, אינם משכנעים לחלוטין, אולם בסיכום הכולל מצאתי שאמנם קיימות ראיות לכאורה, והנסיבות מחשידות עד מאוד, אולם אין הראיות בעוצמה כזאת ובאיכות אשר תצדיק מעצר ממש מאחורי סורג ובריח.

לא התבהר עד תום, כמה מפתחות קיימים לאותו מחסן, ומי בדיוק מבין באי הבית המשותף מחזיק בהם ויש להוסיף שקיימת גישה למחסן / מקלט, גם מכיוון מקלט הבית הסמוך, אם כי השכן שמאותו כיוון הקים חציצה מאולתרת בין שני המקלטים ונראה, שהגישה מכיוונו אינה פשוטה.

אין ספק, שבידי מאיר בן דוד ורעייתו היה מפתח למקלט, אף כי נטען על ידם, כי בשלב מסוים, המפתח אבד, אולם לבסוף הודה מאיר, כפי שגם אישר המשיב עצמו, כי מפתח המקלט נמסר למשיב על פי בקשתו, ולא הוחזר לו, ובמפתח זה נעשה שימוש על ידי המשיב, כאשר נכנס למקלט עובר למעצרו.

מסביר המשיב, כי איחסן במקלט אופניים השייכים לילדיו, כדי להרחיקם מהישג ידם מפאת הסכנה שבנסיעה פרועה שהם נוסעים ברחוב, וכי התכוון להוציא את האופניים מן המחסן עת נעצר, ואילו מאיר גרס כי הכוונה היתה שהמשיב יעשה שימוש באופניים השייכים לילדיו שלו.

מאוחר יותר מסביר מאיר, כי אינו זוכר במדויק, איזה אופניים היתה כוונה למשיב להוציא מהמחסן, והוא מנמק את הסתירות בדבריו ביחס לקיום המפתח, אובדנו, מסירתו למשיב ומטרת המסירה בכך שפחד להסתבך בהקשר למציאת הסם, ואף לא ייחס חשיבות רבה לשאלה, האם המשיב התכוון לאחסן אופניים של ילדיו או שמא לעשות שימוש באופניים של ילדי מאיר.

במחסן נמצאו בפועל אופניים המתאימות לתיאורי הנחקרים הללו ואף צולמו על ידי המשטרה.

יש לציין, כי המשיב לא נתפס, כאשר הוא אוחז בסמים או מצוי בסמיכות מידית אליהם, כך עולה, מדו"חות הפעולה של השוטרים אשטן וסייר, אשר תצפתו על המקלט ונכנסו אליו. יצוין כי השוטר אשטן מספר כי המשיב היה "מתעסק בארגז ירוק" עת נכנסו השוטרים למחסן, אולם אינו מציין כי הסמים נתפסו באותו ארגז ממש, אלא אומר שערך חיפוש "באזור שהחשוד התעסק", ואין הוא קושר את מציאת הסם לארגז עצמו.

הסברי מאיר על רצונו להרחיק עצמו מכל קשר לסם ובכך לתרץ את התמיהות בגרסותיו, מתקבלים על הדעת, ומכל מקום, אין הסתירות הללו יכולות לשמש ראיות ניצחות לכך, כי הסמים שבמקלט היו אכן של המשיב.

הסברי המשיב על מעשיו במקלט ומטרת קבלת המפתח אף הם מתקבלים על הדעת, גם אם לא משכנעים עד תום.

אמנם, יש מקום לתמוהה, מדוע בחר המשיב להשתמש בתחילה בזכות השתיקה וסירב לענות ולתת גרסה לחוקרים, אולם מאוחר יותר נימק זאת בכך שהיה במצב בריאותי קשה עת נחקר, בהיותו סובל מסכרת חמורה, ואף ציין בזמן אמת, שאינו מרגיש בטוב ורמת הסוכר בדמו ירדה עד מאוד, ולאחר שקיבל טיפול רפואי ותרופות, הרי לטעמו, החל לשתף פעולה ובמהלך העימות עם מאיר ולאחר מכן, נתן גרסאות מפורטות. שתיקתו הראשונית מחשידה, אולם אין בדבר, לבדו, ובהתחשב בהסברים שניתנו להוות שיקול מכריע שייטה את הכף ביחס לקיום ראיות לכאורה.

הוחל על ידי המשטרה בלקיחת מעתקים מאריזות הסם על מנת לאתר ט.א. אולם פעולה זו לא הסתיימה מסיבה לא ברורה ומכל מקום אין בחומר החקירה תוצאות של בדיקת ט.א. לא כל שכן כאלה שיקשרו בין המשיב לבין הסם.

מספר דיירים בבניין נחקרו וציינו כי אין ולא היה ברשותם מפתח למקלט, אך אין מדובר בכל דרי הבניין ואין ראיות ברורות בדבר מספר המפתחות הקיים ובדבר הנגישות למקלט מצד אנשים אחרים מלבד מאיר בן דוד ומשפחתו והמשיב עצמו.

בלי להטיל דופי באותו מאיר בן דוד, שכאמור שוחרר לאחר חקירה ולמיטב הידיעה לא הוגש נגדו אישום, די שאומר, שאם ננטרל לרגע את העובדה, שבמועד התפיסה המשיב הוא שהיה מצוי פיסית במקלט, הרי מכל היבט אחר, של שליטה במקלט, קיום מפתח בידיו, והסברים מבולבלים על גורל המפתח בעת הרלוונטית, ניתן היה לסבור באותה מידה, שדווקא מאיר עצמו יודע על קיום הסם במקום הרבה יותר מכפי שהוא מוכן לומר, ודי לחכימא ברמיזא.

הדברים יבחנו בוודאי לעומק במהלך ניהול המשפט גופו, אולם הראיות הקיימות, שאין בהן כל ראיה ישירה הקושרת את המשיב לסמים ולמשקל שנמצאו במקלט הבית המשותף, אינן בעוצמה ובאיכות אשר יצדיקו מעצר עד תום ההליכים, ללא חלופה, כפי שמקובל וראוי לעשות בהעדר נסיבות יוצאות דופן במקרים רגילים שבהם נתפס אדם מחזיק בכמות כזו של סמים מסוכנים, מחולקים לאריזות, ובצירוף משקל אלקטרוני המאפיין כמובן עיסוק בסחר באותם סמים.

אין חולק שהעבירה עצמה מקימה עילת מעצר, וכאמור, הדיון התמקד בשאלת המפתח, תרתי משמע, שעניינה מעשי המשיב במקלט בעת הרלוונטית והדרך שבה קיבל את מפתח המנעול והתכלית שלשמה ביקש את אותו מפתח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ