אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1504/07

החלטה בתיק בש 1504/07

תאריך פרסום : 23/07/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי חיפה
1504-07
06/03/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סוהיל סועאד
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המיחס לו עבירות של אינוס, מעשים מגונים ותקיפה לשם ביצוע פשע. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו שבפני בה עותרת המאשימה להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים כנגדו.

כתב האישום מתאר אירוע בו התנפל המשיב על המתלוננת בשעת לילה בפרק ציבורי בכרמיאל, לאחר שפגש אותה באקראי, הפיל אותה על הדשא בכוח, ליטף חלקי גופה המוצנעים, ניסה להסיר את מכנסיה והכניס את אצבעו לאיבר מינה, הכל תוך הפעלת כוח ואלימות. רק כשהבחין בניידת משטרה מסיירת בקרבת מקום נימלט מהמקום ומהמתלוננת.

אין חולק על קיומן של ראיות המבססות, לכאורה, סיכוי של ממש להרשעת המשיב במיוחס לו. המתלוננת מסרה עדויות מפורטות של המעשה. יצוין כי המתלוננת נמלטה אל המשטרה שהייתה בסמוך והשוטרים, שהוזעקו למקום ע"י אזרח ששמע את צעקות המתלוננת, הבחינו בה חבולה ונסערת. בזירה נמצאו סימני מאבק וכן חפצים שונים ובהם תעודת הזהות של המשיב. המשיב הגיע לתחנת המשטרה מאוחר יותר, לכאורה להתלונן על שוד של ארנקו ונעצר. על פניו היו שריטות התואמות את תיאור המתלוננת שסיפרה כי שרטה אותו בפניו ובגופו. בגדיו היו מלוכלכים בבוץ ובשרידי דשא באופן המתאים למקום בו נאבק במתלוננת. המשיב זוהה במסדר זיהוי חי ע"י המתלוננת. מכאן שלכאורה די בכך כדי לבסס סיכוי של ממש להרשעתו במיוחס לו.

יצוין כי המשיב עבר בהסכמתו בדיקת פוליגרף. בבדיקה הכחיש את המיוחס לו ונמצא כדובר אמת. עם זאת יש במכלול הראיות, לעת הזו, כדי לגבור על ממצאי בדיקת הפוליגרף. עוד יצוין כי טרם התקבלו תוצאות בדיקות מעבדה בכל הנוגע לשרידי די.אן.אי שנלקחו מתחת לצפרני המתלוננת, שכאמור שרטה את התוקף, כמו גם בדיקת סיבים של בגדיה, שיתכן וימצאו בהם סיבים מבגדיו או גופו של התוקף. בכל מקרה, לעת הזו, די בחומר הראיות כדי לבסס סיכוי של ממש להרשעת המשיב במיוחס לו, כאשר לתוצאות הבדיקות הנ"ל יהיו בוודאי השלכות על עצמת הראיות בהמשך, לכשיתקבלו.

אשר על כן, ובכפוף לאמור לעיל, אני קובע כי קיימות ראיות לכאורה במידה המספיקה כדי לבסס סיכוי של ממש להרשעת המשיב במיוחס לו.

אין חולק כי העבירות והמעשה מקימים עילת מעצר. מעבר לחזקות הקבועות בחוק - מדובר במעשה אלים וברוטאלי. העובדה שהמשיב אדם צעיר ללא כל היכרות עם המתלוננת ולאירוע לא קדמה הכנה מוקדמת (על פי הנטען) אינה מפחיתה את מסוכנותו. אדם המסוגל להתפרץ באלימות ברמה זו על בחורה שפגש בה באקראי הוא מסוכן.

עם זאת, וגם כאשר קיימת עילת מעצר, חובה על בית המשפט לבחון אפשרות לשחרורו של נאשם לחלופה שפגיעתה בחירותו פחותה. ראה:

בש"פ 4414/97, מדינת ישראל נ' מוחמד סעדה ואח' , תק-על 97(2), 59.

בש"פ 7524/06  י' מ' נ' מדינת ישראל , תק-על 2006(3), 4652 ,עמ' 4653, שם נאמר:

" עקרון יסוד בדיני המעצרים הוא כי גם לנאשם בפלילים מוסיפה לעמוד חזקת החפות, ועמה זכותו לחירות, כל עוד לא הורשע. עיקרון זה מוביל לכך כי אין המעצר פתרון מועדף למסוכנתו של נאשם, אלא מוצא אחרון שבו נוקטים בהיעדר חלופות הולמות (בש"פ 5431/04 בדראן נ' מדינת ישראל, תק-על 2004(2), 2672). במסגרת ההחלטה באשר לקיומה של חלופת מעצר בוחן תחילה בית המשפט אם ניתן להסיר את המסוכנות (או כל עילת מעצר אחרת) באמצעות חלופת מעצר כלשהי".

על בית המשפט לבחון חלופה שתתאים למסוכנות הלכאורית הנשקפת מהנאשם שבפניו. ראה:

בש"פ 3441/98 מדינת ישראל נ' מקס לוי, תק-על 98(2), 179 , 180 (1998) שם נקבע:

" אכן, כפי שנקבע בחוק במפורש, חלופת מעצר נועדה להשיג את המטרה של מעצר עד תום ההליכים. לכן, כאשר מורה בית המשפט על שחרור למעצר בית בתנאי ערובה, עליו להשתכנע שמדובר בחלופה שתבטיח את השמירה על שלום הציבור ומניעת שיבוש הליכי משפט. כמו כן, בדרך כלל על בית המשפט להשתכנע שיקויים פיקוח נאות על הנאשם, במקום בו ישהה כחלופת מעצר, כך שאם הנאשם יפר את תנאי השחרור מן המעצר, תימסר מיד הודעה על כך למשטרה. לעניין זה מוטלת חובה על מי שבביתו הנאשם שוהה כחלופת מעצר, וצריך שניתן יהיה לסמוך עליו שיעמוד בחובה זאת".

הלכה היא כי על בית המשפט לבחון, אל מול הראיות ועילת המעצר, את המסוכנות הנשקפת מאפשרות השחרור של המשיב. כל מקרה ונסיבותיו וכל נאשם והמסוכנות האינדבידואלית הנשקפת, לכאורה, ממעשיו.

בש"פ 6700/04 מדינת ישראל נ' תבאת גרה, תק-על 2004(3), 322;

בש"פ 4812/05 עיסאם זחאלקה נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(2), 3683.

אלא שבנסיבות העניין  סבור אני כי רמת המסוכנות הנשקפת מהתנהגות המשיב שוללת את האפשרות לשקול את שחרורו לחלופת מעצר, הגם שגילו צעיר ועברו נקי. דווקא העדר כל זיקה למתלוננת הופכת אותו מסוכן, מעצם המעשה, כלפי כל צעירה דומה. מכאן גם שאין להרחקתו למקום אחר כל משמעות כי הרי גם במקום מרוחק ככל שיהיה מצויות או עלולות להימצא נשים צעירות.    

שקלתי אם יש בנסיבות המקרה מקום להורות על הכנת תסקיר מעצר, זאת בשים לב לגילו של המשיב והעדר עבר פלילי וסבור אני כי בשים לב לרמת האלימות והמסוכנות שיש בנסיבות המקרה אין מקום לחשוף נשים נוספות לסיכון שבשחרורו. סבור אני כי ככל שהדבר נוגע למסוכנות הנשקפת ממנו, אין מקום לבקש הכנתו של תסקיר מעצר. סבור אני כי למקרה שבפני נכונים ומתאימים הדברים שנאמרו בבש"פ 1092/05 זוהיר תראבין נ' מדינת ישראל , תק-על 2005(1), 2360 ,עמ' 2362:

"תסקיר מעצר הוא כלי-עזר שיש בו כדי לסייע לבית-המשפט להכריע בשאלת התאמה לחלופה, וכן להערכת החלופה המתאימה. אולם, בית-המשפט נעזר בו - כשאין מדובר בקטינים - רק במקרים בהם מתקשה בית-המשפט עצמו לבחון שתי שאלות אלה. כאשר הנתונים המצויים בפני בית-המשפט מאפשרים לו להכריע בשאלת התאמת המקרה לחלופה, או בשאלת התאמת הערב והתנאים המוצעים לחלופה, אין מקום, כדבר שבשגרה, להפנות את העורר לשירות-המבחן. ידיו של שירות-המבחן עמוסות עבודה, הזמן הנתון לתסקירי מעצר הוא מטבע הדברים קצר, דבר העלול להביא לבדיקה שטחית בלבד של הנתונים. לפיכך, יש לנצל את מומחיותו של שירות-המבחן במקרים המתאימים לכך."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ