אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1685/07

החלטה בתיק בש 1685/07

תאריך פרסום : 08/11/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
1685-07
19/04/2007
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שחם
הנתבע:
ניקולאי בן איוון מורר
עו"ד ניר זאב
החלטה

1.         כנגד משיב זה ובנו יעקב מורר הוגש כתב אישום לביהמ"ש זה לפיו, יוחסו למשיב זה עבירות נשק - עבירה לפי סעיף 144 (א) רישא + סיפא וסעיף 144 (ב) רישא + סיפא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין").

2.         בכתב האישום שהוגש נגד המשיב ובנו נטען כי, בתאריך 01/04/07 נערך על ידי המשטרה חיפוש בדירתם של המשיב ובנו, וכן במחסן השייך להם. במהלך החיפוש נתפסו הפריטים הבאים:

            מחסנית לרובה סער מסוג "גליל" מלאה בכדורים 5.56 מ"מ, "מתאם" לציין לייזר, "מתפס" לרובה סער מסוג "16 - M" ו- "מתפס" לרובה סער מסוג "גליל".

            בנוסף החזיק המשיב יחד עם בנו בפריטים נוספים:

            רובה צלפים עליו מותקנים כוונת טלסקופית משתיק קול ודורגלים, אקדח תופי, משתיק קול נוסף, שני רימוני הלם, 76 כדורים 5.56 מ"מ, 78 כדורים 0.22 מ"מ, 55 כדורים 7.62 מ"מ, 5 כדורים לרובה ציד, כדור אחד 9 מ"מ וכדור אחד 20 מ"מ.

3.         בטיעוניו בפניי, הסכים ב"כ המשיב לקיומן של ראיות לכאורה לצורך הדיון בבקשה זו, וכן לקיומה של עילת מעצר, וטיעוניו התמקדו לעניין חלופת המעצר.

4.         ב"כ המבקשת, הן בבקשה והן בטיעוניו בעל פה, הדגיש את חומרת העבירות המיוחסות למשיב, וזאת על פי אופיין ונסיבותיהן, והפנה להוראות סעיף 21 (א) (1) (ג) (2) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים) התשנ"ו - 1996 (להלן:"חוק המעצרים"), אשר מקים את חזקת המסוכנות. הוסיף, כי חזקת המסוכנות במקרה שלפנינו נלמדת מהעובדה כי המשיב החזיק בביתו ובמחסן במספר כלי נשק וכן בתחמושת רבה וביניהם רובה צלפים המצוייד בכוונת טלסקופית, משתיק קול וכדורים, דבר אשר מצביע על כך כי המדובר בכלי נשק שייעודו לסכן באופן וודאי את שלום הציבור, ואין הוא מוחזק לשימוש תמים והגנתי. בנוסף הדגיש גם את העובדה כי הנשק הוחזק על ידי המשיב ובנו באיזור עירוני מיושב, ובו מסתובבים נפשות רבות, דבר המלמד על הסכנה הנשקפת ממנו לסביבה הקרובה ולכלל הציבור.

            ב"כ המשיב בטיעוניו בפניי, ציין את העובדה כי בחומר החקירה לא הובאה כל ראיה המצביעה על נסיבות בטחוניות או על נסיבות אחרות מלבד טענת המשיב כי הוא מצא את כל התחמושת ובמקום לקחת אותם למשטרה הוא אחסן אותם בחסנו.

            ב"כ המשיב הפנה לפסיקה של בית המשפט העליון אשר חילקה את עבירות הנשק לקטגוריות, וטען כי העבירה המיוחסת למשיב נופלת בקטגוריה לפיה בתי המשפט נוטים לשחרר בחלופת מעצר.       בנוסף הפנה לתסקיר המעצר החיובי, להעדר עבר פלילי של המשיב, וכן לעובדה כי חלופת המעצר המוצעת על ידו נבדקה על ידי גורם מקצועי שהינו שירות המבחן, ונוכח האמור ביקש לשחרר אותו לחלופה המוצעת.

5.         אכן העבירות המיוחסות למשיב הינן עבירות חמורות ביותר, לא אחת נאמר על ידי בית המשפט העליון כי:

"משקלה של הסכנה שבהחזקת נשק למטרות אלה, כבד ביותר ומטה בדרך כלל את הכף לכיוון מעצר, לפיכך על מחזיק הנשק המבקש לפדות עצמו מן הכליאה להביא טעמים כבדי משקל שיצדיקו את חלופת המעצר". (ראה בש"פ 2262/99 גוייטים נ. מ"י, תקדין עליון 99 (2) 412).

            במקרה שלפנינו אכן צודק ב"כ המבקשת כי המשיב החזיק בביתו ובמחסנו במספר רב של כלי נשק ובתחמוש רבה אשר כוללים רובה צלפים אשר מצוייד בכוונת טלסקופית ומשתיק קול וכדורים, דבר אשר לכאורה מצביע כי מדובר בכלי נשק שנועד לפגוע בשלום הציבור, מאידך לא הובאה בפניי כל ראיה על ידי המבקשת שיש בה כדי להפריך לכאורה את גרסת המשיב כי הוא מצא את הנשק והתחמושת או שהנשק ותחמושת זה יועד למטרות פליליות או בטחוניות. לאור זאת במקרה שלפנינו, אין כל תשתית ראייתית שלפיה ניתן להסיק מסקנה לחובתו של המשיב ברמת ההסתברות הדרושה לצורך מעצרו של המשיב עד תום ההליכים (בעניין זה ראה בש"פ 9126/04 עבדאללה חוסייני נ. מ"י (טרם פורסם)).

            מעבר לנסיבות המקרה כמפורט לעיל, עיון בתסקיר המעצר של שירות המבחן עולה, כי המדובר באדם נורמטיבי שסיים את לימודיו האקדמאיים בשנת 1994, ומזה 9 שנים הוא עובד כמכונאי במפעל עילית בנצרת עילית, המשיב מעולם לא היה מעורב בפלילים וזו הסתבכותו הראשונה, בנוסף התרשמות שירות המבחן הייתה כי חווית המעצר עבור המשיב הייתה קשה, במיוחד מפגשו עם עצורים המשתמשים בסמים, וכן מצבו הבריאותי המחייב להיות במעקב רפואי בשל היותו סובל מלחץ דם גבוהה. להערכת שירות המבחן חווית מעצר זו תשמש כגורם מרתיע מפני הסתבכותו העתידית של המשיב עם החוק.

            זאת ועוד, שירות המבחן בדק את החלופה המוצעת וכן נפגש עם הערבים, והגיע למסקנה כי החלופה המוצעת הולמת והמליץ לקבלה, וזאת מאחר ומדובר בערבים נורמטיביים ומודעים לגודל האחריות שהם לוקחים על עצמם.

            מעבר לאמור לעיל, הערבים אשר אמורים לפקח על המשיב בחלופת המעצר, התייצבו בפניי ונחקרו אודות התצהירים שהוגשו. המדובר באשתו ובחברו לעבודה וכן בערב נוסף, ערבים אלה הינם אנשים נורמטיביים שניתן לסמוך עליהם ולתת בהם אימון.

6.         לאור האמור לעיל, ונוכח נסיבות המקרה ונסיבותיו האינדיווידואליות של המשיב שבפנינו, שוכנעתי, כי חרף חומרת העבירות המיוחסות, ובשל הנסיבות החריגות שהצבעתי עליהן ניתן לשחרר את המשיב בחלופת מעצר ובתנאים מגבילים, חלופה זו יש בה בנסיבות העניין כדי להפיג ממסוכנותו של המשיב.

7.         אי לכך ולאור האמור לעיל, אני מורה על שחרור המשיב בערובה מתאימה ובתנאים מגבילים כדלקמן:

א.         המשיב ישהה במעצר בית חלקי בביתו שבנצרת עילית ברח' דליה 6, וזאת כל עת שהוא אינו עובד במפעל עילית בנצרת עילית.

ב.         הערבים לודמילה מורר ת.ז. 313057788, לזר וולפוב ת.ז. 314314311, ישגיחו ביחד ולחוד על המשיב כל זמן שהוא שוהה בבית. היה ובאם יפר המשיב את תנאי השחרור, ידווחו מיידית למשטרה.

ג.          המשיב יהיה רשאי לצאת לעבודה על פי המשמרות שייקבעו על ידי הנהלת מפעל עילית בנצרת עילית. בעת יציאתו לעבודה במפעל, ישגיח עליו הערב ארנוביץ יורי ת.ז. 316847334, ערב זה ישגיח על המשיב מעת יציאתו הביתה, במהלך עבודתו במפעל, ועד חזרתו הביתה, ואם יפר המשיב תנאי זה, ידווח ערב זה מיידית למשטרה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ