אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20043/07

החלטה בתיק בש 20043/07

תאריך פרסום : 04/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20043-07
18/01/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גלאון ניצן
הנתבע:
מדחת שעלאן
עו"ד זכי כאמל
החלטה

בפני בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים בתיק.

1.         בכתב אישום שהוגש נגד המשיב (פח 1001/07), הכולל חמישה אישומים, מיוחסות לו עבירות של מגע עם סוכן חוץ, לפי סעיף 114(א) לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, לפי תקנה 85 (1) (ג) לתקנות ההגנה, (שעת חירום), 1945, קשירת קשר לפשע, לפי סעיף 499 (א)(1)לחוק העונשין, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, לפי סעיף 8 (א)  לחוק איסור מימון טרור, תשס"ה - 2005.

2.         על פי עובדות כתב האישום, היה הנאשם, תושב בית להייה, בעזה, בעל חברה העוסקת ביבוא מחשבים, ובעל חנות מחשבים בג'בליה. בשנת 2000, או תחילת 2001, מכר המשיב לפעילי אירגון החמאס, המוכרז כהתאחדות בלתי מותרת, 20 מחשבים, 3 מחשבים נישאים, ואלפי הודעות אס.אמ.אס. פעילי החמאס הגיעו לחנות לאחר שעות הסגירה כדי שהעובדים לא יבחינו בהם. במועדים שונים, בשנים 2005-2006, מכר הנאשם לפעילי חמאס מחשבים ניידים וזיכרון נייד, שנועדו לפעילות הכוח המבצעי של האירגון, וכן מכשירים אלחוטיים שנועדו לאחד מפלגי החמאס. כמו כן מכר 12 מחשבים לתחנת הרדיו של החמאס. במועדים שונים בשנת 2005, מכר הנאשם 12 מחשבים לאחד המפקדים בחמאס, אותו הכיר לו אחד הפעילים באירגון. פעילי החמאס הגיעו לחנות אחרי שעות העבודה. בתאריך 10.12.2006, קשר קשר עם סעיד ג'ראח, האחראי על הרכש בכוח הצבאי של החמאס, שאחיו, ג'מאל, הוא האחראי על הכוח המבצעי של החמאס בעזה, למכירת ציוד למשרדי הכוח המבצעי. הנאשם מכר 12 מחשבים,  שנועדו למשרדי הכוח המבצעי, והרכיב שלושה מחשבים וציוד הקפי במשרדי הכוח הצבאי בעזה.

בנוסף מכר המשיב מחשב לאחד מפעילי אירגון  הגיהאד, שאף הוא הוכרז כהתאחדות בלתי מותרת.

3.         לאור האמור, גורסת התביעה כי מדובר בעבירות ביטחון, שיש עימן חזקת מסוכנות מובהקת, ולא ניתן להורות על שחרורו של המשיב, שאין כל חלופת מעצר אפקטיבית בעניינו.

4.         ב"כ המשיב אינו חולק על קיומו של חומר ראיות המבסס, לכאורה, את העובדות הנטענות בכתב האישום. עם זאת נטען, כי מדובר באישומו של מי שעוסק במסחר תמים ולגיטימי במחשבים, ואף ייבא על פי דבריו בחקירה, לעזה חלקי מחשבים מחברה ישראלית. המשיב לא סחר רק עם אותם ארגונים שצויינו, אלא גם אנשי הביטחון המסכל בעזה, ואין לבוא אליו בכל טרוניה, לאחר שלמעשה לא הייתה לו כל אפשרות במציאות השוררת בעזה, להימנע ממכירת ציוד המחשבים לפעילי האירגונים.

5.         תקנה 85 (1) (ג) לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945, קובעת כי " כל אדם, אשר...עושה עבודה כל-שהיא או מבצע שירות כל-שהוא בשביל התאחדות בלתי-מותרת, אלא-אם יוכיח שהאמין בתום-לבב כי העבודה או השירות לא היו בשביל התאחדות בלתי-מותרת...יהיה צפוי..."

עיון באמרותיו של המשיב, מ - 24.12.2006 ו-  27.12.2006, מעלה כי טענת תום הלב אינה עומדת לכאורה, למשיב. המשיב מסר כי  ידע שהמחשבים נרכשו לצורך פעילות הארגון, וטען כי חשש שפעילי האירגון יפגעו בו, אם יסרב למכור להם את הציוד. על פי דבריו הקים  "תשתית מחשבים" במשרדי הכוח המבצעי של החמאס בעזה, ופעילי חמאס "צבאיים" הגיעו אליו לביצע הרכישות, "באופן ממודר", לאחר שעות העבודה, ולדרישת אנשי האירגון, העיסקות בוצע, באופן " חסוי" "וחשאי, בלי שאף אחד מהמעובדים יהיה נוכח". באחת הפעמים קיבל אקדח מאנשי האירגון כחלק מהתמורה עבור הציוד. הוא זיהה את אחד הפעילים כנמנה עם אנשי החוליות החמושות ומסתובב רעול פנים, ואף המליץ לאחד מבכירי הארגון בעזה, שעה שביקר בביתו, להסיט עמדת שמירה של אנשי חמאס שהייתה מוצבת בחצר, "מאחר והוא חשוף", וכך נעשה לדבריו. בזכ"ד מחקירת המשיב על ידי שירות הביטחון הכללי, עולה, כי הפך להיות ספק המחשבים המרכזי של החמאס בג'בליה.

6.         נוכח דבריו של המשיב קשה לאמץ טענת ההגנה, כי המשיב עסק בפעילות שגרתית בלבד של ממכר ציוד מחשבים לכל דיכפין, וכי פעל מתוך אונס. הקשר עם האירגון נמשך במשך מספר שנים, המשיב היה מודע היטב לפעולותיו "הצבאיות" הקונספירטיביות של האירגון, ולרצונם של פעיליו לנהוג בחשאי ובמידור, תוך הסתרת זהותם, גם בתוך אוכלוסיה מקומית. הוא קיים קשר ישיר עם פעילי האירגון, העוסקים בפעילות מבצעית, דהיינו, טרוריסטית, הוא קנה את אמונם של פעילי הארגון, הקים בעצמו את תשתית המיחשוב במשרדי הזרוע המבצעית בעזה, ואף ייעץ לבכיר באירגון לעניין מיקומה של עמדת השמירה, באופן המעיד לכאורה, על אהדתו לאירגון. הוא הפך כאמור, לספק מרכזי של ציוד המחשבים של האירגון בג'בליה, וידע שציוד זה, שכלל גם מחשבים נישאים, משמש את הזרוע המבצעית של האירגון בפעולותיה.

העובדה שהמשיב לא משך ידו גם ממכירת מחשבים לאנשי הביטחון המסכל, אין בה כדי לסתור את אופי קשריו האמיצים, במקביל, עם ארגון החמאס, ויוער, כי אין מקום לקביעה, אפריורי, שאין לה בסיס בחומר הראיות, כי פעילות אנשי הביטחון המסכל עומדת בכל עת, ובנסיבות משתנות, בסתירה לפעולות אירגון החמאס.

הטענה הנוספת לפיה הציוד יובא גם מחברת מחשבים בישראל, אין בה כדי להעיד אלא על כך, שלא חל איסור על שימוש בציוד מחשבים, וניתן להשיגו בנקל, בשוק החופשי. ואולם יעודו של הציוד, לקידום מטרותיו ופעילותו של ארגון טרור, ומשהמשיב הופך להיות איש אמונם וסודם של פעילי הארגון, הם העומדים ביסוד העבירות המיוחסות למשיב, שעיקרן מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת, תוך מודעות מלאה לנסיבות הקשורות במהותו של האירגון, והשימוש המיועד לציוד המסופק.

7.         אירגון החמאס מוכר כאחד " האירגונים היותר רצחניים הקיימים" (ראו בעניין זה בש"פ 8204/04 - מדינת ישראל נ' מחמוד מחאג'נה, ואח', טרם פורסם). זהו המצב גם כיום. מתן שירות לאירגון זה, לצורך קידום ומימוש מטרותיו, ושמירת קשר הדוק עם פעילי האירגון על רקע זה, מהווה עבירת ביטחון במובנו של סעיף 35(ב) לחוק סדר הדין הפלילי, (סמכויות אכיפה- מעצרים), תשנ"ו- 1996, ומכוח סעיף 21 לחוק זה, קיימת עילת מעצר שעניינה הגנה על ביטחון הציבור.

נוכח מהות העבירות המיוחסות, אין מקום לבחון בעניינו של המשיב חלופת מעצר. המשיב מתגורר בעזה,  ושחרורו עלול להביא בנוסף, להתחמקות מהליכי משפט.

נוכח האמור ייעצר המשיב עד תום ההליכים במשפטו.

ניתנה היום כ"ח בטבת, תשס"ז (18 בינואר 2007) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

020043/07בש 055 נורית ג'ורנו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ