אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20508/05

החלטה בתיק בש 20508/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20508-05
03/05/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
חסן אבו חטאב
עו"ד עופרי מרוז
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד רחל אלמקייס
החלטה

1.                  בפני מונחת בקשת המבקש כי בית משפט יעשה שימוש בסמכותו לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי (נוסח משולב) התשמ"ב - 1982 ויורה למשיבה להעמיד לעיונו את החומר הבא:

א.     יומן חקירות וסיכום תיק חקירה וכן כל מידע נוסף הנוגע למעורבים האחרים בפרשה, או לחילופין, עריכת תרשומות באשר למידע המבוקש.

ב.      המועדים בהם התקבלו הידיעות המודיעיניות וכן עריכת תרשומות בדבר הסיבה בגינה סאבר אסאד לא נעצר עם החשודים האחרים וכן בדבר הסיבה ששמו לא הועלה במהלך חקירתם של החשודים האחרים בפרשה.

ג.       כל מידע הנוגע לבדיקות שבוצעו ברכב בו נתפסו הסמים ולממצאיהן או לחילופין עריכת תרשומות לגבי הבדיקות הללו. כמו כן פלטי השיחות שנמסרו על ידי חברת "סלקום" לגבי מנוי 5439625-052.

העובדות הרלבנטיות:

2.                  כנגד המבקש הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של יבוא סמים לישראל. כתב האישום מלמד כי ביום 21.11.04 נעצר המבקש במעבר הגבול בנהר הירדן כשהוא מוביל בתוך כלי הרכב בו נסע, יחד עם חברו יוסף אל עביד,  4.9 ק"ג של סם מסוג הרואין ו - 1 ק"ג של סם מסוג קוקאין. נטען כי בירדן פגש המבקש אדם בשם מחמד אבו סלים (להלן: "אבו סלים") אשר הציע לו לייבא סמים לתוך ישראל וכי המבקש מסר לידיו של אבו סלים את כלי רכבו על מנת שזה יטמין בתוכו את הסם ולאחר הטמנתו בכלי הרכב הוביל את הסם לתחומי מדינת ישראל.

3.                  המבקש נטל אחריות למעשים שיוחסו לו בכתב האישום אך טען, מפי סנגורו , כי המעשה נעשה על ידו בכפיה ולא מרצונו החופשי וכי אבו סלים כפה עליו לבצע את המעשה כשהוא מאיים על שלומו ושלום בני משפחתו אם לא יעשה כן.

4.                  ביום 12.12.04, כשבועיים לאחר הגשת כתב האישום כנגד המבקש, נעצר אדם נוסף בפרשה בשם סאבר  אסאד  (להלן: "סאבר") בחשד לקשירת קשר ליבוא סמים. לאחר מעצר ראשוני הובא סאבר בפני שופט בבקשה להאריך את מעצרו  ב- 4 ימים. בית משפט האריך את מעצרו ביומיים נוספים כשלאחר מכן שוחרר סאבר ממעצרו.

5.                  טוען ב"כ המבקש כי פרט לתפיסתו של המבקש ולחקירתו במשטרה אין בתיק החקירה כל מידע מהותי ולכן נמנעת מהמבקש האפשרות להוכיח את טענת הגנתו. לטענתו היחידים אשר יש ביכולתם לשפוך אור על הפרשה הינם שלושת האחרים המעורבים הנוספים בפרשה אלא שתיק החקירה אינו כולל כל מידע מהותי כלשהו לגבי אחרים אלו ואף שותק בנקודות בו נכון היה להעמיק בחקירה. וביתר פירוט טוען ב"כ המבקש כי אין בתיק החקירה כל מידע  כתוב לגבי סיבת מעצרו ושחרורו של סאבר ואין כל מידע כתוב המסביר את שחרורו של אל עביד מיד לאחר מעצרו. כך גם אין כל מידע אודות אבו סלים, אשר לטענת המבקש כפה עליו לייבא את הסם, והמשטרה לא עשתה כל מאמץ לאתרו. לטענתו היחיד שנותר עצור עם כתב אישום נגדו הוא המבקש כאשר נמנעת ממנו האפשרות להוכיח את טענת הגנתו היא טענת הכורח.  לדברי ב"כ המבקש מנעה ממנו המשיבה לעיין ביומן החקירות וסיכום תיק החקירה אשר לטענתו מהווים חומר חקירה מהותי אשר יכול לשפוך אור על הנסתר הרב הקיים בתיק החקירה והנוגע לשאלה מדוע זה דווקא המבקש צריך לתת את הדין בפרשה הנדונה ולא האחרים. כמו כן, טען ב"כ המבקש כי נסיבות העניין מצדיקות הוצאת צו אשר יורה למשיב להעמיד לעיון המבקש כל מידע נוסף הנוגע למעורבים אחרים בפרשה לרבות הסיבות לאי הבאתם לדין ו/או לסגירת התיק נגדם ואם אין הדברים מצויים על הכתב אזי להורות לחוקרים להעלות בדיעבד את הדברים על הכתב  על מנת שיובאו לעיון המבקש.

6.                  אשר  לחומר החקירה המבוקש הנוגע למידע מחברת הטלפונים "סלקום" ולבדיקות אשר נעשו בכלי הרכב בו נסע ונתפס המבקש הרי שלדברי ב"כ המשיבה הועבר  מזכר לב"כ המבקש, אשר נרשם על ידי שוטר, ממנו עולה כי לא בוצעו שיחות טלפון ממספר המנוי הנדון וכן כי לא נערכו בדיקות נוספות בכלי הרכב. אשר למסמכים האחרים המבוקשים  טענה ב"כ המשיבה כי אין לראות ביומן חקירות ובסיכום חקירה כ"חומר חקירה" בו רשאי המבקש לעיין. כך גם באשר לבקשת המבקש לקבל הסברים בדבר שיקולי חקירה ואופן ניהולה. אשר לחקירת אותו אבו סלים, בו פגש המבקש בירדן, חזרה והצהירה  ב"כ המשיבה כי אין המדינה יודעת במי מדובר וכי את שמו קיבלו מן המבקש עצמו, כפי שניתן ללמוד מחומר חקירה גלוי, קרי הודעת המבקש.  אשר לשניים האחרים אשר נעצרו ושוחררו טענה ב"כ המשיבה כי מדובר באנשים אשר זהותם ידועה למבקש וכי אם מבקש המבקש להוכיח את טענת הכורח באמצעותם פתוחה בפניו הדרך לזמנם לעדות.

7.                  בטרם אכנס לגופו של דיון יש לציין כי בפרשה זו הוצאו שלוש תעודות חסיון לגבי מידעים הנוגעים לפרשה הנדונה ואשר הביאו לעיכובו של המבקש עת חצה את הגבול בדרכו לישראל ולאחר מכן למעצרו. ב"כ המשיבה העבירה לידי ב"כ המבקש גירסה חופשית (בלעז "פראפרזה" ) של  המידעים.  בקשת המבקש לגלות את תוכן המידעים וכן את זהותם של מוסרי המידעים נדחתה במסגרת החלטתי מיום 20.3.05 בבש"פ 20149/05.

דיון:

8.                  סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי מסדיר את נושא העיון בחומר חקירה וקובע  כי :

"(א)     הוגש כתב אישום בפשע או בעוון, רשאים הנאשם וסניגורו, וכן

אדם שהסניגור הסמיכו לכך, או, בהסכמת התובע, אדם שהנאשם הסמיכו לכך, לעיין בכל זמן סביר בחומר החקירה וכן ברשימת כל החומר שנאסף או שנרשם בידי הרשות החוקרת, והנוגע לאישום שבידי התובע ולהעתיקו."

מהו  אם כן חומר חקירה אותו רשאי נאשם לקבל לידיו ?

בבש"פ 4157/00 עופר נמרודי נ' מדינת ישראל , דינים עליון , כרך נח, 236 אומר בית המשפט  כי :

"בית המשפט קבע מבחן להגדרת המונח "חומר חקירה" על יסוד התכלית של סעיף 74(א). התכלית היא, שמירה על זכותו של הנאשם למשפט הוגן, והמבחן, המגשים תכלית זאת, הוא מבחן הנגיעה של החומר לאישום. לשון אחרת, כל חומר הנוגע לאישום הוא "חומר חקירה" שהנאשם זכאי לעיין בו. ולא רק נגיעה ישירה או ודאית. לאור החשיבות הרבה הנודעת לזכותו של נאשם למשפט הוגן, די בנגיעה עקיפה ואף מסופקת, כדי להפוך את החומר ל"חומר חקירה", ובלבד שקיים יסוד של ממש להשערה או לתקווה של הנאשם כי החומר אכן ישפיע על בירור האישום נגדו. עמדה על כך זה מקרוב השופטת ביניש     בבש"פ 9322/99 מסארווה נ' מדינת ישראל, פ"ד נד(1) 376, 382-381:

"תכליתה של זכות העיון של הנאשם בחומר החקירה היא לאפשר לו לקיים את הזכות למשפט הוגן, באופן שתינתן לנאשם הזדמנות מלאה להכין את הגנתו נגד האישומים המיוחסים לו. התביעה מצווה להעביר לידי ההגנה כל מסמך שהוא בגדר 'חומר חקירה', ויש לנהוג פירוש מרחיב למונח זה. כל חומר שקשור באופן ישיר או עקיף לאישום ונוגע ליריעה הנפרסת במהלך האישום הפלילי, הינו 'חומר חקירה' כמשמעותו בחוק... אל לתביעה להפעיל שיקול-דעת במה ראוי לו לסניגור לעשות שימוש להגנתו ובמה לא, ויש להשאיר לו אפשרות להיזקק לכל חומר רלוונטי אשר עשוי לשמש להגנתו על-פי שיקול- דעתו המקצועי".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ