אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20483/05

החלטה בתיק בש 20483/05

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20483-05
18/04/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מיכל הרשלר
הנתבע:
סוירה בן גזעא תראבין
עו"ד אלינור אוזן בשם עו"ד עזריאלנט
החלטה

1.                   כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, שיבוש מהלכי משפט, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וכן נהיגה בפסילה וללא ביטוח.

2.                   בישיבה מיום 6.4.05, הסכימה באת כוח המשיב כי קיימות ראיות לכאורה להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו, למעט בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מאחר ולטענתה, בנסיבות העניין, לא מתקיים אצל המשיב המצב הנפשי של כוונה, הנדרש לקיומה של עבירה לפי סעיף 332(2) לחוק העונשין. יחד עם זאת  הסכימה הסניגורית כי בשלב זה של הדברים קיימת עילה למעצרו של המשיב, מבלי לפגוע בזכותה לטעון באשר לעילת המעצר. באותה החלטה הוריתי על מעצרו של המשיב עד למתן החלטה אחרת, וכן דחיתי את הדיון ליום 12.4.05, כששירות המבחן התבקש לבחון חלופה למעצרו של המשיב, כפי שתוצג בפניו על ידי באת כוח המשיב.

3.                   בדיון שהתקיים בפני ביום 12.4.05, נמצא כי לא עלה בידו של שירות הבמחן להכין תסקיר בעניינו של המשיב ושירות המבחן ביקש דחייה בת שבועיים ימים כדי לבחון את חלופת המעצר ולגבש עמדה מתאימה. באת כוח המשיב, ביקשה שלא לדחות את הדיון למועד אחר וביקשה כי בית המשפט יבחן בעצמו את חלופת המעצר אותה הציגה והיא מעצר בית מלא בביתו של אחיו של המשיב, מר עבדאללה טראבין, העובד בחברת שמירה ומתגורר בישוב שגב שלום. באת כוח המשיב ציינה כי המעשים המיוחסים למשיב, בכתב האישום, אינם מלמדים על מסוכנות רבה ואם אכן קיימת מסוכנות כלשהי, יש בחלופת המעצר כדי להוות חלופה מתאימה ולהשיג את מטרות המעצר.

4.                   מנגד, טען בא כח המבקשת כי יש ללמוד על מסוכנותו של המשיב, הן מן המעשים המיוחסים לו בכתב האישום והן מן העובדה כי למשיב ארבע הרשעות קודמות בעבירות אלימות ואף הרשעה קודמת בעבירה של סיכון דרכים בנתיבי שיט, לפי סעיף 344 לחוק העונשין, כשלא היה במאסר על תנאי בר הפעלה, התלוי ועומד כנגד הנאשם,  כדי להרתיע אותו מלבצע עבירות אלו. עוד מציין ב"כ המבקשת כי המשיב נפסל על ידי בית משפט מלהחזיק או לקבל רשיון נהיגה והגם פסילה זו, לא היה בכך כדי להרתיע את המשיב מלעשות שימוש בכלי רכב מנועי. לטענתו התנהגות זו של המשיב, כפי שהיא נלמדת מן הנסיבות העובדתיות המיוחסות לו בכתב האישום, מלמדת על הזלזול שמפגין המשיב בנציגי החוק ובצווים שיפוטיים. לנוכח עמדה זו טען בא כוח המבקשת כי יש להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים.

5.                   כתב האישום אכן מלמד במידה רבה על מסוכנותו של המשיב, אשר עשה שימוש בכלי רכב מנועי ביום האירוע, 4.4.05, מבלי שיש בידיו רשיון נהיגה ותעודת ביטוח וכשהוא מסרב לציית להוראות שוטרים, אשר דלקו אחריו בכלי רכב משטרתי וביקשו ממנו לעצור. סירובו זה הוביל למרדף משטרתי, כשהנאשם נוסע בכלי רכבו במהירות גבוהה, בפראות, תוך עקיפת מסוכנת של כלי רכב שנסעו בכביש, תוך ירידה לשולי הדרך, כשהוא גורם לכלי רכב אחרים לסטות מנתיב נסיעתם ולנהוג בדרך המסכנת אותם ואת הנוסעים בדרך. בשלב כלשהו של הנסיעה, נצפה המשיב כשהוא יורד מן הכביש הראשי אל דרך צדדית ומשליך מחלון הרכב שקית ובה כסף מזומן בסכום של 20,000 ש"ח. מיד לאחר מכן חזר חזרה אל הכביש הראשי כשהוא נוסע במהירות גבוהה בניגוד לכיוון התנועה ומסכן כלי רכב רבים שנסעו במקום. לאחר נסיעה של מספר דקות, ירד עם כלי רכבו לצידי הדרך והמשיך בנסיעה מהירה עד שהגיע למאהל. שם עצר את כלי רכבו ויצא את כלי הרכב בריצה. השוטרים השיגו את המשיב ועצרו אותו.

6.                   אשר לטענת ב"כ המשיב באשר לקיומן של ראיות להרשעת המשיב בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה סבורתני כי התשתית הראייתית אכן קיימת. אסביר דבריי: הסניגורית לא חלקה על קיומה של תשתית ראיתית, כפי שהיא נלמדת מכתב האישום, אך טענה כי לא ניתן ללמוד מן הנסיבות על כוונת המשיב לסכן את הנוסעים בדרך. לטענתה כל שביקש המשיב הוא לברוח מידי השוטרים מבלי שהתכוון לפגוע באיש. לטענתה  הראיה לכך היא  כי בסוף המרדף עצר את כלי רכבו וברח רגלית.

יסוד הכוונה הנדרש לצורך עבירה זו של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מתקיים מקום שראה המשיב את התרחשות התוצאות כאפשרות קרובה לוודאי. (ראה סעיף 20 (ב) לחוק העונשין). עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה הינה עבירה התנהגותית ולא תוצאתית. לפיכך די בחזות האפשרית להתממשות התוצאה המסוכנת אף אם בפועל לא התממשה כדי להקים את יסוד הכוונה.

לפיכך, סבורתני כי התשתית הראייתית יש בה כדי לבסס הרשעה לכאורה של המשיב בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה כשהנסיבות והעבירות המיוחסות למשיב מקימות עילה למעצרו עד תום ההליכים לנוכח מסוכנותו.

מסוכנותו של המשיב נלמדת מנהיגתו הפראית ושלוחת הרסן בכבישים, תוך התעלמות מנוסעים בדרך, אשר רק בנס לא נפגעו פגיעה קטלנית. לסיכון חמור זה, מתלווה גם התנהגות פרועה חסרת מעצורים שגילה המשיב בהתנהגותו כלפי השוטרים, אשר התעלם התעלמות בוטה מהוראותיהם ונמלט מפניהם, תוך ידיעה ונכונות לפגוע בנוסעים בדרך. דברים אלו מקבלים משקל יתר לנוכח הרשעותיו הקודמות של המשיב בפלילים, אשר הורשע בעבר בעבירות אלימות קשות ואף נמצא חוזר ועושה שימוש בכלי רכב מנועי, על אף שנפסל על ידי בית משפט מלעשות כן.

מסוכנות רבה זו מחייבת בחינה יסודית של חלופת המעצר המוצעת, שכן יש לבחון מקרוב האם יהא בא כדי להגשים את מטרת המעצר. בדיקה זו יכול שתעשה רק בדרך של קבלת תסקיר שירות מבחן האמון על מלאכתו.

לפיכך, הגם המסוכנות הרבה הנלמדת ממעשיו של המשיב, אינני מוצאת לנכון לחסום את דרכו של המשיב לחלופה למעצר ואני מורה כי יש לבחון את חלופת המעצר המוצעת מקרוב בדרך של הגשת תסקיר.

אני דוחה את המשך הדיון בבקשה זו ליום 20.4.05 שעה 13:30.

עד לאותו מועד יוגש תסקיר מעצר אשר יבחן את חלופת המעצר המוצעת.

המזכירות תודיע לשירות המבחן על מנת שיוגש תסקיר משלים בעניינו של המשיב.

המשיב יובא באמצעות הליווי.

ניתנה היום ה' בניסן, תשס"ה (14 באפריל 2005) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

020483/05בש 055 בת-שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ