אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20072/07

החלטה בתיק בש 20072/07

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20072-07
08/02/2007
בפני השופט:
רויטל יפה-כ"ץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מורן גז - פמ"ד
הנתבע:
מוטי לויאשוילי ת.ז. 035982529
עו"ד שבתאי טל
החלטה

1.         כנגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו ביצוע עבירות של ייבוא סמים מסוכנים למדינת ישראל. יחד עם הגשת כתב האישום הוגשה גם בקשה למעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו, והבקשה הנ"ל הינה נשוא החלטתי זו.

בכתב האישום נטען, כי במועדים הרלבנטיים לכתב האישום היה המשיב אזרח ישראלי ששהה בבלגיה. נטען, כי בין התאריכים 7.5.02 - 19.5.02, בבלגיה, קשר המשיב קשר עם מיכה, ישראלי השוהה בבלגיה, ועם דוד שטשווילי (להלן:"דוד") וכן עם אחרים, שזהותם אינה ידועה למאשימה, לייבא, מבלגיה לישראל, כמות מסחרית של סם מסוכן מסוג MDMA, כשהסם יוסתר בתוך מוצרי חשמל. עוד נטען, כי במועד שאינו ידוע במדוייק למאשימה, הצטרף גיווי משסווילי (להלן: "גיווי") לקשר הנ"ל.

במסגרת הקשר ולשם קידומו הטמין הנאשם בעצמו או באמצעות אחר 84,206 טבליות של סם מסוג MDMA בדלתו של מקרר, אשר הנאשם, מיכה ודוד דאגו, כי יישלח, יחד עם מוצרי חשמל אחרים, מבלגיה לנמל אשדוד בישראל, על שמו של אחר. על פיה התוכנית, דוד היה אמור לפרק את המקרר ולהעביר את הסם לאחר, והנאשם דאג להעביר סך של 15,000 ש"ח לתשלום עבור קבלת מוצרי החשמל בנמל אשדוד.

לאחר שמוצרי החשמל הגיעו לנמל אשדוד, דאגה משטרת ישראל להחליף את הסם המסוכן, שהוטמן בדלת המקרר בחומר דמה.

לאחר החלפת הסם כאמור, ובתאריך 6.6.02, הגיע דוד לנמל אשדוד ודאג להעברת מוצרי החשמל, כולל המקרר, לדירתו של גווי בלוד, שם החזיקו דוד וגווי במוצרים עד ליום 10.6.02 עת פרק דוד את דלת המקרר והוציא את חומר הדמה. אז נעצרו דוד  וגווי על ידי המשטרה.

בגין מעשים אלו יוחסו לנאשם עבירות של קשירת קשר לפשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), ייבוא סם מסוכן לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג - 1973 (להלן:"פקודת הסמים")    ו-החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא לפקודת הסמים.

2.         ב"כ המשיב לא כפר בקיומן של ראיות לכאורה בנוגע לייבוא הסמים נשוא כתב האישום ארצה, אך טען, כי הדבר כלל אינו קשור למרשו, וכי אין כל ראיה הקושרת את המשיב לסמים הנ"ל. לדבריו, אפילו דוד לא זיהה את המשיב, ובכל מקרה אמרותיו מלאות סתירות, כך שלא ניתן לבסס כל קביעה שהיא על פיהן.

אולם, עיון בחומר הראיות מלמד, כי חומר זה כולל ראיות לכאורה המספיקות לשלב זה של הדיון ואשר יש בהן פוטנציאל להרשעת המשיב במיוחס לו בכתב האישום.

3.         החקירה

לאחר עיקוב וחקירה סמויה נעצרו דוד וגיווי בתאריך 10.06.02 בדירתו של גיווי שבלוד, לאחר שדוד צולם כשהוא מפרק את דופן המקרר בסיועו של גיווי, בתקווה למצוא את הסמים המוסלקים. להפתעתו של דוד ולאכזבתו, מצא רק את כדורי הדמה, שהוכנסו למקרר על ידי המשטרה במקום הסמים.

דוד וגיווי נעצרו עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדם במסגרת ת.פ. 8107/02 של ביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע. השניים הכחישו תחילה את המיוחס להם, אך לאחר שמיעת מרבית העדים, הגיעו להסדר טיעון עם המאשימה במסגרתו תוקן כתב האישום, והשניים הודו והורשעו בהתאם לכתב האישום המתוקן. במסגרת זו הורשע דוד בעבירות של ייבוא סם מסוכן ו-ניסיון להחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי, וגיווי הורשע בעבירה של ניסיון להחזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי. ביהמ"ש דן את דוד ל-7.5 שנות מאסר בפועל ולמאסר על תנאי ואת גיווי ל-3 שנות מאסר בפועל ולמאסר על תנאי. הערעורים שהוגשו על חומרת העונשים - נדחו על ידי ביהמ"ש העליון.

החקירה כללה, כבר מתחילתה, חשדות כנגד המשיב (ר', למשל, דוחו"ת העיקוב של העוקב מיחידת העיקוב ונשוא החקירה הרשום בראשית הדו"ח), אך היות והמשיב שהה בחו"ל באותה עת, לא ניתן היה להגיש נגדו כתב אישום.

בתאריך 31.12.06 שב המשיב ארצה, לאחר שהות של יותר מארבע שנים בחו"ל (בעיקר בבלגיה, אך לא רק - ר' דו"ח בעניין זה), ונעצר בשדה התעופה "בן גוריון".

יש לציין, כי עם מעצרם של דוד וגיווי גם הוצא צו מעצר כנגד המשיב, אשר חודש מעת לעת, והוא הוכרז במערכת על מנת שייעצר במידה ויעבור באחד ממעברי הכניסה ארצה. כן, נערכו ביקורים בביתו של המשיב בארץ ובבית קרוביו לאורך כל ארבע השנים האמורות, כדי לוודא, שהמשיב לא נכנס ארצה מבלי שנרשמה כניסתו ארצה (ר' הדוחו"ת הרבים שבתיק החקירה בעניין זה).

4.         הראיות שבתיק החקירה

ירון כהן הוא חברו של המשיב מהעיר אשדוד, כאשר בילדותם גרו בשכנות ולאחר מכן אף למדו יחדיו בישיבת "שובה ישראל" של הרב פינטו, ואליו פנה המשיב, לכאורה, כדי לסייע לו לשחרר את המכולה שנשלחה עם מוצרי החשמל, כולל המקרר ובו הסמים, מהמכס באשדוד.

ירון נחקר במשטרה בסמוך לאחר האירוע נשוא כתב האישום וכן נערכה עימו פגישה בסמוך לאחר מעצרו של המשיב (ר' שני זכ"דים בעניין של השוטרים שנפגשו עימו). בהודעותיו סיפר ירון על היכרותו המוקדמת עם המשיב (ר' הודעתו מיום 23/6/02 וכן בהודעתו מיום 12.6.02)וכן, זיהה אותו באופו וודאי בתמונה שהוצגה לו.

באמרותיו טען ירון, כי המשיב פנה אליו כשלושה חודשים לפני האירוע, בשיחה מחו"ל, וביקש ממנו לקבל מוצרי חשמל עבורו בישראל, כשלטענת המשיב מדובר במתנה ליום ההולדת של אמו, וירון הסכים שהמשלוח יהיה על שמו. בהמשך, המשיב הנחה את ירון לקחת כסף, סכום של 15,000 ש"ח, עבור פדיון המוצרים במכס, מאחותו של המשיב, אילנה, ומסר לו, כי יהיו עמו בקשר ויבואו לסייע לו במשיכת המוצרים. ואכן, כשבועיים לפני חקירתו, יצר המשיב קשר עם ירון פעם נוספת ואמר לו, שיהיה בבית ביום חמישי כדי לקבל את המסמכים של מוצרי החשמל. בעקבות כך, בחור בשם דוד יצר עם ירון קשר בעניין שחרור המכולה, והשניים נפגשו בנמל ושחררו את המכולה.

ביחס למפגש עם אחות המשיב, אילנה אילו (אשר מכחישה כל מפגש כזה, להלן)  ציין ירון, כי היא גרה ברחוב הרותם באשדוד, וכי היא זו שיצרה עימו קשר בסביבות השעה 18:00 יום לפני קבלת המשלוח, ושאלה אותו אם דיברו איתו. משהשיב בחיוב אמרה לו שיבוא לקחת את הכסף. השניים נפגשו בסמוך לביתה של אילנה, והיא מסרה לו 15,000 ש"ח. מפגש זה תועד על ידי שוטרים מיחידת העיקוב, כמובן ללא ידיעת המעורבים (ר' תמונות של השניים).

כאמור, ירון תוחקר גם לאחר מעצרו של המשיב ומהזכ"דים שנערכו על ידי השוטרים (זכ"ד של מפקח מורן יודלביץ מיום 4/1/07 ושני זכ"דים של אשר חסון מיום 1/1/07 ומיום 2/1/07) עולה, כי ירון מסרב לערוך עימותים עם המשיב ואחותו. ירון ציין בפני השוטרים, כי הוא פוחד לחייו וכי בחורים נוספים שאינו מכיר "מחפשים" אותו בעיר (זאת הוא יודע מחבר קרוב שאינו מוכן לחשוף את שמו). לדבריו, אם יאויים מטעם חברים של המשיב - יודיע על כך למשטרה ויעזוב את הארץ מבלי להעיד. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ