אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20731/07

החלטה בתיק בש 20731/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
20731-07
04/06/2007
בפני השופט:
צ.צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד נהון-אפרתי
הנתבע:
תומר בן רחמים מלכה
עו"ד פאולה ברוש
החלטה

הבקשה היא למעצר עד תום הליכים.

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המורכב משני אישומים המייחסים לו עבירות של קשירת קשר  לעוון לפי סע' 499(א)(2) לחוק העונשין התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), התפרצות לבניין מגורים על מנת לגנוב לפי סע' 406(ב) לחוק, גניבה לפי סע' 384 לחוק, עבירות נשק לפי סע' 144(ב) ולפי סע' 144(ב1) לחוק, קשירת קשר לפשע לפי סע' 499(א)(1) לחוק, הונאה בכרטיס חיוב לפי סע' 17 לחוק כרטיסי חיוב, תשמ"ו-1986, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סע' 275 לחוק והחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית לפי סע' 7(א)+(ג)סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג-1973.

על פי העובדות המפורטות בכתב האישום, ביום 19.11.06, המשיב ביחד עם שלושה אחרים קשרו קשר לפרוץ לבית ולגנוב משם חפצי ערך. אחד האחרים תיצפת מחוץ לבית, בעוד המשיב והאחרים דחפו את הדלת ההזזה בסלון ונכנסו לבית. הם חיפשו דברי ערך, ונטלו תיק וארנק עם 200 ש"ח מזומן ועם הכרטיס אשראי. המשיב יחד עם אחר נכנס לאחד מחדרי השינה, ומצא בתוך ארגז המצעים רובה צה"לי מסוג 16-M, הכניס את הרובה לכיסוי של גיטרה ונטלו אותו. המשיב והאחרים עזבו את הבית לאחר שלקחו חפצים ומסמכים רבים, הלכו לתחנת דלק סמוכה, שם משך המשיב באמצעות כרטיס האשראי הגנוב 800 ש"ח. האחר אשר תיצפת בעת הגניבה לקח חלק קטן מהכסף ועזב את המקום. האחרים הסתירו את הרובה בפארק, והתחלקו בכסף שנגנב. אחד האחרים התקשר למכר וביקש ממנו למצוא קונה לרובה. המכר התקשר לאחר יומיים ואמר שמצא קונה לרובה. הרובה נמכר לבני מיעוטים עבור 18,000 ש"ח, ולאחר ניתנת חלק קטן מהכסף לשני האנשים שתיווכו במכירת, התחלו המשיב ושני האחרים בכסף.

על פי העובדות המפורטות באישום השני בכתב האישום, ביום 6.4.07, הגיע שוטר לבית בו נמצא המשיב. המשיב ניסה לברוח מהדלת האחורית, אולם משראה שם שוטר חזר לבית והסתתר מאחורי דלת הארון על מנת למנוע את מעצרו. המשיב החזיק על גופו חשיש במשקל 0.5060 גרם, לצריכה עצמית וללא היתר.

בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים.

בדיון ביום 17.4.07, ב"כ המשיב הסכימה לקיומן של ראיות לכאורה ולעילת מעצר. עם זאת טענה ב"כ המשיב כי הוא סובל מבעיות רפואיות בליבו. המשיב לא הסגיר עצמו למשטרה משום שידע שיש לו מאסר על תנאי, והוא פחד. כן טענה כי חלקו בפרשה קטן יחסית- המשיב הודה בהתפרצות, אולם לדבריו הם לא ידעו שיש בבית נשק, הוא אינו סוחר בנשק, לא היה מעורב במכירת הנשק, לא היה מעורב באיתור הקונה, לא היה מעורב ביום המכירה. ב"כ המשיב ביקשה להורות על קבלת תסקיר. ב"כ המבקשת התנגדה לקבלת תסקיר, לאור חומרת העבירות, עברו הפלילי של המשיב, העובדה כי תלויה ועומדת כנגדו מאסר על תנאי. כן הצביעה ב"כ המבקשת על העובדה כי האחרים המעורבים בפרשה נעצרו עד תום ההליכים, מלבד אחד אשר חלק בפרשה היה שולי.

מתסקיר שירות המבחן מיום 16.5.07, עולה כי המשיב הוא בן 19, סיים 11 שנות לימוד לאחר התנהגות בעייתית במסגרות הלימוד. מאז עזיבתו את מסגרת הלימודים הוא מסתובב חסר מעש, עובד לעיתים עבודות מזדמנות, סובל מבעיות בריאות הקשורות לליבו אולם אינו מטפל בבעיות אלו. משפחתו של המשיב מונה את הוריו ושישה ילדים. ההורים אינם עובדים ומקבלים קצבת נכות. האב נוקשה בחינוך ילדיו, ומעניש אותם לעיתים גם באופן פיזי. הקשר של המשיב עם האב הינו קונפליקטואלי ומתוח. האם אכפתית ודואגת, עמדתה מגוננת יתר על המידה כלפי המשיב, והיא מתקשה לראות את הבעייתיות בהתנהגותו של המשיב, היא חסרת אונים מולו.

המשיב התקשה להסתגל למעצר, אולם הוא מגיב באופן מותאם לעובדת מעצרו. מעצר ממושך עשוי להעמיק את דפוסי התנהגותו הבעייתיים. שירות המבחן התרשם כי למשיב יכולות וורבליות ושכליות תקינות, אולם הוא התקשה להסתגל למסגרות ומנהל אורח חיים שולי, הוא בעל דפוסי התנהגות עברייניים, מניפולטיבי בדרך הצגתו את עצמו באופן קורבני ומעורפל תוך טשטוש החלקים הנתפשים על ידו כבעייתיים, והוא עשוי לפעול באופן איפמולסיבי ללא חשיבה מעמיקה למעשיו ולתוצאותיהם. המשיב אמר כי צורך סמים קלים באופן תדיר, אולם שלל נזקקות להתערבות טיפולית כלשהי וטען כי הוא יכול לשלוט בשימוש בסמים בכוחות עצמו. הוא הביע נכונות לקשר עם שירות המבחן, אך התרשמות שירות המבחן היתה כי זו הצהרה בלבד כדי לקבל הקלה בהליכים המשפטיים.

לאור מאפייני האישיות של המשיב, עובדת השימוש בסמים, הקושי לבחון את עצמו ודפוסי ההתנהגות הבעייתים, סובר שירות המבחן כי קיימת רמת סיכון גבוהה להישנות התנהגות פורצת גבולות. שירות המבחן שלל את החלופה המוצעת בבית הוריו של המשיב לאור עמדתם המגוננת, הניסיונות הכושלים בעבר להוות חלופת מצער, והעובדה כי החשדות כנגדו בוצעו בעת שהיה במעצר בית בבית הוריו. חלופה נוספת הועלתה בפני שירות המבחן, בבית שכנה של המשיב אשר הביעה נכונות לשמש כחלופת מעצר. שירות המבחן התרשם כי היא איננה מודעת לעומק בעיותיו של המשיב ונוטה להאשים את הסביבה בהסתבכויותיו, ולכן הם מתקשים להעריך את רמת יכולתה של החלופה המוצעת להציב גבולות להתנהגות המשיב. המשיב והחלופה הביעו הסכמה לאיזוק אלקטרוני.

לסיכום, שירות המבחן שקל את רמת הסיכון הגבוהה, את הספק ביכולתו של המשיב להתמיד לאורך זמן בשחרור בתנאי מעצר בית מלאים, ומאידך את ההערכה כי מעצר עשוי להוביל להתדרדרות נוספת והעמקת הדפוסים הבעייתיים שלו ממילא. שירות המבחן השאיר את עניין השיחרור לחלופה לשיקול דעת בית המשפט, אך המליץ כי במידה ובית המשפט יורה על שחרור כי החלופה תשלוב יחד עם איזוק אלקטרוני.

בדיון ביום 17.5.07, טענה ב"כ המבקשת כי התסקיר הוא שלילי ביותר, קיימת מסוכנות גבוהה של המשיב והחלופה איננה מתאימה. בנוסף טענה ב"כ המבקשת כי יש לתת משקל לעבירה החמורה בה נאשם המשיב- עבירת נשק, וכן לעבר הפלילי של המשיב ולעובדה כי ביצע את העבירה נשוא התיק דנן בעת אשר היה תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה- וזאת יום לאחר גזר הדין הקובע את המאסר המותנה. ב"כ המדינה מפנה להחלטת השופט ואגו לעניין השותפים בעבירה.

ב"כ המשיב טענה כי התסקיר לא בא בהמלצה שלילית, אלא השאיר את הענין לשיקול דעת בית המשפט. ב"כ המשיב ציינה כי בית משפט לנוער מצא שהאם היוותה חלופת מעצר מצויינת עת הודיעה למשטרה מיד עם הפרת המשיב את תנאי מעצר הבית.

בב"ש 22249/06 בהחלטה מיום 6/2/07 (כב' השופט א. ואגו), נידון עניינו של אחד הנאשמים האחרים בפרשה דנן, שהיה מעורב בפריצה לבית אולם לא טיפל פיסית ואישית במכירת הנשק, ונקבע כי הגם שכך, הקשר עצמו בין המשתתפים איפשר הוצאתה לפועל של העבירה, והורה על מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים נגדו וזאת בשל מסוכנותו הרבה.

גם בענייננו הוא הדין. העבירה המיוחסת למשיב היא חמורה  הן משום שמדובר בהתפרצות שבוצעה בצוותא עם אחרים, תוך תחכום ותעוזה והן משום שמדובר בעבירת נשק כשהכלל בעבירות כגון דא, היא מעצר עד תום ההליכים. הוסף על כך את העובדה כי מדובר במשיב אשר ביצע את העבירה המיוחסת לו, יום לאחר שנגזר דינו בתיק אחר ומאסר מותנה תלוי ועומד נגדו, עובדה זו מלמדת כי אין כל אפשרות לתת אמון במשיב.

עוד יש להוסיף את האמור בתסקיר המעצר, עת קצינת המבחן התרשמה מרמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות והעדר חלופה מתאימה.

לאור כל הנימוקים דלעיל, אני מקבלת את הבקשה ומורה על מעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים נגדו.

ניתנה היום י' בסיון, תשס"ז (27 במאי 2007) במעמד ב"כ המבקשת אפרתי-נהון המשיב וב"כ עו"ד פאולה ברוש.

צילה צפת - שופטת

       

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ