אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20588/06

החלטה בתיק בש 20588/06

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20588-06
16/04/2006
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אפנן אבו-טהה
הנתבע:
1. מעטצם אבן סעיד
2. קמאל מסעודין

עו"ד אביטל
החלטה
  1. בפני מונחת בקשת התביעה להורות על מעצרם של שני המשיבים עדם תום ההליכים בתיק.
  1. משיב מס. 1, (להלן: מועצם), ומשיב מס. 2, (להלן: כאמל), בני השבט הבדואי אל עזזמה,  עובדים כתדלקנים בתחנת הדלק "פז" ברמת חובב.
  1. נגד שני המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 402 (ב) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977(שני אישומים), וסחיטה באיומים לפי סעיף 428 לחוק העונשין,  (ארבעה אישומים) כדלקמן:

בחודש אוגוסט 2005, אירע שוד בתחנת הדלק, ומנהל התחנה ומפעילה, איברהים אלעסאם,(להלן: איברהים) חשד כי כאמל מעורב בשוד, וביקש לפטרו. המשיבים, כך נטען, קשרו קשר לאיים על איברהים כדי להניאו מפיטוריו של כאמל, ובעקות כך פנה אלמוני בשיחת טלפון לאיברהים, ואיים עליו בפגיעה גופנית, ובעקיפין, אף ברצח, אם כאמל יפוטר. כמו כן נעשו פניות טלפוניות למנהליו של איברהים בדרישה כי יפוטר, ואף הושמעו איומים כי יפגע.(אישום ראשון)


בתאריך 9.3.2006, נפגשו שני הנאשמים עם יריב טל, מנהל איזורי של חברת "פז". במהלך הפגישה, דרשו את פיטוריו של איברהים ושל עומר אלעסאם )להלן: עומר), עובד נוסף בתחנה, שאינם משתייכים לשבט אל עזזמה, ודרשו את מינויו של משיב 1 כמנהל התחנה. אם לא יתממשו הדרישות איימו כי יוכלו לגרום לחסימת הכביש, שריפת התחנה,  התפרצויות לתחנה,  וחיסולו של "מתלונן 1", כניסוח כתב האישום. (אישום שני).

בתאריכים  15.3.2006 ו- 16.3.2006 איימו שני המשיבים על עומר כי יחסלו אותו, אם  עומר ימשיך  להגיע למשמרות עבודה בשני ימי עבודה בשבוע. מועצם אף הודיע לעומר כי הוא המנהל שלו, וכי אם יגיע למשמרות אלה, מועצם "ינקה איתו את הרצפה". (אישום שלישי)

בתאריך 19.3.2006 בשעות הבוקר, ובעת שאיברהים נעדר מהתחנה, הגיעו שני המשיבים מלווים מספר רב של אנשים, ניתקו את החשמל בתחנה, והודיעו לנהגים שהגיעו לתחנה לצורך תדלוק שהתחנה מושבתת; המשיבים מנעו מעובדי התחנה האחרים, ביניהם עומר, לחדש את פעילות התחנה. לאחר שאיברהם חזר לתחנה דרשו ממנו המשיבים לשוחח עימו, וסירבו לאפשר את הפעלת התחנה. בשיחה שנכפתה על איברהים, דרשו המשיבים, שהיו מלווים באנשים נוספים, כי איברהים יפטר את עומר, ואיימו על חייו של עומר. עוד הודיע משיב 1 לאיברהים, שאיברהים אינו מנהל, וכי משיב 1 הוא שיחליט מה יעשה בתחנה. (אישום רביעי)).


בתאריך 22.3.2006, נפגשו שני ההמשיבים במסעדה באופקים, עם קצין משטרה מוסווה, פקד רוני אטון, שהציג עצמו כעוזר למנכ"ל חברת "פז"; במהלך הפגישה הבהיר מועצם לרוני, כי רק אם מועצם ינהל את התחנה "יהיה שקט ולא יהיה בלאגן, ולא יהיו פריצות.."

עוד הבהיר לו כי לאחר אירועי ה- 19.3.2006, מנע מועצם מאנשים רבים מלשרוף את התחנה, עד שתתקיים הפגישה עם המנהל. (אישום חמישי).

  1. בקשת התביעה למעצר המשיבים מושתתת על עילת מעצר של מסוכנות לשלום הציבור, והחשש, כי נוכח האיומים שהושמעו בפרשה, ינסו המשיבים לשבש הליכי משפט אם ישוחררו ממעצר.
  2. מנגד, נטען על ידי ההגנה, כי הראיות, "כמקשה אחת" אינן מבססות אישומים פליליים. מדובר, אולי בסכסוך עבודה על רקע מחלוקת שבטית בין המתלוננים לבין המשיבים - לכמאל צומצמו המשמרות בצורה שרירותית, השניים אינם מקבלים תלושי שכר, ומנהל התחנה מעדיף את מקורביו -  וסכסוך זה מקורו להתברר בבית הדין לעבודה.


מכל מקום, יש לבחון חלופת מעצר, לאחר שהמשיבים נעדרי עבר פלילי, עבדו בצורה קבועה בתחנת הדלק, ולומדים במכללות מקומיות.

חומר הראיות

  1. בצד הודעותיהם של "בעלי הריב",  איברהים ועומר, המפרטים את השתלשלות האירועים, ואת האיומים שהושמעו נגדם, בטלפון ובעל פה, כי יבולע להם,  אם לא יצייתו לדרישות המשיבים,  עומדות הודעותיהם, של המנהל האיזורי, יריב טל, ושל רוני אטון, שנחזה להיות עוזר המנכ"ל בעיני המשיבים.

בהודעתו מיום 14.3.2006, מוסר יריב כי בפגישתו עם שני המשיבים, דרש מועצם לקבל לידיו את ניהול התחנה, ושלל כל אפשרות שמישהו אחר, שאינו מבני אל עזזמה, יעבוד בתחנה, וכי הקרקע עליה ניצבת תחנת הדלק, שייכת לבני השבט. לאחר שיריב הבהיר למועצם כי אינו יכול לקבוע מי ינהל התחנה, הודיע לו משיב 1, "...שאם רצונו זה לא יקרה...לטענתו בני משפחתו מאימים לעשות בלגן בתחנת הדלק...אמר שישרפו את תחנת  הדלק, ישברו אותה, ויפרצו אותה..."

דברים דומים עולים בשיחה המתקיימת ביום 22.3.2006 עם קצין המשטרה, רוני אטון, כמפורט בהודעתו מיום 27.3.2006: "מועצם אמר לי מפורשות שרוצה את הנהלת פז רמת חובב, הוא רוצה לנהל את התחנה במקום איברהים, ולדבריו לא יהיו נזקים במקום אם הוא ינהל את התחנה,'יהיה לך שקט'... לא יהיו נזקים ולא תהיה פריצה, ולא יהיה בלאגן..." עוד ציין מועצם בפניו כי כשהיה בחקירה (הנוגעת לחסימת התחנה), "קיבלתי אולי 100 טלפונים מאנשים שרצו לשרוף את התחנה, ואני אמרתי להם, לא אל תשרפו עד שאני אדבר עם המנכ"ל". מועצם הבהיר לו כי יש לו "השפעה", וכי רק אם הוא עצמו ינהל את התחנה לא יהיו תקלות בתפעול התחנה. מועצם שלל אפשרות כי השקט יחזור לכנו,  גם אם ימונה מנהל תחנה יהודי.

  1. מעורבותם של שני המשיבים ב"השבתת" פעילות התחנה ביום 19.3.2006, מפורטת בהודעותיהם של איברהים, עומר, ועודה אל אסאם, עובד נוסף בתחנה. על פי ההודעות הגיעו שני המשיבים מלווים במספר אנשים, השתלטו על התחנה נתקו את זרם החשמל, והודיעו לנהגים שונים שהגיעו לצורך תדלוק לתחנה - הודעות הנהגים בעניין זה מצויות בחומר הראיות- כי אין אפשרות לספק להם דלק. המשיבים נכנסו לחדרו של איברהים, מלווים בשניים מאנשיהם, וסירבו להענות לדרישתו של איברהים לחדש את זרם החשמל. באותו מעמד הם דרשו מאיברהים לפטר את עומר, תוך שמשיב 2 משמיע איום כי "אם אתה צריך את עומר שיהיה  בחיים, שלא יהיה ברמת חובב", ומשיב 1 מבהיר לעד זה כי אינו מנהל  עוד את ענייני התחנה.(הודעתו של איברהים מיום 19.3.2006). יצוין כי אירוע זה הסתיים לאחר שהמשטרה הוזעקה למקום.   
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ