אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20205/08

החלטה בתיק בש 20205/08

תאריך פרסום : 13/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20205-08,20206-08
10/03/2008
בפני השופט:
ברוך אזולאי-ס.נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רואי כהן
הנתבע:
1. עאטף נעאמי
2. סייד גליואת

עו"ד א. שלו
עו"ד צ. דהרי
החלטה

ההליך

מדובר בבקשה למעצר המשיבים עד תום ההליכים.

כתב האישום

נגד המשיבים הוגש כתב אישום, המייחס להם כי ביצעו עבירות של קשירת קשר לעוון, קשירת קשר לפשע, ניסיון לקבלת דבר במרמה ובנסיבות מחמירות, ניסיון להעביר לשטחי האחריות האזרחית הפלסטינית ציוד דו שימושי מפוקח ועשיית מעשים מטעים. למשיב 1, מיוחסות אף עבירות של שיבוש מהלכי משפט, זיוף בנסיבות מחמירות והעסקה שלא כדין.

בכתב האישום נטען, כי במהלך חודש ינואר 2008 או בסוף חודש דצמבר 2007 ברהט, קשר המשיב 2, שהינו תושב רהט קשר קשר עם אחרים וביניהם תושב רצועת עזה, המכונה 'חמיס' להעביר לרצועת עזה כמות גדולה של אשלגן חנקתי, שהינו ציוד דו שימושי מפוקח, המהווה ציוד בטחוני ממנו ניתן לייצר חומרי נפץ, אשר העברתו לרצועה אסורה, וכן קשר קשר להטעות את עובדי מסוף הגבול בכרם שלום, הממלאים תפקיד הקשור להגנת ישראל ושמירת בטחון הציבור, לחשוב כי האשלגן החנקתי הינו קמח, ובכך לגרום להם להתיר את העברתו לרצועה, זאת כשיש למשיב 1 טעם סביר להניח כי המעשה עלול להטעות בני אדם המבצעים תפקיד הקשור להגנת ישראל ולהבטחת שלום הציבור, ולקבל במרמה טובת הנאה, שהיא אפשרות להעביר אשלגן לרצועת עזה.

המשיב 1 נענה לפנייתו של המשיב 2, להצטרף לקשר הנ"ל. במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו ובתיווכו של המשיב 2, העביר חמיס או מי מטעמו למשיב 1 סכום כולל של כ-49,500 ש"ח באמצעות בנק הדואר ברהט, אליו הועברו סכומי כסף שונים ב- 2.1.08, סכום של כ-21,000 ש"ח וב-3.1.08 סכום של 3,500 ש"ח. סכום נוסף הועבר אל המשיב 1 באמצעות חלפן כספים בשם השאם עאבדין, מדורא שבחברון, עימו נפגש המשיב 1 בדורא וקיבל ממנו כספים. 

במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו, ביום 2.1.08, רכש המשיב 1 בחנות הגרעין בבאר שבע 5 טון אשלגן חנקתי (להלן: "אשלגן") תמורת 20,000 ש"ח וביום 3.1.08 רכש עוד טון תמורת 4,000 ש"ח.  המשיב 1 שכר משאית הנהוגה בידי תושב רהט, בשם מורד אבו יחיא, להעביר באמצעותה את האשלגן שהיה ארוז ב-240 שקים, שעליהם נרשם חנקת אשלגן לרהט, אשר אוחסנו בסככה ליד בית אביו של המשיב 1 (להלן: "הסככה"). בהמשך לכך, ובהנחייתו של המשיב 2, רכש המשיב 1 ביום 7.1.08, ממאיר חביביאן במושב פטיש, 8 טון קמח ארוזים ב-160 שקים ו-80 שקים ריקים לאריזת קמח והובילם לסככה.

ביום 11.1.08, הביא המשיב 1 לסככה שני אנשים השוהים בישראל שלא כדין, ובעזרתם ובנוכחות אחיו מוסטפא, המכונה 'המפדי' (להלן: "מוסטפא"), הוציא את האשלגן משקי אריזתם, העבירם לשקי הקמח הרגילים ותפר אותם בעזרת תושב רהט בשם קאיד אבו מדיעם. על מנת להעלים את הראיות לרכישת אשלגן לצורך העברתו לרצועת עזה ולשבש כל חקירה אפשרית, העביר המשיב 1 את שקי האשלגן הריקים לבית גיסו - מחמוד חמאיסה.

המשיב 1 הניח את שקי הקמח והאשלגן על ארבע עשרה משטחי העמסה, באופן שעל כל משטח היו ארבע שכבות שקים, כשבשכבה התחתונה והעליונה היו שקי קמח שמולאו בקמח ובשתי השכבות האמצעיות היו שקי קמח שמולאו באשלגן, באופן שנחזה להראות כאילו המשאית מובילה שקי קמח. אריזתם וסידורם באופן הנ"ל, נועדה כדי ליצור מצג שווא, לפיו החומר המועבר דרך מעבר הגבול הוא קמח בלבד, ובכך להטעות את עובדי מעבר הגבול הממלאים תפקיד הקשור להגנת המדינה ולשמירת שלום הציבור, ולקבל במרמה אפשרות להעביר את האשלגן לרצועת עזה.  ביום 13.1.08, הודיע המשיב 2 למשיב 1, כי עליו להתכונן להעברת האשלגן לרצועת עזה, ובאותו יום הודיע חמיס למשיב 1, כי הוא שולח אליו נהג משאית שיעביר את האשלגן למעבר הגבול עם רצועת עזה. המשיב 1 סיפר למוסטפא שצורף לקשר, כי בכוונתו להעביר את האשלגן לרצועת עזה וביקש ממנו לדאוג להעמסת המשטחים ועליהם שקי האשלגן והקמח על המשאית שתעבירם למעבר הגבול.  ביום 14.1.08, סמוך לשעה 08:00, הגיעה לרהט משאית מ.ר. 6549500, שנשלחה לרהט על ידי חמיס, כשהיא נהוגה בידי ליאור אהרון. מוסטפא כיוון את נהג המשאית לסככה, ונהג מלגזה בשם מוחמד אבו-יחיא, ובעזרתו העמיס את המשטחים עם שקי הקמח והאשלגן על המשאית, כשהמשיב 2 נכח בסככה בעת העמסת המשאית.

המשיב 1 שינה ללא סמכות כדין ומתוך כוונה לרמות את הרשום בחשבונית שקיבל ממאיר חביבאן עבור שקי הקמח, באופן ששינה את מספר שקי הקמח, עבורם ניתנה החשבונית מ-160 שקים ל- 200, ובכך יצר מצג כאילו החשבונית ניתנה עבור 200 שקי קמח, בידעו כי הדבר אינו אמת. המשיב 1 מסר את החשבונית שזויפה על ידו לידי נהג המשאית ליאור אהרון, באמצעות גיסו- האני טרבין שהינו נכה צה"ל, אשר לא ידע שמדובר בחשבונית מזויפת.

המשאית נעצרה במעבר הגבול בכרם שלום ועליה שקי הקמח, שהכילו 6 טון אשלגן, ממנו ניתן לייצר מאות קילוגרמים של חומרי נפץ, על מנת שישמשו להנעת מאות של טילים עבור ארגוני הטרור, ו-8 טון קמח. זיוף המסמך נעשה בנסיבות מחמירות, לצורך ביצוע עבירות אחרות וכדי להטעות אנשים הממלאים תפקיד למען הגנת ישראל, שמירת בטחונו של הציבור והסיכון לביטחון המדינה שנוצר עקב כך, כמו כן, המשיב 1 אף שיבש מהלכי משפט והעסיק אנשים השוהים בישראל שלא כדין.

הנסיבות המחמירות המיוחסות למשיב 2, הן שילוב שבין עבירת המרמה ועבירות אחרות, וכדי להטעות אנשים הממלאים תפקיד למען הגנת ישראל, שמירת בטחונו של הציבור והסיכון לביטחון המדינה שנוצר מכך.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים

בבקשה למעצר המשיבים עד תום ההליכים מיום 31.1.8, נטען שקיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירות המיוחסות למשיבים בכתב האישום, לרבות הודאת המשיב 1, אמרת אחיו ושותפו לעבירה - מוסטפא, אשר מפליל את המשיב 1, ומספר כי המשיב 2 נכח במקום בהעמסת האשלגן על המשאית בדרכה לרצועת עזה, וראיות נוספות המחזקות את הודאתו, כגון: ראיות על רכישת האשלגן, ראיות על השלכת שקי האשלגן על ידי המשיב 1 ותפירת שקי הקמח בהם הוסתר האשלגן על ידי המשיב 1, ראיות על קבלת כספים מתושב רצועת עזה ועוד.

כמו כן נטען, כי קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחררו המשיבים 1 ו-2, יסכנו את בטחון המדינה והציבור, שכן המשיבים ניסו לכאורה להעביר לרצועת עזה חומר המשמש את ארגוני הטרור ליצור טילים המשמשים לירי לעבר ישראל, ועל כן קמה עילת מעצר מכוח סעיף 21 (א)(1)(ב), וכן כי קיים חשש להישנות מעשי העבירה, שכן אם ישוחררו המשיבים, אין דרך למנוע מהם ביצוע עסקאות דומות של העברת חומרים דומים לרצועת עזה, ועל כן קמה עילת מעצר מכוח סעיף 21 (א)(1)(ב) הנ"ל.  עוד נטען, כי קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחררו המשיבים, יביא הדבר להתחמקות מהליכי שפיטה,  לפיכך, קיימת עילת מעצר מכוח סעיף 21 (א)(1)(א). בנסיבות אלה נטען, שאין חלופה אחרת שיש בה להבטיח את מטרות המעצר.

טענות  ב"כ המבקשת בדיון

בדיון שהתקיים בפניי ביום 2.3.08, טען ב"כ המבקשת, כי בית משפט זה הורה על מעצרו עד תום הליכים של מוסטפא אל נעמי, אחיו של המשיב 1, בתיק ב"ש 20207/08, כשחלקו הינו המינורי ביחס למשיבים 1 ו-2. בערר שהוגש לבית משפט העליון, שהורה על מעצרו של מוסטפא עד תום הליכים, נקבע כי המעשים שנעברו על ידי המשיבים 1 ו-2, וביניהם גם מוסטפא, מעידים על סכנה מופלגת אם יתהלכו חופשי, וכן כי אין מקרה זה מתאים לחלופת מעצר (בש"פ 1444/08).

בראשית דבריו ציין ב"כ המבקשת, כי המשיב 1 הודה במיוחס לו, אף נעשה דו"ח הולכה והצבעה, כשהוא שיחזר והצביע על מקום ביצוע העבירה, מקום השארת השקים. המשיב 1 מודה כי היה מודע לכך שמדובר בחומר מסוג אשלגן, המהווה חומר שיכול להיות נפיץ, ואף הפליל את המשיב 2 במספר הודעות.

בעימות שנערך בין המשיבים,  הטיח המשיב 1 בפני המשיב 2, כי ידע שהחומר המועבר הינו אשלגן, וכן כי המשיב 2 הוא שתיווך בינו לבין המפעילים מעזה, וכן כי ידע אודות כל מעשי ופרטי העסקה נשוא כתב האישום. בחומר הראיות מצויה אף חוות דעת מומחה, ממנה עולה כי החומר שנתפס משמש להכנת חומרי נפץ, וכך מצויות תמונות של שקי אשלגן שנזרקו לאחר ערבובם עם שקי הקמח.  המשיב 2 מסר 3 הודעות, בהן שינה גרסה. בהודעתו הראשונה אמר כי הודיע לחמיס כי יבדוק את בקשתו בעניין ההעברה, ומסר שיתקשר למשיב 1 כדי להציע לו. בעדותו השנייה מסר כי השאיר את חמיס על קו הטלפון ונתן למשיב 1 לשוחח איתו בטלפון באותו מעמד, אולם המשיב 1 לא ידע להסביר את פשר השיחות היוצאות ממכשיר הנייד שלו למכשירו של חמיס מעזה, לאור אמרתו כי מעולם לא חייג אל חמיס, ולאור אמרתו המפורשת כי הוא היחיד שמשתמש במכשיר הנייד. בהודעתו השלישית,  הודה המשיב 2 שחשבון בנק הדואר שלו מעוקל בשל חובות, כשנשאל על כך בעקבות אמרתו של המשיב 1, כי המשיב 2 ביקש שהכסף יועבר לחשבונו מאחר וחשבונו מעוקל. המשיב 1 מסר 8 הודעות, ובהם הודעה מפורטת אודות הפרשה והמעורבים בה, המפלילה את המשיב 2 במיוחס לו ומפריכה את הדברים שמסר המשיב 2 בהודעותיו. בעדותו מיום 20.1.08, המשיב 1 הצביע ואישר את כל המוצגים שהובאו בפניו, ובהם: המשאית, המלגזה, השקים והמחסן. המשיב 1 ציין, כי השיחה עם חמיס הייתה על רמקול כשהמשיב 2 נוכח, וכבר אז נאמר כי המדובר בקמח ואשלגן. בעדותו מיום 22.1.08, מסר המשיב 1 כי ידע שאסור להכניס חומרים אלה לרצועת עזה, בכך שאמר: "בשביל המלחמה" (שורה 34 להודעתו), ובהמשך אמר: "בגלל מה שעושים בארץ שלנו כמו הקסאמים והפיגועים ובגלל זה לא מכניסים להם דברים אחרים" (שורות 39 - 40 להודעתו).

ב"כ המבקשת הפנה לעדותו של מוסטפא אל נעמי, מיום 22.1.08, שורות  17- 20, שם סיפר כי ראה את המשיב 2 נוכח בזמן העמסת השקים למשאית, וכן לעדותו מיום 16.1.08, בה הפליל את המשיב 1.

באשר לעניין עילת המעצר ושאלת מסוכנות המשיבים, ב"כ המבקשת הפנה לפרוטוקול הדיון בעניינו של מוסטפא בפני בית משפט זה ובעליון לענייננו אנו, שם נטען שמדובר בעבירות ביטחוניות נגד המדינה בימים בהם שרויה המדינה במלחמה מול מפגעי טרור רבים, אשר מסייעים לגורמי טרור בשל בצע כסף. החומר שנעשה ניסיון להעבירו לרצועת עזה משמש את ארגוני הטרור לייצור טילים שנורים לעבר ישראל. כמו כן נטען שאין דרך למנוע מהמשיבים לחזור על מעשיהם, שהמסוכנות גבוהה מאד ועל כן יש לעצרם עד תום ההליכים.

טענות  ב"כ המשיב 1 בדיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ