אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1851/05

החלטה בתיק בש 1851/05

תאריך פרסום : 17/10/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1851-05,4102-05
26/06/2005
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אורית קורין
הנתבע:
עמאר גני ת"ז 026370320
עו"ד נעמה יאסין
החלטה

כללי

ביום 30.5.05, סמוך לשעה 05.30, הוצתה לשכתו של ראש המועצה המקומית אלשג'ור והחדר הסמוך לה. ההצתה גרמה לנזק רב. כחשוד בביצוע ההצתה נעצר עוד באותו בוקר המשיב, עאמר בן גאנדי גני, וביום 8.6.05 הוגש נגדו כתב אישום המייחס לו את ביצוע ההצתה, וכן עבירות של התפרצות, נהיגה ללא רישיון, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. המשיב כופר בביצוע העבירות.

בפניי בקשת המדינה למעצרו של המשיב עד לתום ההליכים נגדו. עיקר הדיון נסב על השאלה, האם קיימות במקרה זה ראיות לכאורה להוכחת האישומים.

ראיות לכאורה

אסקור איפוא את עיקרי הראיות שעליהן נסמכת בקשת התביעה, ואדרש לטענות הסניגור בעניין זה. אציין כבר עתה, כי לאחר עיון בחומר הראיות נחה דעתי, כי בחומר החקירה יש פוטנציאל ראייתי המקים סיכוי סביר להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

אין חולק, כי מקור השריפה בבניין המועצה היה בהצתה שנעשתה בשני מוקדים. עדת הראייה העיקרית הקושרת את המשיב למעשה ההצתה היא כאוכב לאפי (להלן: "כאוכב"), המתגוררת בסמוך לבניין המועצה ומכירה היטב את המשיב. את הודעתה יש לקרוא במשולב עם הודעותיהם של שני עדים נוספים שנכחו במקום, אם כי אלה לא זיהו את המשיב עצמו.

כאוכב הבחינה לדבריה ברכב המגיע למקום, וממנו יוצא אדם. אותו אדם הלך, לדברי שכנתה אמנה תיתי, לכיוון המועצה. שכנתה גם אמרה לה, שאותו אדם נמצא בתוך המועצה, ואף הוציא את ראשו מהחלון, ולאחר מכן קפץ מהחלון ורץ חזרה לרכב. לדבריה של כאוכב, ראתה את האיש בשלב זה, וזיהתה אותו בוודאות כעמאר גני, המשיב. על ראשו הייתה חולצה כחולה, אך פניו לא היו מכוסים. לדבריה, היא גם אמרה למשיב באותו מעמד שהיא מכירה אותו. המשיב עלה לרכב וברח מהמקום, ובאותו זמן יצא עשן מחלון בניין המועצה. כאשר "בעל הרכב" היה בבניין המועצה, ביקשה העדה מבנה, אחמד לאפי, לרשום את מספר הרכב, וכך עשה הבן.

הבן והשכנה מאשרים ומשלימים חלקים שונים בעדותה של כאוכב. שניהם ראו אותו אדם יורד מהחלון ונכנס לרכב. אמנה תיתי שמעה לדבריה את שכנתה כאוכב אומרת לאותו אדם שהיא מכירה אותו. אחמד לאפי רשם את מספר הרכב על רצפת בטון בעזרת אבן (4453388; ראו מסמך כח בתיק). מכמה עדויות עולה, שבזמן הארוע ומיד לאחריו אמרה כאוכב, כי זיהתה את המשיב כמי שביצע את ההצתה.

הרכב שמספרו נרשם כאמור, הוא רכב מסוג "רנו", משנת 1988, בצבע כסף (להלן: "הרכב"), והמשיב קושר עצמו לשימוש ברכב זה באותו בוקר. בהודעתו הראשונה במשטרה, ציין המשיב כי בבוקר האירוע היה במסגד (04:30 - 04:00), ולאחר מכן חזר לביתו, ובסמוך לבית עשה "פעילות הליכה". משהזכירו לו את חברו, בעל הרכב, סאלח אסדי  (להלן: "סאלח"), נזכר המשיב כי לאחר התפילה במסגד נסע כדי להחזיר לחברו את הרכב (בשעה 05:00 בערך), ולדבריו, עשו השניים שימוש ברכב זה בלילה הקודם עד חצות. אז הביא את סאלח לביתו וחזר עם הרכב אליו הביתה. לדבריו, החזיר את הרכב לסאלח בשעת בוקר כה מוקדמת, מפני שחברו אמר לו שהוא צריך את הרכב כדי לצאת לעבודה. ברם, סאלח החבר, בעל הרכב, הכחיש בהודעתו, כי נסע עם המשיב ברכב באותו לילה, כי המשיב הוריד אותו בביתו, וכי המשיב לקח אז את הרכב בידיעתו.

יצוין עוד, כי עם מעצרו הריח איש משטרה ריח של נפט הנודף מידיו של המשיב (מסמך ג).

על אלה יש להוסיף ראייה נוספת. עם עדי התביעה נמנה רוני פריד ג'אנם. ג'אנם היה שותפו של המשיב לתא המעצר, ועמם היה עצור נוסף בשם יוסף נעמה. שני אנשי משטרה (רס"ב רימון בדין ורס"ב יוסי אלעופר) מסרו במזכרים שכתבו, כי ג'אנם סיפר להם (אחרי שנחקר בתיק אחר), שהמשיב הודה בפניו כי הצית את בניין המועצה. בהקשר זה הוסיף ג'אנם, כי שמע את המשיב שולח את יוסף נעמה, אשר עמד להשתחרר מהכלא, בשליחות הנוגעת לעדה כאוכב לאפי: "... שיש אישה בכפר ששמה כוכב שראתה אותו בזמן שהצית את המבנה וביקש ממנו שייגש ויגיד לה שאם היא לא תרד לתחנה ותבטל את התלונה הוא יהרוג את הילדים שלה ויפגע בה כשיצא מהמעצר גם אם זה אחרי שנה או שנתיים" (מסמך סב, וכן מסמך פו). ג'אנם לא היה מוכן למסור על כך עדות במשטרה.

אם נסכם את עיקרי הדברים עד כה בהצטברותם, הרי לפנינו ראיות נסיבתיות חזקות מאוד לכך שהאדם, אשר הגיע באותו רכב בשעת בוקר מוקדמת לאזור בניין המועצה, עלה לבניין, נראה שם, ירד או קפץ מהחלון, רץ לרכב ונמלט מהמקום - הוא מי שהצית את בניין המועצה. נראה שגם הסניגור אינו חולק על כך.

אותו אדם זוהה בוודאות ע"י עדת ראייה כמשיב, והמשיב עצמו הודה כי באותו יום בשעת בוקר מוקדמת עשה שימוש ברכב, רכב שאף זוהה בוודאות כרכב שעמו הגיע המצית לבניין המועצה באותו בוקר. עם מעצרו, הריח איש משטרה ריח של נפט הנודף מידיו של המשיב.

אם לא די בכך, הרי קיימת בנוסף הודייה של המשיב בפני עציר בתאו בביצוע מעשה ההצתה.

לראיות אלה מבקשת התביעה לצרף את הנקודות המחשידות הבאות:

א.         שקריו של המשיב בנוגע לנסיבות השימוש ברכב (כעולה מדברי חברו סאלח).

ב.         המשיב התבקש שלא ירחץ את ידיו, אך הוא בכל זאת פתח את הברז "והספיק לשפוך קצת מים על ידיו" (מסמך ג).

ג.          התנהגות מחשידה בעת עימות עם סאלח בעל הרכב כשנשארו ביחידות.

נראה, כאמור, כי הצטברותן של כל הראיות האמורות עולה כדי קיומן של ראיות לכאורה להוכחת האישומים, כנדרש בשלב זה של הדיון בו אנו מצויים.

טענות הסניגור

האם ניתן לומר בשלב זה, כי יש כרסום של ממש בגירסת התביעה, באופן שאינו מקים סיכוי סביר להרשעה בסוף המשפט? לאחר בחינת טענות הסניגור שהושמעו בפניי - נראה כי התשובה לשאלה זו היא שלילית.

הסניגור ביקש לעמוד על סתירות בין דברי כאוכב לאפי לדברי אמנה תיתי, ואולם עיון בהודעותיהן אינו מביא למסקנה זו, ומכל מקום הדבר צריך להיבחן במשפט עצמו. כאוכב הזכירה בדבריה רכב מסוג "פיאט", ואולם לאור רישום המספר, ברור כי הרכב בו עסקינן הוא רכב מסוג "רנו". אמנה תיתי אכן לא זיהתה את המשיב, ואולם הזיהוי כאן נעשה כאמור ע"י כאוכב לאפי. עיינתי בהודעותיהם של השומר במועצה, סולטן תיתי, ואביו אחמד תיתי, ולא מצאתי בדבריהם פירכה הנוגעת לשעת האירוע או לתיאורו - כטענת הסניגור. לעובדה כי המשיב נראה במסגד סמוך לשעה 04:30 אין חשיבות, משום שההצתה הייתה שעה לאחר מכן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ