אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20675/07

החלטה בתיק בש 20675/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר-שבע
20675-07
04/06/2007
בפני השופט:
צ.צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפרתי-נהון
הנתבע:
אלכסנדר ויסוצקי
עו"ד סויסה
החלטה

הבקשה היא למעצר עד תום הליכים.

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של סיכון אדם בנתיב תחבורה לפי סע' 332(2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו לפי סע' 275 לחוק, נהיגה ללא רישיון נהיגה לפי סע' 62+10 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], תשכ"א-1961 (להלן: "פקודת התעבורה"), נהיגה בפסילה לפי סע' 67 לפקודת התעבורה ונהיגה ללא ביטוח לפי סע' 2 לפקודת הביטוח [רכב מנועי], תש"ל-1970.

על פי העובדות המפורטות בכתב האישום, ביום 24.3.07 בסמוך לשעה 19:30, נהג המשיב ברכבו מסוג "סיאט איביזה" בנתיב נסיעה שמאלי,  ללא ביטוח תקף, ולאחר שבתאריך 8.3.07 נפסל רישיונו של המשיב על ידי בית משפט לתעבורה בקרית גת. המשיב נהג ברכב על אף שידע כי בורג נעוץ בצמיג השמאלי-אחורי של הרכב ועלול לגרום לתקר. שוטר שנהג ברכב לאחר המשיב, הבהב  על מנת שיעבור לנתיב הנסיעה הימני, אולם המשיב הגביר את מהירותו והמשיך בנהיגה מהירה כאשר הוא "מזגזג" בין נתיבי התנועה פעם אחר פעם מבלי לאותת, ובכך גרם לכלי רכב אחרים לסטות מנתיב נסיעתם לשולי הכביש. המשיב לא ציית לשוטר גם לאחר שקרא לו במערכת הכריזה פעמים רבות והורה למשיב לעצור. תחת את המשיך המשיב בנסיעה מהירה ובלם מספר בלימות חירום שאילצו את השוטר לבלום אף הוא בלימות חירום ולסטות לשולי הכביש. המשיב חצה את צומת "משמר הנגב" ואת הצומת הסמוך ל"אשל הנשיא" מבלי להאט, ותוך שהוא עובר את הצומת באור אדום. סמוך לכניסה לבאר שבע נוצר תקר בגלגל השמאלי-אחורי של רכב המשיב, וכתוצאה מכך עפו חלקי צמיג באוויר ועל שמשת הרכב של השוטר. המשיב המשיך בנסיעה מהירה לצומת הקאנטרי בבאר שבע, נכנס לכיכר מבלי לתת זכות קדימה לרכב שהגיע משמאלו, גרם לרכב לבלום בלימת חירום, הקיף את הכיכר, ולאחר שנסע 50 מטר נוספים עצר את הרכב, יצא ממנו, ונעצר על ידי השוטר.

בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים.

בדיון ביום 27.3.07 הסכים ב"כ המשיב לקיומן של ראיות לכאורה ולקיומה של עילת מעצר.

מתסקיר שירות המבחן מיום 23.4.07 עולה כי המשיב הוא רווק בן 23, סבל בילדותו מהתקפים אפילפטיים, עלה לישראל בגיל 10.5 מאוקראינה עם משפחתו, סיים 10 שנות לימוד, גויס לצבא ושירת שירות צבאי מלא. לאחר הצבא עבד המשיב בעבודה מועדפת ולמד בקורס מטעם לשכת התעסוקה. עבד כרתך, ומזה כשנה וחצי עובד בחברת "כימאגיס", מתגורר עם חברתו לחיים בבית הוריו בבאר שבע. משפחתו של המשיב מונה את שני הוריו ואח גדול, אביו עובד במפעל לנקניקים בקיבוץ להב, ואימו הועסקה עד לאחרונה בבי"ח "סורוקה" בעבודות ניקיון, וכעת נמצאת בחופשה מרוכזת עד ל-9/07.

שירות המבחן התרשם כי המשיב הינו ילדותי, בעל מערכת ערכים בלתי מגובשת, הנוטה להציג עצמו באור חיובי ואידיאלי למאות שקיים פער משמעותי בין העובדות לבין המצב כפי שהציג. המשיב התקשה לשתף את שירות המבחן בעולמו הפנימי,  שלל מעורבות בהליכים משפטיים קודמים או בעבירות תעבורה קודמות. עם זאת, מבירור של שירות המבחן, עולה כי נגד המשיב נפתח ת.פ. 1767/07 בבית משפט השלום באשקלון בגין עבירת אלימות כנגד חברתו לחיים,  אשר נמחק לאחר  שהמשיב לא התייצב לדיונים ולא אותר. כן קיימות הרשעות קודמות בעבירות תעבורה.

שירות המבחן התרשם מקשייו של המשיב להציב גבולות להתנהגותו או לקבל גבולות חיצוניים. בהתחשב במאפייני אישיותו ובמידע המגמתי שהציג לשירות המבחן, ההתרשמות היא כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות.

שירות המבחן שוחח עם בת זוגו של המשיב, בת 23, חולת סכרת, לומדת בקורס מניקור ופדיקור. היא אמנם תארה מערכת יחסים אידילית עם המשיב אך ההתרשמות כי היא פסיבית ומגלה תלות רגשית ופיזית במשיב, ולאור זאת הסיק שירות המבחן כי אין באפשרותה להציב למשיב גבולות.

החלופה אשר הוצעה בפני שירות המבחן הייתה למעצר בית בבית הורי המשיב בפיקוח האם. שירות המבחן התרשם כי האם אינה מעורבת בחיי המשיב, ונוכח עמדתה המגוננת הביע ספק רב באשר ליכולתה להציב גבולות להתנהגותו. לסיכום, שירות המבחן נמנע מלבוא בהמלצה טיפולית לחלופה בעניינו של המשיב.

בתסקיר משלים מיום 16.5.07 שירות המבחן בחן חלופות נוספות למעצרו. גיסתו של המשיב, אשת אחיו, עובדת ואם לחמישה ילדים, ולכן נמצא כי אין באפשרותה לשמש כחלופת מעצר. אבי המשיב נבדק גם הוא אולם ההתרשמות הייתה כי אינו מעורב בחיי המשיב ומתקשה להציב גבולות להתנהגותו.  סבתו של המשיב ואם חברתו נמצאו כנשים נורמטיביות המעוניינות לסייע למשיב, אולם עמדתן מגוננת יתר על המידה, ועל כן הובע ספק רב לגבי יכולתם להציב גבולות להתנהגות המשיב. לפיכך גם הפעם לא בא שירות המבחן בהמלצה לשחרר את המשיב לחלופה.

בדיון ביום 17.5.07 נחקרו הערבים המוצעים לחלופת המעצר: אם המשיב, אם חברתו של המשיב וגיסתו של המשיב.

ב"כ המשיב ביקש לשחרר את המשיב לחלופת מעצר בית בבית אימו ובפיקוח הערבות הנוספות אשר הוצעו. לדבריו הערבות עשו רושם מצוין בחקירה, מדובר בנשים חזקות. המשיב מביע חרטה על מעשיו, לטענתו, למעט עבירות תעבורה אין לו הרשעות קודמות והוא מסביר את אופן נהיגתו הפעם, בכך, כי חברתו חשה בטוב, וביקשה שיסע מהר. ב"כ המשיב הפנה לפסיקה של בית המשפט העליון אשר שיחרר, בנסיבות דומות, לחלופת מעצר.

ב"כ המבקשת מתנגדת לשחרור המשיב למעצר בית, תוך שהיא הדגישה את חומרת העבירות בהם הוא מואשם. לדבריה, אין זכר בהודעתו להרגשה הלא טובה של חברתו. מחומר החקירה עולה כי המשיב ברח מהשוטר כיוון שפחד להיתפס נוהג ללא רישיון נהיגה, ולא משום שחברתו חשה ברע. ב"כ המבקשת הפנתה לתסקיר, ממנו עולה כי להערכת שירות המבחן קיים סיכון רב להישנות התנהגות פורצת גבולות מצד המשיב. הערבות המוצעות לא מודעות לחומרת העבירות ולא יוכלו להציב גבולות לאורך זמן.

אכן כמצוות הדין יש לבחון בכל מקרה באם ניתן להשיג את מטרות המעצר באמצעות חלופת מעצר שתאיין את המסוכנות. המקרה דנן, נבדקו המפקחות המוצעות ע"י שירות המבחן וגם נחקרו בפני ונמצאו נורמטיביות ובעלות רצון לפקח על המשיב. דא עקא, כי בכך אין די. לא ניתן לנתק את שיקלול מאפייני אישיותו של  המשיב מיכולת הערבות לפקח עליו, ובמקרה דנן, העריך שירות המבחן את אישיות המשיב כבעייתית ובעלת קשיים להציב גבולות להתנהגותו או לקבל גבולות חיצוניים. הוא הציג מידע המגמתי לשירות המבחן ולאור מאפייני אישיותו כמפורט לעיל, ההתרשמות היא כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות.

בנסיבות אלו אין אני מוצאת מקום להורות על שיחררו של המשיב לחלופת מעצר.

אני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו.

ניתנה היום י' בסיון, תשס"ז (27 במאי 2007) במעמד ב"כ המבקשת עו"ד אפרתי-נהון המשיב וב"כ עו"ד סויסה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ