אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20621/08

החלטה בתיק בש 20621/08

תאריך פרסום : 12/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
20621-08,8071-08
10/04/2008
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עיד אבוגרדוד
החלטה

1.                נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה לפי סעיף 329 (א) (2) לחוק העונשין התשל"ז-1977, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה עבירה לפי סעיף 332 (2) לחוק הנ"ל ושיבוש מהלכי משפט, עבירה לפי סעיף 244 לחוק הנ"ל.

2.                עפ"י כתב האישום, ביום 18.03.08 נהג המשיב ברכב מסוג גי'פ פג'ארו בעמק שרה בבאר-שבע, הגיע ל"צמיגי ברבי" וביקש מבעל העסק שיחליף את הצמיגים. השוטר יעקב מור שהבחין במשיב יצא מהרכב וביקש ממנו שיעצור לבדיקה. בתגובה המשיב אמר "משטרה מניאק" נכנס לגי'פ והחל להימלט מהמקום בנסיעה מהירה. במרחק של כשלושה עד חמישה מטר מהג'יפ עמדו מספר אנשים, המשיב נסע במהירות לעברם בכוונה להימלט, עד כי האנשים נאלצו לקפוץ הצידה כדי למנוע פגיעה מהגי'פ.

השוטר יעקב מור נכנס לרכב המשטרתי, שם אור כחול מהבהב על הגג, חבש כובע זיהוי ודלק אחר המשיב שנהג בגי'פ במהירות ובפראות. המשיב הגיע לכיכר נכנס אליה במהירות אף כי הנתיב היה חסום ע"י רכב אחר, ועקף את הרכב משמאל, מבלי שהיה במקום נתיב עקיפה, עד כי נהג הרכב נאלץ להסית את רכבו כדי למנוע פגיעה מהגי'פ. המשיב המשיך נסיעתו והגיע לצומת שהיתה חסומה ע"י כלי רכב שנסעו במקום. המשיב סטה עם הגי'פ שמאלה, חצה את אי התנועה בין הנתיבים ונסע בנתיב הנגדי, בניגוד לכיוון התנועה בכוונה לפגוע בנוסעים או בכלי רכב או לסכן בטיחותם עד כי רכב שנסע מולו נאלץ לבלום על מנת למנוע התנגשות בגי'פ. המשיב המשיך בנסיעה בניגוד לכוון התנועה, פנה שמאלה לנתיב הנסיעה הנגדי והמשיך לנהוג בו נגד כיוון התנועה עד כי נהג שנסע מולו נאלץ לסטות על מנת למנוע התנגשות. המשיך בנסיעה במהירות גבוהה וביציאה מעמק שרה איבד השוטר את עקבות המשיב.

לאחר האירוע התחמק המשיב מהמשטרה והעלים הגי'פ במטרה לשבש או להכשיל החקירה.

3.         ב"כ המשיב מסכים לקיומן של ראיות לכאורה אך טוען כי קיים סכסוך בין השוטר לבין המשיב וסכסוך זה בא לידי ביטוי במכתב שהמשיב שלח למח"ש, נגד הצוות עליו נמנה השוטר יעקב מור. עוד טוען הוא כי מנהל העסק של צמיגי ברבי, העיד שהרכב שנסע אחר המשיב היה רכב אזרחי והוא לא ראה על הרכב סימני משטרה, בניגוד לעדותו של השוטר מור, שהעיד כי שם פנס כחוק מהבהב על רכבו.

4.         השוטר יעקב מור מסר בעדותו כי הגיע לעמק שרה בעקבות מידע מודיעיני בסריקות אחר המשיב. איתר את המשיב, נעצר לידו, יצא מהרכב כשהרכב מונע ואמר לו "עצור לבדיקה משטרה" המשיב ענה לו "משטרה מניאק". עלה לג'יפ ונמלט "בחרקה מהמקום" תוך סיכון האנשים שהיו במקום. השוטר מעיד ששם צ'קלק'ה כחולה מהבהבת על הגג, חבש כובע זיהוי והחל לנסוע בעקבותיו. מתאר נסיעתו של המשיב כמפורט בכתב האישום, בצורה אשר סיכנה עוברי אורח ונהגים בכביש.

שלמה ברבי מצמיגי ברבי אכן העיד שהוא לא ראה על הרכב סימני משטרה אך מוסיף ואומר שהכל קרה מהר.

5.         חיזוק לעדותו של השוטר מוצאים אנו בתמלילי האזנה לטלפון הסלולרי של המשיב שם הוא מאשר שהתקיים מרדף אחריו "במאזדות של הבילוש" ומחפש מקום להחביא את הגי'פ פג'ארו. הוא גם אומר שהוא פוחד שיתפסו אותו במרדף ויגידו שהוא ברח, האדם עימו שוחח אומר לו שלא יתן להם לתפוס אותו השבוע.

בתמליל האזנת הסתר אומר המשיב לאחר "עשיתי מרדף מפחיד עם הפג'ארו... מרדף, מרדף קשה מרדף אחו-שרמוטה" (שיחה  2317). בשיחה אחרת מאשר שהמרדף היה עם המזדה של הבילוש (שיחה 2315). המשיב גם אמר שהשוטר בעמק שרה הסתכל עליו וסימן לו לעצור והוא כביכול לא הסתכל עליו (שיחה 2310).

6.         בחקירתו המשיב מרחיק עצמו מהאירוע. כשנשאל בחקירה ביום 25.03.08 מתי היה לאחרונה בבאר-שבע עונה כי שלושה שבועות לא היה (עמוד 2 שורות 22-23). לגבי יום הארוע 18.03.08, מעיד ספציפית שלא היה בבאר-שבע והיה עם הגמלים בשטח ליד ניצנה. מכחיש את המפגש עם השוטר בבאר-שבע ואת הנסיעה שסיכנה חיי אדם. מכחיש שנסע בג'יפ פג'ארו ואינו יודע למי הוא שייך. אינו יודע היכן נמצא רחוב הבדיל בעמק שרה, משם נמלט. מכחיש גם שמכיר עסק של צמיגים בשם "צמיגי ברבי". כשנאמר לו שבמהלך המרדף התקשר בפלאפון לאחר וסיפר שהיה מרדף אחריו וברח מהמשטרה מכחיש זאת (עדות 27.03.08 עמוד 5 שורות 15-22). מכחיש גם שידע כי המשטרה חיפשה אחריו אף כי הדבר עולה מתמליל האזנה למכשיר הסלולרי שלו.

די בכל אלה כדי להקים תשתית ראייתית לכאורה לעבירות המיוחסות לו.

התנהגותו של המשיב, דרך ואופן ההימלטות מצביעים על מסוכנותו ומקימים עילת מעצר.

8.         על ביהמ"ש לבחון בשלב זה אם קיימת חלופה למעצר. המשיב נעדר עבר פלילי, והחלופה המוצעת ראויה לחלוטין. השאלה אם ניתן ליתן אמון במשיב שיקיים את תנאי השחרור. ולא כך הדבר לאור התנהגותו. בחקירתו מכחיש שהיה מעורב במרדף בניגוד להאזנות שבוצעו למכשיר הסלולרי שלו, שם מאשר קיומו של המרדף. הוא החביא הרכב בשיתוף פעולה וקשר עם אחרים (שיחה 2317) כדי להרחיק עצמו מהמרדף. אינו  הולך לישון בביתו כדי שלא יתפסו אותו (שיחה 2310). מבקש שיבדקו עבורו אם מישהו חיפש אותו בבית (שיחה 2315). יודע שהמשטרה מחפשת אחריו (שיחה 2410 מיום 19.03.08) אך לא מתייצב.

מתמליל האזנה נוסף ניתן ללמוד איך המשיב מנסה לשבש הליכי חקירה כאשר משוחח עם אחר ואומר "תגיד לי יש לך תעודת זהות של מישהו ? אני יעשה זכרון דברים לגי'פ שאצלי, אתמול ברחתי מהם עם הגי'פ וראו אותי " (שיחה 8241).

התנהגותו זו של המשיב במהלך המרדף והנסיון להסתיר מעורבותו הם שמצביעים על מסוכנותו כפי שבאים לידי ביטוי בהאזנות הסתר ומקימים  חשש של ממש לשיבוש הליכי משפט, כפי שכבר נעשה בעבר ולחשש ממשי של הימלטות מהדין, באופן שלא יהיה בערב המוצע הנורמטיבי ככל שיהיה, כדי לנטרל מסוכנות זו, משלא ניתן ליתן בו אמון שיקיים תנאי השחרור.

לפיכך אני מורה על מעצרו של המשיב עד סיום ההליכים נגדו.

ניתנה היום ה' בניסן, תשס"ח (10 באפריל 2008) במעמד ב"כ המבקשת עו"ד קרן שטרית   המשיב וב"כ עו"ד בן נתן.

שרה דברת - שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ