אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1812/05

החלטה בתיק בש 1812/05

תאריך פרסום : 17/10/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1812-05,4100-05
30/06/2005
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
איברהים עמאש ת"ז 026275594
עו"ד ריאד אניס
החלטה

כללי:

נגד המשיב, איברהים בן אניס עמאש, הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של חבלה בכוונה מחמירה ועבירה בנשק, לפי סעיפים 329 (א)(2) ו-144(ב) רישא לחוק העונשין, תשל"ז-1977. בפניי בקשת התביעה לעצור את המשיב עד תום ההליכים נגדו.

לפי הנטען בכתב האישום, ירה המשיב, ב-15.5.05, בסמוך לשעה 23:00, כמה יריות מאקדח - אותו נשא בלא רשות על פי דין - ב-מ.ע. ובחבריו בכוונה לחבול בהם חבלה חמורה. הרקע לירי זה, הוא סכסוך שהתפתח קודם לכן בשעות הצהריים בין מ.ע. לבין אחיו של המשיב, סאלח עמאש.

נוסיף, כי מקום הארוע הוא הכפר ג'אסר א-זרקא, ומירי זה לא היו נפגעים. לעומת זאת, באותו לילה נורתה למוות אחותו של המשיב, דיבה עמאש, ובעניין זה הוגש כתב אישום נפרד נגד מ.ע., שבו הוא מואשם בעבירה של רצח. לפי הנטען, היה אירוע זה בעקבות הארוע נשוא בקשה זו; מ.ע. הצטייד באקדח, חזר לביתו של סאלח שבקרבתו עמדו המשיב ואחותו המנוחה; מ.ע. כיוון את האקדח לעבר המשיב בכוונה להמיתו, וירה כמה יריות שאחת מהן הביאה למותה של המנוחה.

אין חולק על כך שהעבירה בה מואשם המשיב, בנסיבותיה, מקיימת עילת מעצר. הדיון בפניי נסב על שאלת קיומן של ראיות לכאורה, וכן על חלופת המעצר. לאחר הדיון הראשון הוריתי על הכנת תסקיר מעצר, וזה נערך ע"י קצין המבחן, סאמר עתאמנה.


דיון

לאחר שמיעה מפורטת של עמדות הצדדים ועיון בחומר הראיות, הגעתי לכלל דעה, כי קיימות במקרה זה ראיות לכאורה להוכחת האישומים, ואולם מוצדק לנקוט חלופה של "מעצר בית" מלא בפיקוח ובערבויות. זאת, לאור שני טעמים: האחד, מכלול נסיבות אישיות שהובאו בפניי, שלאורם נראה, כי ניתן להשיג את מטרת המעצר - שלא בדרך של כליאה. השני, קשיים לא מעטים בחומר הראיות. יצוין כבר עתה, כי לא אקבע מסמרות בשאלה, אם די היה במקרה זה בטעם השני כדי להצדיק חלופת מעצר, לפי הלכת אלגאווי (בנימין אלגאווי נ' מדינת ישראל, תק-על 98 (1), 19; וראו לאחרונה בש"פ 3138/05 גיא חסיד נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, פיסקה 7). ואולם נראה לי, כי מכל מקום טעם זה יכול להצטרף לטעם הראשון - שדי היה בו כשלעצמו, לדעתי, כדי להצדיק חלופת מעצר במקרה זה.

לפיכך אפרט תחילה את מכלול הנסיבות האישיות, ורק לאחר מכן אדרש לחומר הראיות ולקשייו.

הנסיבות האישיות

עיקר הנסיבות האישיות עולות מתסקיר קצין המבחן.

המשיב הוא בן 31, נשוי ואב לשני ילדים קטנים. אין לו כל עבר פלילי. יש לו מומים מולדים בגפיים העליונות והתחתונות, והוא מוכר ע"י הביטוח הלאומי כנכה בשיעור של 75%. המשיב  אנאלפבית ואינו עובד, סובל ממחלות, ובין השאר מבעיות נפשיות (הוגש מסמך רפואי). הוא מסר לקצין המבחן, כי שהותו במעצר דרדרה את מצבו הבריאותי, וכי שותפיו לתא מתייחסים אליו בצורה מבזה ומשפילה.

קצין המבחן מסכם את רשמיו כדלקמן:

"משיחתנו עם אברהים התרשמנו מאדם דל קוגניטיבית, מתקשה לבטא את רגשותיו, עסוק בכאבו ובסבלו האישי כתוצאה ממעצרו. אדם בעל בטחון ודימוי עצמי ירודים, סובל מתחושת ערך ודימוי גוף נמוך. משיחתנו עימו התרשמנו שהינו שרוי במצב פוסט טראומתי עקב רצח אחותו שעמדה לידו בזמן האירוע. אברהים הינו אדם תלותי (לרוב באביו), המתקשה לקבל החלטות באופן עצמאי. לא התרשמנו מאדם בעל מאפייני אישיות אלימה. משיחתנו עימו התרשמנו שהמשך מעצרו עלול לדרדר את מצבו הנפשי והפיזי. להערכתנו, שיחרורו למעצר בית, אינו מהווה סיכון לסביבתו".

אכן, צדקה התובעת המלומדת שהטעימה לעניין מסוכנותו של המשיב את טיבה וחומרתה של העבירה לכאורה במקרה זה - ירי לעבר אנשים, שאך בנס לא הסתיים באסון (בעקבותיו גם אירע האירוע שבו נהרגה אחותו של המשיב). ואולם, במכלול הנסיבות האישיות - העדר כל עבר פלילי, אישיותו של המשיב, מצבו הפיזי והנפשי (הן בכלל והן בעקבות מות אחותו), מצוקתו הרבה בהיותו במעצר - נראה, כי ניתן להסתפק בחלופת מעצר נאותה. לכך יש להוסיף, את ההערכה, כי משפטו של המשיב עלול להימשך זמן לא קצר.

הראיות לכאורה

התביעה מסתמכת למעשה על שלושה עדים - שהם מ.ע. (אשר הואשם כאמור ברצח האחות) ושניים מחבריו, סאלח דיב ג'ורבאן וראייף ג'ורבאן, שהיו עמו באותו לילה. כמו כן נסמכת התביעה על כך שבזירת האירוע נמצאו תרמילי כדורים השייכים לשני כלי נשק. אחד מכלי הנשק הוא זה ששימש את מ.ע.. המשיב ובני משפחתו הכחישו כי המשיב ירה.

כללית, יש לומר כי קיימות סתירות בין העדויות - חלקן מהותיות - ואף התביעה ביקשה בפניי כי אפלג את העדויות ואסמוך רק על חלקים מהן. אין עד אחד שניתן לסמוך על הודעותיו במלואן.

אפרט להלן חלק מהדברים. העד סאלח דיב ג'ורבאן מסר בהודעותיו הראשונות, כי מי שירה על מ.ע. וחבריו הוא סאלח, אחיו של המשיב, ולא המשיב עצמו. רק בהודעותיו הנוספות הוא מסר, כי היורה היה המשיב, אך אין הוא מספק הסבר נאות לשוני המהותי בגירסאות. גם לגבי הנסיבות עובר לירי יש שוני בין ההודעות השונות. כמו כן, אומר העד כי הירי היה מבית עמאש (אבי המשיב) ולא מבית חמדאן שמעבר לכביש - כגירסת העדים האחרים (הגם שמדובר בקירבת מקום). יש גם בהודעותיו גרסאות שונות לגבי השאלה, האם המשיב ירה באירוע השני (בו נהרגה האחות), והאם ירי זה היה בתגובה לירי של מ.ע., או קודם לירי זה.

העד ראייף ג'ורבאן הכחיש בהודעותיו הראשונות כי היה עם מ.ע. וחבריו בעת האירועים נשוא כתבי האישום, ורק בהודעתו האחרונה הוא מספר על הירי של המשיב. גם עד זה מספר על כך שלאחר הירי של מ.ע. באירוע השני - היו יריות בתגובה.

העד השלישי הוא מ.ע. (הנאשם ברצח האחות). יצוין כי בשתי הודעות שמסר לגבי הירי של המשיב באירוע הראשון דבריו הם עקביים למדי, אם כי יש שינויים מסוימים בין דבריו לדברי שני העדים האחרים (כגון נסיבות ההגעה לבית משפחת המשיב; זהות החברים הנלווים בשלבים השונים). באשר לאירוע הירי השני טוען מ.ע. כי ירה בתגובה לירי של המשיב.

לגבי העובדה שנמצאו תרמילים משני כלי נשק שונים, ציין הסניגור המלומד, כי למקרא חומר הראיות עולות שתי אפשרויות נוספות לירי שלא ע"י המשיב: האחת, שהיורה היה סאלח, אחיו של המשיב, כפי שטען תחילה העד סלאח דיב ג'ורבאן; השנייה, יש טענה בדבר ירי נוסף ע"י אחד, מחמד ג'ורבאן (המכונה "חמאדה"), הגר בסמיכות מקום (האקדח שבו ירה מ.ע., ניתן לו לכאורה ע"י אותו  מחמד ג'ורבאן).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ