אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 2007/06

החלטה בתיק בש 2007/06

תאריך פרסום : 25/10/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
2007-06
24/05/2006
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מועד מועד בן מוסטפא
עו"ד דורון נוי
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד רחאל
החלטה

העורר הואשם בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות ותקיפה חבלנית. בד בבד עם הגשת כתב האישום הגישה המאשימה בקשה למעצרו של העורר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

בית המשפט קמא בחן את חומר הראיות ומצא כי אכן הונחה דעתו כי קיימת תשתית ראייתית מספקת להוכחת האישומים המיוחסים לעורר.

אמנם, נמצאו סתירות מסויימות בגרסת המתלוננת, באשר לאירועים שקדמו לאירוע נשוא כתב האישום, לסיבה בעטייה בא העורר לביתה של המתלוננת וכן באשר להתרחשויות עצמן. אולם, ככול שהדבר נוגע לכתב האישום, קבע בית המשפט הנכבד קמא כי אין לומר כי כבר בשלב זה מופרכת גרסת התביעה על פניה.

בית המשפט לא נדרש לשאלות של מהימנות, וזאת לנוכח ההלכות שנקבעו בנדון.

משהוכח לבית המשפט קמא כי קיימת ראיות דיות ביחס לעורר המקימות עילת מעצר, עבר לבחון את מסוכנותו של העורר. הסתבר כי לעורר עבר פלילי בתחום האלימות וכי תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי חב הפעלה אם יורשע. כן נתן בית משפט קמא דעתו לתסקיר המבחן, ממנו עלה, כי שחרורו של העורר עלול לסכן את המתלוננת, ובהעדר חלופה ראויה ורחוקה נמנע מהמלצה לשחררו.

נוכח כל האמור, החליט בית המשפט קמא על מעצרו של העורר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

בית המשפט אף לא מצא לנכון להורות על חלופת מעצר, שכן החלופות המוצעות הינן בסמיכות מקום למקום מגורי המתלוננת, כך שלא יהיה בו כדי למנוע את הסיכון הטמון בעורר.

בערר שלפני חוזרים הסנגורים הנכבדים ומדגישים את קלישותן של ראיות התביעה. הסנגורים מפנים, ובצדק, את האצבע לסתירות שעלו מעדויות המתלוננת, ובמיוחד באשר לפגיעה הגופנית שנפגעה. בעוד שבתחילת טענה המתלוננת כי נפגעה באצבע ידה הימנית, אשר החלה לזוב דם, הרי בהודעתה המאוחרת, אשר ניתנה ביום 30.3.06 שכחה לציין פגיעה זו וציינה כי נחבלה אך ורק בכתפה [שורה 11]. רק כאשר חזר השוטר החוקר פעמיים על שאלתו, והסב את תשומת ליבה של המתלוננת להודעתה מיום 28.3.06 בה העידה על פציעתה, "נזכרה" לפתע המתלוננת בפגיעה זו. מכל מקום, בהמשך תשובותיה [ראה גיליון מס' 2] ציינה המתלוננת כי לא נגרם לה כל שטף דם וכי "הדם שירד זה הדם של עאמר לא הדם שלי לי לא ירד דם"  [שורה 23].

אף בעדותה של השכנה - חברתה של המתלוננת פאני ביאנה בלאנק מיום 29.3.06, עולה כי לא המתלוננת לא זבה דם וכי כל תלונותיה היו איומים ולא על תקיפתה [ראה גיליון 2 להודעתה הנ"ל].

טענות נוספות שבפי הסניגורים, נוגעים לעובדה כי טענת העורר, לפיה מי שהטריד היה דווקא המתלוננת, וכי הוא ביקש כי ייבדק פלט שיחות הפלאפון שלו - אשר ילמד על עובדה זו - אך עובדה זו לא נבדקה. מכל מקום, במהלך חקירתו של העורר ביום 29.3.06 שעה 10:52, צלצל לפתע מכשיר הפלאפון הסלולרי של העורר, ועל הקו היתה המתלוננת, אשר התקשרה אל העורר.

לטענת הסנגורים, המתלוננת הינה "מתלוננת סידרתית", המגישה תלונות חוזרות ונשנות כנגד העורר. עובדה היא כי המתלוננת פנתה דווקא למשטרת נצרת עלית על מנת להגיש תלונה, חרף העובדה כי האירוע התרחש בנצרת תחתית. לטענת העורר למתלוננת עבר פלילי עשיר אשר לא נבדק, ואשר ממנו ניתן היה ללמוד על חוסר אמינותה.

לאחר שבחנתי את טענות הסנגורים, הרי סבור אנוכי כי קביעותיו של בית המשפט קמא באשר לקיומן של ראיות לכאוריות אכן קביעות נכונות הן.  אין ספק, כי הודעותיה של המתלוננת ושל בן דודה - המתלונן ערפאת, יש בהם כדי לגבש תשתית ראייתית לכאורית אשר די בה, בשלב זה, כדי לקבוע כי לו תעמוד במבחן הדיון העיקרי, יהא בה כדי להביא להרשעה. עם זאת, אין להתעלם אף מן התמיהות אשר העלו הסניגורים ביחס לסתירות שהושמעו מפיה של המתלוננת, כפי שפורטו לעיל. קשה להלום כי סתירות אלה מקורן בהשמטה מקרית. לא הובא הסבר הולם לסתירות אלה. עם זאת, אין לומר כי סתירות אלה יש בהן כדי לקעקע, מיניה וביה, את ראיות התביעה. עם זאת, יש בהן כדי להחליש את עוצמתו של חומר הראיות. חולשה זו מן הראויה היה להביאה במבחן השיקולים, אשר שקל בית המשפט קמא, בבואו להחליט באשר לשחרורו של העורר לחלופת מעצר.

כנגד העורר וכנגד האפשרות לשחררו לחלופת מעצר, עומד תסקיר שירות המבחן. תסקיר זה יש בו כדי ללמד על המסוכנות הטמונה בעורר. שירות המבחן מדגיש כי העורר מתקשה לראות את חולשותיו והמכיר בהרשעותיו בתחום האלימות - דבר המצביע על היותו אדם בעל נטיות תוקפניות. ההתרשמות מן העורר היא, כי הוא נוטה להגיב בהתנהגות אלימה ובאגרסיביות כל אימת שהוא חש חרדה או איום על מעמדו כגבר. העורר עוצר בקרבו כעס רב על המתלוננת, כאשר הערכה היא כי כעס זה עלול למצוא ביטוי אלים כלפי המתלוננת, באם  ישתחרר ממעצרו. המלצת שירות המבחן הינה כי לנוכח העובדה שקיים חשד להתנהגות אלימה רצידיביסטית, שחרורו עלול לסכן את המתלוננת, ובהעדר חלופה ראויה ורחוקה, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה לעניין שחרורו.

ואכן, בית המשפט קמא קבע ובצדק, כי החלופות שהוצעו, אשר שתיהן בתחום העיר נצרת או בסביבתה, אין בהן כדי להבטיח את איון מסוכנותו של העורר כלפי המתלוננת.

במהלך הדיון בפני היום, ציין הסניגור כי באפשרותו להציע חלופת מעצר שתהא במקום מרוחק יותר.

לאחר שבחנתי את כל טיעוני הצדדים, ובמיוחד כאשר אני נותן דעתי מחד לחולשתו היחסי של חומר הראיות, לנוכח הפרכות בהודעותיה של המתלוננת, ולנוכח העובדה כי מסתבר כי קיים בסיס לטיעוניו של העורר כי המתלוננת היא הנוהגת לפנות אליו - בסיס שיסודו בשיחת הטלפון אליה התייחסתי לעיל. ומאידך, למסוכנותו של העורר, סבורני כי מן הראוי לבחון אף אפשרות של שחרורו של העורר לחלופת מעצר, אשר תהא במקום מרוחק ממקום מגורי המתלוננת, ואשר ימצא לראוי על ידי בית המשפט בהמלצת שירות המבחן. כך ניתן יהיה לעשות איזון ראוי בין האינטרסים הנוגדים, תוך הבטחת זכויותיו של העורר ומציאת פתרון, אשר יהא בו מחד משום פגיעה פחותה בזכויותיו, ומאידך, יהא בו כדי להבטיח אף את שלומה של המתלוננת. 

בנסיבות אלה, אין לי אלא לדחות את הערר, תוך קביעה כי העורר יהא רשאי להציע חלופת מעצר אחרת, אשר תהא במקום מרוחק מתחום העיר נצרת. מרגע שיציע העורר הצעה כאמור, יהא רשאי לשוב ולעתור בבקשה לעיון חוזר בבית המשפט קמא.

החלטה זו ניתנה היום כ"ו באייר, תשס"ו (24 במאי 2006) במעמד העורר ובאי כוחו וכן באת כוח המשיבה.

                                                                                __________________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ