אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20393/08

החלטה בתיק בש 20393/08

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20393-08
17/03/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רואי כהן
הנתבע:
צביקה מימון
עו"ד אבי חימי
החלטה

1.                   כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), עבירה של הצתה לפי סעיף 448 (א) רישא לחוק העונשין ועבירה של חבלה במזיד ברכב לפי סעיף 413 ה' לחוק העונשין. יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה לעצור את המשיב עד לסיום ההליכים וזאת הבקשה העומדת בפני.

2.                   עובדות כתב האישום מלמדות לכאורה כי ביום 13.2.08, לפני השעה 22:10 קשר המשיב קשר עם אדם אחר, בשם גנט אמביה, להצית את רכבה של אמו של קצין מודיעין בבאר-שבע (להלן: "המתלוננת") ולשם כך הצטיידו בנוזל דליק ובסמוך לשעה 22:10 נסעו ברכבו של המשיב, רכב מסוג מאזדה מ.ר. 2085461 (להלן: "הרכב"), מביתו של המשיב למקום מגורי המתלוננת. כאשר הגיעו למקום יצא גנט אמביה מן הרכב, ניגש לרכבה של המתלוננת ושפך נוזל דליק על מכסה רכבה והציתו עד שמכסה המנוע החל לבעור. מיד לאחר מכן רץ חזרה לרכב המאזדה, אשר המתין לו בסמוך ובו המשיב והשניים נמלטו מן המקום.

3.                   יש לציין כי עת באה בפני בקשה זו לראשונה יוחס כתב האישום גם כנגד גנט אמביה והמבקשת ביקשה לעצור את השניים עד לסיום ההליכים. בדיון אשר התקיים בפני ביום 2.3.08, סבב הדיון סביב בקשת המדינה לעצור את השניים עד לסיום ההליכים והצדדים טענו בהתאם, ולאחר שמיעת טענות הצדדים נדחה הדיון למתן החלטה ליום 17.3.08.

עוד בטרם הדיון אשר נקבע למתן החלטה בעניין בקשת המדינה לעצור את המשיב ואת גנט אמביה, באה בפני הודעת המדינה על מחיקת כתב האישום כנגד גנט אמביה  ובהתאם בקשה להורות על שחרורו לאלתר. לנוכח דברים אלו, שוחרר גנט אמביה והחלטה זו ניתנת בעניינו של המשיב.  

אציין כי בית המשפט ביקש לקבל הסבר אודות עמדת המדינה הנדונה ומהודעת המדינה אשר באה אל שולחני, ביום 12.3.08, עולה כי התעורר ספק באשר ליכולתה של המדינה להגן על תעודת החיסיון הקיימת בתיק ולכן בחרה לחזור בה מן האישום לגבי גנט אמביה. המדינה חזרה והבהירה כי אין הדבר נוגע לדיות הראיות. 

4.                   אשר לראיות - ב"כ המבקשת טענה בדבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורה להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו ואילו ב"כ המשיב  טען כי אין כל תשתית ראייתית ישירה לכאורה להרשעת המשיב בעבירות האמורות וכי לכל היותר מדובר בתשתית ראייתית נסיבתית אך גם אם זו קיימת הינה חלשה בעוצמתה באופן המצדיק שחרורו בחלופת מעצר.

הוסיף וטען ב"כ המשיב כי לנוכח העובדה שהמדינה הודיעה על מחיקת כתב האישום כנגד גנט אמביה ולנוכח העובדה כי התשתית הראייתית הלכאורית מייחסת קשירת קשר לשניים אזי, יש בכך כדי להעיד על חולשה בעוצמת הראיות ולחילופין כדי להפלות את המשיב ביחס ל גנט אמביה, באופן המחייב שחרורו לחלופת מעצר.

5.                   אקדים ואומר כי בחינת חומר החקירה מלמד כי קיימת תשתית ראייתית לכאורה להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו. אכן, המדובר בתשתית ראייתית נסיבתית אך יש לומר כי איתנה היא למדי. אסביר דבריי:

במקום אירוע ההצתה נכח עד ראיה - רמי סננס, אשר הבחין באדם הלובש קפוצ'ון בצבע לבן מבצע את מעשה ההצתה ברכב ומיד לאחר מכן נכנס למושב אחורי של רכב המאזדה, אשר את מספרו הקליד במכשיר הטלפון שברשותו  והרכב נמלט מהמקום. מיד לאחר מכן, דיווח לתחנת המשטרה על מספר הרכב ובחקירתו ציין כי לא הבחין בפניו של המצית וגם לא באדם אשר נהג ברכב. יוצא אפוא כי לזירת האירוע הגיע רכב המאזדה ובו לפחות שני אנשים, מי שנהג ברכב ומי שהצית את הרכב.

ברור מיידי שנעשה בתחנת המשטרה, על פי מספר הרכב,  העלה כי מדובר ברכב השייך לחברת השכרה וברור שנעשה אל מול חברת ההשכרה העלה כי מדובר ברכב אשר הושכר למשיב. דבר זה הוביל את החוקרים לביתו של המשיב.

מדו"ח הפעולה שמילא השוטר אבי וקנין, אשר הגיע עם צוות שוטרים לעצור את המשיב, עולה כי כאשר הגיעו לכתובת מגוריו של המשיב הבחין הוא ברכב המאזדה וכאשר הניח את ידו על מכסה המנוע היה הוא חם.

יש לציין כי החוקרים הגיעו לביתו של המשיב כ- 20 דקות לאחר שקיבלו קריאה אודות אירוע ההצתה. עוד עולה מהדו"ח כי כאשר ביקשו השוטרים להיכנס לדירתו של המשיב  ניסה המשיב לסגור את הדלת בכוח ולמנוע את כניסתם של השוטרים וכאשר פרצו השוטרים לדירה תקף אותם המשיב והכה אותם באגרופים הכול כדי למנוע את עיכובו או מעצרו. ניתן להסיק מהתנהגות זו כי היה למשיב מניע ממשי למנוע את מעצרו.

המשיב נחקר מספר פעמים וארוכות בתחנת המשטרה ובכל הגרסאות חזר וציין כי ביום האירוע לא חש בטוב וכי עם שובו מן העבודה, בסביבות השעה 16:00 עד 17:00, לא יצא מביתו. המשיב גם ציין כי הוא מחזיק בעותק אחד של מפתחות לרכב השכור וכי איש לא עשה שימוש ברכב באותו יום מאז חזר לביתו. כאשר נשאל מי שהה איתו בבית בשעות הערב השיב כי איש לא היה בביתו למעט ילדיו ואדם בשם שי בניזרי.

המשיב  נשאל מתי לאחרונה פגש בגנט אמביה  וזה השיב כי לא פגש אותו זמן רב.

גם אשתו של המשיב  חזרה על אותם דברים וציינה כי ברשותם עותק מפתחות אחד לרכב הנדון וכי כאשר שבה לביתה בשעות אחר הצהריים ראתה את בעלה עם בחור בשם שי בניזרי ולא ראתה שום אדם אחר.

שי בניזרי אשר נחקר אף הוא ציין כי הגיע לביתו של המשיב בשעה 19:00 והסביר כי ידע למסור את השעה המדויקת מאחר והוא עוסק באחזקת בניין המגורים בו מתגורר המשיב וכי כאשר הגיע לבניין נדלקו אורות הבניין המכוונות לשעה 19:00. לדבריו כאשר הגיע לדירתו של המשיב הבחין בשני אנשים בדירה, אותם אינו מכיר אך ידע לציין כי אחד מהם הוא בחור אתיופי, אשר שוחחו עם המשיב במרפסת הדירה.

בניזרי ציין כי הבחור האתיופי לבש עליונית בצבע לבן, לדבריו כנראה עם קפוצ'ון וידע לתאר אותו כבחור צעיר כבן 25 עם שיער קצר.

החוקרים ביקשו לעשות לבניזרי מסדר זיהוי והציגו בפניו מספר תמונות, בין השאר את תמונתו של גנט אמביה ובניזרי הצביע על תמונתו של גנט אמביה כמי שנכח בדירתו של המשיב.

טענתו של ב"כ גנט אמביה כי מדובר בהליך זיהוי מטעה ומכוון שיש לפסול אותו, מחמת העובדה שמבין התמונות שהוצגו לבניזרי היתה תמונה של אדם אתיופי אחד בלבד, תמונתו של גנט אמביה, דינה להדחות בשלב זה של בחינה לכאורית של התשתית הראייתית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ