אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20443/08

החלטה בתיק בש 20443/08

תאריך פרסום : 11/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
20443-08,1171-07
13/07/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
אלישע חייבטוב
עו"ד ורניצקי
עו"ד חגית לרנאו
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ברקוביץ
החלטה
  1. מונחת בפני בקשת המבקש, לפי סעיף 74(ב) לחוק סדר הדין הפלילי, [נוסח משולב] התשמ"ב - 1982, להורות למשיבה להעמיד לרשות ולעיון המבקש חומר חקירה כדלהלן:

א.                  רשימה מלאה ובה פירוט של כל חומר החקירה אשר נאסף בהקשר פרשת הרצח במהלך השנים 2002 עד 2006.

ב.                  תיק החקירה בעבירות הרכוש בגינם נחקר המבקש בתחילת החקירה.

ג.                    מסמכים הקשורים לתעודת חיסיון.

ד.                  מידע הקשור למדובב, תנאי העסקתו והיקף פעילותו.

ה.                  מידע על ממוקה ז"ל.

  1. אין חולק כי המבקש עצור עד לסיום ההליכים לאחר שהוגש נגדו כתב אישום המייחס לו כי קשר קשר יחד עם סרוחונוב סוראן ז"ל (הידוע בכינוי "ממוקה") לבצע שוד בסנוקר בשדרות וכי במסגרת הקשר ולשם קידומו הגיעו לסנוקר ביום 9.6.02 בסמוך לשעה 04:00 כשהמבקש אוחז בידו באקדח וממוקה אוחז בסכין ובמהלך השוד ירה המבקש בשי אדרי ז"ל (להלן:"המנוח"), קופאי  שהיה בסנוקר, ירייה שגרמה למותו.
  1. בסמוך לאחר אירוע הרצח התקיימה חקירה מקיפה  והמשטרה אף עצרה חשוד מרכזי באירוע אולם בהעדר ראיות מספיקות שוחרר אותו חשוד. בתקופות שונות, בין השנים 2004 ו-2005 נערכו פעולות חקירה נוספות הקשורות לרצח בין השאר פעולות חקירה הקשורות למעורבותו של ממוקה.

במועד שאינו ידוע נפטר ממוקה כנראה בשל פגיעה בתאונת דרכים.

  1. ביום 22.1.06, החלה חקירה של המבקש באשמת התפרצות לבתי עסק בשדרות ובתקופה שבין יום 22.1.06 ליום 2.3.06, הועבר המבקש לבית המעצר בקרית מלאכי שם הוכנס לתא יחד עם אדם אשר הציג עצמו כבן למשפחה ג'רוסי ולימים התברר כי פעל כמדובב של המשטרה (להלן: "המדובב"). המבקש והמדובב שהו יחדיו בתא כ-5 שבועות ובמהלך התקופה נחקר המבקש על מעורבותו בעבירות רכוש, כאשר החקירה לא הניבה תשתית ראייתית להגשת כתב אישום. במקביל, באותה עת, נחקר המבקש גם על מעורבותו בפרשת הרצח משנת 2002.
  1. כאשר באה בפני בקשה זו בתחילה, ניתנה לצדדים האפשרות להגיע להבנות מחוץ לכותלי בית המשפט בכל הנוגע להעברת חומר חקירה וחשיפת חומר חקירה נוסף הנמצא בידי הרשות החוקרת. בישיבה אשר התקיימה בפני מאוחר יותר אכן צומצמה המחלוקת לשלושה נדבכים בלבד ואלה הם: קבלת רשימה של חומר חקירה, קבלת חומר חקירה הקשור לחקירה של ממוקה ומידע הנוגע למדובב.
  1. ב"כ המשיבה הצהיר לפרוטוקול כי ימציא לב"כ המבקש רשימה מסודרת של חומר החקירה ויעביר אותה לרשותה. בהתאם, ניתן צו כי הרשימה תומצא לב"כ המבקש בתוך 14 יום. (ראה החלטה מיום 19.5.08).

אשר לשתי הסוגיות הנוספות אשר נותרו על סדר היום התבקשו ב"כ הצדדים לסכם את טענותיהם על הכתב ולהביאם בפני.

  1. אשר לחומר חקירה הנוגע לתיק החקירה הקשור לממוקה - התנגד ב"כ המשיבה להמציא חומר זה לעיונה של ב"כ המבקש מן הטעם כי החומר השייך לאותו מקרה של ממוקה, אינו בבחינת חומר חקירה.  עוד טען ב"כ המשיבה כי אין מקום להעביר לעיונה של ב"כ המבקש את החומר הנוגע לחקירה שבוצעה אחר ממוקה וזאת מחמת שמירה על פרטיותו ועל צנעת הפרט, לנוכח העובדה שממוקה אינו עוד בחיים. לגופם של דברים טען כי אין בחומר המצוי בעניינו של ממוקה כדי לתרום להגנתו של המבקש ועל כן אין לראותו כחומר חקירה המחייב חשיפתו  בפני ב"כ המבקש.

טענה ב"כ המבקש, בעניין זה, כי נוכח עמדתה של המשיבה להעיד את אשתו של ממוקה, על בסיס אמרה שמסרה בשנת 2006, ולפיה בשנת 2002 הגיע ממוקה נסער לבית הוריה וסיפר לה כי הוא ושותף אחר היו מעורבים בשוד אשר התפתח לרצח, מחייב הדבר כי כל חומר החקירה אשר נאסף בזמנו בעניינו של ממוקה ואשר יש בו כדי לבסס את הגנתו של המבקש יחשף בפניה וכי כל טענה בדבר הזכות לפרטיות  חייבת להידחות באם קיימת בחומר החקירה זיקה כלשהי להגנת המבקש.

  1. אשר לקבלת מידע אודות המדובב ואודות פעילותו בתיקים אחרים- במסגרת העתירה עתרה ב"כ המבקש לקבל לידיה כל מידע הנוגע לתיק ההפעלה של המדובב, היקף העסקה שלו, שיעורי הצלחתו בגביית הודאות, צורת העבודה והערכות קודמות של מהימנותו על ידי הערכאות השיפוטיות אשר נדרשו לבחון את פועלו.

אין חולק כי לאחר שבאו הצדדים בדברים ביניהם העביר ב"כ המשיבה לב"כ המבקש מסמך ובו רישום הרשעות שונות של המדובב והעונשים שהוטלו עליו, מבלי שהמסמך נוקב בתאריכים ותקופות בהן שהה המדובב בכלא.

אשר לפרטים הנוספים הנוגעים  להסכמי הפעלתו של המדובב: מידע אודות הפעלתו, שיעורי הצלחתו והערכות קודמות של מהימנותו על ידי הערכאות השיפוטיות, טען ב"כ המשיבה כי מדובר בחומר העשוי לחשוף את זהותו של המדובב כאשר עניין זהותו חוסה בתעודת חיסיון. לטענתו, חשיפת זהותו של המדובב עלולה לפגוע באינטרס ציבורי חשוב ואף לפגוע בשיתוף הפעולה של הציבור עם המשטרה.

עוד טען ב"כ המשיב כי אם מבקשת ב"כ המבקש לטעון בדבר חוסר אמינותו של המדובב הרי שאין המדובר בתיק המבוסס על אמרת המדובב, אשר אז קיימת חשיבות רבה לדבר מהימנותו של המדובב, כי אם באמרות אותן מסר המבקש באוזני המדובב, אמרות אשר תועדו במצלמה. לפיכך, האינטרסים האישיים של המדובב, שכרו, עברו הפלילי וכיוב' אינם רלבנטיים לתיק הנדון ואין בהן כדי לסייע בהגנת המבקש.

  1. סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי מסדיר את נושא העיון בחומר החקירה וקובע כדלקמן:

"(א) הוגש כתב אישום בפשע או בעוון, רשאים הנאשם וסנגורו, וכן אדם שהסנגור הסמיכו לכך, או, בהסכמת התובע, אדם שהנאשם הסמיכו לכך, לעיין בכל זמן סביר בחומר החקירה וכן ברשימת כל החומר שנאסף או שנרשם בידי הרשות החוקרת והנוגע לאישום, שבידי התובע להעתיקו.

(ב) נאשם רשאי לבקש, מבית המשפט שאליו הוגש כתב האישום, להורות לתובע להתיר לו לעיין בחומר שהוא, לטענתו, חומר חקירה ולא הועמד לעיונו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ