אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20361/08

החלטה בתיק בש 20361/08

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20361-08
30/03/2008
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רואי כהן
הנתבע:
מנצור בן אחמד אבו סביתאן
עו"ד שפיק אבו האני
החלטה
  1. בקשה זו עניינה בחינת חלופה למעצרו של המשיב, אשר כנגדו הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע ועבירה של חבלה בכוונה מחמירה.  יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה לעצור את המשיב עד לסיום ההליכים.
  1. בישיבה אשר התקיימה בפני ביום 3.3.08, נקבע דבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורה להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו וכן דבר קיומה של עילה למעצרו עד לסיום ההליכים. יחד עם זאת ולנוכח הסכמת הצדדים, התבקש שירות המבחן לבחון חלופה למעצרו של המשיב מבלי שהיה בהסכמה זו כדי לחייב את עמדת המבקשת.
  1. לאחר שהוגשו תסקירי שירות מבחן ולנוכח העדר המלצה של שירות מבחן לאפשר את שחרורו של המשיב לחלופת מעצר עמדה ב"כ המבקשת על בקשתה לעצור את המשיב עד לסיום ההליכים ואילו ב"כ המשיב טען בדבקות בדבר טיבה של חלופת המעצר והעדר מסוכנות, באופן אשר לטענתו מאפשר את שחרורו של המשיב לחלופת מעצר.
  1. לנוכח מחלוקת זו יש לבחון מקרוב את עובדות כתב האישום המיוחסות למשיב ועל רקע התשתית הראייתית הקיימת לרבות נסיבותיו האישיות של המשיב ודבר מסוכנותו,  לבחון את חלופת המעצר.
  1. כתב האישום מלמד כי על רקע סכסוך מתמשך בין בני משפחת אבו סביתאן לבין משפחת אבו עדארה קשר המשיב קשר, יחד עם אחרים, לנסות לפגוע באחדים מבני משפחת אבו עדארה וזאת תוך שימוש בנשק מסוכן ובכוונה להטיל בהם נכות או מום או לגרום להם לחבלה חמורה.

כך נטען כי ביום 10.2.08 הגיעו פאוזי וסאבי אבו עדארה למתחם ה"ביג" בבאר-שבע וכאשר הבחינו בבני משפחת המשיב התקשרו לבני משפחתם וביקשו מהם להגיע למקום. אותם בני משפחה שהוזעקו למקום, מבני משפחת אבו עדארה, הגיעו למקום כשהם נוהגים ברכב מסוג טויוטה קורולה. באותה עת נסעו לידם שניים מבני משפחת אבו סביתאן ברכב מסוג ב.מ.וו.

פאוזי וסברי אבו עדארה מיהרו להיכנס לרכבם, רכב מסוג ניסאן, כדי להימלט מן המקום אולם, לפתע הגיע ג'יפ מסוג לנד קרוזר, בו נהג מוחמד אבו יוסף אבו סביתאן כשלצידו ישב המשיב. מוחמד אבו יוסף אבו סביתאן קרא לנהג רכב הטויוטה, איסמעיל אבו עדארה והזמין אותו להתעמת איתו ואז התנגש במכוון עם הג'יפ בו נהג בצידו השמאלי הקדמי של רכב הטויוטה וזאת כדי לגרום לו לחבלה. השניים, מוחמד אבו יוסף אבו סביתאן והמשיב המשיכו בנסיעה אחרי רכב הניסאן ובסמוך למסעדת "נאפיס" התנגשו במכוון עם רכבם בצידו השמאלי של רכב הניסאן ובהמשך התנגשו מאחור במכוון עם חזית שמאל של רכב הניסאן והכל בכוונה לגרום לנוסעים ברכב חבלה חמורה. בהמשך נמלטו השניים מן המקום. כתוצאה מההתנגשויות דלעיל עלה רכב הניסאן על המדרכה, התהפך ונעמד על גגו תוך כדי שהוא פוגע במאבטח המסעדה שעמד בכניסה. נוסעי רכב הניסאן הצליחו לחלץ עצמם מהרכב ונוסעי רכב הטויוטה, מבני משפחת אבו עדארה, אספו את השניים אל רכבם והחלו לנסוע לכיוון הישוב תל-שבע.

בסמוך לאחר יציאת רכב הטויוטה ממתחם ה"ביג" ובנסיעתם לכיוון תל-שבע, הגיח רכב מסוג מאזדה 6, בו נסעו אחרים ממשפחת אבו סביתאן, משפחתו של המשיב. רכב המאזדה התנגש במכוון ברכב הטויוטה ואחד הנוסעים ברכב המאזדה אף הוסיף וירה באקדח מספר יריות לעבר יושבי רכב הטויוטה כשמהירי נפצעו שלושה מנוסעי הרכב. אין חולק כי המשיב לא נטל חלק פעיל באירוע זה.

  1. שירות המבחן בחן מקרוב את מסוכנותו של המשיב על רקע האירועים הנ"ל, הן במעגל הפנימי הוא הפן האישי של המשיב והן במעגל החיצוני והוא ביצוע המעשים על רקע הסכסוך הרחב שבין המשפחות הניצות. שירות המבחן סבר כי על רקע מכלול הדברים קיימת רמת סיכון גבוהה מצד המשיב להישנות התנהגות עוברת חוק. שירות המבחן סבר כי לנוכח הסכסוך המתמשך בין שתי המשפחות ולאור  המתיחות הרבה השורה בין הפלגים, קיים חשש ממשי להישנות התנהגות עוברת חוק מצד המשיב כמו גם קיימת סכנה רבה לשלומו של המשיב מצד הפלג היריב האחר.

לנוכח דברים אלו סברה קצינת המבחן, אשר אף מצאה לנכון להתייצב לאולם הדיונים ולהסביר את הדברים, כי אין בחלופת המעצר המוצעת, הגם שלכשעצמה מדובר בחלופת מעצר ראויה בכפר ריינה שליד נצרת, הרחק ממקום מגורי המשפחות הניצות, כדי לאיין את המסוכנות הרבה הנשקפת לנוגעים בדבר הן מצד המשיב והן כלפיו.

  1.  ב"כ המשיב חזר ועמד על טיבה של חלופת המעצר העומדת על סדר היום, אשר לגביה אין חולק כי ראויה היא וטען כי הרחקתו של המשיב לישוב בסמוך לעיר נצרת יש בה כדי לאיין את החשש להישנות התנהגות פורצת גבולות מצד המשיב. עוד עמד ב"כ המשיב על העובדה כי המשיב נעדר הרשעות קודמות וכי זוהי לו מעורבות ראשונה בפלילים שגם היא באה על רקע הסכסוך רב המשתתפים בין הפלגים הניצים.
  1. לאחר שחזרתי והפכתי בטענות הצדדים ועיינתי בתסקירים המפורטים אשר באו בפני סבורה אני כי אין בחלופת המעצר כדי לאיין את הסכנה הנשקפת מפני המשיב כמו גם הסכנה הנשקפת לחייו. מן התשתית העובדתית אשר נפרסה בפני עולה כי מדובר בסכסוך קשה אשר פרץ בין שתי המשפחות אשר הוביל למעשי אלימות קשים. הרוחות טרם רגעו ובני המשפחות, בפלגים הניצים, ממשיכים לבקש את נפשם של האחרים.

כך גם קיימת עדות לניסיון לפגוע ולהרוג את בני הפלג היריב תוך שימוש בנשק - הן באמצעות כלי רכב והן באמצעות נשק חם בדוגמת  אקדח, בסביבה הומה של עוברי אורח תמימים כשנחישות מעשיהם והצורך בנקם מעביר אותם על דעתם עד כי עיוורים הם אל מול האפשרות שעוברי אורח תמימים יפגעו כתוצאה ממעשיהם. התנהגות זו מלמדת על מסוכנות גבוהה ביותר ועל כי אין דבר העומד כנגד רצונם לפגוע באחר.

לפיכך, גם אם טובה חלופת המעצר לכשעצמה, אין בכך די ולנוכח החשש להישנות התנהגות פורצת גבולות מצד המשיב קיים חשש ממשי כי יפר את תנאי השחרור וישוב לנקום את נקמתו ואת נקמת בני משפחתו. ארוכות התייחסה לכך קצינת המבחן בתסקירים המפורטים אותם הביאה בפני.

  1. לאור כל האמור לעיל, אני מורה על כי מדובר במשיב אשר נשקפת ממנו רמת מסוכנות גבוהה וכי אין כל דרך לנטרלה בשלב זה של להט הסכסוך בין המשפחות, גם לא בדרך של הרחקה גיאוגרפית ממקום מגוריהם של המתלוננים.

לפיכך אני מורה על מעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים. 

ניתנה היום כ"ג ב אדר ב, תשס"ח (30 במרץ 2008) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ