אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1868/07

החלטה בתיק בש 1868/07

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
1868-07
27/05/2007
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
שרות המבחן לנוער-נצרת
הנתבע:
1. מדינת ישראל
2. ויאם אבו סעדה

עו"ד טקצמן
עו"ד אבו סעדה ריאד
החלטה

נגד המשיב 2 וחברו בנימין בטחיש, הוגש כתב אישום, ובו הואשמו השניים בעבירות חמורות של חבלה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, היזק לבעל חיים וכן התעללות בבעל חיים. יחד עם כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרם של השניים עד לתום ההליכים.

במסגרת הדיון שהתקיים בפני ביום 1.2.07, הוסכם כי שני הנאשמים ישוחררו לתנאי חלופת מעצר תוך הרחקתם מעיריית מגוריהם - מסעדה, ושהייה בכפר חורפש בתנאי מעצר בית מלאים.

יש לציין כי תנאי השחרור שהושתו על הנאשם בנימין בטחיש, שונו בהסכמת הצדדים, כאשר הותר לאותו נאשם לשוב לבית הוריו בעיירה מסעדה ולשהות שם בתנאי מעצר.

ביום 3.5.07, הוגשה בקשה זו שבפני. בקשה זו, הוגשה על ידי שירות המבחן, אשר נקט בצעד נדיר, וביקש את שינוי תנאי מעצרו של המשיב 2, באופן שיתאפשר למשיב 2 לשוב לבית הוריו בעירייה מסעדה וללמוד בבית הספר המקומי שם, הכל בפיקוחם של משמורנים, וזאת על מנת שיוכל להשלים את חוק לימודיו ולהבחן בבחינות הבגרות.

כאמור, היוזם לבקשה היה שירות המבחן לנוער. שירות המבחן מפרט בבקשתו את הפעולות שנקט ביחס למשיב 2, ואת ממצאיו, הנוגעים הן למשיב 2 עצמו, והן לתא המשפחתי בו גדל. על פי הבקשה, צמח המשיב 2 במשפחה נורמטיבית. הוריו הינם שומרי חוק המחנכים את ילדיהם לדרך הישר ומעורבים בנעשה עימם, תוך הצבת גבולות.

המשיב 2 עצמו, הינו תלמיד כיתה י"ב. עד לביצוע העבירות, תפקודו היה תקין והוא מוכר למחנכו בבית הספר כתלמיד טוב, שקט, ממושמע ואהוב על מוריו.

המשיב 2 אף שיתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן. קצינת המבחן לנוער מציינת כי המשיב 2 הפנים את הלקחים הנוגעים לאירועים נשוא כתב האישום. ההתרשמות הינה כי מדובר בנער המכבד סמכות, קשוב להוריו ובני משפחתו, תלמיד טוב, עובד ועוזר במטלות הבית והמשפחה. המשפחה כולה מגוייסת לעזור לו בתהליך הטיפול והשיקום.

שירות המבחן אף קיים פגישה רבת משתתפים, ממנה הסיק כי נתקיים הליך סולחה בין משפחת המשיב 2 לבין משפחת המתלונן, וכי סולחה זו יש בה כדי לשפר את האוירה בכפר ולמנוע התלקחויות נוספות.

שירות המבחן רואה חשיבות רבה לקדם את התהליך הטיפולי במשיב 2, על דרך של החזרתו למסגרת הביתית ולבית הספר. החזרה למסגרת זו, יהא בה כדי לקדם את התהליך הטיפולי בו ואף לאפשר לו להשלים את חוק לימודיו. בהתאם, ממליץ שירות המבחן להורות כי על משיב 2 לחזור לבית הוריו בכפר מסעדה, שם ישהה במעצר בית מלא באחריות הוריו ובהשגחתם, כאשר יצא ללימודים ולפעילויות בבית ספר בליווי דודו, בבית הספר יפקח עליו מחנכו, כאשר לאחר שעות הפעילות בבית הספר ישוב לבית הוריו בליווי הדוד או המחנך.

המשיבה 1 מתנגדת לקבלת המלצות אלה. באת כוח המדינה, מפרטת בדבריה את חומרת מעשיהם של שני הנאשמים והאכזריות היתרה שבה נהגו בעת ביצוע העבירות, כולל ריצוץ גולגלתו של כלב חסר ישע. לטעמה, ידע המשיב 2 כי ההליכים ימשכו פרק זמן ממושך. על כן, בקשה זו אינה אלא שימוש בשיטה הידועה כ - "שיטת הסלמי", לפיה עצורים, השוהים בתנאי חלופת מעצר, ממתינים משך זמן קצר ומגישים עתירות לשינוי תנאי חלופת המעצר מעת לעת. לשיטתה, אין כל ראיה באשר להליך הסולחה, פרט לעדות מפי השמועה שבאה מפי הנאשם בלבד. התסקיר אינו צופה את מצבו של המתלונן, והשפעת שובו של המשיב 2 לכפר ולבית הספר. נוכח כל האמור, מתנגדת המדינה למתן "פרס"  למשיב 2.

המדינה אף מבחינה בין מצבו של הנאשם 1, אשר הודה באשמה במסגרת הסדר טיעון, לבין מצבו של המשיב 2, המסרב להודות באשמתו ומבקש כי ההליך נגדו ימוצה.

טענה אחרונה זו, אינה מקובלת עלי. אין לעשות שימוש בתנאי חלופת מעצר, כאמצעי לחץ על נאשם, למען יודה באישומים המיוחסים לו במסגרת הסדר טיעון. נאשם, הסבור כי הינו חף מפשע, זכאי לכפור באישומים המיוחסים לו ולהנות מהגנתה של חזקת החפות. על כן, איני סבור כי יש לנקוט נגד המשיב 2 דין שונה מאשר ביחס לנאשם 1, רק מחמת העובדה שהנאשם 1 הודה בעובדות כתב האישום.

עיון בכתב האישום מלמד, כי הנאשם 1 הינו בגיר, בעוד המשיב 2 קטין. אף חלקו של נאשם 1, היה גדול יותר וחמור יותר בביצוע העבירות, מאשר חלקו של המשיב 2.

על כן, קשה לי להלום, מדוע זה תעשה הפליה בתנאי השחרור בין שני הנאשמים.

יתר על כן: מסוכנותו של המשיב 2 נבחנה על ידי שירות המבחן לנוער. כאמור, נקט שירות המבחן בצעד חריג ויוצא דופן, בהגישו בקשה זו. מתסקיר שירות המבחן, עולה כי מסוכנותו של המשיב 2 ניתנת לאיון על דרך של קביעת תנאי חלופה בכפרו. עיון בתסקיר מעלה כי המשיב 2, שהינו אדם צעיר, מקיים בדרך כלל אורח חיים נורמטיבי והינו אדם חיובי דרך כלל.

מנגד, נתתי דעתי אף לחומרתן של העבירות המיוחסות למשיב 2. אין ספק, כי עבירות אלה נעברו באכזריות יוצאת דופן. מעשה ריצוץ גולגלתו של כלב חסר ישע והמתתו, היוו מעשה של אכזריות לשמה. אף מעשה התקיפה שבוצע נגד המתלונן, רק מחמת העובדה כי גילה את מעשיהם של השניים, הינו מעשה חמור ומגונה וראוי לענישה הולמת.

עם זאת, יש לזכור כי אף קיימים לנו ערכי תיקונו ושיקומו של המשיב 2. שיקולים אלה, אמורים להשקל במערך השיקולים הכולל, תוך עשיית איזון ראוי.

סבורני, כי בבקשת שירות המבחן יש משום הצעה ראויה לעשיית איזון הולם בין כל השיקולים הראויים.

בבש"פ 8482/00 חמזה נגד מדינת ישראל פדאור [לא פורסם] 00 [3] 575 - נדון מקרה דומה, בו נשלח תלמיד כיתה י"ב לתנאי חלופת מעצר. משחלפו שלושה חודשים והתעורר חשש כי אותו תלמיד יחמיץ את בחינות הבגרות, הוגשה בקשה לעיון חוזר, על מנת שיתאפשר לו להשלים את חוק לימודיו. בית המשפט העליון נעתר לבקשה, בקבעו כי בנסיבות אלה, בהן חלפו שלושה חודשים מאז שוחרר אותו נאשם לתנאי חלופת מעצר, יש לראות משום נסיבות מיוחדות המצדיקות עיון חוזר, וזאת למען אפשר לאותו נאשם להשלים את חוק לימודיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ