אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1750/05

החלטה בתיק בש 1750/05

תאריך פרסום : 03/07/2008 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
1750-05,2671-05
11/05/2005
בפני השופט:
יעל הניג

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. אילן אברג'ל
2. יהודה דיין - נדון בנפרד
3. יוסי עקיבא

החלטה

בקשה למעצר עד תום ההליכים בעניינם של משיבים 1 ו - 3.

כתב האישום והבקשה

 1. כתב האישום שהוגש נגד המשיבים (נאשמים 1 ו - 3) ונגד נאשם נוסף (2) כולל שישה אישומים. שלושת האישומים הראשונים מיוחסים לנאשם הנוסף בלבד. האישום הרביעי מייחס למשיב 3 ביחד עם הנאשם הנוסף קשירת קשר לביצוע פשע (סחר בסם מסוכן), עבירה לפי סעיף 499 א (1) לחוק העונשין תשל"ז - 1977; האישום החמישי מייחס למשיבים שלפני החזקת סם שלא לצריכה עצמית והחזקת כלים להכנת סם, עבירות לפי סעיפים 7 (א) + (ג) רישא ו - 10 לפקודת הסמים המסוכנים {נוסח חדש} תשל"ג - 1973 (להלן - " פקודת הסמים"); האישום השישי מייחס למשיב 3 בלבד סחר בסם מסוכן והחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, עבירות לפי סעיפים 13 ו - 7 (א) + (ג) רישא לפקודת הסמים.
 1. בחלק העובדתי מפרט כתב האישום (אישומים 4 - 6) את המסכת הבאה:

לאישום רביעי - ביום 21.3.05 התקשרה שוטרת סמויה (להלן - "ה סוכנת") אל הנאשם 2 (להלן - " יהודה") וביקשה ממנו לרכוש כדורי סם מסוג M.D.M.A. (להלן - " אקסטזי"). יהודה והמשיב 3 (להלן - " יוסי") קשרו קשר למכור לסוכנת את האקסטזי. בהתאם קבעו יהודה והסוכנת להיפגש בדירתו של יהודה ברח' עליה 19 בתל אביב. כאשר נפגשו ולאחר שיחת טלפון עם מן-דהוא אמר בין השאר יהודה לסוכנת כי הם צריכים להגיע לבחור ממנו רוכש יהודה את הסמים.  אזי הלכו יהודה והסוכנת לכיוון דרך ש(ס)למה בתל אביב. סמוך לבית מס' 115 בדרך סלמה מסרה הסוכנת ליהודה לפי דרישתו 3,000 ש"ח במזומן. יהודה הלך לבית ברח' חזנוביץ 14 בתל אביב ונכנס לדירת יוסי הגר שם (להלן - " דירת יוסי"). יהודה מסר ליוסי 2,400 ש"ח תמורת כדורי אקסטזי לבנים עם לוגו בצורת "יורו" (להלן - " לוגו יורו"). מיד לאחר מכן חזר יהודה לסוכנת ומסר לה 86 כדורי אקסטזי לבנים נושאי לוגו יורו.

לאישום חמישי - ביום 21.3.05 החזיקו יוסי והמשיב 1 (להלן - " אילן") בדירת אילן שאף היא בבנין ברח' חזנוביץ 14,  סמים במקומות שונים ומסוגים שונים: על הארון בחדר שינה, 1.142 ק"ג חשיש ב שקיות ניילון; בארון בחדר השינה בסל כביסה - 410.09 גרם חשיש; בתוך כורסא בסלון - 40.03 גרם חשיש; בחדר שינה במגירה - 1.57 גרם חשיש; בגרב בתוך ארון במטבח 68.2.גרם חשיש ובאותו ארון, שוב בגרב  לבנה - 456 כדורי אקסטזי ב - 5 שקיות ניילון.

לאישום השישי -  ב - 3 הזדמנויות בין החודשים דצמבר 2004 ו - פברואר 2005 מכר יוסי לנתן שריד (להלן - " שריד")  114 כדורי אקסטזי תמורת 40 - 35 ש"ח לכדור. שריד מכר מיד לאחר מכן את הכדורים לסוכנת. ספציפית וסמוך ליום 7.2.05, מואשם יוסי כי מכר לשריד 15 כדורי אקסטזי ובסמוך ליום 22.2.05 מואשם יוסי כי מכר לשריד 99 כדורי אקסטזי.

עד כאן כתב האישום.

 1. בד בבד עם כתב האישום הוגשה הבקשה שלפני. עילת המעצר על פי הבקשה הינה חזקת מסוכנות סטאטוטורית לפי סעיף 21 (א) (1) (ג) (3) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) תשנ"ו - 1996 (להלן - " חוק המעצרים").
 1. לטענת המשיבים קיימות ראיות לכאורה להוכחת אשמתם (עמ' 7 לפרוטוקול) אולם עוצמתן נחלשה או כורסמה בין השאר עקב מחדלי חקירה, אי ביסוס קשר הכרחי לכאורי לסמים ולעיסקאות הסמים. בין השאר לא ניתן לקשור את יוסי בעוצמה הנדרשת לאישום הרביעי, לא בוססה, שוב בעוצמה הנדרשת וביחס לאישום החמישי, החזקה של יוסי  במשותף עם אילן בסמים שנמצאו בדירת אילן, לא נבדקה טענת האליבי של אילן ואף לא בוססה שליטה שלו עצמו בסמים שנמצאו בדירתו, יתכן כי הסמים של יוסי או של יהודה. אשר לאישום השישי, לא נערך מסדר זיהוי של יוסי לשריד והחוקרים הסתפקו בהצגת תמונה אחת בלבד של יוסי לשריד. השילוב של כל אלה ושל הימנעות מעריכת עימותים למעורבים כמו גם האשמת אילן בהחזקת סמים בלבד צריכים לשיטת המשיבים להביא לשחרורם לחלופות. כל זאת על אף תסקירי מעצר שליליים של שירות המבחן (להלן - " תסקיר/י מעצר").

דיון - ראיות לכאורה להוכחת האשמה, דיות ועוצמה 

 1. אישום רביעי - ( עוסק ביוסי) - על פי דו"ח פעולה של הסוכנת מיום 21.3.05 תיאמה היא רכישת סמים, סכום ומפגש עם יהודה. במהלך המפגש ביניהם קיבל יהודה שיחת טלפון ובסיומה הודיע לה כי הם צריכים ל"הגיע לבחור". אזי הלכו הסוכנת ויהודה בדרך שלמה עד בנין מס' 115, שם מסרה ליהודה 3,000 ש"ח בשטרות מסומנים. יהודה הלך לכיוון רח' חזנוביץ, חזר כעבור מספר דקות, השניים הלכו מעט ואזי מסר לה יהודה את כדורי הסמים. אין מחלוקת כי הכדורים נשאו לוגו יורו. אזי הופרדו יהודה והסוכנת ויהודה נעצר על ידי שוטרים. בחיפוש על גופו של יהודה נמצאו 600 ש"ח בשטרות מסומנים (ראו גם דו"ח תצפית של רס"ר הררי מאותו מועד). אחד השוטרים תפס את הטלפון הנייד בשימוש יהודה וצלצל לפי שיחה אחרונה כאשר השוטרים ממוקמים בבנין בו נראה יהודה יוצא (ברח' חזנוביץ 14). השוטרים שמעו את צלצול הטלפון בדירת יוסי בבנין, דפקו והוכנסו לדירה ע"י יוסי  (דו"ח פעולה של רס"ר פופלינגר). בחיפוש בדירה נמצאו ועל כך אין מחלוקת 2,400 ש"ח בשטרות  מסומנים ומספר כדורי אקסטזי על גופו של יוסי עם לוגו יורו.
 1. די בכל אלה על מנת לבסס ראיות לכאורה בשלב זה נגד יוסי ככל שעסקינן בקשר לסחר בסם מסוכן. יוסי קשור בתכיפות ובסמיכות זמנים לשיחת טלפון אחרונה בסמוך לעיסקת הסמים, לסמים שנמכרו, לתמורת העיסקה (לכאורה בניכוי "עמלת" 600 ש"ח ליהודה) ולמקום ביצוע העיסקה. כידוע "קשר" ניתן להוכיח, ודאי לכאורה , גם בראיות נסיבתיות לרבות על דרך הסקת מסקנות מהתרחשויות מאוחרות להיווצרות הקשר (י. קדמי, הדין בפלילים חוק העונשין, חלק ראשון, עמ' 285). טענתו של יוסי בהודעתו (עמ' 3) כי השטרות והסמים שנמצאו אצלו מקורם בחוב כספי שחב לו יהודה בגין תכשיטים כבודה במקומה מונח אך אין בה לכרסם בראיות שלוקטו עד כה בםרט לא לאור שיחת הטלפון עובר לעסקת הסמים בינו לבין יהודה. נמצאו ראיות לכאורה בדיות ובעוצמה מספקת להוכחת האישום הרביעי.
 1. אישום חמישי  - (עוסק ביוסי ובאילן) - אין מחלוקת כי יוסי ואילן מתגוררים באותו בנין ברח' חזנוביץ 14 בתל אביב כי הם חברים עוד מעיר מוצאם, עכו, וכי ליוסי ניתן המפתח לדירתו של אילן. אין מחלוקת ככל הנדרש לשלב הזה, כי במהלך החיפוש ביום 21.3.05 בדירת יוסי נכנס אליה אילן. אילן מיד אמר לשוטרים כאשר נשאל כי הוא גר בבנין, בדירה מס' 5, כי "ישן כאן רק יומיים, רק אתמול הגעתי" (דו"ח פעולה רס"ר פופלינגר ). בחפוש בדירה נמצאו סמים מוסלקים במקומות שונים בצורות אריזה שונות ומסוגים שונים. אילן אמר באותה הזדמנות לשוטרים כי האדם לו המפתח לדירה יודע אם יש בה משהו לא חוקי וכי אדם זה הוא יוסי. עוד אמר כי מה שימצא (בלשון עתיד) השוטר בדירה לא שייך לו (שם, עמ' 2). יוסי מכחיש כל קשר לסמים בדירת אילן אם כי מאשר כי אילן נתן לו מפתח לדירתו בהיותם חברים עוד מעכו (הודעתו מיום 22.3.05 עמ' 5 ש' 13). סבורני כי עצם המצא הסמים במקומות הסלקה שונים בדירת אילן קושר את אילן אליהם, גם אם לא היה בדירתו בחלק שבוע עובר לחיפוש. אין ספק כי בעל השליטה העיקרי על הדירה ועל המצוי בה בכל עת הוא אילן. לא מצאתי כי סמים הובאו לכאורה לדירה דווקא כאשר אילן לא שהה בה, על אילן ליתן הסברים לענין זה ובמסגרת התיק העיקרי. בנסיבות אלה אף לא מצאתי מחדל חקירה רלוונטי באי נטילת טביעות אצבעות מעטיפות הסמים בדירה. כידוע המצאות הסמים במקום מגורי אילן (ודאי כשוכר הדירה ולא כדייר משנה) מקימה חזקה עובדתית כי הסמים בהחזקתו (השוו בש"פ 8087/95, פד"י נ (2) ,133, 168). עוצמתה של החזקה אינה מתכרסמת לטעמי במקרה זה. גם עפ"י זכרון דברים של השוטר פרידיאן מיום 23.3.05 קושר עצמו אילן לסמים ולהבאתם לדירה. נמצאו ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של אילן בעבירת ההחזקה.

שונים פני הדברים באשר ליוסי. עצם היותו של יוסי בעל מפתח לדירה  כמו גם סימון הסמים בדירה בלוגו יורו אינו קושר את יוסי לכאורה ובמידה הנדרשת לסמים.  נזכור כי יוסי אינו מתגורר בדירה, היתר לעשות בדירה ובמתקניה שימוש מעת לעת אינו הופך אותו למחזיק תכולתה והסמים המוסלקים בה. עוצמת הראיות באישום זה נגד יוסי אינה מצדיקה כשלעצמה שלילת חירותו של יוסי על דרך מעצר בשלב זה.

 1. אישום שישי - (עוסק ביוסי בלבד) - חומר החקירה נגד יוסי מבוסס על הודעות שריד כי קנה סמים מ"יוסי" שגר לידיעתו באיזור רח' עליה (הודעתו מיום 28.3.05, עמ' 2 ש' 12). שריד סרב להתייצב מול מי שמכרו לו סמים ולא נערך מסדר זיהוי כלשהו (אף לא מסדר תמונות ללא עימות פרונטאלי) או עימות בינו לבין יוסי. יוסי מכחיש את המכירות. ואולם שריד מסר כי נהג להתקשר ליוסי למספר טלפון נייד יחיד שהינו אכן מספר הטלפון של יוסי, המשיב שלפנינו. דומני כי אי עריכת מסדר תמונות לשריד הינו בגדר מחדל חקירה והוא פוגם בעוצמת הראיות נגד יוסי באישום זה.
 1. העולה מכל האמור - קיימות ראיות לכאורה להוכחת האשמה בדיות ובעוצמה מספקת נגד יוסי  באישום הרביעי, נגד אילן באישום החמישי ושוב נגד יוסי אם כי לא בעוצמה נדרשת - באישומים החמישי והשישי.

עילת מעצר וחלופות

 1. די באמור לעיל כדי להקים עילות מעצר, חזקות מסוכנות סטאטוטורית כלפי כל אחד מהמשיבים. כלפי יוסי - בגין סחר בסמים ולו לסוכנת, כלפי אילן - בגין החזקת כמויות גדולות של סמים. ככעת קמה חובת בית המשפט לשקול אמצעים שמידת פגיעתם בחירות המשיבים פחותה ממעצר ממש והכל לפי סעיף 21 (ב) לחוק המעצרים.
 1. כידוע בעניינם של המואשמים בעבירות סחר והחזקה לפי פקודת הסמים גורס הזרם המרכזי בפסיקת בית המשפט העליון כי דינם מעצר מאחורי סורג ובריח באשר עבירות אלה אינן יודעות לא מקום ולא שעה ואין דרך להפיג המסוכנות הנשקפת מהנאשמים בהן אלא דרך המעצר (בש"פ 9405/04). חריגה מן הכלל תתאפשר בהתקיים נסיבות מיוחדות ב"עושה" או ב"מעשה". יאמר כבר עתה - במעשיהם של המשיבים לא מצאתי נסיבות מיוחדות. נפנה לבחינת נסיבותיהם האישיות.
 1. תסקירי המעצר שהוגשו בעניינו של כל אחד מהמשיבים אינם חיוביים. אשר ליוסי, אינו עול ימים, לא רק שהתסקיר אינו מצביע על נסיבות אישיות מיוחדות הוא אף אינו רואה הפחתה במידת הסיכון כמפורט בעמ' 2. התרשמות שירות המבחן אינה מבוססת רק (בניגוד לטענת ב"כ המשיב) על הכחשת המיוחס ליוסי בכתב האישום אלא על נתונים נוספים ולא אפרט מפאת צנעת הפרט. אשר לאילן , גרוש בן כ - 40, התקשה שירות המבחן להעריך את מצבו ואת הסיכון הנשקף ממנו וציין כי היה במהלך אבחון בתיק פלילי אחר.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ