אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20728/07

החלטה בתיק בש 20728/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
20728-07
11/06/2007
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד משה סעדה
הנתבע:
1. באדי בן פרחאן ביסאן
2. סאלם בן עוואד אבו רוויס

עו"ד די סרוג'י
עו"ד יוסי לין
 

כנגד המשיב 2 [להלן: "המשיב" לצורך החלטה זו] הוגש כתב אישום, המייחס לו ביחד עם המשיב 1 [להלן: "באדי"] עבירות של ריגול חמור לפי סעיף 113 (ג)(רישא) לחוק העונשין תשל"ז-1977, וכן לפי סעיף 113 (ב) (סיפא) של החוק, הברחת טובין בניגוד לפקודת המכס, ייבוא סם מסוכן לפי סעיף 13+19 א' לפקודת הסמים המסוכנים תשל"ג-1973, קשירת קשר לפשע או עוון לפי סעיף 499 לחוק, וכן נסיונות לעבור חלק מהעבירות הללו.

עניינו של באדי יידון בנפרד, שכן סנגורו טרם הספיק לקבל ולעיין בכל חומר החקירה.

יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה למעצר שני המשיבים עד תום ההליכים, וזו עניינה של החלטה זו, בכל הנוגע למשיב 2.

כתב האישום מפרט פרשה של שיתוף פעולה לכאורה בין המשיב לבין קצין המבצעים של פלוגת משמר הגבול בבסיס קציעות, שהוא באדי, שמטרתו לאפשר הברחה מאסיבית, ובמספר רב של הזדמנויות, של סמים מסוכנים וטובין אחרים, מתחום מצרים לישראל, תוך עקיפת אמצעי הבטחון וכוחות צה"ל השומרים על הגבול, בכך שהמבריחים צויידו במידע סודי ורגיש הנוגע לאמצעים אלה, מיקומם, יכולותיהם הטכנולוגיות וזמינותם במועדים הרלבנטיים, כל זה דרך באדי אשר מסר את הדברים למשיב, שהעבירם למבריחים המצריים.

נטען, כי עיסוקו של המשיב היה הברחת טובין שונים, כגון סמים, סיגריות וטבק מתחום מצרים לישראל, בשיתוף עם מבריחים מצריים, וכי הוא הסתייע בבאדי ובמידע הרב שברשותו כדי  לאפשר את ביצוע ההברחות בלי להיתפס ע"י כוחות הבטחון וכי באדי צייד אותו בידיעות אודות מיקומן של תצפיות באזור הגבול, ביחס לאמצעים הטכנולוגיים שהותקנו באזור לשם איתור מבריחים ומסתננים שהם מחבלים, ובאשר לסיורים של כוחות צה"ל באזור, מיקומם ומועדם, ובמספר מקרים המשיב העביר מידע רגיש זה לשותפיו המצריים.

נטען, כי המשיב צפה מראש כאפשרות קרובה לוודאי שמסירת מידע זה לאותם מבריחים יכולה לאפשר גם הברחת אמצעי לחימה וגם מעבר הגבול ע"י מפגעים פוטנציאליים, דבר שיביא לפגיעה בבטחון המדינה.

כתב האישום מפרט שמונה אישומים שבהם לכאורה הקשר האמור התממש ו"המיזם" הפלילי הנדון התבצע בדרך האמורה, או שהמעורבים ניסו לפחות לבצעו.

האישום הראשון - עניינו הברחת טובין מיום 26.12.06, שבמהלכה הזהיר באדי את המשיב, ובאמצעותו את המבריחים האחרים, להמתין במקום מסויים, משום שבאזור יש פעילות של כוחות הבטחון, והזהיר את המשיב ביחס למצלמות המותקנות במקום כדי למנוע הסתננות והברחה, ואכן בזכות המידע הזה פעולת ההברחה בוצעה בהצלחה.

האישום השני - מספר על הברחת סם מסוג חשיש ממצרים, שמשקלו כ-25 ק"ג, ביום 5.1.07, ובמהלכו באדי אף הסיע את המבריחים בגיפ המשטרה שברשותו, ושקי הסם הועמסו והוסעו ברכב זה, עד שנפרקו בנקודת מפגש מרוחקת מהגבול, ונטען שהמשיב פעל יחד עם באדי והמבריחים האחרים למימוש מבצע זה, הגם שלא נטל חלק פעיל בארוע עצמו.

האישום השלישי - מתמקד בארוע מ-23.2.07, בשעות הלילה, ונטען כי באדי מסר למשיב מידע על פעילות כוחות הבטחון, והמשיב עדכן את אחד המבריחים על כך וגם על אזהרה ספציפית שקיבל במשך הלילה מבאדי על רכב מסויים המתקרב לאזור, ועל בדיקה אפשרית של צה"ל במקום, ובהמשך אף העביר באדי ידיעה למשיב כי המבריחים זוהו ע"י החיילים וכי עליהם להימלט מהמקום, ובסופו של דבר הם הצליחו לברוח, אולם כמחצית מהטובין שמהותם אינה ידועה, אכן הוחדרו לתחום ישראל.

האישום הרביעי - מדבר על הברחה של מוצרים ממצרים לישראל, בליל 12.3.07, שוב תוך שיתוף פעולה בין שני המשיבים.

האישום החמישי - מספר באופן כללי על כך שבמועדים בלתי ידועים במדוייק, במהלך 2005-2006, המשיבים פעלו במסגרת הקשר ולקידומו להבריח סמים מסוכנים מסוג חשיש דרך גבול מצרים-ישראל, וכי באחת ההזדמנויות הללו המשיבים הבריחו לישראל סם מסוג חשיש במשקל כ-50 ק"ג.

האישום השישי - מפרט 11 מקרים ספציפיים שבהם המשיב פעל ביחד עם באדי ותוך הסתייעות במידע שקיבל ממנו, כדי לאפשר ביצוע הברחות של מוצרים שונים, אולם המדינה אינה יודעת אם אכן ההברחה הצליחה בכל מקרה ומקרה.

האישום השביעי - מתמקד בעבירת ריגול חמור המיוחסת למשיב, שכן הוא מסר למבריחים מידע סודי שקיבל מבאדי, ביחס לפעילות כוחות הבטחון באזור הגבול, פעילות שנועדה גם למנוע חדירת מחבלים, והוא הזהיר את המבריחים להתרחק מאזור שיש בו מצלמה ואף סיפר למבריחים על הזווית שבה המצלמה שולטת במרחב, לאמור - כי היא יכולה לראות רק מה שקורה למעלה, וכן סיפר להם על הגעת כוחות רבים לגיזרה, כוחות ששבוע אחר כך לא יהיו, ואז ניתן לבצע ההברחה, ונטען שהוא צפה מראש שקרוב לוודאי שמסירת ידיעות אלה תוביל לפגיעה בבטחון המדינה.

האישום השמיני - מפרט שוב 11 מקרים שבהם המשיבים לכאורה קשרו קשר לנסות ולהבריח טובין ממצרים לישראל, בין תחילת 01/07 לאמצע 03/07, אולם המדינה לא יודעת אם ובאיזו מידה התכנונים המיועדים לימים אלה אכן התממשו והאם ההברחות בוצעו.

הדיון שנערך בבקשת המדינה לעצור המשיב עד תום ההליכים, בכל הנוגע למשיב שבפני, התקיים ב-4.6.07, לאחר דחיות מספר שנועדו לאפשר להגנה להעתיק ולעיין בחומר הראיות הרב שהצטבר, ודיון זה התמקד בסוגיית קיום הראיות לכאורה להוכחת האישומים.

חלק הארי של הראיות לכאורה שבידי המבקשת, הוא במספר רב של האזנות סתר שבוצעו לאורך חודשים לקווי הטלפון הסלולריים של שני המשיבים ושל מבריחים נוספים שפעלו עמם בצד הישראלי והמצרי, ומתוך תמלילי השיחות שהתבצעה לגביהם ההאזנה, עולה פעילות ענפה של הברחות ושל העברת מידע מבאדי למשיב, או ישירות למבריחים, וכן העברת מידע מהמשיב הנוכחי למבריחים אחרים.

בנוסף, התוודה המשיב בפני מדובב שהוכנס לתאו בבית המעצר, והוא הפליל את עצמו ואת באדי בעבירות המיוחסות לו.

באשר להברחת סמים והסעת מבריחים בגיפ המשטרתי של באדי, פרשה שלגביה נטען שהמשיב היה מעורב בה, אך לא בביצועה הישיר, קיים תיעוד מצולם ביחס לאותה הסעה והעמסת חבילות חשודות על הרכב [מסיבה לא ברורה הדיסק בעניין זה שנמסר לי כחלק מחומר הראיות, לא הצליח "לעלות" על מחשב ועל מכשיר D.V.D. ביתי ולא הצלחתי לצפות בדיסק זה].

הסנגור, עו"ד לין, ממקד את טיעוניו כנגד הראיות לכאורה, בכך שאין כלל וודאות, שאותו "סאלם" או "סאלים" ששמו עולה בתמלילים, הוא אכן סאלם אבו רוויס, המשיב שלפנינו, וכי הוא כלל לא יכול להיות אותו "סאלים", ואף לא ברור אם הוא אכן "סאלם" הנזכר בהאזנות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ