אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20845/05

החלטה בתיק בש 20845/05

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20845-05
13/07/2005
בפני השופט:
רויטל יפה-כ"ץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פיינר
הנתבע:
שלומי גראור ת.ז. 02812489
עו"ד פאוור
החלטה

1.         כנגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו ביצוע עבירות של סחיטה באיומים והצתה.

            בכתב האישום נטען, כי בתאריך 5/6/05, סמוך לשעה 17:30, הגיע המשיב לבית אביו שבאשקלון ושם התווכח עם אביו ועם אחיו ודרש מהם שיתנו לו 100 ש"ח. המשיב צעק על אביו ואחיו ואיים עליהם, שאם לא יתנו לו את הכסף שהוא דורש - ישרוף את כל השכונה. האב והאח סרבו לתת למשיב כסף, ואז נטל המשיב מצית מתוך הבית ויצא אל השדה שמאחורי הבית. באמצעות המצת שבידו, הצית המשיב את הקוצים שבשדה במספר מוקדים, עד ששלח אש בשדה וזו התפשטה לכל השדה הסמוך לבית אביו וקרוב לבתי השכנים ואף לפרדס הסמוך.

            כתוצאה ממעשיו של המשיב נגרם נזק לעצים וארבע כבאיות של כיבוי אש נדרשו על מנת לכבות את השריפה במשך שעות.

            נוכח מעשים אלה נטען, כי המשיב ניסה להניע את אביו ואחיו, באיומים, שיתנו לו כסף ושלח אש במזיד בדבר לא לו.

            יחד עם הגשת כתב האישום הוגשה גם בקשה למעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו, ובקשה זו הינה נשוא החלטתי דלקמן.

2.         בא כוחו של המשיב הסכים, כי קיימות ראיות לכאורה בתיק החקירה, אך טען, כי ישנו כרסום ניכר המחייב את שחרורו של המשיב בתנאים. לדבריו, אין ראיה ישירה הקושרת את המשיב לאש שפרצה בשדה, ולכן, כאמור, הראיות אינן כאלה המצדיקות המשך מעצרו מאחורי סורג ובריח.

            עיון בחומר הראיות מלמד, כי הראיות שבתיק החקירה הן לכאורה חד משמעיות וכי אין בהן כרסום של ממש. ראיות אלה מתבססות בעיקרן על עדות אחיו ואביו של המשיב, אך גם על ראיות נוספות.

            אחיו של המשיב, ניסים, מסר בעדותו מיום 6/6/05, כי ביום הארוע הגיע אחיו " שיכור וככל הנראה גם תחת השפעת סמים, שכן שלומי גם אלכוהליסט וגם נרקומן "ודרש ממנו ומהאב 100 ש"ח. " שאלנו למה? והוא ענה בשביל סמים ". האב והאח סרבו לבקשתו של המשיב ולאחר שהמשיב קילל והשתולל בבית, נטל המשיב את המצת של הגז ויצא החוצה תוך שהוא אומר " אני מתחיל לשרוף ". האח ראה את המשיב מתכופף בשדה הקוצים, ולמרות שלא ראה את פעולת ההצתה בפועל, ראה מיד לאחר מכן את השדה בוער, במקום בו היה המשיב. האח נכנס מיד לבית והתקשר לכיבוי אש (ר' לענין זה גם דברי האח בעימות, שנערך בינו לבין המשיב ביום 7/6/05).

            בנוסף לעדות זו כולל חומר החקירה גם עדות של שכנה בשם שרית שוהם, אשר ראתה את המשיב נושא דלי עם מים בידו ומנסה לכבות שריפה קטנה, שהצית ליד הבית של שולה, השכנה ממול. לדבריה, המשיב

" הבטיח לשרוף את כל השכונה ואכן לאחר מספר דקות הגיעו אלי הילדים שלי בריצה ואמרו ששלומי הצית את השדה ליד הבית של משפחת בוקובזה ותוך מספר דקות האש התפשטה בכל השדה עד שטח הבית שלי ובעלי ואחיו של שלומי נאלצו להילחם באש בנוסף לכבאיות שהגיעו למקום ורק בערב, בסמוך לשעה 21:30 כיבו את האש".

            גם עדה זו לא ראתה את המשיב מבצע את פעולת ההצתה בפועל אך גם היא שמעה את איומיו, כי ישרוף את השדה וגם היא ראתה את השדה בוער מיד לאחר מכן.

            גם אביו של המשיב שמע את איומיו של בנו, כשלדבריו המשיב הגיע לביתו ו" לא הפסיק לדבר כמו מכונה, היה בהשפעת סם ואלכוהול". גם האב שמע את איומיו של המשיב וגם הוא ראה אותו יוצא מהבית, כאשר המצת בידו.

            בנוסף לראיות אלה, קיים גם הדו"ח של ראש צוות כיבוי אש, אבי סידריס, לפיו הבחינו במספר מוקדים של אש, אשר גרמו לשריפת קוצים ועצי פרי הדר במקום, שנראה כפרדס נטוש ושדה קוצים בסמוך לבתים ברח' ראובן בגבעת ציון באשקלון. לדבריו 4 כבאיות נאלצו לכבות את השריפה משעה 17:30 ועד לשעה 22:00. לדבריו, לא מצאו במקום חומר בעירה, דבר המחזק את דברי האח ניסים באשר לשיטת ההצתה של המשיב.

            המשיב כפר בהדלקת השטח ואף טען, שכבר איננו משתמש בסמים ו/או באלכוהול, אם כי בעימות שנערך בינו לבין אחיו הוא אמר ש" אני אולי הייתי תחת השפעת אלכוהול וסמים ואני לא זוכר כלום ממה שאמרתי. אני לא הדלקתי את השטח ".

            באימרה, שמסר המשיב יום קודם לכן, בתאריך 6/6/05, הוא טען שהוא דווקא זוכר את השיחה עם אביו ואישר שהוא ביקש 100 ש"ח, אך לדבריו הכסף נועד לסיגריות (עמ' 5 לאימרה). דא עקא, שבתחילת האימרה, טען המשיב, כי בטרם הגיע לבית אביו " הלכתי לחנות ליד איפה שהיה קולנוע אסתר, קניתי סיגריות ובאתי לבית של הילדים שלי... ואח"כ באתי לבקר את אבא שלי ". אם קנה כבר אז סיגריות, למה היה צריך כסף כדי לקנות סיגריות? כבר כאן ניתן לציין, כי בת זוגו של המשיב טענה בפני שירות המבחן וגם במהלך ישיבת יום 20/6/05, שהיא זו ששלחה את המשיב אל אביו על מנת שיביא 100 ש"ח כדי לקנות סימליק וטיטולים לילדים. שלל גירסאות ותמיהות לכאוריות אלה יש בהם כדי לחזק את עדויות האח והאב, כי המשיב דרש את הכסף על מנת לקנות סמים, ובכל מקרה יש בכך כדי ללמד על המניפולטיביות של המשיב.

            מתוך כל האמור לעיל, אמנם אין עד, אשר ראה ישירות את המשיב מצית את הפרדס, אך בוודאי שישנן ראיות לכאורה המספיקות לשלב זה של הדיון ואשר יש בהן כדי להרשיע את המשיב בעבירות נשוא כתב האישום במידה והראיות יוכחו בביהמ"ש. די בראיות הנסיבתיות שהוצגו, כדי להקים תשתית לכאורית מספיקה, אשר כל מסקנה אחרת, פרט לאשמו של המשיב ממנה - אינה אפשרית, מה גם שלא הוצגה כל אפשרות אחרת.

            אינני סבורה, כי העובדה שאין ראיה ישירה, דהיינו עד אשר ראה את המשיב מבצע את פעולת ההצתה בפועל, יש בה כדי להפחית מעוצמת הראיות, ודי בראיות כפי שהוצגו לעיל כדי לבסס את אשמו הלכאורי של המשיב.

3.         לבקשת ב"כ המשיב הגיש שירות המבחן תסקיר על המשיב, מתוכו למדנו, כי הוא בן 35, רווק, אשר חי עם בת זוג מזה כ-7 שנים ולהם שני ילדים משותפים בני שנתיים וחצי ו-10 חודשים. לבת הזוג יש ילדה נוספת בת 12 מנישואים קודמים, הנמצאת בחזקתה וחיה עמם.

            מתוך התסקיר למדנו עוד, כי המשיב החל לצרוך סמים לפני כ-11 שנים ועד כה לא ביצע כל נסיון גמילה מסודר, שכלל גם טיפול נפשי. לדברי המשיב, הוא נמנע משימוש בסמים מזה כשנתיים (באימרתו מיום 6/6/05 טען ש" שאני נקי מסמים ואלכוהול כבר 3 וחצי שנים "), אולם שירות המבחן העריך, כי ישנו פער גדול בין דבריו של המשיב לבין המציאות בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ