אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20267/07

החלטה בתיק בש 20267/07

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20267-07
18/04/2007
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
1. אבו מדיעם אברהים
2. אבו מדיעם אחמד
3. אבו מדיעם רשיד

עו"ד בקרי אלפוכארי
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ויימן
החלטה
  1. בפני מונחת בקשת המבקשים להחזיר להם את סכום הפיקדון אותו הפקידו בקופת בית משפט, עליו הורה בית המשפט, כתנאי לשחרורם, לאחר שהוצאו כנגדם צווי הבאה.
  1. ב"כ המשיבה התנגדה להשבת הפיקדון בטענה, כי כבר ביום 2.4.06 הורה בית משפט על חילוט ההפקדות, לאחר שהמבקשים לא התייצבו למתן עדות בבית משפט וכי כל החלטה אחרת יהא בה כדי להחטיא את מטרת ההפקדה ולהוציא מסר שלילי לעדים אשר מסרבים להתייצב ליתן עדות.
  1. אין חולק כי ביום 20.4.04 הוגש כנגד קרוב משפחתם של המבקשים, שהיה נשוי  למבקשת 3, כתב אישום בגין עבירות אלימות קשות. על רקע מעשים אלו נתגלע בין שני פלגי המשפחה סכסוך מהותי מתמשך ששיאו במספר אירועי אלימות חמורים כלפי המבקשים ובני משפחותיהם.

ביום 18.5.05 הוגש כתב אישום כנגד שלושת הנאשמים בתיק זה, הנמנים על הפלג היריב של בני משפחת המבקשים, המייחס להם עבירות אלימות כלפי בני משפחה של המבקשים.

המבקשים הוזמנו, מטעם המאשימה, ליתן עדות בתיק הנדון אולם, חרף הזמנתם כדין הם לא התייצבו לדיון אשר היה קבוע לשמיעת עדותם. לאור האמור הוצאו צווים להבאתם של המבקשים, עם אפשרות לשחרור תחת חתימה על התחייבות עצמית בסך 3000 ש"ח, והכול בהתאם להוראות סעיף 73 (ד) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב] התשמ"ד-1984. (להלן: " חוק בתי המשפט")

משטרת ישראל הצליחה לאתר את המבקשים וביצעה את צווי ההבאה. אולם, שוב חרף הזמנתם כדין בפעם השנייה לא מצאו המבקשים לנכון להתייצב בבית משפט במועד אשר נקבע לשמיעת עדותם. לאור האמור, הוריתי על הוצאת צווים להבאת המבקשים עם אפשרות לשחרורם כנגד הפקדה כספית בסך 3000 ש"ח.

שוב נדרשה המשטרה לבצע את צווי ההבאה ואלה כאמור בוצעו וכל אחד מהמבקשים הפקיד סך 3000 ש"ח, כתנאי לשחרורו והתחייבותו להתייצב למתן עדות למועד אשר היה קבוע ליום 2.4.06. חרף הזמנתם כדין וחרף הפקדת הכספים שנועדו להבטיח התייצבותם למתן עדות ובפעם השלישית במספר, לא מצאו לנכון המבקשים להתייצב לשמיעת עדותם.

לאור האמור, בישיבה מיום 2.4.06, הוריתי על הוצאת צווי הבאה ללא שחרורם של המבקשים וכן הוריתי על חילוט הכספים אשר הפקידו המבקשים במסגרת צווי ההבאה.

ביום 9.4.06 נעצרו המבקשים 1 ו-2, ובדיון שהתקיים בפני בית המשפט, ניתנה הוראה בדבר השארת המבקשים במעצר עד לשמיעת עדותם. עדותם נשמעה ביום 11.4.06. אשר למבקשת 3, השקיעה משטרת ישראל מאמצים רבים לאתרה כדי להביאה לדיון שהתקיים ביום 15.5.06 אולם לא עלה בידה לאתרה. ביום 23.5.06 הובאה המבקשת 3 לדיון ההוכחות ובאותו מועד מסרה את עדותה.

  1. ביום 3.2.07, לאחר שנגזר דינם של הנאשמים בתיק הנדון ולאחר שבית המשפט הורה על חילוט הכספים שהפקידו המבקשים, במסגרת צווי הבאה שהוצאו נגדם כמפורט לעיל, הגישו המבקשים בקשה להשיב להם את כספי הפיקדון שהפקידו.
  1. סעיף 73 לחוק בתי המשפט, שמכוחו הוצאו צווי ההבאה נגד המבקשים, נועד להוות אמצעי בידי בית משפט לאכוף את שלטון החוק על אזרחי מדינת ישראל ולהבטיח את מילוי חובתו של כל אזרח בהתייצבותו לבית המשפט אליו הוזמן כדין.  סעיף 73 (ד) מקנה סמכות בידי בית המשפט לאכוף על עדים להתייצב לדיונים בדרך, בין השאר, של השתת ערובה או מעצרו של העד.

על הוראה זו חלות הוראות חוק סדר דין פלילי [סמכויות אכיפה-מעצרים] התשנ"ו-1996.

סעיף 51 (ב) לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי:

"נוכח שופט כי משוחרר בערובה הפר תנאי מתנאי השחרור וכי לא ניתן להביאו בפניו, רשאי הוא להורות על חילוט הערבות".

  1. בענייננו זה, הגם שניתנה החלטה בדבר חילוט הפיקדונות שהפקידו המבקשים, יש לראות בבקשתם הנדונה משום בקשה לעיון חוזר בהחלטת החילוט ולפיכך לא מצאתי לנכון לדחות את בקשתם על הסף, כפי שביקשה המשיבה.
  1. לגופם של דברים, טען ב"כ המבקשים כי סיבה טובה מנעה מהמבקשים להתייצב לדיון, סיבה הנוגעת ללב ליבו של הסכסוך המשפחתי שבין שני הפלגים של אותה משפחה, על רקע מעשי אלימות קשים אשר אירעו. הסביר ב"כ המבקשים כי כנגד המבקשים ובני משפחותיהם הופעלה אלימות עד כי גילו המבקשים חשש ממשי לעלות על דוכן העדים, שמא יעונה להם רע, חשש שהתגבש עד כדי חשש ממשי לחייהם וכי רק מסיבה זו נמנעו מלהתייצב לדיון. לדבריו, מתן עדותם לאחר שנעצרו על ידי משטרת ישראל היתה  מבחינתם עדות בעל כורחם.

בנסיבות אלה ביקש ב"כ המבקשים כי בית המשפט לא יקשה ליבו ויתחשב בנסיבות אשר מנעו מן המבקשים להתייצב לדיון, נסיבות המלמדות על עד החושש ליתן עדות ולא על עד הבז לכבודו וזמנו של בית המשפט והצדדים ועל כן ישיב  להם את הפיקדון הכספי שהפקידו. כמו כן עמד בא כוחם על הקשים הכלכליים המלווים את כל אחד מהמבקשים ועל הקושי בגיוס כספי הפיקדון.

  1. המסר החייב לצאת מפי בית המשפט הינו מסר ברור וחד משמעי כי צווים של בית המשפט יש לקיים. משהוזמנו המבקשים להתייצב בבית המשפט וליתן עדות, היה עליהם לעשות כן. גם לאחר שהוצאו נגדם שני צווי הבאה - האחד עם שחרור כנגד חתימה על התחייבות עצמית והשני עם שחרור כנגד הפקדה כספית וגם לאחר שהערבויות נחתמו וההפקדות בוצעו - לא התייצבו המבקשים למתן עדות. רק לאחר מעצרם של המבקשים, מסרו הם את עדותם. כיום, החזרת הפיקדונות למבקשים תשים לאל את דברו של בית המשפט ויהא בכך משום לחטוא למטרות ההרתעה המגולמות בצווי ההבאה.

יחד עם זאת, לא התעלמתי מהנסיבות המיוחדות שבתיק זה ומן האימה אשר ליוותה את המבקשים ערב עדותם על דוכן העדים. שוכנעתי כי אי התייצבותם נבעה מחששם הממשי כי יאונה להם רע ולא כי ביקשו לבזות את בית המשפט. יחד עם זאת, ניתן היה להסיר את חששם בסיוע אנשי החוק,  דרך בה לא בחרו לנקוט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ