אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20054/08

החלטה בתיק בש 20054/08

תאריך פרסום : 18/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20054-08
17/01/2008
בפני השופט:
ר. אבידע - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אירה ויימן
הנתבע:
מימון שוקרון
עו"ד איציק כהן
החלטה

1.                   נגד המשיב הוגש כתב אישום בו ייחסה לו המבקשת עבירות של קשירת קשר לפשע ושידול לשוד. את העבירות האמורות ייחסה המבקשת למשיב משנטען בכתב האישום, כי בזמנים הרלוונטיים לכתב האישום היה המשיב בעל עסק בשכונת הדקל באילת, ובו מכונות מזל. לואיס דחדל (להלן: "לואיס") עבד עבור המשיב. במועד בלתי ידוע לפני תאריך 21.12.07, הגיעו המשיב ולואיס לחנות אינטרנט-וידאו בשכונת הדקל באילת (להלן: "החנות"), בה ישנן מכונות מזל, בבעלותה של שושנה גבאי (להלן: "המתלוננת"). נטען כי המשיב שינה בעצמו את סכומי הזכייה בכל משחק באחת המכונות ל- 100 ש"ח, שיחק במכונה וזכה בסכום של 13,000 ש"ח. באותה עת היתה בעסק נטלי גבאי, בתה של המתלוננת, אשר התקשרה אל המתלוננת והמתלוננת אמרה לה שלא למסור למשיב את סכום הזכיה. לאחר האמור לעיל, התגלע בין המשיב למתלוננת ויכוח בנוגע לזכייה הנ"ל והמתלוננת סירבה לשלם למשיב את הסכום כיוון שטענה כי המשיב זכה במרמה לאחר ש"טיפל" במכונה.

המשיב אשר ידע כי המתלוננת נושאת בתיקה סכומי כסף גבוהים, החליט לשדל את לואיס לשדוד את המתלוננת באיומי אקדח צעצוע, וזאת על מנת לנקום בה על כך שלא שילמה לו את סכום הזכייה. המשיב פנה ללואיס ואמר לו שכדאי לו לשדוד מהמתלוננת את תיקה, בו היא מחזיקה בסכום של 50,000 ש"ח, אותו יוכלו לחלוק המשיב ולואיס.

המשיב ולואיס קשרו קשר לבצע עבירה מסוג פשע- שוד כספה של המתלוננת תוך שימוש באיומי אקדח פלסטיק ובכוח, באופן שהמשיב יספק ללואיס את המידע הדרוש לביצוע השוד, והמשיב ולואיס יחלקו ביניהם באופן שווה את שלל השוד. במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו' ביום 28.12.07 סמוך לשעה 12:00-13:00, התקשר המשיב אל המתלוננת על מנת לברר היכן היא נמצאת, ובשעות אחר הצהריים הסיע את לואיס ברכבו, הצביע ללואיס על רכבה של המתלוננת על מנת שלואיס יוכל לדעת אם המתלוננת בחנות, הנחה את לואיס להגיע לחנות בשעות הלילה, במונית, והראה ללואיס נתיב המלטות בין הבניינים לאחר שייבצע את השוד.                                                                             לואיס הצטייד באקדח פלסטיק, מעיל וצעיף לכסות את פניו. ביום 01.01.07 סמוך לשעה 24:28 הגיע לואיס במונית לחנות המתלוננת, כאשר הוא לבוש במעיל ופניו מכוסים באופן חלקי בצעיף. באותה עת היו בחנות המתלוננת וחברתה אוולין סיטבון (להלן: "אוולין"). לואיס החל לשחק באחת המכונות בחנות, אולם המתלוננת ואוולין חשדו בו, ובסמוך לשעה 24:58 ביקשה המתלוננת מלואיס שיעזוב את החנות ופתחה את הדלת על מנת שיצא מהחנות. לואיס ניגש אל הדלת וכשהגיע לדלת, דחף את המתלוננת עד שנחבטה בדלת ורגלה נחבלה, המתלוננת צעקה ולואיס סתם את פיה באמצעות ידו וחנק אותה. לאחר מכן שלף לואיס את אקדח הפלסטיק, הצמיד אותו למותנה של המתלוננת, ותקף את המתלוננת בכך שחבט בה באמצעות אקדח הפלסטיק בפניה באזור הרקה ובאפה תוך שהוא צועק: "איפה התיק?". המתלוננת, עקב פחדה מלואיס, הצביעה לחברתה אוולין על התיק, בו היה סכום של כ- 4,900 ש"ח במזומן, שלושה שיקים, כספומט, כרטיסי אשראי של המתלוננת, תעודת זהות, רישיון נהיגה, דרכון, מסמכים וחפצים נוספים רכוש המתלוננת, ואוולין מסרה את התיק ללואיס. לואיס שחרר את המתלוננת מאחיזת החניקה שאחז בה, נטל את תיקה על מנת לשללו על תכולתו מהמתלוננת שלילת קבע, דחף את המתלוננת ונמלט מהחנות ברגל, בנתיב הבריחה שהתווה עבורו המשיב. לאחר האמור לעיל, בין השעות 01:08 עד 01:28, התקשר לואיס למשיב והדיע לו שבתיק היה סכום של כ- 4,900 ש"ח בלבד, ולא כפי שנאמר לו על ידי המשיב. המשיב בתגובה אמר ללואיס שלואיס יכול לקחת את כל הסכום. 

נטען בכתב האישום כי כתוצאה ממעשיו של לואיס נגרמו למתלוננת חבלות: דימום מהאף, כחלון ברקה מימין, המטומה בכף יד שמאל, רגישות בירך ימין, והיא נזקקה לטיפול רפואי בבית החולים יוספטל.     

2.                   עם הגשת כתב האישום עתרה המבקשת למעצרו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. נטען, בין היתר, כי המשיב מסכן את בטחון הציבור, משעקב סכסוך אישי שלו, שידל עובד שלו לבצע עבירה פלילית חמורה, ואף תכנן את ביצוע השוד, דבר המלמד לטענת המבקשת על תחכומו וזדוניותו של המשיב. כן נטען, כי קיים יסוד סביר לחשש כי באם ישוחרר המשיב ינסה לשבש מהלכי משפט ולהדיח עדים, בהתחשב בעובדה שהמשיב קילל את העד המרכזי נגדו וצעק לעברו: "מלשין", וכן לאור העובדה כי עובד אחר של המשיב מסר עדות במשטרה המסייעת למשיב. עוד נטען כי למשיב רישום פלילי הכולל 2 הרשעות בעבירות של הימורים והעלבת עובד ציבור וכן תלויים כנגדו שני תיקים נוספים בגין עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש. לנוכח האמור טענה המבקשת כי לא ניתן למצוא חלופה למעצר אשר יש בה, כדי להבטיח את מטרות המעצר.

3.                   ב"כ המשיב טען כי אף אם יש בידי המבקשת ראיות לכאורה להוכחת המיוחס למרשו בכתב האישום, הרי שעוצמתן נמוכה. לטענת ב"כ המשיב, אין מחלוקת שלואיס ביצע שוד תוך שימוש באלימות כלפי המתלוננת, ובאותה עת, בין השעות 23:30-05:00 שהה המשיב בביתו יחד עם אישתו, עד שנעצר על ידי המשטרה.

ב"כ המשיב טען כי מה שמהווה בסיס כמעט יחידי לראיות המבקשת, הנם הודעותיו המאוחרות של לואיס בהן הוא קושר את המשיב כמי ששידל אותו לגנוב, להבדיל מלשדוד. בחקירתו בסמוך לאחר ביצוע השוד, בשעה 06:30, מסר לואיס, לטענת ב"כ המשיב, כי ביצע את השוד לבד והכחיש שימוש באלימות. באמרתו השנייה שוב סיפר שביצע את השוד לבד, אך לאחר שנשאל על ידי חוקריו ממי מפחד, סירב להשיב, וכשנשאל שוב האם מפחד מהמשיב, ענה לואיס כי אינו מפחד ממנו ואז התחיל לספר כי המשיב הוא זה ששלח אותו לבצע את השוד. בהמשך פירט מה חלקו של המשיב בפרשה וטען כי המשיב אמר לו שיבוא אל המתלוננת בלילה ויגנוב את תיקה, דברים אשר מהווים בסיס לעבירת השידול, כאשר המשטרה היא זו המזכירה את המילה "שוד".

עוד טען ב"כ המשיב כי קיימות סתירות מהותיות בהודעותיו של לואיס.

ב"כ המשיב טען כי חומר הראיות כולל את אמרתו של דמיטרי ברקוביץ (להלן: "דמיטרי"), אף הוא עובד אצל המשיב, אשר מדבריו עולה כי המשיב לא נטל חלק בעבירות המיוחסות לו. דמיטרי מסר אמרה במשטרה שלושה ימים לאחר שהמשיב נעצר. למשטרה הגיע מלווה באשת המשיב, עמה שוחח קודם לכן. דמיטרי מסר באמרתו כי ראה במקום עבודתו אצל המשיב, אקדח פלסטיק שבור ולאחר מכן ראה את לואיס אוחז בו וטען כי לואיס סיפר לו כי הוא מתכוון לשדוד בחורה וביקש ממנו שלא יספר על כך למשיב. דמיטרי עמד על גרסתו על אף שלטענת ב"כ המשיב הופעלו עליו לחצים מצד חוקרי המשטרה. לואיס מנגד, כלל לא הזכיר באמרותיו את דמיטרי וטען כי אף אחד לא ידע על כוונתו לבצע שוד. באמרתו השלישית, טען לואיס כי אינו מכיר את דמיטרי וכשבהמשך הוסבר לו כי הוא עובד בתיירות בניקיון מסר כי מכיר אותו אך לא יודע ששמו דמיטרי, ושב וטען כי אף אחד לא ידע על כוונותיו לבצע שוד, מלבד המשיב. באמרה מאוחרת יותר, מסר לואיס כי אכן בליל השוד דמיטרי ראה אצלו את האקדח, כשניגש לחנות בה עבד דמיטרי ולקח משם את האקדח.

לטענת ב"כ המשיב, ללואיס היה שותף אחר לביצוע השוד. הדבר נלמד לטענתו, מן העובדה כי כ-12 שעות לאחר שלואיס והמשיב נעצרו, בשעה 16:00 לערך, מסרה המתלוננת למשטרה כי בוצעו שלוש משיכות של כסף מזומן באמצעות כרטיסי האשראי שלה, אשר נעלמו מתיקה לאחר שנתפס אצל לואיס, כשם שנעלם מתיקה הקוד הסודי. כשלואיס נשאל אם היה לו שותף אחר לשוד, לואיס ענה בשלילה.

כמו כן טען ב"כ המשיב, כי עולה מפלט שיחות הטלפון הנייד של לואיס, מסוג מירס, כי לואיס ביצע 3 שיחות בקשר עם מספר אחר, מלבד למכשירו של המשיב, בסמוך לאחר ביצוע השוד, בשעות 01:08, 01:44 ובשעה 02:28, אך לא נבדק על ידי המשטרה עם מי שוחח, ולואיס לא הזכיר שיחות אלה במהלך חקירתו.

אשר למערכת היחסים בין המשיב ללואיס, טען ב"כ המשיב, כי לואיס עבד אצל המשיב כחודש ימים ובתחילה שילם המשיב עבורו את שכר דירתו וקיזז זאת משכרו, אך כשביקש לואיס מהמשיב שיעשה זאת בשנית, סירב המשיב, ומכאן ביקש ללמוד ב"כ המשיב כי התנהגות המשיב כלפי לואיס אינה חורגת מיחסים בין עובד למעביד וכי אין זה הגיוני כי המשיב יקשור קשר עם לואיס לבצע שוד.

אשר לעילת המעצר בגין חשש שהמשיב ינסה להדיח עדים ולשבש מהלכי משפט, המבוססת על הטענה שהמשיב צעק לעבר לואיס וקילל אותו, טען ב"כ המשיב כי מדובר בטעות בעובדות אותה ביצעה המשטרה, משלואיס הוא זה שטען כי הוא חושש שהמשיב יצעק לעברו שהוא "מלשין". אשר לעד דמיטרי, טען ב"כ המשיב כי המשיב לא שידלו להעיד ולשבש חקירה אלא מדובר בעד שמסר את גרסתו. אשר לעילת המעצר לפיה המשיב מסכן את בטחון הציבור, טען בא כוחו, כי אף לואיס מסר באמרתו שהקשר שנוצר כביכול בינו לבין המשיב, נוצר כמה שעות בלבד לפני שביצע את השוד, ולא מספר ימים או שבועות כמוצג בכתב האישום. כמו כן, לואיס לא טען כי המשיב שידל אותו לבצע את השוד ולהכות את המתלוננת, אלא רק שהמשיב אמר לו לגנוב את תיקה של המתלוננת ואף לא השתמש במילה שוד. כן טען ב"כ המשיב כי לואיס מסר באמרתו כי הכיר את רכבה של המתלוננת מבעבר וכן את האיזור בו בוצע השוד, ולא היה זה המשיב שמסר לו את פרטי השוד.

לאור האמור, טען ב"כ המשיב, כי יש לשחרר את מרשו לחלופה למעצר וזאת בשל משקלן הראייתי הנמוך של הראיות, העובדה כי למשיב רישום פלילי מינורי אשר אינו רלוונטי לעבירות שבפנינו, היותו בעל עסקים רבים באילת וכן היותו בן קרוב ל- 50 שנה. אשר לכתב האישום בגין עבירת אלימות שהוגש נגד המשיב, טען בא כוחו כי כתב האישום הוגש יום לפני שהוגש כתב האישום בתיק זה. עוד טען ב"כ המשיב כי מרשו הינו בעל משפחה נורמטיבית וכי בנו, אשר הינו עו"ד, כלתו וגיסו, מוכנים לשמש כערבים.

4.                   ב"כ המבקשת טענה כי יש בידי המבקשת ראיות לכאורה להוכחת המיוחס למשיב בכתב האישום, ואכן כך עולה מעיון בחומר הראיות. אין בידי לקבל את טענת ב"כ המשיב כי משקלן של הראיות הינו נמוך, או כי יש כרסום בחומר הראיות.  

עיקרן של הראיות לכאורה מבוסס על עדותו של לואיס שטען כי המשיב הוא זה אשר שידל אותו לבצע את השוד ותכנן את פרטיו בעקבות סכסוך כספי שנתגלע בין המשיב לבין המתלוננת. בנוסף לאמור, יש בידי המבקשת אמרותיה של המתלוננת אשר ראתה את המשיב מגיע עם לואיס ליד חנותה לפני שבוצע השוד, אמרתה של אשתו של לואיס אשר שמעה את לואיס משוחח עם המשיב במכשיר המירס כשעתיים לאחר שבוצע השוד, כאשר המשיב מכחיש את האמור. כמו כן, התברר מפלטי שיחות  הטלפונים של המשיב ולואיס כי הם שוחחו אחד עם השני במכשיר הקשר בסמוך לפני ולאחר ביצוע השוד, שיחות המוכחשות ע"י המשיב.

5.                   מיד עם מעצרו, טען לואיס כי היה זה המשיב אשר שידלו לבצע את השוד. עובדה זו עולה מדו"ח הפעולה מיום 01.01.08, בשעה 03:00, אותו ערך פקד אלון סוזנה, כן צויין בדו"ח כי לואיס סיפר כי נסע יחד עם המשיב ברכבו מספר ימים לפני כן, ושמע שיחה בין המשיב למתלוננת, ממנה עלה כי המשיב הפסיד אצל המתלוננת כסף רב. בעקבות השיחה סיפר לו המשיב כי בתיקה של המתלוננת ישנם 50,000 ש"ח ובמידה וייקח ממנה את תיקה, הם יתחלקו בשלל שווה בשווה. כן סיפר לואיס כי לאחר ביצוע השוד, התקשר למשיב ואמר לו כי בתיק ישנם רק 4,000 ש"ח ובתגובה השיב לו המשיב כי ישמור את הכסף לעצמו.

באמרתו הראשונה, מיום 01.01.08 (בשעה 06:35) הכחיש לואיס כי נשלח על ידי אחר לבצע את השוד, אך באמרה נוספת (מיום 02.01.08 בשעה 09:38) סיפר לואיס כי מספר שבועות קודם לכן שיחק המשיב בעסקה של המתלוננת והרוויח סכום של 10,000 ש"ח, אך המתלוננת סירבה לשלם לו זאת מאחר וטענה כי הוא רימה אותה. בעקבות כך, סיפר לואיס, כי המשיב פנה אליו ואמר לו "אם היא מדברת ככה, תבוא אליה בלילה ותגנוב לה את התיק. יש לה לפחות 50000 בתיק."  וכן "הוא פיתה אותי כי הייתי זקוק לכסף לקריסמס". כן מסר כי לאחר ביצוע השוד התקשר אל המשיב במכשיר המירס בשעה 02:00 וסיפר לו כי עשה זאת אך מצא בתיק רק 4,000 ש"ח. בתגובה אמר לו המשיב שהם ידברו מחר. לואיס טען כי המשיב הוא שתכנן את השוד- "הוא לקח אותי באוטו ואמר לי מאיפה לברוח... הוא הסביר לי איך להגיע לשם". כן טען כי המשיב הוא זה שאמר לו לקחת עימו את אקדח הצעצוע של ביתו ולהיכנס עימו לחנותה של המתלוננת ולשדוד ממנה את תיקה (אמרתו של לאויס מיום 02.01.08 בשעה 09:38, גיליון 2, ש' 24-25). לטענתו ידע לזהות מי מבין שתי הנשים בחנות הינה המתלוננת, מאחר ומספר ימים לפני כן, הראה לו המשיב מי היא ואת רכבה על מנת שידע האם היא נמצאת בחנות. באמרה נוספת שלו  (מיום 04.01.08) הוסיף לואיס כי ידע עוד קודם לכן מי היא המתלוננת מאחר וראה אותה בעת שהיה יחד עם המשיב ליד מקום עסקה. לטענתו, לואיס ביום השוד אמר לו המשיב שכאשר יראה את רכבה של המתלוננת מחוץ לחנות, שייכנס פנימה.

לדברי לואיס שוחח עם המשיב כשהיה במונית בדרך לחנות המתלוננת, ולאחר ביצוע השוד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ