אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1658/06

החלטה בתיק בש 1658/06

תאריך פרסום : 12/09/2006 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1658-06,5055-06
04/04/2006
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
בסאם בן חוסיין מוסא - ת"ז 023488398 יליד 1969
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום בת"פ 5055/06 של בית המשפט המחוזי בחיפה, המייחס לו עבירה של אחזקת סמים מסוג הרואין במשקל של כ - 91 גרם, שלא לשימוש עצמי, וכן באחזקת 48 כדורי אקדח, עבירות לפי סעיף 7(א)+ (ג רישא) לפקודת הסמים המסוכנים לפי סעיף 144(א)(סיפא) + (ג)(1) לחוק העונשין. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו להורות על מעצרו עד לתום ההליכים. יצוין כי הסמים נתפסו מוצפנים בשעון אורלוגין שבביתו והתחמושת בקופסא שהייתה מונחת במקום גלוי בבית. 

אין חולק כי הסמים והתחמושת נמצאו בביתו של המשיב ומכאן שעובדה זו לכשעצמה מקימה חזקה עובדתית הקושרת אותו לסמים ולתחמושת הנ"ל. יצוין כי בבית נמצאו גם סכומי כסף גדולים במזומן (כ- 80,000 ש"ח, 2,000 יורו ו - 800$). גם אלו מחזקים את תשתית הראיות כי הסמים הם לא לשימוש עצמי וכי בפועל יש קשר בין המשיב לשרשרת הפצת הסמים.  על זאת יש להוסיף כי תיאור איתור הסמים, כפי שמופיע במזכרי השוטרים ותואר בטיעוני ב"כ המאשימה, קושר אף הוא את המשיב לסמים הנ"ל.

ב"כ המלומד של המשיב הגיש לבית המשפט טיעון מפורט בעניין הראיות. הטענה העיקרית היא כי בן משפחה אחר, בן דודו ג'מיל, שהוא בן בית ומשתמש בסמים, הוא זה שהסמים שלו. אותו ג'מיל שאותר כשבוע לאחר מעצרו של המשיב הודה בחקירתו כי הסמים שנתפסו שלו הם. אלא שבהודאתו התגלו פרטים שאינם נכונים בכל הנוגע לאופן החזקת הסמים וחלוקתם לשתי חבילות. למעשה כל הפרטים שמסר ג'מיל בעדויותיו היו כאלו שנחשפו בעת שנדונו בקשות להארכת מעצר בענינו של המשיב, בשלבי החקירה. פרטים שלא נחשפו לפרוטוקול בית המשפט ולא נאמרו בדיונים לאזני המשיב ובני משפחתו לא היו ידועים לג'מיל. כששוחרר ג'מיל ממעצר אף אמר לאחד השוטרים כי ידע שיגלו שהוא משקר.

אין לשלול את האפשרות כי לג'מיל קשר לסמים וכי קיים שיתוף פעולה בינו ובין המשיב . עם זאת אין בגרסתו כדי להפריך את החזקה של המשיב לסמים, מעצם מציאתם בביתו, ובמיוחד לאור נסיבות תפיסתם, הכל כמתואר בעדויות ובטיעוני ב"כ המאשימה.

על אלו יש להוסיף את סכומי הכסף שנתפסו במקום. למשיב גרסה מפורטת כי אלו חסכונותיו. גרסה זו אינה מתיישבת עם נתוני שכרו, כפי שהוא ואשתו מעידים עליהם. על זאת יש להוסיף כי לא נמסר כל הסבר סביר מדוע אדם העובד באופן סדיר ומבקש לחסוך סכומי כסף בהיקף הכספים שנתפסו לא פועל כמקובל במסגרת תכנית חסכון בנקאית אלא מפקיד את הכספים במקום מוצפן בשעון אורלוגין, ליד חבילת הסמים.

גם הסברו של המשיב בנוגע לתחמושת האקדח, שלטענתו נמצאה ע"י בנו, אין בה כדי להפריך את החזקה העובדתית. ראשית - גם אם מצא הילד את התחמושת היה עליו כהורה להמציאה למשטרה. ואולם מעבר לכך - הגרסה הנ"ל אינה יכולה להבחן במבודד ממכלול הראיות. בעניין זה כמות הראיות משליכה על סבירות ההסבר. ככל שיש יותר ראיות הקושרות את המשיב לעבירות כך גם מידת הסבירות שניתן ליחס להסבריו. יתכן שלו היו הכדורים נמצאים בביתו במבודד מכל יתר הסמים והכספים, ניתן היה להסתפק בהסבריו. ואולם על רקע מציאת הסמים והכספים, ובהתחשב בירי שבוצע לטענתו לעבר ביתו לאחרונה, כל אלו מחזקים את התמונה הכוללת כי אחזקת אותה תחמושת לא הייתה ממניע כשר.

בסופו של יום יוכרע תיק זה, ככל הנראה, על בסיס אמינות ומשקל שינתנו ע"י המותב שישמע אותו לגרסת המשיב ולהסבריו, אל מול מי שיהיה (ככל הנראה) עד הגנה, ג'מיל, ביחד עם מכלול הראיות האחרות. לעת הזו סבור אני כי מכלול הנסיבות כפי שפורטו מקימות תשתית ראייתית שיש בה בסיס סביר להרשעתו. גירסתו הנוכחית של המשיב ועדויות אשתו וג'מיל יבחנו בבוא העת, ואולם אין בהן כדי לקעקע בשלב זה את ראיות התביעה. בבוא העת יהיה על בית המשפט לשקול האם טענה זו של המשיב היא מהימנה באופן המפריך את הראיות כנגדו. ההלכה היא, כי בשלב זה אין בית המשפט קובע " ממצאים מרשיעים או מזכים" ואין הוא עוסק בסיכום הראיות ובהכרעה באשמה. על בית המשפט להעריך את סיכויי ההרשעה וזאת בשים לב לערכן הראייתי הגולמי של הראיות שבפניו. מדובר בהערכת הסיכויים הגלומים בראיות, כאשר על בסיס כל אלה על בית המשפט להעריך את סבירות הסיכוי להרשעה. ראה:

בש"פ 8087/95, זאדה נ. מדינת ישראל, פ"ד נ(2), 133, 148-149 ;

בש"פ 1915/95, חליל אבו עיסא נ. מדינת ישראל, תק-על 95(2), 221 ;

בש"פ 7159/04, אבו ג'ילדן נ. מדינת ישראל ,תק-על 2004(3), 1767 ;

בש"פ 1119/04 , סאלם זנון נ. מדינת ישראל, תק-על 2004(1), 1537.

בהתאם, ובסיכומו של דבר, סבור אני כי קיימת תשתית המבססת פוטנציאל להרשעתו של המשיב במיוחס לו בכתב האישום.

כנגד המשיב קיימות לעת הזו שתי עילות למעצרו. הראשונה היא עילת המסוכנות מעצם טיבן וטבען של העבירות המיוחסות לו.

לעבירת הסמים חזקת מסוכנות מכוח הוראות החוק. מעבר לכך, עבירות הנמנות על שרשרת הפצת הסם הן אלו התורמות במישרין להגברת הפשיעה על סוגיה השונים.  מכאן שקיומן של ראיות המבססות, לכאורה, תשתית הקושרת את המשיב לשרשרת הפצת הסם, הן אלו שמקימות את המסוכנות שהמשיב נמנה על מחוללי פשיעה. ככל שכמות הסם גדולה יותר, ובמקרה זה מדובר בכמות של למעלה מ 91 גרם שיש בהם כדי ליצר מאות מנות, כך גם מידת המסוכנות. ראה:

בש"פ 1980/06 יגאל יונה נ ג ד מדינת ישראל , תק-על 2006(1), 4018;

בש"פ 5152/03 אלי כהן נגד מדינת ישראל, תק-על 2003(2), 2249.

על זאת אוסיף את עבירות הנשק, ולעניין זה אין זה משנה אם מדובר בנשק או בתחמושת המוחזקים שלא כדין. עבירות בנשק נמנות על אותן עבירות שיש בהן חזקת מסוכנות מכוח הוראת חוק. מעבר לחזקה הקבועה בחוק, הדבר הוא בידיעה שיפוטית כי נשק או תחמושת שמוחזקים ללא רשיון, עלולים למצוא עצמם מגיעים לידיים של גורמים פליליים או בטחוניים, ובכך לסכן את שלום הצבור. מי שמחזיק בנשק ללא רשיון, מעיד על עצמו כי הוא מוכן לסכן את שלום הצבור. מכאן המסוכנות שנשקפת מהתנהגותו.

הלכה היא שבעבירות בנשק יש להורות על מעצר, למעט מקרים חריגים. ראה:

בש"פ 8237/05 עומר ארמין נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(3), 3796, עמ' 3799;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ