אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20485/05

החלטה בתיק בש 20485/05

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20485-05
18/04/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מיכל הרשלר
הנתבע:
אלכסנדר בן מלך אשורוב
עו"ד מיה ג'ולסון
החלטה
  1. מונח בפני ערר על החלטת בית משפט השלום בבאר-שבע (כב' השופטת נ. נצר) מיום 5.4.05 בבש 2785/05, על פיה שוחרר המשיב ממעצרו בתנאים הבאים: מעצר בית מלא בבית קרובת משפחתו רותי סקיבה ובעלה בעיר אשקלון, הפקדה כספית בסך 1,500 ש"ח, ערבות עצמית בסך 10,000 ש"ח וערבויות צד ג' של שני ערבים על סך 7,500 ש"ח, כמו גם איסור ליצירת קשר עם המתלוננת.
  1. טוענת ב"כ העוררת כי שגה בית משפט קמא כאשר הורה על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר מאחר ובנסיבות העניין נשקפת מסוכנות רבה מהמשיב שלא ניתן להסירה  בדרך של חלופת מעצר כלשהי ועל כן יש להורות על מעצרו  עד תום ההליכים.
  1. ביום 2.3.05 הוגש כנגד המשיב כתב אישום לבית משפט השלום בבאר-שבע המייחס לו שתי עבירות של תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש, שתי עבירות של תקיפת בת זוג   ו-4 עבירות איומים וזאת בכך שבמשך תקופה ארוכה תקף את אשתו, שהינה ילידת 1986, וגרם לה לחבלות, כשהוא מאיים עליה בכך שהצמיד סכין גדול לגופה. כמו כן, כאשר ניתקה המתלוננת קשר עם המשיב שלח הוא אליה  הודעות בטלפון הנייד, בהן איים עליה ודרש ממנה ליצור עימו קשר. עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה לעצור את המשיב עד תום ההליכים.
  1. ביום 6.3.05 התקיים דיון בבקשה למעצר בה הצהירה ב"כ המשיב על קיומן של ראיות לכאורה להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו וכן לקיומה של עילת מעצר, אך הציעה להרחיק את המשיב למעצר בית לחיפה לבית דודתו. הערבה המוצעת נחקרה אך  משהתברר כי לא ימצא פיקוח על המשיב במשך 24 שעות ביממה נדחה הדיון למועד אחר על מנת שיעלה בידי המשיב להציע ערבים נוספים.
  1. ביום 7.3.05 הגיעו ערבים נוספים ונחקרו בבית המשפט. בית משפט קמא קבע כי עולה מחומר הראיות כי המשיב מגלה גישה רכושנית, שטלתנית ואלימה כלפי המתלוננת ואף בבית המשפט התקשה לשמור המשיב על קור רוחו ועל כן קבע בית משפט קמא כי נשקפת מסוכנות רבה מפניו. בית משפט קמא סבר כי אף שהחלופה יש בה כדי להרחיק את המשיב ריחוק גאוגרפי יש מקום לבחון חלופה זו מקרוב לאור הספקות שהתעוררו בו באם ניתן לתת אמון במשיב עצמו. ביום 29.3.05 התקבל תסקיר שירות מבחן אשר סקר את עברו של המשיב, את התייחסותו של המשיב למצבו כקורבן ושירות המבחן מציין כי קיים פער בין הצהרתו המילולית שברצונו להיפרד מהמתלוננת, לבין הרמה הרגשית כלפיה ולכן סבר  כי קיים סיכון בהישנות התנהגותו. שירות המבחן ביקש לדחות את הדיון על מנת שיעלה בידו להיפגש עם המתלוננת וזאת כדי להעריך ביתר דיוק את רמת הסיכון מהמשיב. ביום 30.3.05 התקיים דיון בבית משפט קמא בעקבות תסקיר שירות מבחן הנ"ל, והדיון נדחה כדי לאפשר לשירות המבחן להגיש תסקיר משלים לא לפני שמדגיש בית משפט קמא את מסוכנות המשיב הנלמדת מחומר הראיות.
  1. ביום 5.4.05 התקיים דיון נוסף בבית משפט קמא, שאז הונח תסקיר משלים משירות המבחן אשר חזר וציין את הבעייתיות שבהתנהגות המשיב ואת רמת הסיכון הנשקפת ממנו כששירות המבחן מציין כי המשיב אף נקט כלפיהם, לאורך כל הדרך, בסחטנות רגשית. שירות המבחן בחן חלופת מעצר אחרת, אשר עמדה על הפרק והיא באשקלון, כשהוא מציין כי התרשם מן היכולת הסמכותית של הערבים, אך העלה ספקות באשר ליכולתם להסיר את הסיכון מפני המשיב. שירות המבחן מציין כי לא עלה בידו להפגש עם המתלוננת ועל כן אין הוא בא בכל עמדה בעניין התאמת החלופה.
  1. בית משפט קמא, לאחר ששמע את טענות הצדדים ולאחר שחזר והדגיש את המסוכנות המובנית והברורה מצד המשיב בהתנהגותו מצא לנכון להורות על שחרורו של המשיב לחלופת המעצר באשקלון מתוך תקווה כי התגייסות בני משפחתו של המשיב תגרום לשינוי המקווה בהלך רוחו של המשיב ומתוך רצון לקוות כי המשיב לא ינצל לרעה את היד המשוטת לו לעזרה.
  1. עיקר טיעוניה של ב"כ המדינה בערר זה מופנים כלפי מסוכנותו של המשיב כשהיא חוזרת וטוענת כי שגה בית משפט קמא באיזונים שעשה וכי הגם טיבה של חלופת המעצר לא יהא בה כדי להסיר את המסוכנות הרבה הנשקפת מן המשיב עצמו.
  1. לאחר שחזרתי ועיינתי בחומר חקירה וקראתי ארוכות את החלטותיו של בית משפט קמא, סבורתני כי בית המשפט קמא עשה עבודה יסודית ומקיפה עד אשר הגיע לכלל מסקנה בדבר שחרורו של המשיב לחלופת המעצר המוצעת. בית משפט קמא היה ער לצורך לאזן בין חלופת המעצר העומדת על הפרק לבין המסוכנות הנלמדת מהתנהגותו של המשיב. בית משפט קמא התרשם מחלופת המעצר שעמדה על הפרק כשהוא בוחן אותה אל מול המסוכנות הרבה הנשקפת מצד המשיב. מסוכנות זו ניתן ללמוד הן מכתב האישום החמור המיוחס למשיב, כשלגביו קיימות ראיות לכאורה להרשעתו, והן מתסקירי שירות המבחן. תסקירים  המלמדים על בעיה התנהגותית של המשיב, המגלה חוסר יכולת שליטה התנהגותית, תפיסה ערכית שגויה של מעמדו כלפי בת זוגתו כמו גם כי לא היה די בהרשעתו הקודמת בפלילים בעבירת אלימות כדי להרתיע אותו מלחזור ולבצע עבירת אלימות כלפי אשתו. 

הגם כל אלה, התרשם  בית משפט קמא  כי חלוף הזמן בו נמצא המשיב במעצר עשה כמעה את שלו וכי את המסוכנות הנשקפת מן המשיב ניתן להפיג בחלופת המעצר שעמדה על הפרק ושנבחנה מקרוב הן על ידי שירות המבחן והן על ידי בית המשפט.

לאחר לא מעט לבטים משלי, מצאתי לנכון שלא להתערב בהחלטתו של בית משפט קמא אשר התרשם מקרוב מן הערבים ומיכולתם לפקח על המשיב הגם מסוכנותו הרבה. יחד עם זאת, מצאתי לנכון להוסיף ולהכביד על תנאי השחרור וזאת כדי להבטיח כי המשיב יעמוד בתנאים האמורים.

  1. אשר על כן, אני דוחה את הערר ככל שהוא נוגע לבקשת המדינה לעצור את המשיב עד תום ההליכים ומורה כי החלטת השחרור של בית משפט קמא תעמוד בעינה למעט נושא הערבויות הכספיות אשר ישונה כדלקמן:

המשיב יפקיד סך של 20,000 ש"ח.

כמו כן תחתם ערבות עצמית של המשיב ושל הערבים הגב' סקיבה ומר יעקבצב בסך של50,000 ש"ח כל אחד. הערבויות יכולות להחתם בתחנת המשטרה.

המשיב ימצא בפיקוח מעצר של שירות המבחן ל- 6 חודשים מהיום.

כמו כן מן הראוי שבית משפט קמא יקבע ישיבה נוספת לבחינת עמידתו של המשיב בתנאים האמורים בתום 30 יום מהיום כשלישיבה הנדחית האמורה יוגש תסקיר מעצר משלים של שירות המבחן.

המזכירות תעביר עותק מהחלטתי זו לבית משפט קמא.

ניתנה היום ב' בניסן, תשס"ה (11 באפריל 2005) במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ